روشی فوق‌العاده برای غلبه بر استرس در سخنرانی

چگونگی غلبه بر استرس در سخنرانی

بر طبق تحقیقات، روش ای‌اف‌تی باعث کاهش و حتی غلبه بر استرس در سخنرانی در برابر جمع می‌شود! EFT (ای‌اف‌تی) بی‌شک یکی از ساده‌ترین و موثرترین راه‌هایی است که تاکنون برای غلبه بر استرس در سخنرانی کشف شده است. در ادامه با این تکنیک آشنا خواهیم شد و از آن استفاده خواهیم کرد. برای نتایج جادویی آماده باشید.

این لحظه متعلق به شما است. تمام حضار به شما چشم خواهند دوخت. آیا خواهید درخشید؟ این تحقیق نشان می‌دهد که چگونه می‌توانید با کاهش میزان اضطراب، تا حد زیادی شانس موفقیت خود را در یک سخنرانی عمومی افزایش دهید.

در یک بعدازظهر در سالن سخنرانی به انتظار نشسته‌اید و پانزده دقیقه بعد نوبت شما فرا می‌رسد. کف‌دست‌ها و شقیقه‌های‌تان خیس شده‌اند و امیدوار هستید که دئودورانت شما وظیفه‌اش را به خوبی انجام دهد. یادداشت‌های‌تان را برای بار چهارصدم مرور می‌کنید و سعی می‌کنید نشانه‌های ذهنی را که برای خود تعیین کرده‌اید به یاد آورید: اگر حضار خندیدند، سرعت صحبت را کم کن. در پایان بیان یک ایده توقف کن. به افراد حاضر در سخنرانی نگاه کن. نفس بکش.

اما به نظر نمی‌رسد که این نکات باعث کاهش سرعت نبض شما شوند. همچنان در انتظار به صندلی خود تکیه می‌دهید و به این فکر می‌کنید که آیا قرار است به زودی بیهوش شوید یا بالا بیاورید.

این سناریو ممکن است برای خوانندگان خنده‌دار به نظر برسد اما برای افرادی که دچار ترس از سخنرانی در برابر جمع هستند، مسئله‌ای کاملا جدی است.

اغلب افراد در دنیای روزمره بزرگسالی مجبور هستند گاه و بی‌گاه در برابر یک جمع سخنرانی کنند. حتی اگر این کار یک سخنرانی غیررسمی باشد، مانند سخنرانی در یک مراسم به سلامتی یکی از اعضای خانواده، می‌تواند برای فردی با این درجه از اضطراب مانند بالا رفتن از کوه اِورست انجام نشدنی و ترسناک به نظر برسد.

از آن جایی که این ترس خاص که از آن با نام Glossophobia یاد می‌شود، زندگی بسیاری از انسان‌ها را تحت تاثیر قرار داده (برطبق آمار مجله فوربس، ده درصد بزرگسالان در آمریکا که حدود ۳۲ میلیون نفر هستند نگران غلبه بر استرس در سخنرانی هستند!)، محققان سال‌هاست که در حال تلاش برای فهم و درمان آن هستند.

روانشناسی انرژی یک روش جایگزین جهت درک و درمان شرایط مختلف بیماران از طریق بازگرداندن جریان به نیروی حیات طبیعی بدن می‌باشد.

در اوایل دهه هشتاد میلادی، روانشناسی به نام راجر کالاهان روشی ابداع نمود که از طریق مرتبط کردن مشکلات بهداشت روانی با نقاط طب سوزنی، انرژی بدن را تنظیم می‌کرد. متخصصان بالینی از بیمار می‌خواستند درباره مشکل خود صحبت کند و در همان زمان بر روی نقاط طب سوزنی مرتبط با آن مشکل به آرامی ضربه می‌زدند که باعث باز شدن جریان انرژی می‌شد.

گریک ریگ، توسعه دهنده تکنیک رهایی احساسی (ای‌اف‌تی یا Emotional Freedom Technique)، این روش را ساده‌تر کرد، به طوری که تمام افراد شاغل در حوزه سلامت می‌توانستند این تکنیک را به کار برند و به بیماران روش انجام آن را بیاموزند.

مدتی زمان لازم است که یک روش درمانی بتواند از جانب اجتماع و جامعه پزشکی احترام و مشروعیت کسب نماید. با این وجود به دلیل انجام مطالعات پژوهشی فراوان بر روی تکنیک ای‌اف‌تی، انجمن روانشناسی آمریکا اخیرا این تکنیک را به عنوان یک روش درمان مبتنی بر شواهد برای موارد خاص پذیرفته است.

اما آیا سخنرانی در برابر جمع در زمره این موارد خاص به حساب می‌آید؟

روش انجام پژوهش غلبه بر استرس در سخنرانی

محققان در استرالیا سی و شش دانشجوی داوطلب را برای انجام این مطالعه استخدام نمودند و از آنان خواستند که پرسشنامه‌ای را درباره سخنرانی در برابر جمع و ترس از آن پر کنند. دانشجویان به دو دسته تقسیم شدند. گروه اول با تکنیک ای‌اف‌تی درمان می‌شدند و گروه دوم در لیست انتظار بودند. به کلیه دانشجویان پرسشنامه‌های متعددی داده شد که حاوی اقدامات قابل اعتمادی در تحقیقات انجام شده در زمینه ترس از سخنرانی در برابر جمع بودند. همچنین از دانشجویان خواسته شد که در مقیاس ۰ تا ۱۰ پیش‌‌بینی نمایند که این درمان تا چه حد بر روی آنان تاثیرگذار خواهد بود.

از دانشجویان گروه ای‌اف‌تی خواسته شد که پیش از آغاز درمان، یک سخنرانی چهار دقیقه‌ای انجام دهند. سپس به آنان نشان داده شد که چگونه از این تکنیک استفاده کنند. یکی از جنبه‌های جالب این پژوهش این بود که از دانشجویان خواسته شد در سه مرحله در طول درمان، میزان استرس خود را ارزش‌گذاری کنند: پانزده دقیقه پس از آغاز درمان، سی دقیقه پس از آغاز درمان و در آخر پس از چهل و پنج دقیقه.

پس از درمان دانشجویان مجددا تمام پرسشنامه‌ها را پر کردند. در پایان از آنان خواسته شد که یک سخنرانی کوتاه دیگر نیز در مقابل یک گروه کوچک انجام دهند که از آن فیلم‌برداری می‌شد. سپس محققان با استفاده از این فیلم به دانشجویان براساس رفتارهای مضطربانه قابل مشاهده امتیاز می‌دادند، مانند مرطوب کردن لب‌ها، حرکت کردن به اطراف، ژست‌های ناخوشایند یا قدم زدن. گروه دوم نیز از همین پروتکل پیروی کردند، البته بدون درمان. یک هفته بعد، این دانشجویان به مرکز مشاوره بازگشته و تحت درمان ای‌اف‌تی قرار گرفتند. سپس پرسشنامه‌ها را پر کرده، سخنرانی خود را در برابر دوربین انجام دادند و مانند گروه اول امتیازدهی شدند. یافته‌های کلی این پژوهش نشان داد که تکنیک رهایی احساسی یک درمان فوق‌العاده موثر برای ترس از سخنرانی در برابر جمع بود.

زمان درمان بسیار کوتاه و این حقیقت که افراد می‌توانند حتی بدون کمک درمان‌گر، خود را درمان نمایند، از مواردی بودند که مورد توجه محققان قرار گرفتند. محققان با مقایسه پرسشنامه‌ها دریافتند دانشجویانی که تحت درمان ای‌اف‌تی قرار گرفته بودند، به‌طور کلی اضطراب کمتری داشته و به‌ویژه پس از درمان در مورد سخنرانی در برابر جمع احساس آرامش بیشتری داشتند. بهبودهایی در سطوح استرس دانشجویان در کلیه ابزارهای اندازه‌گیری استفاده شده مشاهده شد که از لحاظ آماری عمده بودند.

اندازه‌گیری میزان استرس که در فواصل پانزده دقیقه‌ای در طول فرآیند درمان انجام می‌شد، نشان دهنده کاهش مستمر استرس بود. نکته جالب، کاهش زیاد سطح استرس در پانزده دقیقه اول انجام تکنیک ای‌اف‌تی بود.

تکنیک ای‌اف‌تی باعث آرامش اعصاب و ایجاد تمرکز بیشتر در هنگام سخنرانی می‌شود.

باتوجه به سهولت آموزش و یادگیری این تکنیک و سرعت بالای آن در شروع درمان، تکنیک ای‌اف‌تی ابزاری شگفت‌آور است که می‌تواند میلیون‌ها انسان را از عذابی که هر بار هنگام سخنرانی در برابر گروهی از افراد متحمل می‌شوند نجات دهد. این تکنیک باعث آرامش اعصاب و ایجاد تمرکز بیشتر در هنگام سخنرانی می‌شود.

تکنیک ای‌اف‌تی چیست؟

روش ضربه‌زنی (Tapping) یا تکنیک رهایی احساسی (ای‌اف‌تی یا Emotional Freedom Technique) یک تکنیک درمانی جامع قدرتمند است که اثبات شده می­‌تواند به‌طور موثری مسائل متعددی از جمله استرس، اضطراب، ترس‌­ها، اختلالات عاطفی، دردهای مزمن، اعتیاد، کنترل وزن و باورهای محدودکننده را حل کند.

درمان به روش ای‌اف‌تی براساس ترکیبی از اصول طب سوزنی چینی باستانی و روانشناسی مدرن ابداع شده است. ضربه زدن با نوک انگشتان بر نقاط خاصی از بدن و تمرکز بر عواطف منفی یا احساسات فیزیکی باعث می‌­شود سیستم عصبی آرام شده، سازمان­دهی جدیدی در مغز ایجاد شود تا عکس‌العمل‌­های مغز بهتر شده و تعادل انرژیکی بدن بازگردانده شود.

تکنیک رهایی احساسی از ارتباط میان ذهن و بدن استفاده کرده و این مفهوم را تایید می­‌نماید که درد فیزیکی، بیماری و سلامت روانی به‌طرز پیچیده‌­ای با وضعیت احساسی ما در ارتباط هستند. بدن انسان دارای یک سیستم انرژی است که در طول مسیرهایی به نام مریدین (meridian) حرکت می‌­کند. ضربه زدن بر روی نقاط انتهایی این مریدین­‌ها منجر به تحریک این سیستم شده و هنگامی که بیمار به صورت شفاهی یا ذهنی علل ریشه‌­ای پریشانی خود را بیان می‌­نماید، نواحی دچار گرفتگی انرژی باز شده و انرژی به‌طرز طبیعی در آن­ها جریان می­‌یابد. در این تکنیک بیمار باید بر احساس منفی خود تمرکز کند که شامل ترس، نگرانی، یک خاطره بد، یک مشکل حل نشده یا هر چیزی می‌­باشد که باعث آزار شده است. بیمار در حالی که تمرکز ذهنی خود را بر روی این مشکل حفظ می­‌کند، با نوک انگشتانش پنج الی هفت بار به ترتیب بر روی هر یک از ۹ نقطه مریدین خاص در بدن ضربه می‌­زند.

روش ای‌اف‌تی از جهاتی شبیه به طب سوزنی است. طب سوزنی نیز همانند روش ضربه­ زنی از طریق تحریک مریدین‌­ها و جریان انرژی بدن، بیمار را درمان می­‌نماید اما طب سوزنی بر خلاف روش ای‌اف‌تی از سوزن استفاده می‌­کند. عدم استفاده از سوزن مطمئنا یکی از مزایای روش ضربه­‌زنی است.

تکنیک رهایی احساسی ساده و بدون درد است و می­‌تواند توسط کلیه افراد آموخته شود و بیمار قادر است در هر زمان و مکانی آن را بر روی خود اعمال نماید. این روش به بیماران قدرت می­‌دهد تا خود را درمان نمایند.

اساس علمی روش درمانی ای‌اف‌تی بر پایه عملکرد بخش بادامی شکلی از مغز به نام amygdala است. آمیگدال بخشی از سیستم لیمبیک بدن است که منشاء احساسات و حافظه بلندمدت است و به‌عنوان مرکز ترس مغز شناخته می‌­شود که به سایر بخش‌­های مغز وجود خطر را هشدار داده و باعث می­‌شود گیرنده­‌های دیگر مغز نیز برانگیخته شده و هورمون‌­های خاصی آزاد گردند که بدن را قادر می­‌سازند به خطر پاسخ دهد. این فرآیند هنگام مواجهه با خطر مرگ یا یک تهدید واقعی بسیار مفید است اما هنگام بروز ترس‌­های غیرمنطقی مانند ترس از سخنرانی در برابر جمع، ترس از محیط بسته، ترس از پرواز و … مضر است. روش ضربه­ زنی آمیگدال را خاموش کرده، پاسخ به استرس را متوقف می­‌کند و باعث می­‌شود سیناپس‌های مغز در جهت ابراز یک واکنش احساسی مناسب‌تر به شرایط پیشرو، مجددا سازمان­دهی شوند.

به کمک روش ای‌اف‌تی می‌­توانید سلامت جسمی و احساسی خود را در دستان خود بگیرید.

کاربردهای تکنیک رهایی احساسی در زندگی روزمره

میلیون­‌ها نفر در سراسر جهان با مشکلات فیزیکی و عاطفی دست و پنجه نرم می­‌کنند و نمی­‌دانند چگونه به زندگی شاد و سالمی که استحقاقش را دارند، دست یابند و به دردهای عاطفی، دردهای جسمی مزمن، وسواس و اعتیاد یا احساس خالی بودن در درون خود تن داده‌­اند. طب کلاسیک برای رفع چنین مشکلاتی دارو تجویز می‌­کند اما عوارض جانبی داروها اغلب به اندازه همان مشکل حل شده زیان­‌بار هستند.

ممکن است شما نیز مانند بسیاری از مردم احساس کنید در چنین چرخ‌ه­ای گیر افتاده‌­اید. از احساس غم، افسردگی، اضطراب، نارضایتی و ناخوشی خسته شده و از درمان­‌های گران­ قیمت و غیرموثر ناامید شده‌­اید. می­‌خواهید رشد کنید، شکوفا شوید، پیشرفت کنید و گذشته را به فراموشی بسپارید. می­‌خواهید به بهترین حالت خود دست یابید و یک زندگی پر از آرامش، شادی و رضایت در هر لحظه داشته باشید.

به کمک روش ای‌اف‌تی می‌­توانید این کار را انجام دهید و سلامت جسمی و احساسی خود را در دستان خود بگیرید. همه می­‌توانند به آسانی این روش را بیاموزند. در حالی که این روش قصد دارد انقلابی در حوزه بهداشت و سلامت ایجاد کند، مفاهیم درمانی آن در طب شرقی بیش از پنج هزار سال به کار رفته است. بدن انسان بیش از آن چه که بتوانید تصور کنید، قدرتمند و سرشار از زندگی، انرژی و توانایی خود درمانی است. روش ضربه ­زنی به شما یاد می‌­دهد که کنترل این قدرت را به دست گیرید.

همچنین بخوانید: «۶ راهکار ساده برای کاهش استرس هنگام سخنرانی»

مراحل انجام تکنیک ای‌اف‌تی (EFT)

با یادگیری تکنیک ای‌اف‌تی می‌توانید به انرژی بدن خود دسترسی پیدا کنید و از این طریق بر احساسات خود غلبه پیدا کند. این تکنیک از پنج مرحله ساده تشکیل شده است که عبات‌اند از:

۱- شناسایی مشکل: برای استفاده از این تکنیک باید ابتدا مشخص کنید که چه مشکلی دارید؛ برای مثال مشخص کنید که از چه چیزی می‌ترسید یا برای چه موضوعی استرس دارید. این مرحله شاید ساده به نظر برسد، اما اهمیت زیادی دارد؛ زیرا در تمام مراحل انجام این تکنیک باید روی این موضوع تمرکز کنید. 

۲- ارزیابی اولیه شدت مشکل: بعد از اینکه مشکل خود را مشخص کردید؛ از یک تا ۱۰ نمره‌ای را به آن اختصاص دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا در پایان، میزان بهبود مشکل خود را درک کنید و نتیجه کار را به خوبی ببینید. برای مثال اگر میزان شدت مشکل شما، ۳ عدد کمتر شد یعنی موفق شده‌اید که ۳۰ درصد از مشکل خود را کاهش دهید.

۳- ساختن یک جمله کوتاه: برای اینکه مشکل خود را بهبود دهید، باید یک جمله کوتاه برای بیان آن پیدا کنید و در تمام مراحل بعدی آن را به صورت مداوم با خود تکرار کنید. این جمله کوتاه باید به‌گونه‌ای باشد که مشکل خود را بیان کنید و آن را بپذیرید. رایج‌ترین جمله‌ای که برای این تکنیک استفاده می‌شود به این صورت است: «با اینکه سردرد دارم، خودم را عمیقا و کاملا می‌پذیرم.» حین انجام این تکنیک بهتر است که این جمله را با صدای بلند بیان کنید. همچنین اگر این جمله را باور داشته باشید و آن را با احساس بیان کنید، نتایج بهتری می‌گیرید. 

۴- ضربه زدن روی نقاط ای‌اف‌تی: همان‌طور که گفتیم انرژی ما در بدن از مسیرهایی به نام مریدین حرکت می‌کند که به پایانه هر کدام، نقطه مریدین می‌گویند. در بدن انسان‌ها، ۱۲ نقطه مریدین اصلی به صورت متقارن وجود دارد که در تکنیک ای‌اف‌تی از ۹ مورد آن‌ها استفاده می‌کنیم. این نقاط عبارت‌اند از: لبه دست، بالای سر، ابرو، گوشه چشم، زیر چشم، زیر بینی، چانه، ابتدا ترقوه و زیر بغل. این نقاط در شکل به صورت دقیق مشخص شده‌اند. به ترتیب گفت شده، ۷ ضربه به این نقاط وارد کنید و ۳ مرتبه جمله‌ای را که ساخته‌اید تکرار کنید. 

۵- ارزیابی نهایی: همان‌طور که گفتیم بعد از ضربه زدن به این نقاط، شدت مشکل خود را دوباره ارزیابی کنید و از یک تا ۱۰ به آن امتیاز دهید.

اعمال روش ای‌اف‌تی برای رفع استرس

همان‌گونه که بیان شد، از روش ای‌اف‌تی می­‌توان برای رفع مسائل متعددی بهره گرفت. در مثال زیر به نحوه اعمال آن برای رفع اضطراب عمومی می‌­پردازیم. توالی انجام کار بدین شرح است:

 • شناسایی مشکلی که می‌خواهید بر روی آن تمرکز کنید. این مشکل می­‌تواند اضطراب عمومی باشد یا شرایطی خاص که باعث ایجاد حس اضطراب در شما می‌گردد.
 • بر روی این مشکل تمرکز کرده و ببینید که در این لحظه چه احساسی نسبت به آن دارید. به میزان اضطراب خود در مقیاسی از صفر تا ده نمره دهید. صفر پایین‌ترین سطح اضطراب و ده بالاترین سطح است.
 • یک “عبارت اولیه” بنویسید که مشکل را اذعان کند و سپس به صورت نامشروط وجود خود را تایید نمایید.

نمونه‌هایی از عبارت اولیه

 • گرچه دچار این اضطراب هستم، عمیقا و کاملا خودم را قبول دارم.
 • گرچه درباره مصاحبه­‌ام احساس نگرانی می‌­کنم، عمیقا و کاملا خودم را قبول دارم.
 • گرچه درباره شرایط مالی نگران هستم، عمیقا و کاملا خودم را قبول دارم.
 • با وجود این که وقتی به چیزی فکر می‌­کنم دچار ترس می‌­شوم، عمیقا و کاملا خودم را قبول دارم.
 • با این که به سختی نفس می­‌کشم، عمیقا و کاملا خودم را قبول دارم.

اکنون درمان به روش ای‌اف‌تی را شروع می‌­کنیم. در دیاگرام زیر نه نقطه­‌ای که باید با نوک انگشتان خود بر روی آن‌­ها ضربه بزنید، نشان داده شده­‌اند.

 •  با چهار انگشت یک دست بر روی نقطه ضربه کاراته بر روی دست دیگرتان ضربه بزنید. این نقطه در لبه خارجی دست قرار دارد.
 • عبارت اولیه را سه مرتبه با صدای بلند تکرار نمایید و همزمان بر روی نقطه ضربه کاراته ضربه بزنید. اکنون یک نفس عمیق بکشید.
 • حالا حدود پنج الی هفت مرتبه بر روی هر یک از هشت نقطه باقی‌مانده به ترتیب زیر ضربه بزنید. هنگام ضربه زدن بر روی هر نقطه، یک عبارت یادآوری ساده را تکرار نمایید تا به شما کمک کند ذهن خود را بر روی مشکل متمرکز کنید، مثلا “اضطراب من” یا “مصاحبه من” یا “شرایط مالی من”.

نقطه ابرو: نقطه شروع ابروها که نزدیک‌ترین مکان به پل بینی می­‌باشد.

نقطه کنار چشم: بر روی استخوانی که مستقیما در خارج هر چشم قرار دارد.

نقطه پایین چشم: بر روی استخوان زیر هر چشم.

نقطه پایین بینی: منطقه پایین بینی و بالای لب بالایی.

نقطه چانه: منطقه پایین لب پایینی و بالای چانه.

نقطه استخوان ترقوه: از نقطه‌ای که استخوان­‌های ترقوه در مرکز به یک‌دیگر می­‌رسند یک اینچ به پایین و سپس یک اینچ از هر طرف به بیرون حرکت کنید.

نقطه پایین بازو: حدود چهار اینچ پایین‌تر از زیر بغل بر روی پهلوهای‌تان.

نقطه بالای سر: مستقیما بر روی تاج سر.

حالا یک نفس عمیق دیگر بکشید.

اکنون که مراحل کار را به ترتیب انجام داده‌­اید، دوباره بر روی مشکل خود تمرکز کنید. شدت اضطراب‌تان در مقایسه با چند دقیقه قبل چگونه است؟ با همان مقیاس قبلی، از صفر تا ده به آن امتیاز دهید. آیا متوجه تغییری شدید؟

چنانچه سطح اضطراب‌تان همچنان بالاتر از دو یا سه است، می­‌توانید یک دور دیگر روش ای‌اف‌تی را اعمال کنید. آن قدر به ضربه زدن بر طبق توالی بالا ادامه دهید تا اضطراب‌تان ناپدید گردد. می­‌توانید عبارت اولیه را نیز کمی تغییر دهید تا تلاش­‌های‌تان برای رفع مشکل و یا تمایل‌تان برای ادامه پروسه را در آن لحاظ کنید.

مثلا “اگر چه مقداری از اضطرابم باقی مانده است، عمیقا و کاملا خود را قبول دارم” و یا “اگر چه هنوز کمی درباره این مصاحبه نگران هستم، عمیقا و کاملا خود را قبول دارم”.

پس از تمیز کردن ناپاکی‌های احساسی خود، می­‌توانید افکار و انرژی خود را قدرتمند و مثبت کنید.

اکنون که بر روی دفع اضطراب‌تان تمرکز کرده­‌اید، می­‌توانید کمی احساسات مثبت به جای آن القاء نمایید. این رویکرد با روش “تفکر مثبت” سنتی تفاوت دارد؛ زیرا به خودتان دروغ نمی­‌گویید و سعی نمی­‌کنید استرس و اضطراب درون‌تان را با روکشی از تاکیدات نادرست پنهان کنید بلکه با اضطراب خود و احساسات منفی ناشی از آن مواجه شده و خود و احساسات خود را عمیقا و به‌صورت کامل قبول نموده‌­اید.

پس از تمیز کردن ناپاکی‌های احساسی خود، می­‌توانید افکار و انرژی خود را قدرتمند و مثبت کنید. این کار باعث می­‌شود روش ای‌اف‌تی بسیار موثرتر از تکنیک‌­های تفکر مثبتی گردد که عده زیادی از مردم آن‌­ها را آزمایش کرده­‌اند. این روش فقط یک حقه ذهنی نیست بلکه به راستی بیوشیمی و انرژی بدن خود را به جهتی مثبت­‌تر تغییر می‌دهید. به برخی عبارات نمونه توجه فرمایید:

 • من به توانایی خودم در ایجاد تغییر ایمان دارم.
 • از این تغییرات مثبت بسیار خرسندم.
 • از آرامشم لذت می­‌برم.
 • خودم را همان طور که هستم دوست دارم.
 • من انسان آرام‌­تر و شادتری می­‌شوم.

می­‌توانید این عبارات مثبت را با همان ترتیب نقاط ضربه­ زنی که در بالا تشریح شد، به کار گیرید.

نکاتی جهت اجرای صحیح تکنیک ای‌اف‌تی

 • باید فشاری ثابت اما آرام به نقاط مذکور وارد نمایید.
 • می­‌توانید از هر چهار انگشت خود و یا فقط دو انگشت اول استفاده کنید (انگشت سبابه و وسط). معمولا از چهار انگشت برای مناطق پهن­تر و از دو انگشت برای مناطق حساس مانند اطراف چشم­‌ها استفاده می­‌شود.
 • با نوک انگشتان‌تان ضربه بزنید، نه با ناخن­‌های‌تان.
 • می‌توانید بر روی یک طرف از بدن یا همزمان بر روی هر دو طرف بدنتان ضربه بزنید. نقاط مریدین در هر دو سمت بدن قرینه هستند.

همچین بخوانید: «۱۴ راهکار تقویت فن بیان برای سخنرانی»

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 12   میانگین: 4.1/5]

5 پاسخ به “روشی فوق‌العاده برای غلبه بر استرس در سخنرانی”

 1. مشایخ گفت:

  سلام
  ممنون از شما
  جالب بود
  ولی حیف که از تصاویر کمی استفاده شده بود تا
  مطلب را بهتر انتقال دهد

  • عاطفه گفت:

   من سال هاست که با این مشکل دارم دست و پنجه نرم میکنم،بهترین موقعیت های زندگیم رو به خاطر این اضطراب لعنتی از دست دادم. چن بار تو موقعیتش قرار گرفتم و از پسش بر نیمدم و از اون به بعد همش ازش فرار کردم،این فرار کردن تا جایی بود که ارشد قبول شدم و بخاطر دفاعی که باید میدادم قید ادامه تحصیل رو زدم،این مشکل برای امثال من خیلی حاد و بزرگه و متاسفانه تو کشورمون هیچ جایی برای برطرف کردنش وجود نداره

 2. عاطفه گفت:

  من سال هاست که با این مشکل دارم دست و پنجه نرم میکنم،بهترین موقعیت های زندگیم رو به خاطر این اضطراب لعنتی از دست دادم. چن بار تو موقعیتش قرار گرفتم و از پسش بر نیمدم و از اون به بعد همش ازش فرار کردم،این فرار کردن تا جایی بود که ارشد قبول شدم و بخاطر دفاعی که باید میدادم قید ادامه تحصیل رو زدم،این مشکل برای امثال من خیلی حاد و بزرگه و متاسفانه تو کشورمون هیچ جایی برای برطرف کردنش وجود نداره

 3. jahangir گفت:

  واقعا این تکنیک خیلی موثر بود ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *