چگونه عاشق درس خواندن شویم؟

شاید شما هم جز آن دسته از افرادی باشید که دیدگاه‌تان در رابطه با درس خواندن انجام فعالیتی سخت و طاقت‌فرسا باشد اما کافی است همت کنید و دیدگاه خود را تغییر دهید و یاد بگیرید علاقه نداشتن به درس را فراموش کرده و انرژی برای درس خواندن به خود وارد کنید.

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که ذهن دانش‌آموزان و دانشجویان را در دوران تحصیل به خود مشغول می‌کند این سوال است که چگونه عشق به مطالعه و علاقه به درس را در خود افزایش دهیم؟ این سوال مخصوصا زمانی ذهن افراد را مشغول می‌کند که نزدیک به یک دوره زمانی تحت‌فشار باشند.

این دوره‌های زمانی می‌تواند دورانی مثل آزمون دانشگاه، فصل امتحانات، نزدیک شدن زمان تحویل پروژه‌ها و … باشد. کافی است در این دوران راه‌های علاقه‌مندی به مطالعه را پیش بگیرید تا موفقیت را از آن خود کنید.

با انجام و به کار بستن راه‌های تشویق به کتابخوانی، شما آن‌چنان شیفته درس خواندن خواهید شد که آن را نیز به دیگران توصیه می‌کنید یا حتی ممکن است دیگران به عشق شما به مطالعه نیز غبطه خورند.

سرانه مطالعه در ایران به روزانه حداکثر ۲ دقیقه رسیده است. حال این مطالعه شامل درس خواندن، مطالعه کتب غیردرسی و مطالعه مطالبی در شبکه‌های اجتماعی می‌شود.

با ما همراه باشید تا نکاتی را به شما آموزش دهیم تا عشق به مطالعه و درس خواندن را در خود تقویت کنید.

شما با یادگیری راه‌های علاقمندی به مطالعه می‌توانید در روزهای سخت و طاقت‌فرسای امتحانات با خیالی آسوده و راحت پا در راه موفقیت بگذارید.

چگونه در شرایط سخت درس بخوانیم؟

علاقه نداشتن به درس یک معضل بسیار بزرگ برای دانشجویان و دانش‌آموزان شده است.

شما با استفاده از راه‌های تشویق به کتابخوانی می‌توانید علاقه خود را به درس خواندن در شرایط سخت افزایش دهید و در مسیر کسب علم پیشرفت کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا راه‌های تشویق به کتابخوانی را فرا گیرید و جواب سوال چگونه به درس خواندن عادت کنیم را پیدا کنید.

درس خواندن در شرایط سخت

از راه‌های افزایش علاقه به مطالعه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لطفا گوش دادن به موسیقی را در اولویت‌های خود قرار دهید

هر یک از انسان‌ها عادات مختلفی برای درس خواندن دارند که این عادات با یکدیگر بسیار متفاوت است. برخی از افراد باید هنگام خواندن درس جهت حفظ تمرکز خود در یک محیط بی‌صدا و آرام باشند.

وجود صدای موسیقی در پس زمینه مطالعه‌شان تمرکز آن‌ها بهم می‌ریزید اما یک روش بسیار مناسب جهت مطالعه کتاب‌هایی که به خواندن آن‌ها علاقه‌ای ندارید این است که برای افزایش انرژی برای درس خواندن یک موسیقی را به عنوان پس‌زمینه قرار دهید تا به حد بسیار زیادی تمرکز خود را روی درس خواندن حفظ کنید.

البته هر موسیقی نمی‌تواند برای حفظ تمرکز مناسب باشد. پس باید موسیقی‌های متفاوتی را امتحان کنید تا متوجه شوید کدام یک از موسیقی‌ها برای حفظ تمرکز شما هنگام درس خواندن مفید و موثر است.

برخی از افراد ترجیح می‌دهند یک موسیقی با کلام را به عنوان پس‌زمینه مطالعات خود پخش کنند؛ اما این مورد در همه افراد جوابگو نیست. بلکه برخی از آدم‌ها با گوش دادن به موسیقی با کلام تمرکز خود را از دست می‌دهند.

پس برای چنین افرادی استفاده از موسیقی ملایم ارکسترالف پیانو یا جاز در پس‌زمینه مطالعه می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای جلوگیری از علاقه نداشتن به درس بشود.

طبق تحقیقاتی که انجام شده است محققان به این نتیجه رسیده‌اند که موسیقی موتزارت تاثیر بسیار فوق‌العاده‌ای بر روی سلول‌های مغزی افراد هنگام درس خواندن دارد.

 • لوازم‌التحریری را بخرید و استفاده کنید که به آن‌ها بسیار علاقه‌مند هستید

یک روش بسیار ساده و محبوب دیگری وجود دارد که می‌تواند درس خواندن را برای‌تان لذت بخش کند و عشق به مطالعه را در شما تقویت کند. پاسخ عملی و آسانی است که می‌توان به این سوال که چگونه به درس خواندن عادت کنیم را بدهد، این است که لوازم‌التحریر مورد علاقه‌تان را خریداری کرده و روی میز تحریر در دید خود قرار دهید.

دقت داشته باشید استفاده از خودکار و کاغذهایی که کیفیت بالایی داشته باشند لذت نوشتن را در شما تقویت می‌کنند. ست خودکارهای رنگی، ماژیک‌های های‌لایت، دفترچه‌های یادداشت با جلدی جذاب و … همه این وسایل باعث می‌شوند تا شما تشویق شوید و از آن‌ها نهایت استفاده را ببرید.

یک وسیله بسیار موثر دیگری وجود دارد که می‌توانید روی میز خود بگذارید، دفترچه یادداشت مخصوص لیست کارهایتان است. دقت داشته باشید هیچ چیز رضایت‌بخش‌تر از این نیست که شما کارهای‌تان را به صورت یک  لیست در دفترچه یادداشت زیبایی که خریداری کرده‌اید بنویسید و پس از انجام هر کار، در جلوی آن یک علامت تیک بزنید.

لیستی که در دفترچه خود تهیه کرده‌اید می‌تواند شما را در انجام کارهای‌تان یاری کرده و کمک کند کارهای‌تان را فراموش نکنید.

استفاده از وسایل در علاقه به درس خواندن

 • با پاداش دادن به خود انرژی برای درس خواندن را در خود تقویت کنید

دقت کنید یک راه بسیار  موثر برای تقویت عشق مطالعه  وجود دارد و آن هم پاداش دادن به خود بابت تلاش‌های‌تان است. این روش یک بخش مهمی از فرآیند لذت‌بخش‌تر کردن درس خواندن و انگیزه دادن به خودتان را هموار می‌کند.

به طور مثال سعی کنید هنگام درس خواندن خوراکی‌های سالم و کم حجمی را به همراه خود داشته باشید، مانند تکه‌های کوچک میوه تازه، میوه خشک یا آجیل که میل کنید.

یک برنامه خوب این است در صورتی که در حال مطالعه درس بسیار سختی هستید، مطالب کتاب خود را به بخش‌های مختلفی تقسیم کرده و پس از اتمام هر بخش، یک تکه میوه یا یک عدد آجیل را به عنوان هدیه و تقویت مغز خود بخورید.

در هنگامی که درس خواندن شما به درازا می‌کشد و مدت زمان بیشتری شما را درگیر خود می‌کند، می‌توانید برای زمان استراحت خود نیز برنامه‌ای تدارک ببینید. مثلا ملاقات با دوستان، رفتن به سینما برای دیدن فیلم مورد علاقه‌تان یا هر کار دیگری که پس از یک جلسه طولانی و سخت مطالعه، به مغز و فکر شما امکان استراحت برای مدت زمان کوتاهی را می‌دهد.

به‌طور مثال درس‌هایی مانند درس شیمی که نیاز به انرژی و مدت زمان بالایی جهت یادگیری دارد برای افراد خیلی خوشایند نیست و اکثر افراد از آن دوری می‌کنند و بزرگ‌ترین دغدغه دانش‌آموزان این است که چگونه به شیمی علاقه‌مند شویم؟

با استفاده از آنتراک‌های کوتاه در زندگی و هدیه دادن به خود بعد از پایان هر بخش از کتاب می‌توانید به درس شیمی نیز علاقه‌مند شوید.

یک راه بسیار  موثر برای تقویت عشق مطالعه وجود دارد و آن هم پاداش دادن به خود بابت تلاش‌های‌تان است. این روش یک بخش مهمی از فرآیند لذت‌بخش کردن درس خواندن و انگیزه دادن به خودتان را هموار می‌کند.

 • در ذهن خود یک تجسم مثبت از موفقیت در آزمون و مطالعه بسازید

علم روانشناسی ثابت کرده است که هنگامی که یقین دارید در یک درس موفق نخواهید شد و شکست می‌خورید هیچ علاقه‌ای به مطالعه آن درس نخواهید داشت. پس باید در ابتدا تجسم خود از موفقیت را در ذهن تغییر دهید.

قطعا اگر در ذهن خود فکر موفقیت را نقش ببندید به شما شور و شوق حرکت را راه انداخته‌اید. علاقه بیشتر به درس باعث می‌شود تمرکز بیشتری نسبت مطالعه دروس داشته باشید.

همین تمرکز باعث می‌شود مطالعه‌تان بیشتر شده، موفقیت‌های بیشتر و بهتری را کسب کنید. پس همیشه با تصور مثبت از موفقیت در آزمون علاقه و عشق مطالعه را در خود زیاد کنید. با تصور مثبت باعث می‌شوید انگیزه و توان بیشتری برای ادامه راه درس خواندن داشته باشید و گام اول برای رسیدن به هدف را برای خود هموار کنید.

 • ابتدا اقدام به کسب اطلاعات اولیه کرده و سپس اقدام به مطالعه دروس نمایید

بهتر است در ابتدای شروع به مطالعه دروس اقدام به کسب اطلاعات ساده، کم حجم و کاملا کاربردی در رابطه با موضوع مطالعه نمایید. قطعا اگر شما کاربرد دروس را در زندگی خود بیابید بسیار علاقه زیادی در مطالعه دروس پیدا می‌کنید.

مثلا اگر بدانید موضوعی که امروز در کلاس ریاضی یا شیمی شما تدریس شده است چه کاربردی در زندگی روزمره شما دارد بسیار انگیزه و علاقه مثبتی برای ادامه مطالعه پیدا می‌کنید.

همچنین پیش مطالعه دروس نیز بسیار موثر در فهم مطلب اصلی و همین طور افزایش علاقه شما در درس خواندن خواهد شد. به‌طور مثال وقتی بدانید درسی که در این جلسه فیزیک شما ارائه می‌شود چه موضوعی است علاقه شما برای یادگیری بالاتر می‌رود، نسبت به دیگر همکلاسی‌های خود علم بیشتری به موضوع خواهید داشت و در کلاس فعالانه‌تر به درس گوش فرا می‌دهید.

یادگیری در مدرسه با کمک دوستان

 • یک برنامه صحیح و سبک برای خود بچینید و آن را رعایت کنید

توصیه ما به شما این است که هیچ‌گاه کاری را که علاقه‌ای به آن ندارید از حجم بالا آغاز نکنید. مثلا اگر به درس هندسه علاقه زیادی ندارید، مطالعه خود را از روزی ۱۵ دقیقه آغاز کنید؛ زیرا تحمل ۱۵ دقیقه مطالعه برای شما دشوار نخواهد بود و شما می‌توانید با ین برنامه قدرت تحمل خود را و انگیزه درس خواندن را در خود تقویت کنید. در نهایت حجم مطالعه شما نیز افزایش می‌یاید.

اگر در کل شما علاقه به  مطالعه ندارید، بهتر است مطالعه را از دروسی که برای‌تان لذت‌بخش است شروع کنید. زمان مطالعه را ابتدا از ساعات کم در طول روز آغاز کنید.

دقت داشته باشید که همه قهرمانان حوزه ورزشی از تمرین‌های کوتاه و سبک شروع کرده و سپس حرفه‌ای می‌شوند. شما هم از گام‌های کوچک شروع کنید و این گام‌ها را به صورت مستمر انجام دهید.

هنگامی که می‌خواهید مطالعه را شروع کنید، سعی کنید از گام‌های کوتاه شروع کنید و زمان کوتاه‌تری را به مطالعه اختصاص دهید. همچنین در مکانی لذت‌بخش شروع به مطالعه کنید تا انگیزه ادامه مطالعه در شما افزایش یابد.

 • موفقیت را به خود تلقین کنید و در درس خواندن پیشرفت کنید

شما می‌توانید با استفاده از اصول تلقین و تجسم خلاق در درس خواندن پیشرفت کنید. به‌طور مثال به خود تلقین کنید درس جبر را دوست دارید یا تصور کنید درس عربی را در کنکور با درصد بالایی زده‌اید و همین باعث شده است که رتبه بسیار خوبی بیاوردی و در بهترین دانشگاه درس بخوانید.

حتی می‌توانید به خود تلقین کنید من چون درس زبان را بسیار دوست دارم در کنکور نیز با درصد بالایی این را زده و در بهترین دانشگاه قبول می‌شوم.

درس خواندن در مدرسه

 • سعی کنید خود را از قید و بند عقاید محدود کننده و بی‌ارزش رها کنید

تا به حال پیش آمده است که این جملات را درباره خود استفاده کنید؟

۱- من هیچ‌گاه توانایی یادگیری این مطالب را ندارم.

۲- یادگیری این مطالب غیرممکن است.

۳- این مطلب به طرز بسیار بدی سخت به نظر می‌رسد.

یا برای‌تان پیش آمده است که دیگران این جملات را درباره شما استفاده کنند؟

 • تو چقدر خنگ هستی!
 • خواهر تو توانست این درس را پاس کند، پس تو هم قطعا می‌توانی.
 • من درک نمی‌کنم تو چرا نمی‌توانی این مطلب را یاد بگیری؟
 • بقیه شاگردان این مطلب را یاد گرفته‌اند. تو چه مشکلی داری که یادگیری این درس برایت سخت است؟
 • سعی کن این درس را پاس کنی. نکنه می‌خواهی تنها شاگردی باشی که در این درس نمره قبولی نمی‌آورد؟

همان‌طور که مشاهده می‌کنید جملات مشابه این جملات مشابه این‌ها فراوان هستند که ممکن است برای شما نیز آشنا باشند. لطفا یک قلم و کاغذ بردارید و به سوالات زیر پاسخ دهید.

 • چه چیزی از فرآیند یادگیری در زمان کودکی‌ام به یاد می‌آورم؟
 • مردم درباره توانایی‌های یادگیری من چه چیزهایی می‌گفتند؟
 • معلم‌هایم چه چیزی در این باره می‌گفتند؟
 • با توجه به توانایی‌هایم در چه درس‌هایی موفق نیستم و نمی‌توانم آن‌ها را به خوبی فراگیرم؟

حال در کنار تمام جواب‌هایی که به سوالات بالا داده‌اید بنویسید: کاملا مزخرف است!

لطفا یک چکش برداشته و به جان این مزخرفات بی‌افتید. به خودتان قول دهید که دیگر تا ابد هرگز به دام اعتقادات محدود کننده درباره قدرت یادگیری خود نخواهید افتاد.

درواقع انسان‌ از زمانی که به دنیا می‌آیند شروع به یادگیری مهارت و مطالب بسیار متفاوتی می‌کنند که این روند تا پایان عمرشان ادامه دارد.

یادگیری اصولی با علاقه

با توجه به مطالبی که بیان کردیم درس خواندن و مطالعه کردن در عصر امروز به یک بخش اصلی زندگی بسیاری از انسان‌ها تبدیل شده است تا مردم بتوانند در عصر تکنولوژی، به رقابت با سایر افراد پرداخته و موقعیت خود را در بازار کار حفظ کنند.

به نظر می‌رسد راه فراری نیز وجود ندارد. پس دفعه بعد که ناگهان در هنگام مطالعه احساس دل‌ زدگی و خستگی کردیم و به دنبال پاسخ‌هایی گشتیم تا بفهمیم چگونه عاشق درس خواندن شویم، به یاد بیاوریم که با به‌کارگیری تعدادی نکته ساده و کاربردی، می‌توانیم به راحتی فضای ذهنی خود را عوض کرده و با روحیه‌ای قوی و مشتاق، به یادگیری و درس خواندنمان ادامه دهیم.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 13    میانگین: 4.7/5]

یک پاسخ به “چگونه عاشق درس خواندن شویم؟”

 1. علی گفت:

  بسیار بسیار من را راهنمایی کرد که طرز فکرم رو درباره درس خواندن عوض کنم ممنون از شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *