افراد منظم چه عادت‌هایی در زندگی خود دارند؟

عادت‌هایی افراد منظم

هیچ فردی از زمانی که متولد می‌شود، منظم یا شلخته نیست؛ بلکه این ویژگی‌ها به وسیله عادت‌هایی که در طول زندگی دارد مشخص می‌شود. همه افراد دوست دارند در زندگی منظم باشند؛ زیرا بهم‌ ریختگی و زیاد شدن کارهای انجام‌ نشده افراد را سردرگم و کلافه می‌کند. 

نظم در زندگی و موفقیت افراد نقش مهمی دارد؛ به همین علت در ادامه مقاله به عادت‌های افراد منظم می‌پردازیم. اگر فکر می‌کنید فردی شلخته و سردرگم هستید؛‌ می‌توانید با برخی تکنیک‌ها یاد بگیرید که منظم باشید و همه کارهای خود را با نظم انجام دهید.

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • نظم و انضباط
  • مولفه‌های نظم
  • عادت‌های افراد منظم
  • آثار نظم در زندگی
  • عواملی که در منظم بودن افراد نقش دارند

نظم و انضباط

نظم به معنای آراستگی، هماهنگی و پیوستگی است. انضباط نیز در لغت به معنای استوار شدن، رعایت قوانین و مقررات و وفاداری به نظم است. افراد منظم برای زندگی خود برنامه‌ ریزی داشته و با دوراندیشی  زودتر به اهداف خود می‌رسند؛ این افراد شادی و نشاط بیشتری در زندگی دارند.

مولفه‌های نظم

برای منظم بودن سه مولفه اساسی باید در‌نظر گرفته شود که عبارت‌اند از:

۱- هدف

اگر افراد هدفی نداشته باشند، نظم در کارها بیهوده است و دلیلی ندارند که آن‌ها به برنامه‌‌ریزی خود پایبند باشند. بنابراین قبل از برنامه‌ریزی و انجام کارها هدف‌های خود را مشخص کنید.

در صورت اجرای صحیح برنامه‌های خود، فرد منظمی خواهید بود.

۲- برنامه‌ریزی

در کنار نظم باید به برنامه‌ریزی توجه زیادی داشته باشید. اگر برنامه‌ریزی دقیقی برای انجام کارها نداشته باشید، نمی‌توانید فرد منظمی باشید. به این نکته توجه داشته باشید که علاوه بر برنامه‌ریزی صحیح، باید به آن پایبند باشید؛ زیرا در صورت اجرای صحیح برنامه‌های خود، فرد منظمی خواهید بود.

همچنین بخوانید :  با برنامه روزانه، سبک زندگی خود را تغییر دهید

۳- رهبری و مدیریت

برای منظم بودن باید فعالیت‌های خود را به درستی رهبری و مدیریت کنید. هدف از اجرای دقیق برنامه، رسیدن به هدف است. شما باید طوری فعالیت‌های خود را مدیریت کنید که به هدف‌های خود نزدیک شوید.

عادت‌های افراد منظم

افراد منظم برخی عادت‌ها دارند که باعث می‌شود در زندگی فردی و کاری به موفقیت برسند. این عادت‌ها عبارت‌اند از:

۱- به نوشتن علاقه دارند

افراد منظم به نوشتن علاقه دارند و چیزهایی را که ممکن است فراموش کنند می‌نویسند. این مسئله باعث می‌شود افراد منظم بدون حفظ کردن چیزی، همه مناسبت‌ها را به یاد داشته باشند و حتی چیزهای جزئی را فراموش نکنند. تلاش کردن برای حفظ کردن و به یاد آوردن کارها به منظم شدن شما کمک نمی‌کند؛ بلکه فقط ذهن شما را شلوغ می‌کند.

بهتر است به جای حفظ کردن مناسبت‌ها، تاریخ‌ها و لیست کارها که باعث سردرگم شدن شما می‌شود، همه کارهایی را که می‌خواهید انجام دهید، یادداشت کنید. برای مثال کارهایی مانند خرید از خواربار‌فروشی، هدیه تولد دوست، تاریخ‌های ملاقات و… را در دفتر خود یادداشت کنید.

 

عادت‌هایی افراد منظم

۲- همیشه مهلت انجام کارها را تعیین می‌کنند

افراد منظم در زمان‌های خود صرفه‌جویی می‌کنند و آن را تلف نمی‌کنند؛‌ به همین علت برنامه روزانه، هفتگی و ماهانه آن‌ها مشخص است. آن‌ها زمانی را برای برنامه‌ریزی درنظر می‌گیرند و از همه مهم‌تر این است که به برنامه‌ ریزی‌های خود پایبند هستند.

زندگی بدون برنامه‌ریزی و نظم باعث اتلاف زمان می‌شود و رسیدن به هدف نیز سخت‌تر می‌شود.

اولویت‌بندی در انجام کارها به ویژه زمانی که کارها زیاد و زمان کم است، اهمیت بیشتری دارد؛ بنابراین بهتر است ابتدا کارهای با‌اهمیت انجام دهید.

۴- کارهای خود را عقب نمی‌اندازند

یکی از ویژگی‌های افراد نامنظم این است که کارهای خود را عقب می‌اندازند و از جملاتی مانند «از فردا تصمیم می‌گیرم برنامه‌ریزی کنم؛ در اولین فرصت اتاق خود را مرتب می‌کنم؛ از شنبه منظم می‌شوم و…» استفاده می‌کنند. جیم ران نویسنده و سخنران انگیزشی آمریکایی، درباره عقب انداختن کارها می‌گوید: «کاری که انجام دادن آن ساده است، انجام ندادن آن نیز ساده است.»

در حقیقت بیشتر انسان‌ها تمایل به تغییر ندارند و می‌خواهند رفتارهای قبلی خود را انجام دهند؛ اما نمی‌دانند هر چه بیشتر صبر کنند و کارها را عقب اندازند، انجام آن‌ها سخت‌تر می‌شود.

طبق یک قانون، هر کاری به اندازه زمانی که برای آن در‌نظر گرفته شده است طول می‌کشد. یعنی اگر برای انجام پروژه‌ای که به یک هفته زمان نیاز دارد، ۲ هفته زمان در‌نظر بگیرید، آن‌قدر آن را عقب می‌اندازید که انجام آن تا ۲ هفته طول می‌کشد. در صورتی که افراد منظم حتی اگر به انجام کاری علاقه نداشته باشند نیز آن را عقب نمی‌اندازند.

۵- هر وسیله آن‌ها جای مخصوص به خود دارد

افراد منظم اشیا و لوازم خود را در جای مناسب و مربوط به خود قرار می‌دهند. این افراد اشیا را بخش‌بندی می‌کنند و روی هر کدام برچسب می‌زنند. این کار باعث می‌شود به چیزهایی که از آن استفاده می‌کنند دسترسی آسان داشته باشند.

اگر نظم دادن به کارها و اشیا را به صورت روزانه یا هفتگی انجام دهید، این کار برای شما به یک عادت مثبت تبدیل می‌شود.

۶- همیشه منظم هستند

افراد منظم همیشه و در همه کارها باید منظم باشند. نظم به معنای این نیست که فقط یک بار برای هر کار برنامه‌ریزی کنید؛ بلکه برنامه‌ریزی مانند غذا خوردن، ورزش کردن و… باید همیشگی باشد. افراد منظم زمانی را در هفته برای برنامه‌ریزی و نظم دادن به زندگی قرار می‌دهند؛‌ بنابراین اگر نظم دادن به کارها و اشیا را به صورت روزانه یا هفتگی انجام دهید، این کار برای شما به یک عادت مثبت تبدیل می‌شود.

۷- تنها لوازم مورد‌نیاز خود را نگه می‌دارند

هرچه اشیا و لوازم بیشتر باشد، بهم‌ریختگی نیز بیشتر است؛ به همین علت افراد منظم تنها از چیزهایی که به آن‌ها نیاز دارند‌ نگهداری می‌کنند. توجه داشته باشید ساده بودن باعث نظم بیشتر افکار و زندگی شما می‌شود. برای مثال اگر احساس می‌کنید در منزل فضای کافی برای نگهداری برخی لوازم را ندارید، به جای اجاره کردن منزل بزرگتر یا ایجاد فضای ذخیره بیشتر برای لوازم، وسایل اضافی خود را دور بریزید.

برای این کار بهتر است تعداد لوازمی را که به آن‌ها نیاز دارید یادداشت کنید. سپس از لوازمی که دارید لیستی تهیه کنید. اگر تعداد این لوازم از لیست ایده‌آل شما بیشتر بود، باید لوازم اضافه را دور بریزید.

استفاده از وسایل مورد نیاز برای نظم در کار

۸- چیزهایی که به آن نیاز دارند می‌خرند

برخی افراد با قصد خرید یک یا دو چیز کوچک به فروشگاه می‌روند، اما با یک سبد پر از فروشگاه خارج می‌شوند. این مسئله به دلیل بی‌برنامه بودن آن‌ها است. بهتر است به جای خرید بدون برنامه‌ریزی، دقیقا وسایل موردنیاز خود را یادداشت کنید و تنها آن‌ها را خریداری کنید. خرید اقلام غیر‌ضروری باعث بی‌نظمی می‌شود؛ به همین علت افراد منظم به تبلیغات گوش نمی‌دهند و جذب آن‌ها نمی‌شوند. 

یک راه برای جلوگیری از خرید بیش‌ از اندازه این است که هنگام یادداشت کردن لیست خرید کالاها، قیمت تقریبی آن‌ها را نیز تخمین بزنید و فقط به همان اندازه پول با خود ببرید، تا از خرید کالاهای غیر‌ضروری جلوگیری کنید. برای اینکه بدانید کدام یک از اقلام فهرست برای شما ضروری‌تر است، چند ساعت بعد دوباره به لیست نگاه کنید و ببینید هنوز هم به آن‌ها نیاز دارید یا خیر.

۹- کارهای خود را نیمه‌تمام رها نمی‌کنند

یکی از مهم‌ترین عادت‌های افراد منظم این است که کارهای خود را ناقص رها نمی‌کنند. ناقص رها کردن کارها باعث می‌شود زمان زیادی تلف شود. اگر کاری را باید انجام دهید، آن را در زمان مشخص انجام داده و از موکول کردن آن به زمان‌های بعد خودداری کنید؛‌ حتی اگر برای انجام آن وقت بیشتری داشته باشید.

۱۰- سحرخیز هستند

افراد منظم با تلفن به رخت‌خواب نمی‌روند و همیشه صبح زود از خواب بلند می‌شوند. اگر تلفن هم راه را با خود به رخت‌خواب ببرید، وقت خود را با کارهای بیهوده و گشتن در صفحات مجازی تلف می‌کنید. بنابراین بهتر است به جای آن برای چک کردن گوشی همراه زمان مناسب در‌نظر گرفته و هنگام بیدار شدن ۳۰ ثانیه نفس عمیق بکشید.

نظم باعث می‌شود افراد اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشند، کارهای خود را با آرامش انجام دهند و استرس نداشته باشند.

آثار نظم در زندگی

نظم آثار مادی و معنوی زیادی در زندگی افراد دارد. دلیل بسیاری از موفقیت‌ها در زندگی فردی و کسب‌وکار وجود نظم است. برخی فایده‌های نظم در زندگی افراد عبارت‌اند از:

۱- نظم باعث می‌شود افراد کارهای خود را با آرامش انجام دهند و استرس نداشته باشند.

۲- منظم بودن باعث می‌شود کارها راحت‌تر انجام شود. زمانی که افراد نظم را رعایت می‌کنند وظایف خود را صحیح و به موقع انجام می‌دهند؛ بنابراین کارهای سخت نیز به آسانی انجام می‌شود. منظم بودن در کارها نشانه وجود برنامه‌ریزی صحیح است و برنامه‌ریزی کمک می‌کند تا کارها راحت‌تر انجام شوند.

۳- نظم از بدقولی افراد جلوگیری می‌کند. با استفاده از برنامه‌ریزی دقیقا می‌دانیم چه زمان با کسی قرار داریم، چه قولی به افراد دیگر دادیم و… که آن‌ها را به موقع انجام می‌دهیم. برای مثال اگر فردی به دلیل بی‌نظمی فراموش کند روز پنج‌شنبه عصر جلسه کاری دارد، به خانواده خود قول گردش در آن روز را می‌دهد؛ زمانی که همکار او تماس می‌گیرد و جلسه را به او یادآوری می‌کند، برنامه‌های او با هم تداخل پیدا می‌کند و به دلیل اهمیت جلسه مجبور می‌شود برنامه گردش با خانواده را کنسل کند و با بدقولی باعث ناراحتی آن‌ها شود.

۴- نظم در زندگی و کسب‌وکار باعث آبرومندی و محبوب شدن میان افراد می‌شود. فرد منظم خوش‌قول است و باعث می‌شود افراد بیشتری تمایل به همکاری با او داشته باشند. کسب‌وکاری که مدیران و پرسنل منظمی دارد، مشتریان زودتر به آن‌ها اعتماد می‌کنند و از خدمات آن‌ها راضی هستند. به همین علت مدیران و کارمندان منظم موفق‌تر هستند و زودتر به اهداف خود می‌رسند.

۵- نظم در زندگی باعث می‌شود افراد از اینکه کارهای خود را به موقع انجام می‌دهند اعتماد به‌ نفس بیشتری داشته باشند و با افراد دیگر به خوبی ارتباط برقرار کنند.

آثار نظم در زندگی

عواملی که در منظم بودن افراد نقش دارد

برخی عوامل در بانظمی و بی‌نظمی افراد نقش زیادی دارند که عبارت‌اند از:

۱- تیپ شخصیتی

برخی افراد بسته به شخصیتی که دارند، منظم یا بی‌نظم هستند. این ویژگی قابل تغییر نیست؛ اما می‌توان با تکنیک‌هایی که گفته شد آن را تغییر داد و نسبت به موقعیت، حالت مناسبی را انتخاب کرد.

۲- یادگیری‌های کودکی

اگر افراد از کودکی در محیطی رشد کرده باشند که افراد در آن نظم را رعایت می‌کنند، آن‌ها نیز به منظم بودن عادت می‌کنند. برای مثال اگر پدری صبح زود از خواب بیدار شود و ورزش کند، فرزند او نیز این رفتار را یاد می‌گیرد و به سحرخیزی و ورزش عادت می‌کند.

برعکس این مورد نیز صادق است؛ اگر کودک در محیطی رشد کرده باشد که افراد در آن نظم را رعایت نمی‌کنند، وسیله‌ها را در جای مخصوص به خود نمی‌گذارند، برنامه روزانه مشخصی ندارند او نیز به بی‌نظمی عادت می‌کند و کارهای روزانه خود را با بی‌نظمی انجام می‌دهد. بنابراین خانواده و اطرافیان نقش مهمی در نظم افراد دارند؛ به اندازه‌ای که اگر فرد تیپ شخصیتی منظمی داشته باشد اما در محیط بی‌نظمی زندگی کند، نسبت به کسانی که اطرافیان آن‌ها منظم هستند، نظم کمتری خواهند داشت.

۳- فرهنگ سازمانی

فرهنگ حاکم بر یک محیط می‌تواند در شکل‌گیری این عادت نقش مهمی داشته باشد. اگر افراد در محیطی زندگی کنند که همه در آن نظم را رعایت می‌کنند، او نیز مجبور است که نظم را رعایت کند. به همین علت مدیران سازمان‌ها تلاش می‌کنند تا روند امور شرکت را منظم‌تر کنند. کارکنان نیز مجبور هستند خود را با شرایط و قوانین هماهنگ کنند.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به مفهوم نظم و عادت‌های افراد منظم پرداختیم. نظم به معنای آراستگی، هماهنگی و پیوستگی است. انضباط در لغت به معنای استوار شدن، رعایت قوانین و مقررات و وفاداری به نظم است. افراد منظم برای زندگی خود برنامه‌ریزی دارند، با دوراندیشی  زودتر به اهداف خود می‌رسند و شادی و نشاط بیشتری دارند. برنامه‌ریزی صحیح و پایبند بودن به‌ آن باعث می‌شود کارها با نظم انجام شوند.

نظم در زندگی به افراد کمک می‌کند تا کارهای خود را به راحتی مدیریت کنند و زودتر به اهداف دلخواه خود برسند. به همین علت فرد منظم در زندگی خود اعتماد‌به‌نفس بالایی داشته و برای انجام کارهای خود استرس نمی‌گیرد.

همچنین بخوانید :  چگونه برای رسیدن به اهداف برنامه‌ ریزی کنیم؟
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 3   میانگین: 4.3/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *