ضعف حافظه در جوانان و نوجوانان
تقویت حافظه

۱۲ علت ضعف حافظه در جوانان + درمان کم حافظگی

[تعداد: 12    میانگین: 3.9/5]

امروزه شاهد ضعف حافظه در بیشتر سنین و رده های سنی مختلف، به خصوص ضعف حافظه در جوانان هستیم که این امر نگرانی های زیادی را برای افراد به وجود آورده است.

زیرا فراموشی در جوانی می تواند موجب آلزایمر در دوران پیری شود. شاید برای شما نیز پیش آمده که گاهی یادتان می رود وسایلتان را کجا قرار دادید و یا چه کاری قرار بوده انجام دهید.

این امر باعث انجام تحقیقات و بررسی های زیادی در زمینه های مختلف از جمله علت حواس پرتی و فراموشی، درمان اختلال حافظه و درمان کم حافظگی و دیگر مشکلات مربوط به حافظه شده است.

در این مقاله به بررسی راهکارهای ساده ای می پردازیم که با رعایت کردن آن ها، مقدار قابل توجهی از این فراموشی های ناگهانی را کاهش دهیم.

سرفصل های عنوان شده در این مقاله عبارتند از:

 • حافظه و انواع آن
 • ۱۲علت ضعف حافظه در جوانان
 • درمان کم حافظگی

در ابتدا بهتر است با ساختار حافظه و انواع آن کمی آشنا شوید تا درک مطالب برایتان آسان تر شود.

 • حافظه:

  به توانایی مغز در اندوزش، یادآوری و مگهداری اطلاعات گفته می شود.

 • حافظه حسی(SENSORY MEMORY):

  اولین مرحله پردازش اطلاعات، این حافظه است. زمانی که محرکات بیرونی به وسیله حواس دریافت می شوند و زمان نگه داری اطلاعات از چند میلی ثانیه تا چند ثانیه تغییر می کند و گنجایش زیادی دارد. بهتر است بدانید که بی توجهی و بی دقتی از علل فراموشی ناگهانی در حافظه حسی محسوب می شوند.

 • حافظه کوتاه مدت(SHORT-TERM MEMORY):

  یا حافظه فعال به وسیله ی توجه و دقت اطلاعات از حافظه حسی به حافظه کوتاه مدت می روند. زمان نگه داری اطلاعات در حافظه کوتاه مدت از چند ثانیه تا چند دقیقه تغییر می کند و ظرفیت آن در افراد مختلف، متفاوت است. جالب است بدانید جایگزین شدن اطلاعات جدید، مرور نکردن ذهنی اطلاعات وارد شده به مغز و گذر زمان باعث از بین رفتن حافظه کوتاه مدت می شوند و ما را مجبور به درمان حافظه کوتاه مدت می کنند. زیرا درمان فراموشی حافظه کوتاه مدت یکی از مشکلات اساسی در جوانان شده است.

 • حافظه بلند مدت(LONG-TERM MEMORY):

  اطلاعات از حافظه کوتاه مدت با تکرار و مرور به حافظه بلند مدت انتقال پیدا می کنند. ظرفیت حافظه بلند مدت نا محدود است و زمان نگه داری اطلاعات نیز ممکن است چند روز تا چند سال و در بعضی از مواقع تا آخر عمر باشد. از دلایل فراموشی در حافظه بلند مدت می توان به گذر زمان و محو شدن اطلاعات، رقابت کردن اطلاعات با هم و تداخل آن ها اشاره کرد.

علل ضعف حافظه در جوانان

۱۲ علت ضعف حافظه

این نکته را فراموش نکنید که در بعضی از مواقع علت حواس پرتی و فراموشی مواردی هستند که در زندگی روزمره خود با آن ها مواجه می شویم. با شناخت این علت ها می توانیم  با روش های ساده به حل کردن آن ها بپردازیم و باعث درمان کم حافظگی شویم. این علت ها شامل سبک زندگی و شیوه زندگی ما می شوند.

اگر تلاش کنیم که در بلند مدت سبک زندگی خود که شامل بعد های جسمی، روحی، عاطفی، محیط، تغذیه و ورزش و غیره است را ارتقاء دهیم، کیفیت زندگی خود را بالا برده و در جوانی سالمی را پشت سر بگذاریم. در زیر به ۱۲ علت ضعف حافظه در جوانان می پردازیم:

 • استرس و اضطراب:

یکی از اصلی ترین مسائلی که جوانان در دهه های اخیر پیدا کرده اند، اضطراب و استرس است که زیادی آن  می تواند باعث تاثیر منفی بر حافظه شود. در نتیجه حفظ آرامش، برنامه ریزی برای انجام کارهای روزانه، استراحت کافی بر حافظه تاثیر گذار است.

مقدار بیش‌‌از اندازه کورتیزول (هورمون استرس) به همراه آدرنالین می تواند بر حافظه اثر منفی بگذارد  زیرا در این مواقع تمرکز کم و ذهن بیش از حد تحریک و پریشان می شود. استرس یکی از علل فراموشی ناگهانی محسوب می شود که می توان با استفاده از مهارتهای فردی و زندگی مانند مدیریت استرس آن را کاهش داد و به درمان حافظه کوتاه مدت کمک کرد.

 • داروها:

این نکته قابل توجه است که بعضی از داروهای تجویزی توسط پزشک و یا غیر نسخه‌ای و سرخود، موجب فراموشی و از دست دادن حافظه می شوند. تعدادی از جوانان با توجه به شرایط خود ممکن است از این داروها استفاده کنند.

بدون این که از مضرات و عوارض آن ها آگاهی داشته باشند.

از جمله این داروها: آرامبخش ها، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد اضطراب، آنتی‌ هیستامین‌ها، شل کننده‌های عضلانی و قرص‌های خواب آور هستند. زمان و دوز مصرف این قبیل داروها توسط پزشک مشخص می شود. این داروها سبب تغییر در توانمندی شناختی و حافظه خواهند شد.

کم خوابی یکی از دلایل ضعف حافظه

 • کم‌خوابی:

از اثر کیفیت و کمیت خواب در قدرت حافظه نمی توان چشم پوشی کرد.

خواب کم و یا بیدار شدن زیاد در شب باعث خستگی، اختلال در توجه و کم شدن سطح حافظه می شود که این امر موجب مختل شدن قابلیت تثبیت و بازیابی اطلاعات در مغز خواهد شد.

با تنظیم ساعات خواب به صورت استاندارد ۸ ساعت در شبانه روز و یا بیشتر به درمان اختلال کم حافظگی کمک کنیم. خواب باعث تثبیت حافظه می شود.

 • دخانیات و مواد مخدر:

سیگار کشیدن سبب کاهش اکسیژن رسانی به مغز و مختل شدن جریان خون مغز  می شود.

که همین امر باعث کاهش حافظه می‌ شود. مواد مخدر با تغییر دادن مواد شیمیایی در مغز باعث مشکل شدن یادآوری خاطرات برای افراد شوند. پس با ترک هرجه سریع تر سیگار و مواد مخدر به درمان و تقویت حافظه کوتاه مدت خود کمک کنید.

 • نقش تیروئید در کاهش حافظه:

با این که تیروئید نقش ویژه ای در مغز ندارد ولی از دست دادن حافظه با متوقف شدن کارکرد طبیعی تیروئید اتفاق خواهد افتاد.

غده پروانه ای شکل تیروئید حاکم بر اکثر فرایندهای متابولیک بدن است و اگر مشکلاتی در سطح حافظه خود دارید، با یک آزمایش ساده  می توان به داشتن تیروئید کم کار یا پر کار پی برد زیرا تشخیص به موقع بیماری تیرویید می تواند از عوارض خطرناک این بیماری‌ در بدن جلوگیری کند.

 • سوء تغذیه و کمبود ویتامین ب ۱۲:

تغذیه مناسب و با کیفیت که از پروتئین و چربی های مفید تشکیل شده است برای عملکرد صحیح مغز مهم است. یکی از ویتامین های مهم که نقش به سزایی در حافظه دارد ویتامین ب ۱۲ است که در گیاه خواران به میزان قابل توجهی در خطر هستند.

زیرا این ویتامین در غذاهای حیوانی از جمله گوشت، مرغ، تخم مرغ و … وجود دارد و کمبود آن موجب مشکلات حافظه می شود. شاید شما به دنبال بهترین دارو برای تقویت حافظه کوتاه مدت بوده اید. یکی از بهترین آن ها کولین است.

کولین به ماده ای گفته می شود که در بسیاری از مواد غذایی از جمله جگر، بادام زمینی، تخم مرغ، کاهو و گل گل کلم وجود دارد. از درمان ضعف حافظه در طب سنتی نکات زیادی بیان شده است.

نتایج بعضی تحقیقات نشان می دهد علت حواس پرتی و فراموشی می تواند وجود افکار آزار دهنده، انجام دادن همزمان چند کار با هم و انجام دادن کارهای خسته کننده باشد.حواستان باشد گرسنگی باعث ضعف حافظه و کاهش قدرت تمرکز و توجه می شود.

پس حتما انرژی مورد نیاز روزانه خود را تامین کنید. زیرا مغز بدون تأمین سوخت مورد نیاز قادر به درست عمل کردن نیست.

 • افسردگی از مهم ترین علل فراموشی ناگهانی:

ضعف حافظه در افرادی که زمینه افسردگی دارند بیشتر دیده می شود.

حدود ۱۵ درصد از افرادی که ضعف حافظه دارند از افسردگی زجر می برند. امکان دارد برخی از علایم  افسردگی با علایم و زوال عقل شباهت داشته باشد. مانند کم شدن توانایی در تمرکز، اختلالات خواب و قطع ارتباط با جامع. بهتر است بدانید همه ی این علایم در افسردگی توسط درمان صحیح برطرف خواهد شد.

عدم تمرکز و ضعف حافظه

 • استفاده از گوشی های هوشمند:

یکی از دلایل ضعف حافظه گوشی های هوشمند است که باعث می شوند که دیگر خودمان را برای حفظ مطالب اذیت نکنیم و برای یادآوری اکثر مطالب به آن ها تکیه کنیم و چیزی را به خاطر نسپاریم.

 • سکته مغزی خاموش:

تغییرات در توانایی فکر کردن و حرکت و مشکلات حافظه خفیف می تواند به دلیل سکته مغزی باشد که باعث مسدود شدن عروق خونی مغز می شود. همچنین افراد با کاهش حافظه، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سکته مغزی هستند.

 • پرت شدن حواس:

یکی از علل فراموشی ناگهانی پرت شدن حواس است. زیرا محرک های زیادی در اطراف جوانان وجود دارند و همچنین نگرانی زیاد درباره ی موضوع های اطراف باعث می شود حواس پرتی و فراموشی به راحتی اتفاق می افتد.

 • مصرف الکل:

مصرف الکل یکی از شایعترین تفریحات جوانان شده است که عدم آگاهی از عوارض آن خسارات جبران ناپذیری را به همراه دارد. بر اثر اعتیاد به الکل نوعی سندروم به نام سندروم کورساکوف اتفاق می افتد که زوال مغزی است و باعث فراموشی دائمی خواهد شد.

 • وارد شدن ضربه به سر:

ممکن است در طی سقوط و یا حوادث دیگری به سر ضربه وارد شود و باعث از دست رفتن حافظه بلند مدت و کوتاه مدت شود.

درمان کم حافظگی

فراموشی های ناگهانی مانند از یاد بردن چهره ها، اسم ها و شماره ها افزایش یافته است. که نیاز به درمان فراموشی حافظه کوتاه مدت دارد و روش های تقویت حافظه برای کاهش این مشکل بسیار مفید هستند. در ادامه به بررسی برخی از روش هایی که درمان کم حافظگی موثر هستند پرداخته ایم.

از اهمیت این نکته غافل نشوید که حافظه توسط آموزش و تمرین قوی تر خواهد شد.

مطلب مورد نظر را درک کنید، با تمرکز به صورت پیوسته در وضعیت مناسب سر بخوانید و آن را به خاطر بسپارید.

 • بازی های معمایی انجام دهید:

ساعت مشخصی را برای انجام بازی های معمایی و پیچیده اختصاص دهید. این بازی ها باعث افزایش تمرکز، افزایش مهارت های انجام کار و انعطاف پذیری می شود.

بازی ها کمک به درمان ضعف حافظه

 • نیروی حافظه را به کار بگیرید:

توجه خود را تا حد ممکن افزایش دهید. مثلا به پوشش ها دقت کنید و ۴ جزء را مانند نوع لباس، رنگ لباس، جنس و جواهرات در ذهن خود نگه دارید و در هنگام شب سعی کنید همه ی آن موارد را به یاد آورید.

 • بعضی کارها را برعکس انجام دهید:

مغز خود را به چالش بکشید و از روش های جایگزینی برای انجام دادن کارها استفاده کنید. مانند مسواک زدن با دست دیگر، بستن ساعت در دست دیگر و غیره.

 • نقش ورزش در درمان حافظه کوتاه مدت:

ورزش کردن برای تقویت حافظه بسیار موثر است. با ورزش‌های هوازی استرس خود را مدیریت کنید تا بتوانید از حافظه خود بیشترین استفاده را کنید.

ممکن است بعض از افراد ورزش را بهترین دارو برای تقویت حافظه کوتاه مدت بدانند.

 • بلند تکرار کنید:

اگر نکته ای را می خواهید به خاطر بسپارید، چند بار با صدای بلند برای خود تکرار کنید.

 • قهوه بنوشید:

کافئین قهوه تاثیر مفیدی در حافظه دارد. ولی در نوشیدن آن زیاده روی نکنید زیرا باعث استرس خواهد شد.

 • استفاده از یاد یارها را فراموش نکنید:

از ترفند کلمه ها،تصویر ها و عبارت های مربوط به آن موضوع غافل نشوید تا آن را برای همیشه به یاد داشته باشید. مانند هفلشتا پلنگ و شیش تا.

 • منظم باشید:

وسایلی که مورد استفاده روزانه خود است را در مکان های مشخص بگذارید تا فراموش نکنید. همیشه کارهایتان را با ترتیب، نظم و برنامه انجام دهید. انظباط فردی برای رسیدن موفقیت کمک کننده است.

نظم و انظباط برای تقویت حافظه

 • از داشتن دفتر یادداشت غافل نشوید:

یکی از بهترین راه ها برای درمان اختلال حافظگی تهیه دفتر  یادداشت به منظور نوشتن کارهای روزانه برای به یاد داشتن آن ها است.

 • روش ساده قطعه قطعه کردن اطلاعات:

یعنی اطلاعات را با قسمت های کوچکتر تقسیم کنید تا راحت تر آن ها را به خاطر بسپارید. مثلا برای حفظ اعداد می توانید آن ها را چند رقم چند رقم جدا و حفظ کرده.

اگر نمیدانید چطور این کار را انجام دهید از نقشه ذهنی کمک بگیرید.

 • تمرکز کنید:

به گذشته و اتفاقات آن و آینده و استرس های آن فکر نکنید. سعی کنید در زمان حال زندگی کنید و از لحظه به لحظه های زندگی خود لذت ببرید و تنها به کاری که در آن لحظه می کنید تمرکز کنید.

این کار باعث می شود حواستان پرت نشود و برای مغز نیز ضرر ندارد و فراموشی را به همراه نخواهد داشت.

 • طبیعت درمانی و ریلکسیشن:

حتما از معجزه ی طبیعت برای آرامش و و بهبود حافظه استفاده کنید. پیاده روی، قدم زدن و تنفس عمیق در طبیعت در درمان کم حافظگی ثابت شده است.

 • از درمان ضعف حافظه در طب سنتی بهره ببرید:

از دیدگاه طب سنتی همه چیز در عـالم هسـتی دارای مزاج است و بدن انسان نیز از این اصل مستثنی نیست. از این دیدگاه یک فرد هنگامی در سلامت کامل به سر مـی بـرد که دارای اعتدال و صحت مـزاج باشـد.

تغذیه سالم علاه بر افزایش سلامت جسمی، بر سلامت ذهنی انسان نیز،تأثیر زیادی دارد. بهتر است بدانید حتی کمبود یک ماده‌ی مغذی در افراد حساس امکان دارد باعث اختلالات در تمرکز، هوش و حافظه انسان شود. همچنین ثابت شده است که برخی گیاهان دارویی در درمان فراموشی مفید هستند.

راهکار طب سنتی برای ضعف حافظه

به خاطر بسپارید یکی از ساده ترین راه ها خوردن مواد خوراکی با طبع گرم است. برخی معتقدند بهترین دارو برای تقویت حافظه کوتاه مدت کندر است، البته زنجبیل، هلیله، نارگیل که دارای طبیعت گرم و خشک است، انار و … از دیگر راهکارهای درمان ضعف حافظه در طب سنتی هستند.

ابن سینا در کتاب قانون بیان کرده: منشاء بیماری فراموشکارى در قسمت عقب مغـز است.

زیـرا فراموشـکارى، کـاهش یـافتن کنشـى از کنش هاى مغز و از کار افتادن تمام کنشها است. علـت اصـلی این بیمارى غلبه سردى است، خـواه سـردى سـاده یـا سـردى همراه خشکى.

ضعف حافظه فقط در افراد مسن نیست و در جوانان نیز شیوع زیادی پیدا کرده است. در این مقاله سعی شد تا به علت ضعف حافظه در جوانان، علل فراموشی ناگهانی و درمان های این مشکل نظیر درمان اختلال حافظه، درمان کم حافظگی و … بپردازیم تا با آشنایی و آگاهی بتوانید از این مشکل پیشگیری کنید و یا با انجام راهکار های ارائه داده شده بتوانید به بهبود آن کمک کنید.

نظر شما درباره “۱۲ علت ضعف حافظه در جوانان + درمان کم حافظگی

 1. شهلا گفت:

  خسته نباشید. واقعا مطلب مفیدی بود ممنون

 2. احمد گفت:

  با عرض سلام و خدا قوت
  بینهایت ممنون بابت مقاله کامل و جامع شما…👏

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *