علل عدم تمرکز
دسته‌بندی نشده, تمرکز

عمده ترین علل عدم تمرکز حواس در بزرگسالان چیست؟

[تعداد: 6    میانگین: 4/5]

عده‌ی زیادی از افراد، چه بزرگ‌سال و چه سایر افراد در سنین مختلف، به مشکل حواس‌پرتی و عدم تمرکز حواس دچار می‌شوند. این حواس‌پرتی و عدم توانایی در تمرکز می‌تواند به دلیل چندشغله بودن افراد، افزایش مسئولیت‌های خانه و خانواده و … باشد؛ که باعث شده هوشیاری از افراد گرفته شود.
علت عدم تمرکز حواس در بزرگ‌سالان موضوع اصلی این مقاله است. در این اینجا علاوه بر اینکه دلایل حواس‌پرتی بررسی می‌شود، در مورد علائم عدم تمرکز حواس و درمان دارویی که می‌توان برای رفع عدم تمرکز حواس از آن استفاده کرد نیز، بحث خواهد شد.

موضوعات اصلی مورد بحث در مقاله به شرح زیر هستند:

 • منظور از تمرکز چیست؟
 • چرا تمرکز خود را از دست می‌دهیم؟
 • علت عدم تمرکز حواس در بزرگ‌سالان چه می‌تواند باشد؟
 • آیا درمان دارویی عدم تمرکز حواس امکان پذیر است؟

منظور از تمرکز چیست؟

 

تمرکز

 

تمرکز را می‌توان یکی از حالت‌های ذهن انسان دانست؛ که درصورتی که انسان بتواند کنترل آن را داشته باشد، می‌تواند به موفقیت برسد. اگر ذهن متمرکز باشد می‌توان از آن در هر زمینه‌ای استفاده کرد و موفق هم شد. به عنوان مثال می‌توان به این نکته اشاره کرد که یک دانشجو یا دانش‌آموز اگر بتواند ذهن خود را کنترل کند، قطعاً می‌تواند یک فرد موفق باشد. پس باید گفت که داشتن یک حافظه‌ی خوب در زندگی لازم است و اینکه بتوان این ذهن و حافظه را به خوبی مدیریت و کنترل کرد، می‌توان به طور قطعی به موفقیت و پیشرفت دست‌یافت.
منظور از تمرکز کردن این است که بتوانیم توجه و اراده‌ی خود را باهم همسو کنیم و آن را در کنترل خود داشته باشیم. در این حالت باید قدرت بیرون راندن تمام افکار غیرضروری را داشته باشیم و بتوانیم ایده‌ها و احساسات را از خود دور کنیم. در واقع با داشتن تمرکز به جای اینکه به موضوعات مختلف فکر کنیم و خود را بی‌دلیل درگیر کنیم، زمان و انرژی خود را در هر زمان تنها صرف انجام دادن یک کار خواهیم کرد.

 

کنترل ذهن ممکن است برای بعضی راحت و برای بعضی سخت باشد. فراموش نکنید که می‌توان با تمرین کردن سبب افزایش تمرکز  در خود شوید

 

کنترل ذهن برای بعضی افراد ساده است و در بعضی افراد هم نیاز به آموزش و تمرین دارد. تمرکز واقعی یک فرایند آگاهانه و عمدی است؛ یعنی شما هر وقت که بخواهید باید بتوانید بر روی موضوع یا کار مورد نظر خود تمرکز کنید.
مغز یک ارگان بزرگ است، اما در فضایی کوچک. مغز هر انسانی، بیش از صد میلیون سلول عصبی دارد که از این طریق می‌تواند صدبیلیون اطلاعات مختلف را در ذهن ذخیره کند.
ریچارد رستاک یک متخصص اعصاب است؛ وی اعلام کرده که، اگر بخواهیم توانایی مغز را با عدد نشان دهیم، باید به مدت ۹۰ سال، هر ثانیه یک صفر مقابل عدد ۱۰ قرار دهیم.

چرا تمرکز خود را از دست می‌دهیم؟

 

چرا تمرکز خود را از دست می‌دهیم؟

 

مغز بیشتر از هر عضو دیگری درگیر مدیریت و برنامه‌ریزی برای انجام امور مختلف است و یکی از مهم‌ترین اصولی که باید برای استفاده بهینه از توانایی مغز در نظر داشته باشیم، تسلط کافی برای فکر کردن بر روی مسائل مختلف است؛ در غیراینصورت، یعنی وقتی تمرکزی وجود نداشته باشد مغز درگیری‌های بیشتری خواهد داشت و عدم تمرکز بیشتر می‌شود.

 

افراد به دلایلی مختلف ممکن است تمرکز خود را از دست بدهند. امروزه استفاده از فناوری افزایش یافته و این امر یکی از دلایل عدم تمرکز است.

 

از دست دادن تمرکز در افراد می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. البته همه‌ی افرادی که دچار حواس‌پرتی و فراموشی می‌شوند، دارای اختلال و مشکل نیستند. در ادامه قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که چه چیزی باعث می‌شود که افراد دچار عدم تمرکز شوند.

۱٫استفاده زیاد از فناوری

محققان معتقدند که افرادی که زیاد از فناوری استفاده می‌‌کنند، بیشتر در معرض عدم تمرکز حواس قرار دارند. استفاده از ابزارهای هوشمند که رایج‌ترین آن‌ها موبایل و کامپیوتر هستند، می‌توانند باعث عدم تمرکز شوند؛ که البته این مسئله برای بزرگ‌سالان بیشتر مطرح است؛ یعنی می‌توان گفت که علت عدم تمرکز حواس در بزرگ‌سالان، می‌تواند استفاده‌ی زیاد آن‌ها از تکنولوژی باشد.

۲٫نداشتن خواب کافی

 

نداشتن خواب کافی

 

برای اینکه تمرکز خوبی در کارها داشته باشید و عدم تمرکز شما را رها کند، باید خواب کافی داشته باشید. فراموش نکنید که استراحت کافی و زود خوابیدن می‌تواند باعث استراحت مغز شود و تمرکز را به شما بازگرداند. در صورتی که خواب کافی نداشته باشید، دچار اختلال در توجه می‌شوید، احساس خستگی می‌کنید و هوشیاری شما نیز کاهش می‌یابد.

 

اکنون که مشخص شد بی‌خوابی از دلایل عدم تمرکز حواس است، باید خواب خود را بهبود ببخشید. لازم به ذکر است که بی‌خوابی علت عدم تمرکز حواس در بزرگ‌سالان نیز است که آن‌ها باید به این موضوع بسیار دقت داشته باشند.

 

۳٫داشتن اضطراب بیش از حد معمول

اضطراب شدید یکی از دلایلی است که فرد نمی‌تواند به خوبی تمرکز کند. اضطراب تأثیری مستقیم روی تمرکز دارد و افراد مضطرب هیچگاه نمی‌توانند به خوبی در مورد کارهایی که می‌خواهند انجام دهند تمرکز کنند؛ پس اضطراب را از خود دور کنید. زیرا عصبی و مضطرب بودن تمرکز را دشوارتر می‌کند. در این حالت درمان دارویی عدم تمرکز با مراجعه به پزشک می‌تواند تأثیرگذار باشد.

۴٫عدم اعتماد به نفس و خود کم‌بینی

نداشتن اعتماد به نفس و خود کم‌بینی می‌تواند یکی از دلایل مهم نداشتن تمرکز در انجام دادن کارها باشد. اینکه فردی خود را پایین‌تر از دیگران ببیند مدام این مسئله را در ذهن خود مرور می‌کند و مرور این مسئله نمی‌تواند به فرد اجازه تمرکز بدهد. پس چنین فردی چون عدم تمرکز به وی اجازه نمی‌دهد که تصمیم گیری درستی داشته باشد، نمی‌تواند کارها و وظایف خود را به درستی انجام دهد. برای اینکه قدرت تمرکز خود را بازیابید، این حس را از خود دور کنید.

۵٫سندروم بیش فعالی یا ADHD

 

ADHD

 

یکی دیگر از دلایل عدم تمرکز، سندروم بیش فعالی یا ADHD است. چیزی حدود ۵ تا ۱۰ درصد از کودکان و ۴ درصد از بزرگسالان، دارای مشکل ADHD هستند. از بین افرادی که به این مشکل دچار شده‌اند، کمتر از ۲۰ درصد آن‌ها از این مشکل خود مطلع هستند. اگر عدم تمرکز شما بسیار زیاد است، بهتر است در مورد آن با یک پزشک مشورت کنید.
از جمله علائم شایع اختلال کم‌توجهی و بیش فعالی در بزرگ‌سالان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشکل در تمرکز کردن
 • بی‌قراری و عجول بودن
 • اختلال در فرایند گوش دادن
 • حرف زدن به صورت پی‌درپی
 • وجود ناراحتی و بی‌قراری
 • داشتن مشکل در نشستن
 • عدم توانایی در کنترل خلق‌وخو
 • ضعف در مهارت‌های اجتماعی
 • مشکل در سازمان‌یافتگی
 • عدم توانایی در مدیریت زمان

البته افرادی که به این مشکل دچار شده‌اند همه‌ی این علائم را با هم ندارند، ممکن است برخی را داشته باشند و برخی را نه. علائم مربوط به اختلال کم‌توجهی و بیش فعالی، بیشتر خود را در زمان کودکی نشان می‌دهد.

۶٫انجام چندین کار به طور هم زمان

 

انجام چندین کار به طور هم‌زمان

 

اگر قصد دارید چند کار را به صورت هم‌زمان انجام دهید، اشتباه است؛ زیرا تمرکز شما کاهش می‌یابد و حتی ممکن است تمرکز خود را به صورت کامل برای انجام کارها از دست بدهید. تحقیقاتی در این زمینه انجام شده که براساس آن هر وقت فردی قصد دارد چند کار را به صورت هم‌زمان انجام دهد، مقداری از زمان را از دست می‌دهد. پس انجام دادن چند کار به صورت هم‌زمان اصلاً توصیه نمی‌شود چون کارها با تمرکز انجام نمی‌شود و نگرانی و استرس بیشتر می‌شود.

علت عدم تمرکز حواس در بزرگ‌سالان چیست؟

تمرکز حواس در هر کاری لازم است؛ در هنگام تمرکز تمام قوای حسی، روانی و فکری انسان، روی موضوعی خاص متمرکز می‌شود و از این طریق می‌توان یادگیری را بهبود بخشید و کارها را به صورت صحیح انجام داد. با وجود اینکه مشکلی چون عدم تمرکز در بزرگ‌سالان بیشتر دیده می‌شود، اما نمی‌توان گفت که فقط مختص آن‌هاست و افراد در سنین مختلف، ممکن است با این مشکل روبه‌رو باشند. اما واقعاً علت عدم تمرکز حواس در بزرگ‌سالان چه می‌تواند باشد؟ آیا علت آن همین مسئله‌ی افزایش سن است؟

در ادامه بررسی می‌کنیم که علائم عدم تمرکز حواس در بزرگ‌سالان و همچنین سایر افراد چیست؟

 • وجود افکاری منفی در ذهن که نتوان آن را دور کرد
 • داشتن علاقه و دل‌بستگی شدید به یک فرد یا چیزی
 • وجود خشم و کینه بسیار شدید
 • اضطراب و نگرانی‌هایی که بی‌دلیل هستند
 • خودخواهی، خود بزرگ بینی یا خود کم بینی
 • عدم تعادل در زندگی و ارتباطات
 • جر و بحث‌های بی‌مورد و طولانی
 • کسالت و بیمار بودن
 • زندگی یا کار در محیطی بی‌نظم و شلوغ
 • مصرف داروهایی خاص
 • افسردگی

آیا درمان دارویی عدم تمرکز حواس امکان پذیر است؟

 

آیا درمان دارویی عدم تمرکز حواس امکان پذیر است؟

 

تمرکز، نسبی است و همه افراد هم توانایی تمرکز کردن دارند. بنابراین فردی نمی‌تواند بگوید که تمرکز خود را کامل از دست داده است. بعضی اوقات تمرکز کردن ساده است و گاهی هم مشکل. تمرکز بیشتر زمانی سخت است که با موضوع‌هایی که نیاز به تفکر و تجزیه و تحلیل دارند روبه‌رو می‌شویم. بحث درمان دارویی عدم تمرکز حواس مد نظر است. می‌خواهیم بررسی کنیم که آیا برای عدم تمرکز درمانی وجود دارد و چگونه می‌توان در صورت داشتن این مشکل، آن را درمان کرد.
در صورتی مشکل عدم تمرکز ناشی از اضطراب، نگرانی‌های بی‌مورد و یا یک بیماری خاصی باشد می‌توان گفت که درمان دارویی عدم تمرکز می‌تواند در چنین شرایطی پاسخ‌گو باشد که البته برای تشخیص و درمان آن باید به پزشک مراجعه کرد. البته غیر از درمان دارویی عدم تمرکز، تکنیک‌هایی نیز وجود دارد که می‌توان با کمک گرفتن از آنها به رفع و درمان عدم تمرکز کمک کرد، که در ادامه بررسی می‌شوند.

۱٫مدیریت زمان به شیوه‌ای درست

داشتن برنامه‌ریزی مشخص برای انجام کارها و مدیریت فعالیت‌هایی که باید انجام شود، می‌تواند نقش بسیار مهمی در درمان تمرکز داشته باشد و حتی آن را افزایش دهد. با تنظیم برنامه‌ای برای خود، کارهایی که باید انجام دهید را مشخص کنید و آن‌ها را به ترتیب و بر اساس اولویتی که خود تعیین کرده‌اید، انجام دهید.

۲٫هدف داشته باشید

 

هدف داشته باشید

 

برای رفع مشکل عدم تمرکز، برای خود هدف داشته باشید. درصورتی‌که هدفی در زندگی وجود داشته باشد افراد با سعی و تلاش بیشتری برای دستیابی به آن گام برمی‌دارند و سعی می‌کنند کارها را دقیق‌تر و با تمرکز بیشتری انجام دهند تا زودتر به هدف خود دست یابند.

۳٫عواملی که باعث حوا‌س‌پرتی می‌شوند از ذهن و اطراف خود دور کنید

عواملی که حواس‌پرتی و عدم تمرکز را در شما تشدید می‌کنند از خود دور کنید. اجازه ندهید هیچ چیزی ذهن شما را آشفته کند، زیرا با داشتن ذهنی آشفته هرگز نمی‌توانید تمرکز کنید و در نتیجه نمی‌توانید کارها و وظایف خود را آن‌گونه که لازم است به صورت دقیق انجام دهید. به عنوان مثال اگر در یک اتاق شلوغ تمرکز ندارید، می‌توانید اتاق خود را تغییر دهید یا اگر سروصدا تمرکز شما را به هم می‌زند بهتر است محیطی آرام را برای خود انتخاب کنید.

۴٫داشتن انگیزه در انجام کارها فراموش نشود

نداشتن انگیزه در زمان انجام وظایف و کارها، تمرکز را از بین می‌برد. انگیزه، مکمل نظم است و در صورت داشتن انگیزه فرد می‌تواند کارها را با نظم بیشتری انجام دهد. انگیزه نه‌تنها برای انجام دادن صحیح کارها بلکه برای رسیدن به هدف نیز بسیار مهم است. فراموش نکنید که داشتن هدف نیز یکی از راه‌های افزایش تمرکز است.

۵٫از تمرین تمرکز غافل نشوید

برای افزایش تمرکز در کاره، تمرین‌هایی نیز وجود دارد که افراد می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. روش اول استفاده از مدیتیشن است. مدیتیشن به معنای تمرکز در عمل است و از طریق این تمرین، تمرکز بهبود می‌یابد و استرس افراد نیز کاهش پیدا می‌کند. از طریق این تمرین هر فردی می‌تواند احساسات خود را کنترل کند و با نظم و تمرکز بهتری در فکر کارهای خود و رسیدن به اهدافش باشد.

 

از تمرین تمرکز غافل نشوید

 

روش دوم برای تمرین افزایش تمرکز و بهبود آن، روش پومودورو است. با استفاده از این تکنیک، می‌توان زمان را به بازه‌های مشخصی تقسیم کرد و در هریک از این بازه‌های زمانی مشخص شده روی کار مورد نظر خود تمرکز نمود و در ادامه یک استراحت کوتاه داشت. افرادی که از این روش استفاده کرده‌اند، بهبود قدرت تمرکز در هنگام انجام کارها در آنها مشاهده شده است.
ممکن است شما هم تا امروز با مشکل عدم تمرکز و حواس‌پرتی در انجام کارها یا درس خواندن روبه رو شده باشید. اینکه نتوان بر روی یک کار تمرکز کرد آزاردهنده است اما در صورتی که بتوان علت آن را یافت، می‌توان آن را درمان کرد و از تکنیک‌هایی برای بهبود تمرکز بهره گرفت. موضوع اصلی این مقاله دلایل عدم تمرکز بود. اینکه چرا نمی‌توانیم در بعضی مواقع تمرکز کنیم. همچنین علت عدم تمرکز حواس در بزرگ‌سالان نیز مورد بحث قرار گرفته و علائم عدم تمرکز حواس و درمان دارویی عدم تمرکز نیز مورد بررسی قرار گرفته است. خواندن مقاله پیش رو به کاربران کمک می‌کند تا به تقویت تمرکز و حافظه خود بپردازند و در صورتی که با حواس‌پرتی روبه‌رو شدند چگونه و از چه طریقی بتوانند آن را درمان کنند.

مطالب مرتبط با این موضوع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *