قرص تقویت حافظه برای درس خواندن

موقع امتحانات که می‌شد همیشه دعا می‌کردیم خدایا کاش همه این درس‌ها یک قرص تقویت حافظه بود که می‌خوردیم و همه چیز وارد ذهن‌مان می‌شد اما در واقعیت چنین چیزی نیست. همه ما می‌دانیم برای اینکه به موفقیت برسیم باید تلاش کنیم و گاهی از خواب و خوراک‌مان هم بزنیم.

امروزه انسان‌ها کم صبر شده‌اند و می‌خواهند به همه چیز برسند آن هم با سرعت بالا. تبلیغات سو و افراد سودجو هم در این زمینه زیاد است مثل تبلیغ قرص تقویت حافظه برای درس خواندن.

فصل امتحانات که می‌شود برخی دانش‌آموزان یا دانشجویان به دنبال روش سریع‌تر برای درس خواندن هستند و یا به دنبال قرص تقویت حافظه برای درس خواندن هستند اما اتکا به نیروی درونی و استفاده از روش‌های طبیعی همیشه بهترین راه‌حل است. بهتر است برای دریافت اثرات کوتاه مدت سلامتی خودمان را به خطر نیندازیم.

ریتالین به تقویت تمرکز و حافظه کمک می‌کند اما در بلند مدت عوارضی مانند تهوع، کاهش وزن، روان‌پریشی، افسردگی و حتی اعتیاد را برای فرد به همراه دارد.

قرص تقویت حافظه برای درس خواندن

در بازار قرص‌هایی برای تقویت حافظه وجود دارند. یکی از این قرص‌ها ریتالین است. ریتالین به تقویت تمرکز و حافظه کمک می‌کند اما در بلند مدت عوارضی مانند تهوع، کاهش وزن، روان‌پریشی، افسردگی و حتی اعتیاد را برای فرد به همراه دارد. از ریتالین برای درمان بیش‌ فعالی کودکان استفاده می‌شود. و بسیاری معتقد هستند از راه‌های تقویت حافظه کودکان دبستانی نیز می باشد که باوری اشتباه است.

همچنین بخوانید :  عوامل موثر بر تقویت حافظه + ۲۲ راهکار بالا بردن حافظه

قرص‌های دیگری نیز وجود دارد که برخی با نسخه و برخی دیگر بدون نسخه قابل دریافت است اما بیشتر آن‌ها عملکردی شبیه مواد مخدر در بدن دارند. بدین معنی که در کوتاه مدت سبب بهبود عملکرد مغز می‌شوند اما وابستگی‌های جسمی و روحی و دردسرهای بعدی را برای فرد ایجاد می‌کنند.

قرص تقویت حافظه

قرص تقویت حافظه

همچنین نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که در واقع این قرص‌ها سبب تقویت حافظه نمی‌شوند، بلکه به ما اعتماد به نفس کاذب می‌دهند که تصور می‌کنیم وضعیت حافظه مان بهبود یافته است اما در واقعیت این‌طور نیست.

قرصی به نام ممورکس نیز برای تقویت حافظه وجود دارد که گیاهی می‌باشد. این قرص حاوی مقدار مشخصی از گیاه خشک شده جینکوبیلوبا است و برای تقویت حافظه، تقویت قوه ادراک و یادگیری و نیز پیشگیری از بیماری آلزایمر مورد استفاده قرار می‌گیرد. خواص دیگری نیز دارد که در این بحث نمی‌گنجد.

برای تقویت حافظه می‌توانید از مکمل‌ها و ویتامین‌ها نیز با تجویز پزشک استفاده نمایید. مکمل‌های دارویی مانند قرص امگا۳، قرص کولین، مولتی ویتامین و غیره.

روش‌های طبیعی عملکردی موثرتر و سریع‌تر از روش‌های شیمیایی دارند. می‌توانید به جای مصرف قرص از منابع غذایی مفید برای حافظه استفاده نمایید.

تقویت حافظه برای درس خواندن به روش طبیعی

جالب است بدانید برخی روش‌های طبیعی عملکردی موثرتر و سریع‌تر از روش‌های شیمیایی دارند. می‌توانید به جای مصرف قرص از منابع غذایی مفید برای حافظه استفاده نمایید، مخصوصا در فصل امتحانات حتما با برنامه‌ریزی از منابع غذایی مفید بیشتر استفاده کنید.

همه ما می‌توانیم با انتخاب یک سبک زندگی سالم از نظر روحی و جسمی نسبت به دیگران برتری داشته باشیم.

همچنین بخوانید :  برای تقویت حافظه چه باید کرد؟

برنامه‌ریزی غذایی در زمان امتحانات

۱- حتما صبحانه کاملی بخورید. در وعده صبحانه می‌توانید از کنجد، عسل، کره، شیر، ارده، گردو، نان کامل (نان سبوس‌دار) استفاده نمایید. از آن جایی که فاصله شام تا صبحانه طولانی است، صبحانه برای کودکان به خصوص دانش‌آموزان اهمیت زیادی دارد. گاهی‌اوقات ممکن است دانش‌آموزان به دلیل استرس ناشی از امتحان تمایلی به خوردن صبحانه نداشته باشند، در این زمان آماده کردن یک صبحانه اشتهاآور می‌تواند به آن‌ها کمک کند. در حالت کلی صبحانه‌ای مفید و مغذی است که با داشتن حجم کم، غنی باشد تا دانش‌آموزان را ۳ الی ۴ ساعت سیر نگه دارد. هیچ‌گاه خوردن صبحانه را فراموش نکنید؛ زیرا معده خالی در جلسه امتحان به شما اجازه تفکر نمی‌دهد.

۲- کمی ورزش نمایید و پس از تمرین تنفسی و تمرکز درس خواندن را شروع کنید. البته بهتر است صبح زود بیدار شوید و با برنامه‌ریزی درس بخوانید. داشتن فعالیت بدنی علاوه بر اینکه به بدن فرم و شکل مناسبی می‌دهد، باعث افزایش ضربان و خونرسانی به مغز نیز می‌شود تا اکسیژن بیشتری به سلول‌های مغزی برسد و عملکرد آن‌ها نیز بهبود پیدا کند. با ورزش کردن می‌توانید استرس را از خود دور کنید؛ زیرا استرس علاوه بر ایجاد آسیب‌های مغزی باعث کاهش تمرکز و قدرت حافظه نیز می‌شود.

۳- روزی یک تکه کندر مانند قرص با آب بخورید. در میان وعده می‌توانید از مغزها، مویز و بیسکویت سبوس‌دار استفاده کنید.

۴- تا جایی که می‌توانید از عوامل پرت کننده حواس مثل موبایل و تلویزیون دور باشید و تنها در زمان استراحت می‌توانید موبایل‌تان را چک کنید.

۵- برای وعده ناهار می‌توانید از ماهی، لوبیا و سبزیجات استفاده کنید. غذاهای دریایی برای وعده ناهار بهترین گزینه هستند؛ زیرا فسفر موجود در آن‌ها بهترین ماده تقویت‌کننده برای مغز است. از خوردن غذاهای پرحجم مانند آبگوشت در زمان امتحانات پرهیز کنید؛ زیرا این غذاها حجم معده را افزایش می‌دهند و باعث می‌شوند احساس خستگی، سستی، خواب‌آلودگی و نفخ داشته باشید. این غذاها حداقل ۴ تا ۵ ساعت زمان نیاز دارند تا هضم شوند. همچنین سالاد، سبزی و ماست نیز به افزایش اشتها کمک می‌کنند و می‌توانید آن‌ها را همراه با غذای خود میل کنید.

۶- در میان وعده بعدی مصرف میوه‌ها فراموش نشود. به خصوص میوه‌های رنگی که سرشار از آنتی اکسیدان هستند. پس از صرف ناهار و مقداری درس خواندن، نیاز به تجدید نیرو خواهید داشت. اهمیت این موضوع در زمان امتحانات بیشتر می‌شود. برای عصرانه از خوراکی‌های مفید استفاده کنید؛ خوراکی‌هایی مانند آجیل‌، انواع میوه، نان و پنیر و گردو، کیک به همراه چای یا آبمیوه می‌تواند عصرانه مفیدی برای شما باشد.

هیچ‌گاه برای شام از تنقلات بی‌فایده مانند چیپس، پفک و… استفاده نکنید.

۷- در وعده شام می‌توانید از سوپ و یا غذاهای سبک دیگر استفاده نمایید. اگر عصرانه به مقدار کافی خورده باشید نیازی نیست حتما شام بخورید؛ زیرا ممکن است به دلیل پرخوری بیمار شوید و نتوانید در جلسه امتحان حضور پیدا کنید. به این نکته توجه داشته باشید که هیچ‌گاه برای شام از تنقلات بی‌فایده مانند چیپس، پفک و… استفاده نکنید. بیشتر دانش‌آموزان برای بیدار ماندن در شب و درس خواندن از قهوه، کافئین و نوشیدنی‌های انرژی‌زا استفاده می‌کنند. این نوشیدنی‌ها در کوتاه‌مدت باعث افزایش سطح هوشیاری شما می‌شوند؛ اما در بلندمدت نتیجه عکس دارند و باعث کاهش توانایی شما در یادگیری و تمرکز می‌شوند.

هنگام خواب یک لیوان شیر و کمی عسل می‌تواند باعث آرامش و خواب بهتر شما شود. قبل از خواب مطالب خوانده شده را مرور کنید و نقشه ذهنی بکشید. تحقیقات نشان می‌دهد انتقال مطالب از حافظه کوتاه‌مدت به بلندمدت در هنگام خواب صورت می‌گیرد.

همچنین بخوانید :  چگونه عاشق درس خواندن شویم؟

بهتر است از غذاهای خانگی کم نمک و کم چربی استفاده نمایید و مصرف شکر و آرد سفید را در رژیم غذایی‌تان به حداقل برسانید.همچنین اگر علاقه دارید بدانید برای برای تقویت حافظه چه بخورید ما را دنبال نمایید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 48   میانگین: 4.1/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *