15 راهکار برای افزایش فن بیان مدیران؛ عامل پیشرفت سازمان

فن بیان مدیران؛ عامل پیشرفت سازمان

نوع صحبت مدیران و برخورد آن‌ها با کارمندان تاثیرات زیادی بر بازدهی کارمندان دارد و در صورتی که به آن توجه نشود، مشکلات زیادی در سازمان ایجاد می‌شود. طبق تحقیقات بیش از ۷۵ درصد کارمندان حس می‌کنند رئیس یا مدیر، مهم‌ترین عامل استرس آن‌ها در محل کار است.

مهم‌ترین عامل استرس کارمندان در محل کار، نوع صحبت مدیران با آن‌ها است؛ بنابراین قدرت بیان مدیران باید به صورتی باشد که منظور آن‌ها به صورت واضح، صریح و مودبانه به کارمندان انتقال داده شود. مدیران با تمرین برخی تکنیک‌ها می‌توانند فن بیان خود را تقویت کنند. به این منظور در ادامه مقاله به ارائه نکاتی درباره  نحوه برخورد و فن بیان مدیران با کارمندان می‌پردازیم.

سرفصل‌های عنوان‌ شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • اهمیت فن بیان مدیران
  • راهکارهای تقویت فن بیان مدیران
  • مزایای داشتن مهارت فن بیان برای مدیران

اهمیت فن بیان مدیران

فن بیان به معنای پرحرفی، حاضر جوابی، خوش‌صدا بودن و واضح حرف زدن نیست؛ بلکه به معنای توانایی صحبت کردن به صورت تاثیرگذار در هر شرایطی است. بنابراین مهارت فن بیان نقش مهمی در ارتباطات افراد دارد. یکی از مهارت‌هایی که یک مدیر موفق و کاریزماتیک باید داشته باشد، کلام اثربخش است. 

خوب صحبت کردن و داشتن مهارت فن بیان مدیران باعث می‌شود مورد احترام قرار بگیرند. برخی مدیران به حدی پراکنده‌گویی می‌کنند که کارمندان بدون تمایل و از روی وظیفه در آن جلسات شرکت می‌کنند و به سخنان آن‌ها گوش می‌دهند. یک مدیر موفق برای جلوگیری از این کار باید مهارت فن بیان داشته باشد. خوشبختانه این مهارت قابل یادگیری است و شما می‌توانید به وسیله این مهارت ارتباطات موثری با کارمندان خود داشته باشید.

برایان تریسی درباره مهارت فن بیان می‌گوید: «هنگامی که به خوبی سخن می‌گوییم، بیشتر مورد توجه مخاطبان قرار می‌گیریم و آن‌ها احترام بیشتری برای ما قائل می‌‌شوند. بنابراین زمانی که به علت فن بیان قوی از دیگران واکنش مثبتی می‌گیریم، دید مثبتی به خود خواهیم داشت و این احساس باعث افزایش اعتمادبه‌نفس و خودباوری در ما می‌شود.»

همچنین بخوانید :  سخنران خوب بودن، از تصور تا واقعیت

راهکارهای تقویت فن بیان مدیران

نحوه برخورد با کارمندان و داشتن فن بیان یکی از اساسی‌ترین دغدغه‌های مدیران است؛ زیرا یکی از مهم‌ترین دلایل مشکلات عملکردی، رفتاری و بی‌انگیزگی کارمندان به علت عدم ارتباط مناسب با آن‌ها است. مدیران می‌توانند با انجام برخی کارها مهارت فن بیان را در خود تقویت کنند و ارتباط موثری با کارمندان داشته باشند. برخی از مهم‌ترین راهکارهای تقویت فن بیان مدیران عبارت‌اند از:

۱- مراقب لحن بیان خود باشید

بزرگترین مشکل در رفتار با کارکنان، عدم توانایی مدیر در انتقال مطلب است. توجه داشته باشید که چگونگی بیان کلمات و لحن بیان شما به عنوان مدیر، بیشتر از مفهوم کلمات بر ذهنیت کارمندان تاثیر دارد؛ بنابراین هرگز با لحن بی‌ادبانه با کارمندان صحبت نکنید.

همه افراد به صورت درونی متوجه لحن بیان می‌شوند و آن را درک می‌کنند. اگر با کارمندانی کار می‌کنید که ارتباط برقرار کردن با آن‌ها سخت است، آرام باشید و به چشمان آن‌ها نگاه کنید تا مطمئن شوید که آن‌ها مفهوم حرف‌های شما را به خوبی فهمیده‌اند.

هنگام برقراری ارتباط و صحبت با کارمندان از آن‌ها سوال بپرسید و به صحبت‌های آن‌ها با اشتیاق گوش کنید.

۲- مهارت‌های محاوره‌ای را تمرین کنید

هنگام برقراری ارتباط و صحبت با کارمندان از آن‌ها سوال بپرسید و به صحبت‌های آن‌ها با اشتیاق گوش کنید. سعی کنید از کلماتی مانند میدونی، اساسا، در واقع و… کمتر استفاده کنید؛‌ زیرا اطلاعات غیر‌ضروری هستند و باعث انحراف پیام اصلی شما می‌شوند. می‌توانید از برخی تکنیک‌های حرکتی مانند دست دادن و تشکر، دست بر شانه زدن در مواقع امکان‌پذیر و… در پایان گفت‌وگوهای خود استفاده کنید. 

۳- صحبت کارمندان را قطع نکنید

زمانی که کارمندان با شما صحبت می‌کنند، سعی کنید صحبت آن‌ها را قطع نکنید؛ مگر در مواقعی که از بحث اصلی خارج شوند. سعی کنید صبور و خونسرد باشید و جمله آن‌ها را تکمیل نکنید تا خود آن‌ها این کار را انجام دهند.

۴- تماس چشمی خود را حفظ کنید

هنگام صحبت با کارمندان توجه کامل به گفت‌وگو داشته باشید و اجازه ندهید چیزی حواس شما را پرت کند. اگر پیوسته به جاهای دیگر نگاه کنید، مخاطب شما تصور می‌کند که شما علاقه‌ای به صحبت کردن با او ندارید. این کار باعث ایجاد استرس در کارمند می‌شود و او نمی‌تواند صحبت‌های خود را کامل کند. بنابراین ارتباط موثری با کارمندان خود نخواهید داشت و آن‌ها کمتر سراغ شما می‌آیند.

حفظ تماس چشمی جهت ارتقای فن بیان مدیران

۵- زیاد صحبت نکنید

شما به عنوان مدیر زمانی که با کارمند خود صحبت می‌کنید، ۲۰ درصد زمان را در اختیار دارید. بقیه زمان متعلق به کارمند است و او باید صحبت کند. حتی زمانی که در حال اطلاع دادن موضوعی هستید باید این نسبت زمانی را رعایت کنید. سعی کنید زمان بیشتری را به دریافت بازخورد از کارمندان اختصاص دهید تا مطمئن شوید صحبت‌های شما را به خوبی درک کرده‌اند. اگر شخصی از کلمه‌هایی مانند بله، اما و… زیاد استفاده می‌کند، یعنی صحبت‌های شما را به خوبی درک نکرده است.

۶- نظرات خود را بی‌نقص ندانید

همیشه نظرات شما بی‌نقص و کامل نیستند، بنابراین با یقین کامل آن‌ها را بیان نکنید. در این صورت کارمندان رغبتی برای شنیدن سخنان شما نخواهند داشت. برای مثال به جای گفتن «باید به این صورت عمل کنید» می‌توانید بگویید «به نظر من…».

نظرات و تصمیماتی را که با کارمند خود می‌گیرید، با بی‌میلی نپذیرید؛ زیرا با این کار به تصمیماتی که با او می‌گیرید بی‌احترامی می‌کنید. بهتر است به کارمندان خود بگویید درباره خود و دغدغه‌هایی که دارند، صحبت کنند و اگر نظرات کارشناسی می‌دهند آن‌ها را تشویق کنید تا علاقه آن‌ها برای کار کردن بیشتر شود.

۷- هنگام گفت‌وگو، افت صدا نداشته باشید

اجازه ندهید صدای شما هنگام پایان جملات و گفت‌وگوها افت داشته باشد‌؛ زیرا این حرکت نشانه بی‌حوصلگی و بی‌علاقگی شما در برخورد با کارمندان است. اگر هنگام صحبت با کارمندان بی‌انرژی و بی‌حوصله باشید، آن‌ها نیز بی‌حوصله و بی‌انرژی خواهند شد و انگیزه خود را برای کار کردن از دست خواهند داد. نحوه صحبت و برخورد با کارمندان می‌تواند کسب‌وکار شما را متحول کند و بهره‌وری سازمان را افزایش یا کاهش دهد. متاسفانه بیشتر مدیران تصور می‌کنند با بیان سخت‌گیرانه و ترسناک جذبه دارند و موفق‌تر عمل خواهند کرد.

۸- صریح و صادقانه صحبت کنید

با طعنه صحبت کردن و گوشه و کنایه زدن باعث ایجاد ابهام در ذهن شنونده می‌شود. علاوه بر آن از سخن شما نیزمی‌رنجد. در این هنگام ممکن است کارمند منظور شما را به درستی متوجه نشود و کارهایی را که خلاف نظر شما بوده است انجام دهد. این مسئله باعث می‌شود ارتباط شما با کارمند خود کمتر شود و از صحبت کردن با شما فرار کند.

۹- از دیدگاه کارمندان به موضوعات نگاه کنید

اگر از دیدگاه کارمندان به موضوعات نگاه کنید، خیلی راحت‌تر و سریع‌تر منظور آن‌ها را درک می‌کنید و می‌توانید پاسخ‌های بهتری به آن‌ها بدهید.

زمانی که با شور و شوق صحبت می‌کنید، مخاطب شما مطمئن می‌شود که صادقانه صحبت می‌کنید و به سخنان خود اعتقاد دارید.

۱۰- با اشتیاق صحبت کنید

بسیاری از مدیران هنگام سخنرانی اشتیاق خود را پنهان می‌کنند و تصور می‌کنند که اشتیاق داشتن کار غلطی است. در صورتی که این کار باعث می‌شود شور و شوق خود را به کارمندان منتقل کنید و آن‌ها انرژی بیشتری برای کار کردن داشته باشند. زمانی که با شور و شوق صحبت می‌کنید، مخاطب شما مطمئن می‌شود که صادقانه صحبت می‌کنید و به سخنان خود اعتقاد دارید.

داشتن اشتیاق زمان سخنرانی

۱۱- با صدای بلند صحبت نکنید

صحبت کردن با صدای بلند در نظر همه افراد نشانه خشم و عصبانیت است. اگر با عصبانیت صحبت کنید نمی‌توانید با کارمندان خود ارتباط موثری برقرار کنید. بهتر است به جای عصبانیت، آرامش خود را حفظ کنید و با منطق صحبت کنید.

۱۲- کارها را بیش از حد بزرگ جلوه ندهید

بزرگ‌ نمایی کارها، شما را بزرگ جلوه نمی‌دهد؛ بلکه باعث می‌شود کارمندان کارهای بزرگ شما را در آینده نیز نادیده بگیرند. همیشه سعی کنید واقعیت را بگویید تا تاثیر سخنان شما چند برابر شود.

۱۳- اعتمادبه‌نفس داشته باشید

نداشتن اعتماد به‌ نفس صدای شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث می‌شود مخاطب شما رغبتی برای شنیدن سخنان شما نداشته باشد. سعی کنید به چیزی که می‌گویید اعتقاد داشته باشید و با تمام اعتمادبه‌نفس خود صحبت کنید. 

۱۴- از تکنیک‌های زبان بدن استفاده کنید

استفاده از تکنیک‌های زبان بدن باعث می‌شود سخنرانی موثرتری داشته باشید؛ اما توجه داشته باشید که افراط یا تفریط در آن‌ها باعث می‌شود حرکات بدن از حالت طبیعی خارج شود. برای جلوگیری از این کار می‌توانید به حرکات بدن سخنرانان حرفه‌ای دقت کنید و آن‌ها را الگوی خود قرار دهید.

همچنین بخوانید :  استفاده از تکنیک‌های زبان بدن شما را دوست‌داشتنی‌تر می‌کند

اهمیت حرکات بدن هنگام سخنرانی در جلسات، اهمیت بیشتری دارد؛ اگر بدن شما در طول سخنرانی در یک حالت قرار بگیرد، سخنرانی برای شما سخت خواهد شد. علاوه بر این موارد حرکاتی که نشان می‌دهید باید هدفمند باشد؛ برای مثال اگر لیستی‌ در دست دارید که شامل اعداد می‌شود، باید اعدادی که به زبان می‌آورید با اعدادی که نمایش می‌دهید برابر باشد.

با مطالعه زیاد علاوه بر اینکه اطلاعات بیشتری به دست می‌آورید، فن بیان و اعتمادبه‌نفس خود را نیز تقویت می‌کنید.

۱۵- مطالعه

مطالعه کتاب‌های گوناگون باعث می‌شود با کلمات بیشتری آشنا شوید و جمله‌بندی با آن‌ها را یاد بگیرید. تصور نکنید که به علت جایگاه شغلی خود، همه مهارت‌ها و اطلاعات کاری را به دست آورده‌اید؛ بلکه برای پیشرفت در جایگاه شغلی خود همواره باید مطالعه کنید. با مطالعه زیاد علاوه بر اینکه اطلاعات بیشتری به دست می‌آورید، فن بیان و اعتمادبه‌نفس خود را تقویت می‌کنید. سعی کنید در روز مقداری از زمان خود را به مطالعه اختصاص دهید. به مرور زمان تاثیر آن را در مکالمات خود می‌بینید.

افزایش مهارت فن بیان به کمک مطالعه

مزایای داشتن مهارت فن بیان برای مدیران

فن بیان یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها برای مدیران سازمان‌ها است و مزیت رقابتی محسوب می‌شود. مدیری که حرفه‌ای صحبت می‌کند و مهارت کلامی بالایی دارد، به سرعت در محیط کار مورد توجه قرار می‌گیرد و جایگاه شغلی او ارتقا پیدا می‌کند. داشتن فن بیان برای مدیران یک سازمان مزایایی دارد که عبارت‌اند از:

۱- شما را برای رهبری و هدایت شغلی آماده می‌کند.

۲- در مذاکرات با افراد مختلف موفق خواهید شد؛ این مسئله باعث می‌شود افراد را متقاعد کنید و قرارداد‌های بزرگی برای سازمان بگیرید.

۳- به سخنران خوب تبدیل می‌شوید؛ می‌توانید افراد زیادی را متقاعد کنید و روی آن‌ها نفوذ داشته باشید. 

۴- مدیری که جلسات زیادی با کارمندان برگزار می‌کند و مهارت فن بیان بالایی دارد، روابط دوستانه‌تری با کارمندان خود دارد.

۵- داشتن مهارت فن بیان هنگام مصاحبه‌های شغلی یکی از امتیازات افراد برای استخدام است. زمانی که مصاحبه‌کننده توانایی فرد را در به کاربردن مناسب کلمات مشاهده می‌کند و از بیان او لذت می‌برد، به صورت ناخودآگاه حس می‌کند که او سایر مهارت‌ها را نیز دارد.

۶- فردی که قادر است به سرعت از کلمات مناسب استفاده کند احساس قدرت و اعتمادبه‌نفس دارد و به دلیل این توانایی خود، لذت می‌برد. 

نتیجه‌گیری

در این مقاله به اهمیت مهارت فن بیان و راهکارهای تقویت آن برای مدیران پرداختیم. پارامترهای مختلفی برای تعریف ویژگی‌های مدیران و رهبران منابع انسانی وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها برقراری ارتباط  موثر با کارمندان است.یکی از مهارت‌هایی که یک مدیر موفق و کاریزماتیک باید داشته باشد این است که کلام اثربخشی داشته باشد. خوب صحبت کردن و داشتن مهارت فن بیان باعث می‌شود مورد احترام قرار بگیرند.

یکی از اشتباهات برخی مدیران پراکنده‌گویی بیش از حد است که باعث می‌شود کارمندان بدون تمایل و از روی وظیفه در آن جلسات شرکت کنند و به سخنان آن‌ها گوش دهند. یک مدیر موفق برای جلوگیری از این کار باید مهارت فن بیان داشته باشد. خوشبختانه مهارت فن بیان و سخنرانی قابل یادگیری است و شما می‌توانید به وسیله این مهارت ارتباطات موثری با کارمندان خود داشته باشید.

همچنین بخوانید :  ۱۴ راهکار تقویت فن بیان برای سخنرانی
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *