عادت‌هایی که شما را به رشد و موفقیت فردی می‌رساند!

آیا تابه‌حال از خودتان پرسیده‌اید چه عواملی افراد موفق را از سایرین متمایز می‌کند؟ تحقیقات نشان می‌دهند که اغلب انسان‌های موفق، عادت‌های خاصی دارند که باعث می‌شود در زندگی و حرفه‌ خود پیشرفت بیشتری داشته باشند. از خود بپرسید که در زندگی می‌خواهید به کجا برسید؟ رشد فردی خودبه‌خود اتفاق نمی‌افتد؛ باید کاری کنید که اتفاق بی‌افتد و روش پیشرفت، بدون منتظر ماندن برای زمان و انگیزه مناسب را یاد بگیرید. همین امروز خودتان را به عمل تشویق کنید. هرگز نگران اشتباه کردن نباشید. از این سوال رابرت.اچ شولر الهام بگیرید: «اگر می‌دانستید شکست نمی‌خورید، برای انجام چه کاری تلاش می‌کردید؟» شجاع باشید. عامل موفقیت شما، انگیزه نیست؛ بلکه عادات و اعمال شما است.

موفق‌ترین افراد دنیا معمولا اشتیاق فراوانی برای موفقیت دارند، اما فقط اشتیاق کافی نیست؛ اشتیاق بدون عمل بی‌اثر است. تفکر هوشمندانه، مسیر زندگی هر فرد را در راستای رشد و پیشرفت تغییر می‌دهد. افراد موفق طرز تفکر متفاوتی دارند؛ پس بهتر است قبل از شروع به انجام کاری ابتدا خوب فکر کنید. افراد باهوش بهترین تصمیمات را در زندگی خود می‌گیرند.

در این مقاله می‌خواهیم به عادت‌های قدرتمندی که برای رسیدن به موفقیت و رشد فردی نیاز دارید اشاره‌کنیم که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • روز خود را خوب شروع کنید
 • هدف‌گذاری کنید
 • وقت‌شناس باشید
 • مثبت‌نگر باشید
 • تلاش کنید
 • اطرافتان را با افراد موفق پر کنید
 • اعتمادبه‌نفس داشته باشید
 • از شکست‌ها دلسرد نشوید
 • نحوه رفتار با افراد نامناسب را یاد بگیرید
 • دست به اقدام بزنید

۱- روز خود را خوب شروع کنید

همه ما خوب می‌دانیم روزی که با عادت‌های سازنده و مفید شروع شود، پایان خوبی خواهد داشت. شاید بد نباشد که با کمی تغییر و تحریف در ضرب‌المثلی قدیمی بگوییم: «روزی که نکوست، از شروعش پیداست» اگر روزتان را با ناامیدی، استرس و افکار مخرب شروع کنید، بقیه روزتان همین‌طور خواهد گذشت. بهتر است از لحظه‌ای که چشم‌ باز می‌کنید، از طلوع آفتاب لذت ببرید و بی‌پروا به رشد و موفقیت فکر کنید؛ حتی به خودتان فرصت دهید که با موضوع موفقیت‌های شگفت‌انگیز خیال‌پردازی کنید و رویا بسازید. روز بی‌نظیری خواهید داشت اگر شب‌ها زود بخوابید، صبحانه مقوی و سالم بخورید، دوش بگیرید، ورزش کنید و از همه مهم‌تر اینکه به روز گذشته فکر نکنید.

این عادات شما است که بیشتر از هر چیز دیگری شما را به سمت موفقیت هدایت می‌کند.

۲- هدف‌گذاری کنید

اهداف خود را تعریف کنید. این هدف‌ها می‌توانند اهداف کسب‌وکار یا اهداف زندگی باشند؛ اما دانستن هدف و درک مقصد، شما را در ابتدای مسیر موفقیت و رشد فردی قرار خواهد داد. یک نفر هر روز کار می‌کند و کارهای مورد نیاز خود را به‌صورت صحیح و در زمان خودش انجام می‌دهد؛ درحالی‌که فرد دیگری همان کارها را می‌کند اما همیشه به دنبال ارتقاء شغلی، افزایش حقوق و اهداف روشن دیگری است. فکر می‌کنید کدام‌ یک سریع‌تر موفق خواهند شد؟ اینکه هدف داشته باشید و برای اهدافتان تلاش کنید به شما انگیزه خواهد داد؛ انگیزه سوخت ماشین موفقیت است.

برای دست یابی به موفقیت و رشد فردی باید هدف داشته باشید

۳- وقت‌شناس باشید

شاید شنیده باشید که می‌گویند وقت طلاست؛ اما در این روزها که سیر پیشرفت و رشد در دنیا ثانیه به ثانیه در حال صعود است و اگر دقیقه‌ای را از دست بدهید دیگر هرگز به هیچ قیمتی نمی‌توانید آن را بخرید. وقت دیگر طلا نیست؛ کیمیا است. این کیمیای بی‌بدیل را با وقت‌کشی و سهل‌انگاری مفت از دست ندهید. انسان‌های موفق برای وقت خود و دیگران ارزش قائل‌اند؛ این احترامی که به زمان می‌گذارید، شما را یک پله به موفقیت و رشد فردی نزدیک‌تر می‌کند و از شما فرد محترمی در نگاه دیگران می‌سازد.

۴- مثبت‌نگر باشید

حالا وقت آن رسیده است که دست از سرزنش بردارید و نقاط قوت خود و دیگران را تشویق کنید و راه خود را شروع کنید. هیچ‌گاه اجازه ندهید انسان‌های منفی‌باف، پیشرفت شما را تحت تاثیر قرار دهند. شما برای رسیدن به رشد و موفقیت فردی نیاز دارید که خوش‌بین باشید. دید مثبت باعث می‌شود راهکارهایی را پیدا کنید که به نتایج مثبت منجر می‌شوند. با اندیشه‌ای مثبت و سازنده به دنبال موضوعات الهام‌بخش باشید تا موفقیت نصیبتان شود.

 

سرزنش کردن دیگران کاری بیهوده است که جز صرف زمان و انرژی هیچ سودی برایتان نخواهد داشت. افراد خوشحال دستاوردهای بیشتری نسبت به افراد بدبین دارند. ترکیب شادی و تلاش فراوان، یک دستورالعمل برای موفقیت است.

۵- تلاش کنید

آدم‌های موفق هرگز یک‌ شبه به موفقیت و رشد فردی نرسیده‌اند. اغلب مردم‌ به اشتباه فکر می کنند که موفقیت دیگران یک شبه و اتفاقی بوده است و از این موضوع بی‌خبر هستند که رسیدن آن‌ها به این موفقیت نتیجه سال‌ها تلاش و طی کردن مسیری بلند برای دستیابی به آرزوها و رویای موفقیت بوده است. صاحب آن خودروی گران‌ قیمت، مدیر آن کارخانه صنعتی، رئیس آن هلدینگ بازرگانی و همه آن‌کسانی که موفق شده‌اند، برای آنچه شما می‌بینید و آرزویش را می‌کنید سال‌های طولانی تلاش کرده‌اند. از امروز دیگر فقط آرزو نکنید، بلکه بیشتر و بیشتر تلاش کنید. اگر سخت‌تر از رقیبانتان تلاش کنید، موفقیت و رشد نمی‌تواند از دستتان فرار کند؛ پیدایش خواهید کرد و لذت خواهید برد.

تلاش کردن مهم ترین کاری است که برای دست یابی به رشد فردی باید انجام داد

۶- اطرافتان را با افراد موفق پر کنید

باید قبول کنید که شما خواسته یا ناخواسته شبیه آدم‌هایی خواهید شد که با آن‌ها وقت می‌گذرانید. وقتی ساعت‌های زیادی از روز را صرف شنیدن ناکامی‌ها و تجربیات تلخ دیگران کنید، در نیمه‌های روز خواهید دید که چقدر میل به ناکامی و مصیبت در شما تشدید شده است. بیشتر افراد با بهره‌مندی از نگرش درست، مهارت‌های موردنیاز و دانش فنی هر کار، به موفقیت می‌رسند؛ پس بهتر است با این افراد وارد رابطه شوید و از تجربیات آن‌ها در راستای دست‌یابی به اهداف استفاده کنید. برای این‌که همانند آن‌ها موفق شوید، باید از دیدگاه‌ها و نقطه نظرات آن‌ها بهره ببرید. بنابراین باید همین امروز با افرادی که شما را از مسیرتان منحرف می‌کنند، افرادی که رویاهای شما را نابود می‌کنند و همه آن‌هایی که میل به پیشرفت و موفقیت ندارند، خداحافظی کنید.

از گذراندن وقتتان با آدم‌هایی که رویاهای بلند پروازانه ندارند خودداری کنید؛ آن‌ها به‌آرامی بال‌های پرواز به‌سوی موفقیت شما را قیچی خواهند کرد.

۷- اعتمادبه‌نفس داشته باشید

بعضی از افراد به‌طور طبیعی اعتمادبه‌نفس دارند، اما بعضی دیگر باید تمرین کنند. همه افراد به دنبال این هستند که با اعتمادبه‌نفس کامل عمل کنند. حتی زمانی که شکست می‌خورید، اعتمادبه‌نفس خود را از دست ندهید؛ جرات داشته باشید و کاری خارج از عادت انجام دهید. ممکن است بعضی افراد بگویند که نمی‌توان آن کار را انجام داد، اما به افکار پوچ و ناامیدانه آن‌ها توجه نکنید. افراد موفق و با اعتمادبه‌نفس باور دارند که می‌توانند کارهای دشوار را انجام دهند. آن‌ها برای انجام کارها، داشتن مدرک یا تحصیلات دانشگاهی را ضروری نمی‌دانند، بلکه تلاش می‌کنند و باور دارند که موفق می‌شوند. پس خودتان را باور کنید و وقتی چیزی را می‌خواهید آن را به دست آورید. اعتمادبه‌نفس نقش تعیین‌کننده‌ای در زندگی هر فرد دارد. چالش‌ها مانند باران شهاب‌سنگ یکی پس از دیگری بر روی سرمان می‌ریزند و اعتمادبه‌نفس تنها سایه‌بان ماست. افراد موفق، بخش بزرگی از موفقیتشان را مدیون اعتمادبه‌نفس خود هستند. موفقیت و اعتمادبه‌نفس رابطه‌ مستقیمی دارند. ممکن است فردی به‌تازگی به شرکتی که در آن کار می‌کنید پیوسته باشد؛ ولی در همین زمان کوتاه به لطف اعتمادبه‌نفس‌ بالایش، اعتبار زیادی کسب کرده باشد. بسیاری از کارآفرینان موفق، به کمک اعتمادبه‌نفس خود، ایده‌های انقلابی‌ را که از دید دیگران غیرممکن و حتی احمقانه بودند، عملی کرده‌اند.

۸- از شکست‌ها دلسرد نشوید

وقتی همه‌چیز خوب پیش می‌رود، شما خوشحالید؛ اما مشکل وقتی است که اوضاع بر وفق مرادتان نیست، آن موقع است که احساس ناراحتی می‌کنید. موقعیت‌هایی هست که ممکن است نتوانید به یکی از اهدافتان برسید. شاید از تعهدات کاری زیاد خود خسته شده‌اید یا شاید هم حواستان به‌ کار دیگری مثل برگزاری یک مراسم عروسی است؛ اما احساس ناراحتی می‌کنید و نمی‌توانید دیگر در خود انگیزه ایجاد کنید. دلیل آن هر چه که باشد، نباید عقب بکشید و دلسرد شوید. مهم‌ترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که به خودتان بگویید که دفعه‌ بعد باید سخت‌تر تلاش کنید. برای مثال اگر یک روز نتوانستید صبح زود بیدار شوید، روز بعد تلاشتان را بیشتر کنید. شکست یا عقب کشیدن مسئله‌ای کاملا طبیعی است؛ اما اگر به‌صورت مداوم تکرار شوند غیرطبیعی می‌شوند. هر کاری می‌توانید انجام دهید تا دچار افکار منفی و شکست‌های پشت سر هم نشوید. از شکست نترسید و بر ترس‌هایتان غلبه کنید. اگر ترس‌هایتان را شناسایی کنید، حوزه‌هایی را که در آن‌ها نیاز به رشد دارید هم خواهید شناخت. در واقع ترس مثل قطب‌نمای رشد عمل می‌کند؛ اگر از چیزی می‌ترسیم، نشان‌دهنده چیزی است که باید در آن زمینه رشد کنیم.

برای رسیدن به رشد فردی نباید از شکست ها ترسید

۹- رفتار با افراد نامناسب را یاد بگیرید

کلید طلایی این مقاله همین جمله است: «رفتار با افراد نامناسب را یاد بگیرید». فرد موفق و بالنده خوب می‌داند که در طول مسیر زندگی همیشه با آدم‌های موافق و مناسب روبه‌رو نخواهد شد؛ بنابراین همیشه آمادگی روبه‌رویی و مواجه با افراد مخالف، کارشکن‌ و پرتوقع را خواهد داشت. او خوب می‌داند که گاهی در محل کار و اطرافش کسانی هستند که نمی‌تواند از آن‌ها دوری کند؛ اما لازم است برای رشد و موفقیت‌های فردی و گروهی، برخورد درست با این افراد را یاد بگیرد تا در آینده ارتباطات بهتری داشته باشد. خلاصه اینکه اجازه ندهید آدم‌های سخت و خاکستری مانعی برای شما در راه رسیدن به موفقیت و رشد باشند. اداره موقعیت‌های دشوار، بخشی از زندگی روزانه ماست. همه ما هر روز با افراد نامناسب سروکار داریم و این افراد را می‌شناسیم. شاید هیچ‌چیز به‌اندازه برخورد با این افراد، خسته‌کننده و ملال‌آور نباشد. این افراد انرژی ما را تحلیل می‌برند، احساساتمان را تحریک می‌کنند، حوصله همه را سر می‌برند و ما را در حالتی نامطلوب قرار می‌دهند.از این آدم‌ها گذر کنید و به سمت موفقیت بی‌توجه به افرادی که چوب لای چرخ پیشرفتتان می‌گذارند حرکت کنید.

افراد سمی چه کسانی هستند؟ افراد سمی همان افراد منفی‌باف و بدقلقی هستند که آشنا و غریبه را با زبان تلخ و رفتار مایوس‌کننده‌ خود می‌رنجانند. در جمع‌ها، بحث‌های بی‌فایده و استرس‌زا راه می‌اندازند و چشم ندارند خوشی دیگران را ببینند. حتی در موارد شدیدتر، چشم دیدن خوشی خودشان را هم ندارند! آن‌ها گاهی‌اوقات موجب بحث و ناراحتی می‌شوند و گاهی کاملا ناخودآگاه، بار نحسی و سیاهی را بر دوش می‌کشند و بذر آن را به دور و اطراف خود می‌پاشند.

۱۰- دست به اقدام بزنید

عمل کردن بهترین راه برای پیشرفت و یادگیری است. با صبر کردن و حوصله داشتن به‌جایی نمی‌رسید؛ بلکه باید اقدام کنید و در مسیر برنامه‌ریزی‌های خود گام بردارید. زمانی در مسیر دستیابی به موفقیت و رشد سرعت بیشتری خواهید داشت که از کمک یک مربی یا استاد بهره ببرید. وقتی کسی برای رسیدن به اهدافتان همراه شما باشد، زودتر به‌ سوی موفقیت خواهید رفت. پس با این کار نتایج سریع‌تری به نسبت تنها گام برداشتن، به دست می‌آورید. کافی است همت کنید و برای رشد و موفقیت اقدام کنید. 

این را فراموش نکنید که مقالات زیادی درباره رشد و توسعه‌ فردی وجود دارد؛ اما باید خودتان تصمیم قاطع بگیرید. وقتی خودتان تعهد به ایجاد تغییرات مثبت در قلب و ذهنتان را نداشته باشید، قطعا هیچ نوشته و مقاله‌ای به شما کمک نمی‌کند. پس خودمان مسئول رشد و موفقیتمان هستیم و هیچ‌کس تعهد و وظیفه‌ای برای ایجاد تغییر در زندگی ما ندارد.

همین حالا تصمیمی قاطع برای پیشرفت و موفقیت خود بگیرید و برای رسیدن به آرامش و شادی با تمام قوا تلاش کنید. لازم است برای موفقیت قدم‌هایی آهسته و درست بردارید. شاید در همان ابتدا متوجه تغییری نشوید، اما در آینده آرامش و کامیابی به سراغتان خواهد آمد.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 4   میانگین: 3/5]

4 پاسخ به “عادت‌هایی که شما را به رشد و موفقیت فردی می‌رساند!”

 1. اعظم لطفیان گفت:

  سلام خدمت استاد گرامی
  من دانشجوی ارشد رشته روانشناسی هستم
  یک ترم تا پایان نامه دارم
  خیلی دوست دارم که در زمینه رشته تحصیلی خودم شغلی داشته باشم ولی چون تحصیلاتمو دیر شروع کردم و تا حالا شغلی نداشتم نمیدونم از کجا باید شروع کنم
  ایا امکان داره من راهنمایی بفرمایین؟
  در ضمن من ۵۰ سالمه

  • تیم پشتیبانی مطالعه شریف گفت:

   سلام سرکار خانم لطفیان
   لطفا به ایمیل motalesharif@gmail.com شماره همراهتون را بفرستید تا مشاورین مجموعه با شما تماس بگیرند.

   با سپاس فراوان
   دوستدار تو
   تیم پشتیبانی مطالعه شریف

 2. سیدعلی فاطمی گفت:

  با سلام خدمت تیم تلاشگرمطالعه شریف
  من هرکاری میکنم به نتیجه دلخواه تو اهدافی که دارم نمی رسم میشه راهنمایی کنید ممنون میشم. تشکر

  • تیم پشتیبانی مطالعه شریف گفت:

   سلام دوست خوبم
   امیدوارم که حالتان عالی باشد.سلام میشه لطفا دقیقا بفرمایید که هر روز در مسیر اهدافتون چه کارهایی انجام می دهید؟
   و اینکه اهدافتون را لطفا به ایمیل motalesharif@gmail.com بفرستید تا بررسی بشه.
   و اینکه زمان بندی رسیدن به اهدافتون و مشخصاتش را می فرمایید؟

   با سپاس فراوان

   دوستدار تو
   تیم پشتیبانی مطالعه شریف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *