مزایای رشد معنوی چیست؟

معنویت در زندگی شلوغ و ریخت‌وپاش این روزهای‌مان، التیام معجزه واری است بر دردهای دنیای مادی. موهبتی درونی و در دسترس که نیاز به شناخت، رشد و پرورش دارد. چقدر با واژه رشد معنوی آشناییت دارید؟ می دانید منظور از آن چیست؟ آیا آن را در مسیر دست‌یابی به رشد فردی موثر می‌دانید؟ آیا شما هم مثل بسیاری از مردم با شنیدن رشد معنوی، افرادی را در ذهن تجسم می‌کنید که یکه و تنها به‌جایی دور سفر کرده و در خلوت خود بدون ارتباط با دیگر آدمیان به سیر و سلوک معنوی می‌پردازند؟ اگر تصوراتی از این‌ دست دارید سخت در اشتباه هستید. ابتدا برای شما شرح و تعریفی درست از رشد معنوی ارائه می‌دهیم سپس به مزایای آن اشاره خواهیم کرد.

 • رشد معنوی چیست؟
 • مزایای رشد معنوی

رشد معنوی چیست؟

رشد معنوی یک فرایند درونی است که عادات و نگرش‌های کهنه و غریزی، مفاهیم غلط و باورهای اشتباه ما در مورد زندگی را از بین می‌برد. این فرایند افق‌های آگاهی انسان را گسترش می‌دهد و امکان درک برخی از حقایق درونی را برای‌مان ممکن می‌سازد.
اگرچه تمام ادیان در مورد معنویت صحبت می‌کنند اما این مفهوم ربطی به دین خاصی ندارد. لزوما برای رشد معنوی نباید معتقد به دین یا سنت خاصی باشید. فکر نکنید برای پرورش معنویت خود نیاز به آداب و مراسم دینی و مذهبی دارید. همین‌که انسان هستید کافی است و معنویت متعلق به شماست.
رشد معنوی ذهن شما را از هر مفهومی آزاد می‌کند درواقع نوعی خلسه ذهنی را تجربه خواهید کرد. این فرآیند برای همه مردم چه مذهبی باشند چه سکولار بسیار مفید است. برای مردمی که در خانه‌ها یا پشت میز کار خود به دنبال معنویت‌اند و یا افرادی که در صومعه، کنیسه یا مسجد، به شیوه مذهبی مشغول پاک‌سازی روح و روان خود هستند، مفید است. با توجه به منابع معتبر، روح انسان نیاز به رشد دارد تا به حد کمال خود برسد. پرورش روح به شما این کمک را می‌کند که دیگر محدودیت‌ها و نواقص جسمانی و دنیوی برایتان بی‌اهمیت شود؛ زیرا آنچه کنترل بیرون و درون‌تان به دست اوست، روح شماست با قدرتی باورنکردنی. رشد معنوی به شما کمک می‌کند به آگاهی فراتر از آگاهی‌های روزمره دست پیدا کنید و به این درک و شعور برسید که شما یک روح هستید و در قالبی به نام بدن جای گرفته‌اید.

روح هر انسانی بخش جدایی‌ناپذیر از روحانیت و الوهیت است که در همه‌جا حضور دارد همچون جریان الکتریسیته، که در سیم‌ها وجود دارد و همه شهر، خانه‌ها، خیابان‌ها و … را روشن می‌کند. شما برای هر وسیله خود از برق جداگانه‌ای استفاده نمی‌کنید بلکه تنها یک منبع انرژی به نام جریان الکتریسیته وجود دارد که تمام شهر را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. روح نیز به همین شیوه عمل می‌کند. تنها یک نیروی زندگی است که در تمام موجودات زنده از انسان‌ها گرفته تا حیوانات و گیاهان و تمام عالم، وجود دارد. به زبان ساده‌تر باید بگوییم که روح ما و سایر موجودات در کل عالم هستی درواقع یک روح است.
همه ما به یک‌دیگر پیوند خورده‌ایم و هرکدام بدون دیگری کامل نیستیم و به همین دلیل است که شاید یکی از راه‌های افزایش رشد معنوی دوست داشتن طبیعت (حیوانات، گیاهان، مناظر و…) و کمک به حفظ و ارتقای آن است. پذیرش این وحدت ممکن است دیدگاه‌های موجود نسبت به زندگی را تغییر دهد. در فرایند رشد معنوی شما از باورهای غلط رها می‌شوید و بینشی جدید نسبت به خود و جهان پیرامون خود پیدا می‌کنید. رشد معنوی برای داشتن یک زندگی شادتر و هماهنگ‌تر و به‌‌دور از فشار، استرس و ترس ضروری است. زندگی سراسر سختی و رنج است اما معنویت ابزاری است که تحمل این درد را برای انسان ممکن می‌سازد.

افکار و اعتقادات منفی و محدود را رها کنید و اجازه بدهید خود درونتان در شما آشکار و شکوفا شود. با عینک معنویت می‌توانید به درون خود نگاهی بی اندازید، خیالات باطل را بیخیال شوید و جوهر وجودی خود را کشف کنید.

مزایای رشد معنوی

رشد معنوی فواید بسیاری دارد اما این مزایایی که در اینجا به شما معرفی می‌کنیم، شامل حال تمام افراد (مذهبی و سکولار و …) می‌شود. این فواید به‌ این‌ ترتیب هستند:

 • شما متوجه می‌شوید که خودتان نیستید، بدن مادی یا ذهن نیستید بلکه چیزی فراتر و بزرگ‌تر هستید.
 • احساس شادی و سعادت در شما به وجود می‌آورد.
 • به آرامش درونی و نسبتا پایدار دست پیدا می‌کنید که به‌راحتی دست‌خوش اتفاقات و مصائب اطراف‌تان نمی‌شود.
 • شما هنر ایجاد آرامش را می‌آموزید و در موارد مورد نیاز اجازه نمی‌دهید شرایط و موقعیت‌های سخت بر ذهن شما اثر بگذارد.
 • تبدیل به آدمی صبور می‌شوید و در مواجهه با ناملایمات و سختی‌ها واکنش‌های تاملی از خود نشان می‌دهید.
 • افکار و احساسات منفی را از خود دور می‌کنید و اجازه نفس کشیدن به آن‌ها نمی‌دهید.
 • قدرت و اعتماد به‌ نفس درونی‌تان افزایش پیدا می‌کند.
 • شجاع‌تر می‌شوید و جسارت پیدا می‌کنید پای‌تان را از منطقه امن خود فراتر گذارید و از تجربیات جدید و ناشناخته نمی‌هراسید.
 • عمل شما بر مبنای شعور عمیق‌تری شکل می‌گیرد و آن چیزی را می‌بینید که است.

در انتها با توجه به مطالبی که گفته شد با یک مثال ضرورت رشد معنوی و فواید آن در زندگی انسان را برای‌تان بیان می‌کنیم. تصور کنید در اتاقی هستید که یک لامپ پرنور با پارچه‌ای ضخیم و تیره پوشیده شده است. برای اینکه نور محیط زیاد شود و اطراف را به‌خوبی روشن کند چه می‌کنید؟ نور لامپ را افزایش می‌دهید؟ مسلما نه. کافی‌ست که پرده ضخیم اطراف لامپ را کنار بزنید تا اتاق مثل روز روشن شود. باورهای اشتباه و افکار منفی درواقع همان پارچه ضخیمی است که به دور معنویت درونی شما پیچیده شده است برای روشن کردن زندگی و رشد فردی خود کافی‌ست آن را کنار بزنید و روحانیت وجودی خود را متبلور کرده و دنیای‌تان را با نور معنویت روشن کنید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 8   میانگین: 3.3/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *