قدرت ذهن خود را افزایش دهید
آموزش, تمرکز, رشد فردی و موفقیت

قدرت ذهن خود را افزایش دهید

[تعداد: 6    میانگین: 4.3/5]

آیا از قدرت مغز خود چیزی می‌دانید؟ آیا تابه‌حال به چگونگی افزایش قدرت ذهن خود اندیشیده‌اید؟
انسان‌ها دارای قدرت انعطاف‌پذیری سیستم مغزی هستند. توانائی‌های یک مغز در هر سنی می‌تواند بهتر یا بدتر شود. این انعطاف‌پذیری نقش مهمی در رشد یا تضعیف قدرت ذهن ما دارد که شکل‌گیری شخصیت‌های ما وابسته به این انعطاف‌پذیری می‌باشد.
هم‌چنین سلول‌های خاکستری مغز که مهم‌ترین بخش تشکیل‌دهنده‌ی مغز هستند، می‌توانند ضخیم‌تر و یا کوچک‌تر شوند که تغییرات در این سلول‌ها باعث تغییر در توانایی‌های ما می‌شود.
به‌عنوان‌مثال یادگیری یک مهارت جدید مانند یادگیری موسیقی می‌تواند شبکه‌های عصبی جدید تولید کند، درحالی‌که پیری ممکن است بخشی از شبکه‌های خاصی که قبلاً وجود داشته را تضعیف و یا نابود کند که این پدیده منجر به کم‌رنگ شدن خاطرات می‌شود.

یک انجمن آمریکایی اخیراً ۸ راهکار برای افزایش قدرت ذهن، افزایش تمرکز و قدرت حافظه از دوران کودکی تا کهن‌سالی را معرفی کرده است. که ما در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

  1. ازلحاظ جسمی فعال باشید
  2. مواد غذایی مغذی میل کنید
  3. زبان جدید بیاموزید
  4. نفس عمیق بکشید
  5. زیاد بخندید
  6. به‌اندازه کافی بخوابید
  7. مایعات به میزان لازم بنوشید
  8. اضطرابتان را کاهش دهید

۱) ازلحاظ جسمی فعال باشید

فعالیت بدنی بر ساختار مغز کودکان و قدرت حافظه‌ی آن‌ها از سنین خیلی کم، تأثیرگذار است، که به‌نوبه‌ی خود باعث افزایش قدرت ذهن و پیشرفت تحصیلی آن‌ها می‌شود.
محققان دریافته‌اند کودکانی که ازلحاظ جسمی سالم‌تر هستند،، سلول‌های خاکستری بیشتری در مناطق مغزی خوددارند. این مناطق برای عملکردهای اجرایی، یادگیری و بصری بسیار ضروری است که بهبود این عملکردها باعث افزایش تمرکز در کودکان می‌شود.
ورزش کردن به‌عنوان یک عامل مؤثر برای بهبود قدرت حافظه و توانایی تفکر در میان افراد مسن مبتلابه اختلالات فراموشی شناخته‌شده است. ورزش کردن، به‌ویژه ورزش‌های هوازی نشان داده است که باعث افزایش حجم سلول‌های خاکستری و افزایش قدرت ذهن می‌شود. دانشمندان اعتقاددارند که حتی تمرینات کوتاه‌مدت هم بر روی عملکرد مغز تأثیرگذار است.

پیش از امتحان یک پیاده‌روی ساده می‌تواند باعث افزایش تمرکز و قدرت حافظه‌ی شما شود و میزان عملکرد مغزتان را بالا ببرد

۲) مواد غذایی مغذی میل کنید

غذاهای مختلفی وجود دارد که می‌تواند به تقویت مغز و افزایش قدرت ذهن شما کمک کند. درست برعکس برخی غذاها. غذاهایی با قند زیاد و کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده و نوشابه‌های گازدار باعث کاهش قدرت حافظه و مغز شما می‌شود.
سعی کنید غذاهایی که دارای اسید چرب امگا۳ هستند مانند گردو، سالمون، دانه‌ی کتان، سویا، لوبیا قرمز، اسفناج، بروکلی و دانه‌ی کدوتنبل را در رژیم غذایی خود جای دهید. اسیدهای چرب امگا۳ باعث افزایش گردش خون در مغز می‌شود که نهایتاً منجر به افزایش قدرت ذهن و افزایش تمرکز شما می‌شود.
مواد غذایی با منیزیم زیاد مانند نخود باعث افزایش سرعت انتقال اطلاعات در مغز می‌شود که درنهایت منجر به بهبود قدرت حافظه‌ی شما می‌شود.
کولین که در سبزیجاتی مانند گل‌کلم وجود دارد دارای قابلیت بالقوه برای رشد سلول‌های مغزی شماست.

۳) زبان جدید بیاموزید

زبان جدید بیاموزیدروش دیگری که می‌توانید برای افزایش قدرت ذهن خود به‌کارگیرید، یادگیری یک یا چند زبان خارجی است. یادگیری زبان خارجی در کودکان باعث افزایش تمرکز در آن‌ها و جلوگیری از اختلالات ذهنی در دوران پیریشان می‌شود. محققان دانشگاه اقتصاد در مسکو اعتقاددارند که یادگیری زبان خارجی باعث بهبود قدرت حافظه و افزایش کشش مغز و توانائی آن برای کد کردن اطلاعات می‌شود.

۴) نفس عمیق بکشید

تنفس عمیق به افزایش جریان گردش خون و افزایش میزان اکسیژن موجود در خون کمک می‌کند که به‌نوبه‌ی خود موجب افزایش قدرت ذهن و مغز شما می‌شود. داشتن ۱۰ الی ۱۵ دقیقه تنفس عمیق در طول روز به افزایش قدرت ذهن شما کمک بسیاری می‌کند. تنفس عمیق قبل و حین یک امتحان نه‌تنها باعث می‌شود اکسیژن بیشتری از طریق جریان خون به مغز برسد بلکه باعث کاهش میزان اضطراب شما شده و هم‌چنین موجب افزایش تمرکز می‌شود.

۵) زیاد بخندید

از قدیم گفته‌اند “خنده بر هر درد بی‌درمان دواست” .
خندیدن باعث تحریک بخش‌های مختلف مغز می‌شود، به‌طوری‌که منجر به افزایش سطح فکر و قدرت حافظه‌ی انسان می‌شود. خنده هم‌چنین یک کاهنده‌ی طبیعی استرس است، که همان‌طور که می‌دانید استرس معضل مهمی است که دانش مغز را مهار و محدود می‌نماید.

۶) به‌اندازه کافی بخوابید

وقتی خواب کافی ندارید، تمام سیستم مغز شما مختل می‌شود. باید بدانید که قدرت حافظه، خلاقیت، عملکردهای شناختی و توانائی حل مسئله به خواب کافی وابسته است. بنابراین مطمئن شوید که خواب کافی دارید.
۳۰ دقیقه قبل از خوابیدن برق‌ها را خاموش‌کنید، تلفن همراه، کامپیوتر، لب تاب و … کنار بگذارید و به ذهن خود استراحت دهید تا به خواب عمیق دست پیدا کند. ذهن شما باید نیم ساعت قبل زا خواب به حالت سکون دربیاید و به تمام اعضای بدن دستور استراحت بدهد. میزان خواب کافی و لازم برای بزرگ‌سالان حداقل ۸ ساعت است.

۷) مایعات به میزان لازم بنوشید

دریافت مایعات به میزان لازم برای سیستم مغزی شما بسیار مهم است، زیرا حدود ۸۰ درصد از مغز شمارا آب را تشکیل می‌دهد. اگر بدنتان آب از دست بدهد، قدرت حافظه تان کاهش پیدا می‌کند و سیستم عصبی‌تان دچار اختلال می‌شود. هم‌چنین برای افزایش قدرت ذهن و افزایش تمرکز خود می‌توانید آب‌میوه و سبزیجات بنوشید.
پلی فنول ها که همان آنتی‌اکسیدان‌ها در میوه‌ها و سبزیجات هستند می‌توانند از سلول‌های مغزی محافظت کرده و مغز شمارا در سطح کارآمد نگه‌دارند.

۸) اضطرابتان را کاهش دهید

استرس مزمن منجر به نابود شدن سلول‌های مغزی که مسئول بازیابی اطلاعات حافظه‌ی طولانی‌مدت هستند، می‌شود. استرس تأثیر مستقیمی بر روی قدرت حافظه و یادگیری دارد که می‌تواند باعث خارج شدن زندگی شما از حالت تعادل شود.
ورزش‌های ذهنی مانند یوگا و هم‌چنین تنفس عمیق بر روی کاهش استرس تأثیر زیادی دارند.

مغز مهم‌ترین عضو بدن است که وظیفه‌ی کنترل تمام بدن را بر عهده دارد. کوچک‌ترین اختلالی در مغز می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری بر اعضای بدن وارد کند. همه‌ی ما لازم است از زمان کودکی مراقبت از مغز و ذهن خود را بیاموزیم تا در دوران پیری ناتوان نمانیم.

ذهن شما یک ابزار قدرتمند است، هنگامی‌که آن را قدرتمند کنید و با افکار مثبت پرکنید، زندگی‌تان شروع به تغییر می‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *