چه عادت‌هایی در محیط کار جلوی پیشرفت شما را می‌گیرد؟

چه عادت‌هایی در محیط کار جلوی پیشرفت شما را می‌گیرد

شاید حس کنید که همکاران یا رئیس شما احساس خوبی به شما ندارند. ممکن است علت این احساس ناخوشایند، عادت‌ها و رفتارهای اشتباه شما در محل کار باشد. داشتن عادت‌های بد یکی از عوامل مهمی است که مانع رشد و پیشرفت در محل کار می‌شود. ترک عادت‌های بد و جایگزین کردن آن‌ها با عادت‌های مثبت، می‌تواند باعث حرفه‌ای رفتار کردن شما در محیط کار شود. برای این کار ابتدا باید این عادت‌ها را بشناسید. در ادامه مقاله به معرفی برخی عادت‌های بد کارمندان و ارائه راهکار برای ترک آن‌ها می‌پردازیم.

 • غرور

همه افراد زمانی که موفقیتی در انجام کاری به دست می‌آورند یا اتفاق خوبی برای آن‌ها رخ می‌دهد، دوست دارند احساس خوب خود را با دیگران شریک شوند؛ اما این اشتراک‌گذاری ممکن است آن‌ها را مغرور نشان دهد. چند شاخص کلیدی وجود دارد که باعث می‌شود مغرور به نظر برسید:

 • درباره کلید موفقیت خود با همه همکاران خود صحبت می‌کنید.
 • با صدای بلند از موفقیت‌های خود صحبت می‌کنید.
 • لحن صحبت کردن شما به صورتی است که از دیگران برتر هستید.
 • احساس می‌کنید که باید همکاران خود را کنار بزنید و شکست آن‌ها را ببینید.
 • زمانی که همکاران به شما برای موفقیتی که کسب کردید تبریک می‌گویند، از آن‌ها تشکر نمی‌کنید.
 • از خودتان زیاد تعریف می‌کنید و هنگام تعریف از موفقیت‌های خود، اغراق می‌کنید.

برای اینکه مغرور نباشید با همکاران خود دوستانه برخورد کنید و زمانی که با آن‌ها صحبت می‌کنید فقط درباره خودتان نگویید. سعی کنید از علاقه‌ها و سلیقه‌های آن‌ها باخبر شوید و با آن‌ها ارتباط موثر داشته باشید. با این کار آن‌ها متوجه می‌شوند شما فرد مهربانی هستید و برای دیگران ارزش قائل می‌شوید. توجه داشته باشید که در انجام هیچ کاری زیاده‌روی نکنید.

یکی از حرفه‌ای‌ترین رفتارهای یک کارمند، به موقع رسیدن او به محل کار و انجام به موقع وظایف خود است.

 • دیر رسیدن به محل کار

وقت‌شناسی در کار اهمیت زیادی دارد. دیر رسیدن به محل کار، تاثیر منفی بر روند کار شما دارد و ممکن است باعث کاهش حقوق شما شود. یکی از حرفه‌ای‌ترین رفتارهای یک کارمند، به موقع رسیدن او به محل کار و انجام به موقع وظایف خود است. برای اینکه به موقع برسید می‌توانید:

۱- از تکنیک‌های مدیریت زمان استفاده کنید. برخی اتفاقات برای تاخیر کردن قابل قبول هستند، اما هر بهانه‌ای برای تاخیر قابل قبول نیست. شما با استفاده از تکنیک‌های مدیریت زمان می‌توانید برنامه‌ریزی منظمی داشته باشید و از زمان خود به بهترین حالت استفاده کنید.

۲- به عواملی که باعث می‌شوند دیر به محل کار خود برسید «نه» بگویید. ممکن است هنگامی که به محل کار می‌روید خانواده، همسایه یا دوستان از شما چیزی بخواهند که باعث شود دیر به محل کار خود برسید. در این مواقع باید بتوانید به آن‌ها «نه» بگویید.

۳- ساعت خود را ۱۰ دقیقه جلوتر بکشید؛ این ساعت را به عنوان ساعت درست قبول کنید و تقلب نکنید. 

۴- مدت زمان انجام کارهایی را که قبل از رسیدن به محل کار باید انجام دهید، برآورد کنید و مدت زمان کوتاهی را نیز برای اتفاقات غیر‌منتظره اختصاص دهید.

۵- شب‌ها زود بخوابید و به تمام چیزهایی که حواس شما را پرت می‌کنند «نه» بگویید. کارهایی مانند فوتبال دیدن، مهمانی‌های طولانی و استفاده زیاد از صفحات مجازی باعث می‌شوند دیرتر بخوابید و صبح روز بعد نتوانید به راحتی از خواب بیدار شوید.

۶- خود را مجبور کنید هنگامی که ساعت شما برای اولین بار زنگ می‌خورد، بیدار شوید.

دیر رسیدن به محل کار

 

 • دیر رسیدن به جلسات

دیر رسیدن به جلسات نشان‌دهنده این است که شما به همکاران خود احترام نمی‌گذارید. منتظر گذاشتن دیگران، شما را فردی بی‌ملاحظه، گستاخ و متکبر نشان می‌دهد. برای جلوگیری از این کار برنامه‌ریزی داشته باشید. اگر جلسات زیادی در برنامه خود دارید و نمی‌توانید به موقع به همه آن‌ها برسید؛ آن‌ها را اولویت‌بندی کنید و در صورت امکان برخی از آن‌ها را به زمان‌های دیگر موکول کنید. اگر قرار است به دو یا چند ملاقات کاری بروید، به مقدار کافی بین دو جلسه زمان اختصاص دهید تا به جلسه بعدی دیر نرسید. همچنین سعی کنید وسیله‌های خود را از قبل آماده کنید تا قبل از شروع جلسه وقت شما را نگیرند. 

 • کثیف و نامرتب بودن

فضای کاری شما نشان‌ دهنده شخصیت شما است. ممکن است عادت داشته باشید در فضاهای شلوغ کار کنید، اما محیط کاری شما در اداره نباید شلوغ باشد؛ زیرا ممکن است دیگران از این رفتار شما برداشت بدی داشته باشند و تصور کنند شما نسبت به همکاران خود بی‌ملاحظه هستید. برای جلوگیری از این کار هر وسیله‌ای را که استفاده می‌کنید، دوباره در جای خود قرار دهید.

 وسیله‌هایی را که زیاد استفاده می‌کنید نزدیک خود قرار دهید و وسیله‌هایی را که کمتر استفاده می‌کنید دورتر از خود قرار دهید. نظافت را رعایت کنید و محل کار خود را مانند خانه خود بدانید. رعایت نظم و پاکیزگی در فضای کار باعث می‌شود بازده کاری بیشتری داشته باشید.

 • پرسش‌های زیاد درباره وظایف جدید

برخی از افراد برای اینکه نشان دهند در فضای کاری هستند، سوالات زیادی می‌پرسند. این افراد از نظر دیگران همکاران خوبی نیستند. حتی اگر سوالاتی که می‌پرسید سوالات خوبی باشند، برای سایر همکاران آزاردهنده هستند.

زمانی که مسئولیت جدیدی به شما سپرده می‌شود، به جای اینکه مدام سوال بپرسید و تمرکز سایر افراد را به هم بزنید، سوالات خود را روی کاغذی یادداشت کنید و همه آن‌ها را با هم و در یک فرصت مناسب بپرسید.

همچنین بخوانید: «با استرس محل کار چطور مقابله کنیم؟»

 • شکایت کردن بیش‌ از حد

همیشه برای همه افراد دلایل زیادی وجود دارد که از همکاران و وظایف خود شکایت کنند. بیش از حد شکایت کردن در محیط کار باعث می‌شود شما فردی غیرحرفه‌ای به نظر برسید. اگر عادت داشته باشید که هر روز از چیزهای مختلف شکایت کنید‌، دیگران از صحبت کردن با شما خودداری می‌کنند؛ بنابراین سعی کنید خود را با شرایط هماهنگ کنید.

 • رسیدگی به ظاهر، هنگام کار کردن

اگر پشت میز کار خود هستید و به آرایش کردن و مرتب کردن خود می‌پردازید؛ نشان می‌دهید که کار برای شما اهمیتی ندارد. اگر احساس می‌کنید که به مرتب کردن سر و وضع خود نیاز دارید، بهتر است به سرویس بهداشتی مراجعه کنید و این کار را انجام دهید.

از طرفی ممکن است زمانی که به طور جدی در حال انجام دادن وظایف خود هستید، نسبت به ظاهر خود بی‌ اهمیت باشید. اگر ظاهر نامرتبی داشته باشید و لباس‌های شما شلخته باشند؛ دیگران تصور می‌کنند شما در انجام وظایف کاری خود نیز بی‌اعتنا و بی‌نظم هستید. بنابراین بهتر است به بهداشت خود توجه کنید و پوشش متعارفی داشته باشید.

عادت‌های عصبی افراد، به معنای آمادگی نداشتن آن‌ها برای انجام مسئولیت است.

 • نمایش عادت‌های عصبی

عادت‌های عصبی ممکن است شخصیت شما را زیر سوال ببرند. عادت‌های عصبی افراد، به معنای آمادگی نداشتن آن‌ها برای انجام مسئولیت است. برخی از این عادت‌های عصبی عبارت‌اند از:

۱- جویدن ناخن: یکی از عادت‌های رایج زمان خشم و عصبانیت، جویدن ناخن است. این عادت نه تنها کار نامناسبی است، بلکه باعث می‌شود عصبانیت خود را به دیگران نشان دهید.

۲- چک کردن گوشی: افرادی که مدام به گوشی و ساعت خود نگاه می‌کنند، از نظر دیگران افرادی کسل‌کننده هستند که به کار خود اهمیت نمی‌دهند.

۳- اجتناب از برقراری تماس چشمی: طبق تحقیقات، تماس چشمی کوتاه باعث کاهش نفوذ و تاثیرگذاری شما می‌شود. این کار نشان‌دهنده عدم آمادگی، بی‌صداقتی، بی‌علاقگی و غرور شما است. سعی کنید در نیمی از مکالمات خود تماس چشمی مستقیم برقرار کنید تا فرد مقابل بهتر بتواند شما را درک کند؛ با این کار نشان می‌دهید که فردی با اعتماد به‌ نفس هستید. 

۴- کشیدن دست‌ها به یکدیگر: با وجود اینکه این کار، اثر تسکین‌دهنده دارد و استرس شما را کاهش می‌دهد، اما ممکن است با این کار تمرکز خود و سایر همکاران را به هم بزنید. اگر می‌خواهید استرس خود را نشان ندهید، دستان خود را روی میز و مقابل خود قرار دهید.

۵- خندیدن با صدای بلند: خندیدن با صدای بلند یا خندیدن در مواقع جدی در نظر همکاران غیرموجه است و شما را بی‌ادب نشان می‌دهد. 

۶- اخم کردن: اخم کردن علاوه بر اینکه ظاهر شما را زشت می‌کند، باعث می‌شود همکاران نتوانند با شما ارتباط برقرار کنند. طبق مطالعات افرادی که لبخند می‌زنند، باهوش‌تر و قابل اعتمادتر از افرادی هستند که همیشه اخم می‌کنند.

۷- بازی کردن با موها:‌ بازی کردن با موها نشان‌دهنده رفتار نامناسب است. برای مقابله با این عادت موهای خود را ببندید.

۸- فشردن دندان‌ها روی هم: اگر هنگام قرار گرفتن در موقعیت‌های پراسترس دندان‌های خود را به یکدیگر فشار می‌دهید، به دیگران نشان می‌دهید که فردی عصبانی و مضطرب هستید. زمانی که حس می‌کنید دندان‌های خود را به هم می‌فشارید، نفس عمیق بکشید و عضلات صورت خود را شل کنید.

۹- سریع صحبت کردن: سریع صحبت کردن نشان‌دهنده این است که شما فردی مضطرب و خارج از کنترل هستید و علاوه بر آن باعث می‌شود فردی که با او صحبت می‌کنید نیز صحبت‌های شما را متوجه نشود. بنابراین سعی کنید شمرده صحبت کنید تا با دیگران بهتر ارتباط برقرار کنید. 

انجام کارهای نامربوط در جلسات کاری

 

 • انجام کارهای نامربوط در جلسات کاری

زمانی که در طول جلسات کاری به انجام کارهای دیگری مانند کارکردن با لپ‌تاپ و… می‌پردازید، نشان می‌دهید که به جلسه توجه کافی ندارید؛ زیرا شما نمی‌توانید دو کار را هم‌زمان و با تمرکز انجام دهید. بنابراین سعی کنید در جلسات تمرکز کافی داشته باشید و انجام کارهای دیگر را به زمان‌های دیگر موکول کنید.

قطع کردن صحبت دیگران کار بی‌ادبانه‌ای است و به دیگران ثابت می‌کند شما صبر ندارید.

 • قطع کردن صحبت دیگران

قطع کردن صحبت دیگران کار بی‌ادبانه‌ای است و به دیگران ثابت می‌کند شما صبر ندارید. اگر می‌خواهید صحبت کنید باید محترمانه صحبت‌های طرف مقابل خود را قطع کنید. برای مثال:

 • زمانی که همکار شما در حال صحبت است، دهان خود را کمی باز کنید. با این کار نشان می‌دهید حرفی برای گفتن دارید.
 • با استفاده از حرکات دست خود نشان دهید می‌خواهید چیزی به صحبت‌های همکار خود اضافه کنید. همین ژست ساده باعث می‌شود تا همکار شما مکث کند و شما صحبت کنید.

 

 • فروش در محیط کار

اگر بخواهید برای کمک به خیریه و نیازمندان یا هر دلیل دیگری، چیزی به همکاران بفروشید و آن‌ها را در شرایط سخت قرار دهید، نشان‌دهنده رفتار غیر حرفه‌ای شما در محیط کار است. 

 • پرسروصدا بودن

اگر عادت دارید با صدای بلند به موسیقی گوش دهید، با سروصدا کار کنید یا هنگام کار با تلفن‌ همراه بلند صحبت کنید؛ فردی آزاردهنده هستید که تمرکز سایر همکاران خود را از بین می‌برید. سعی کنید این رفتارها را نداشته باشید و به همکاران خود احترام بگذارید. با این کار آن‌ها نیز در مقابل شما رفتار محترمانه‌ای خواهند داشت.

 • ناسزا گفتن و قسم خوردن

استفاده از کلمات بی‌ادبانه و لحن نامناسب یک عادت ناپسند است و شما را فردی غیرحرفه‌ای نشان می‌دهد. قسم خوردن نیز نشان‌دهنده این است که شما نمی‌توانید با آرامش و عاقلانه عمل کنید.

تماس‌های طولانی در محل کار

 

 • تماس‌های طولانی

تماس‌های طولانی در ساعت‌ کاری علاوه بر اینکه شما را فردی غیرحرفه‌ای نشان می‌دهد، خلاف قوانین کاری نیز هست. بهتر است این کارها را در وقت‌های آزاد و استراحت انجام دهید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به معرفی برخی عادت‌های اشتباه کارمندان که باعث عدم پیشرفت آن‌ها می‌شوند پرداختیم. برخی عادت‌های بد باعث می‌شوند بدون اینکه بدانیم، یک کارمند نالایق به نظر برسیم. اگر این عادت‌ها را بدانیم، به راحتی می‌توانیم آن‌ها را ترک کنیم یا با عادت‌های مناسب جایگزین کنیم.

همچنین بخوانید: «قصد تغییر عادت دارید؟ مواظب این ۸ اشتباه باشید!»

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *