مصاحبه با محمد پیام بهرام پور

مصاحبه با محمد پیام بهرام پور

در گفت و گویی ۲۰ دقیقه ایی با آقای محمد پیام بهرام پور استاد سخنرانی و فن بیان,به موضوع یادگیری پرداختیم.

متن گفت و گو:

 

سلام عرض می کنم خدمت اعضای محترم مطالعه شریف

در خدمت دوست عزیزم آقای محمد پیام بهرام پور هستم می خواستم از این فرصت استفاده بکنیم و یه گپ و گفت خودمونی با هم داشته باشیم.

بفرمایید آقای بهرام پور

خوب من اول باید بگم این فرصتی که شما می گید چه فرصتیه، تشریف آوردین مهمونی و دارین فایل ضبط می کنین برای سایتتون، خیلی معلومه اعضای ساییتتون رو دوست داریم و خیلی خوشحالم در خدمت شما هستم. ممنونم که تشریف آوردین و منم خوشحالم که با اعضای سایت مطالعه شریف دارم صحبت می کنم.

خواهش می کنم، محمد عزیز عرض کنم خدمتت که توی دوستان وقتی که داشتم نگاه می کردم تو جزو آدم هایی هستی که خیلی علاقه مند به کتاب و یادگیری هستی می خوام نظرتو راجع به یادگیری بدونم یعنی واقعاً به چه چیزی می گی یادگیری؟

من به هر چیزی که تو مدرسه آموزش داده نشه می گم یادگیری

خوب یه ذره واضح تر برامون توضیح می دی؟ یعنی چی دقیقاً

هر چیزی که در مدرسه و دانشگاه آموزش داده نشه می گم یادگیری و دقیق ترش احتمالاً این هستش که اون چیزی که ما نیاز داریم را بیاموزیم، یعنی یادگیری به نظر من یعنی بروز رفتار مناسب در زمان مناسب نه حفظ کردن یه سری اطلاعات که شاید یه روزی به دردمون بخوره .

خوب الان منظورت اینه که مثلاً دوازده سالی که ما رفتیم صبحا مدرسه، وقت گذاشتیم خیلی از درسارو خوندیم، ریاضی خوندیم، جغرافی خوندیم، تاریخ خوندیم، ادبیات خوندیم، راجع به اینا چه نظری داری؟

خوب همیشه اینو بارها گفتم تو همه سمینارام تقریباً یه قسمتی حداقل راجع به مدرسه دارم می گم که هیچ فایده مستقیمی نداره یا اینطوری بگم نه که هیچ فایده ای نداره، ببین شما فرض کن مثلاً یه تانک داری بعد با این تانک صبح می ری نونوایی نون می خری و برمی گردی، یعنی آموزش و پرورش اینقدر قدرتمنده اما شما باهاش یه کار فوق العاده پیش پا افتاده و مسخره انجام می دی، به نظر من سیستم آموزشی ما این شکلیه، مثلاً همون تاریخی که شما مثال زدید، یه بحث تاریخی که یادت هستو بگو، یه مثال بزن.

دوره هخامنشیان، ساسانیان و دوره های دیگه ای که داشتیم و خوندیم.

خوب حالا این چه چیزی رو به شما اضافه می کنه؟

من خودم نظر شخصیمو اگه بخوام بگم من موافق تاریخم، فکر می کنم آدم ها، ملت ها باید تاریخ خودشونو بدونند، بدونند کی بوند، کجا بوند، چیکار کردند، الان کجاند و کجا می خواند برند و اگه ملتی تاریخ خودشو ندونه دوباره اونو تکرارش می کنه.

آره. خوب، حالا آیا این به معنی اینه که ما تاریخ خودمونو می دونیم یا حفظ کردیم؟

از این جنبه من منتقد آموزش و پرورشم به این دلیل که اطلاعاتو ما فقط حفظ کردیم در صورتی که حفظ کردن اطلاعات شاید صد سال هست توی دنیا منسوخ شده و دیگه روی حفظ کردن خیلی فشار نمی یارن.

خوب دقیقاً همینه صحبت منم، قرار نیست آموزش و پرورش نباشه، هر چند مثلاً افرادی مثل ایمان ایلیچ معتقدند به مدرسه زدایی کلاً و اعتقاد دارند که چیز بیخودیه.

به هر حال حالا ما اینقدر تندرو شاید نباید باشیم الان تو این فضایی که وجود داره، صحبت این هستش که ما چیزهایی رو که لازم داریم باید بدونیم نه چیزهایی که هیچ احتیاجی بهش نداریم. مثلاً شما یه قومی رو خوندید احتمالاً تو تاریخ به اسم آق قویونولوها و قراقویونولوها یادت هست اصلاً یا نه؟

بله

خوب این قوم چه چیزی به شما اضافه می کنه وقتی حفظ می کنی که از چه سالی تا چه سالی بودند و به کیا حمله کردند و چه اتفاقی افتاده؟

خوب پیام عزیز، منم موافق نظر توام ولی میخوام یه چیزی رم منصفانه بهش نگاه کنیم، خیلی از آدم هایی که من می شناسم حداقل و توی دوران تحصیلم باهاشون همکلاسی بودم، هم رشته ای بودم، هم دانشگاهی بودم و آدم هایی شدند امروز حرفی برای گفتن دارن و دارن یه جورایی خدمت می کنن، وظیفشون رو نسبت به این مملکت انجام می دن، اینام ماحصل و خروجی همین سیستم آموزش پرورش و همین سیستم آموزش عالی اند.

آره خوب دقیقاً هم همینه، یه تعداد خیلی محدودی یاد می گیرند با این تانک می شه کاری به غیر از صبح رفتن نون خریدن هم انجام داد ولی اگه یه نسبت کل بگیریم مثلاً اینکه من فکر می کنم دو سه سال پیش بود داشتم نگاه می کردم میانگین درصدی که بچه های انسانی تو رشته درس ریاضی می زنند منفیه.

بله دقیقاً

خوب پس نمی تونیم بگیم لزوماً شاید دوستای شما دوستای خاصی اند حداقل من وقتی دارم تو جامعه نگاه می کنم نه آموزش و پرورش خروجی نداره اون اثر آموزشای دیگه ای می تونه باشه یا پرورش ناشی از یه سری اتفاقات دیگه تو مدرسه.

ولی لزوماً این مطالب درسیو به هر آدمی که یه مقدار فلسفه تعلیم و تربیت بدونه یا موضوعات مربوط به طراحی آموزشیو بدونه مثل خودت، خودتم همیشه معتقدش بودیو هستی، می دونی که حجم اطلاعات بسیار زیاد که کاملاً غیر کاربردی هستند.

ببین مثلاً همین تاریخ رو منم یه قسمتی تو کلاس فن بیانم می گم، مثلاً میام مغول ها رو می گم با استناد به چیزی که محمد تقی بهار تو کتاب صرف شناسیش می گه و میگم این حمله مغول ها چه بلایی سر فن بیان ما ایرانیا آورده .

باعث شده که مدل صحبت کردنمون جدیده جدیده و ناله گونه و حیلت گرایانه بشه، این تعبیریه که ملک الشعرای بهار استفاده می کنه.

خوب وقتی اون سیر تاریخی رو بدونیم، دلیلشو بدونیم و بعد بدونیم به این روز افتاده، ده نسل ما یعنی اون سیصد سالی که مغول بوده می شه ده نسل، ده نسل اینطوری صحبت کردند و همینطور به ما هم منتقل شده حالا این میشه کاربردی یعنی من حالا می دونم اینو باید تغییر بدم یا بدونیم همیشه ما ایرانی ها کجا ضربه خوردیم تو تاریخ؟

همیشه جایی بوده که با هم نبودیم، وقتی با هم بودیم دشمن خارجی معمولاً کاری نتونسته بکنه ، وقتی تفرقه بین ما بوده این اتفاق افتاده.

ولی ما هیچوقت اینو ندونستیم، همیشه حفظ کردیم، فلانی از این سال تا این سال حکومت کرد، فلانی از اون سال تا این سال، بیشتر صحبت اینه دیدگاه من اینه.

بله دقیقاً باهات موافقم

زودتر از دیگران در سمینار معارفه آکادمی شرکت کنید

خوب پیام می خوام یه ذره بحثو تغییرش بدم اگه موافق باشی می خوام بهم بگی که چه آیتمی کمک کرده، من وقتی باهات صحبت می کنم لذت می برم از اطلاعاتی که داری، مسلماً اینارو تو مدرسه و دانشگاه بهت یاد ندادند، این آیتم تمایز تو، تو چیه؟ تو خودت چی راجع بهش فکر می کنی؟

یه مقدار دقیق تر می گی، یعنی تو چه حیطه ای منظورته؟

وقتی باهات می شینم صحبت می کنم راجع به حالا موضوعاتی که با هم بحث می کنیم خوب این یه سری اطلاعات داری این اطلاعاتو دقیقاً از کجا به دست می یاری؟

ببین من هیچ وقت نمی رم مثلاً بگم که خوب الان باید برم جغرافیا یاد بگیرم، الان باید برم فیزیک یاد بگیرم، همیشه یه نیازی در من بوده و می دیدم این اتفاقی که داره تو زندگیم می افته مثل همیشه خوب انجام نمی شه یا کلاً از اول خوب انجام نمی شه.

مثلاً می گم دارم نگاه می کنم می بینم درآمدم کمه، هیچ وقت من نمی رم کلاس بازاریابی بی هدف، نگاه می کنم ببینم درآمدم نسبت به زحمتم کمه اون وقت می رم یاد می گیرم می بینم که تو مدیریت مشکل دارم، تو بازاریابی مشکل دارم، تو تبلیغ نویسی مشکل دارم، تو همه اینا مشکل دارم، حالا میرم یاد می گیرم و دونه دونه اینارو اجرا می کنم.

یعنی من اعتقاد دارم آموزش باید بر اساس نیاز ما باشه یه نیازی که الان داریم و در آینده خواهیم داشت چیزی غیر از این باشه هیچ وقت شما نمی تونید راحت اونو به دیگران منتقل کنید می شی مثل خیلی از استادای دانشگاه خودت دیدی یعنی خودت اینارو به من گفتی که سر کلاسشون خوابت می گیره.

آره که خوابمون می گیره با هم، یا مثلاً با هم صحبت می کنیم یا بازی هایی هستند میشه با هم انجام داد ایکس او و اینا کارای خیلی مفیدتریه یه چنین چیزی می شه دیگه، یعنی خودت باور نداری به اون حرف.

خوب من خیلی دیدم تو آدم کتابخونی هستی، یه ذرم راجع به این برامون توضیح بده؟

اونو که خودت باید بگی دیگه، تخصص خودته و کاری که خودت داری آموزش می دی و منم ازت یاد گرفتم و یاد می گیرمو استفاده ام می کنم همیشه.

خوب این علاقه به کتاب خوندنه حتماً در تو وجود داشته، این نشأت گرفته از چه چیزی بوده؟

ببین راستش علاقه کتاب خوندنه تو من وجود نداشته، علاقه درسای مدرسه رو نخوندن بود  از بچگی تو من بود تنها راهی که می تونستم باهاش خانواده رو مجاب کنم کتابهای دیگه بود بنابراین با کتابهای دیگه فرار می کردم از این سیستم آموزشی و بعد از یه مدت دیدم نه، یه چیزایی تو اون کتابا پیدا می شه که می تونه آدمو واقعاً تو هر حیطه ای متمایز کنه. توی اخلاق، توی کسب و کار، توی مدل حرف زدن، توی دانشی که داری و خیلی چیزای دیگه  می تونه آدمو متمایز کنه این به نظر من خیلی قشنگه.

خوب حالا می تونم نظر خودتم بدونم، راجع به همین سؤال؟

من راسیاتش از موقعی که یادم می یاد حداقل از دوم راهنمایی که بودم اولین کتابو خریدم با پول تو جیبی خودم خریدم و شروع کردم به خوندن.

خیلیم ازش لذت بردم، من از همون موقع چیزی که یادمه خوب کتابایی دارم که ۲۰ تا تک تومنی خریدم یا ۱۵ تا تک تومنی خریدم مربوط به اون سالها.

همیشه لذت بردم وقتی خوندمشون یه چیزایی یاد گرفتم، با ذهنیت همون موقع خودم، الان اون کتابارو می خونم یه چیزای دیگه ای ازش می فهمم که اون موقع هیچی ازش متوجه نمی شدم اصلاً.

می تونم بدونم اولین کتابت چی بود؟   

اولین کتاب دقیقاً الان حضور ذهن ندارم ولی حداقل ۲۰، ۳۰ جلد کتابای خیلی قدیمی مربوط به اون سالو دارم که با قیمتای خیلی خیلی ارزون خریدم برام خیلی جذابه نگاه می کنم مثلاً کتابی خریدم، ۱۵ تومن، ۲۰ تومن، ۲۵ تومن، و اون موقع با این پولا کتاب می دادن.

الان سکه بهت می دن.

تلفنم دیگه نمی شه زد نه؟ فکر کنم هیچ کاری نمی شه کرد.

می تونی جمع کنی بعداً با مجموع اونها مثلاً پفکی چیزی تهیه کنی.

حالا به هر صورت من اعتقاد دارم کتاب باید خیلی گرون باشه، یه خورده بدجنسانه است ها ولی به نظر من کتاب باید گرون باشه کلاً.

تنها با یک کلیک فرصتی جدید برای خودت رقم بزن

توی کشورای دیگم حالا تا اونجا که من اطلاع دارم نویسنده کتاب خیلی مهمه و تاثیر گذاره روی قیمت کتابه و نه تعداد صفحات ولی خوب توی کشورای دیگه واقعاً ادم های کتاب خون خیلی زیادن من حتی جاهای دیگه رفتم اگه آدما در حالت استراحت اگه کاری نمی کنن فقط دارن استراحت می کنن ممکنه یه جا رو یه صندلی نشستند می خوان یک ساعت به چیزی فکر نکنن دارن مطالعه میکنن خوب این اتفاق توی کشور ما خیلی خیلی نادره یعنی من وقتی فکر می کنم به دوستام اسم صد نفرشون رو می نویسم و میبینم که شاید نود نفرشون اهل کتاب خوندن نباشند و این خیلی آمار بدیه.

توی فامیل که خیلی بزرگتر می شه شاید ۹۹ نفر از ۱۰۰ نفر کتاب نمی خونن، اون یه نفرم خودتی.

آره این چیزیه که هست و میدونین به نظرم ما خیلی بد مقایسه می کنیم، آموزش از نظر ما شده آموزش و پرورش رسمی، بنابراین اصلاً مهم نیست و مدرک گرایی، و مدرک گرایی که بازم اصلاً مهم نیست ، یعنی من تقریباً تمام آدمهای موفقی که تو زندگیم تأثیر داشتند مدرکی نداشتند به جز خارجی ها اونم یه سری هاشون اونم نه همشون.

خوب اون که آره مثلاً چه می دونم تو دانشگاه ایندیانا تعلیم و تربیت خونده و خودش نقد کننده سیستم آموزش و پرورشه خوب اونا واقعاً نه،اون کاربردی کردن تو مقطع ولی بقیه نه ولی راجع به کتاب ما با چیزای بدی مقایسه می کنیم، من یادمه یه کتابی نوشته بودم به اسم ستاره شناس آینده برا بچه ها، توی نمایشگاه کتاب که ارائه شد خوب منم خیلی ذوق و شوق داشتم کتابم ببینم چطوری فروش می ره، قیمت کتاب اگر اشتباه نکنم ۳۸۰۰ این حدودا بود، کتاب تمام رنگی برا فکر کنم شش، هفت سال پیش بود بعد توی نمایشگاه من مونده بودم نگفتمم من نویسندم فقط خودم به عنوان فروشنده غرفه حضور داشتم، یه مادری با بچش اومده بود و این بچه نگاه کرد کتابو ورق زد و اینا بعد گفت مامان من این کتابو می خوام، مامانه قیمتو نگاه کرد گفت این ۳۸۰۰ بیا بجاش پیتزا بخریم خیلی قیافه من اون موقع دیدن داشت کاش مثلا یکی ثبت می کرد و اینا خوب از اون موقع شد دیگه کتاب نوشتنو گذاشتم کنار ولی جدا از شوخی ببین با چی داره مقایسه می کنه اون مادر نمی خوام بگم همه مادرا این شکلین ولی ما معمولاً خیلی راحت قیمت کتابو نگاه می کنیم که تصمیم بگیریم بخریم یا نه؟ ولی کارای دیگه ای می تونیم باش بکنیم.

یا چه کارای دیگه ای می تونیم بکنیم، ولی همونو می ری رستوران ببین چقدر راحت خرج می کنی، من خیلی اینو تست می کنم، خوب معمولاً قرارایی که می ذاریم با دوستان و همکاران و اینا یه جوریه که مثلاً به یه وعده ناهاری، شامی، چیزی می خوره بهترین رستورانا می برن ولی موقع کتاب خریدن دستشون می لرزه.

به نظر من نمی دونم، مقایسه درستی نمی کنن که بابا اون غذا اگه فست فود باشه تازه می شه سرطان و بیماری و هزارتا مشکل دیگه و نهایتاً ۸ ساعت، ۱۰ ساعت، خیلی بدشانس باشی ۲۴ ساعت بعد از بدنت خارج می شه ولی خوب اون کتاب واست می مونه، ممکنه یک خط اون کتاب یه اثری بذاره که هیچ چیز دیگه ای نتونه بذاره ولی مقایسه های ما بده، یکی از دلایل کتاب نخوندنم که من جداً بهش اعتقاد دارم همون موضوعیه که شما داری روش خیلی حرفه ای کار می کنی اونم نداشتن مهارت تندخوانیه، خودت دیگه توضیحاتشو می دونی.

مرسی، یه سؤال دیگم می تونم بکنم پیام؟ به نظرت اگه ما دانش کافی داشته باشیم، آیا این کافیه برای اینکه یه ارائه و پرزنت خوبی داشته باشیم؟

با یه مثال، جوابش که از این سؤالای چیزه دیگه، مثله مثلاً می پرسن شما تو اون برنامه شرکت می کنید؟ و منم می گم بله ما حتماً شرکت می کنیم، ما می خوایم اثر داشته باشیم، تأثیر گذار باشیم، آره مثلاً یه موقع شما دوست دارید موفق شید؟ بله ما دوست داریم موفق شیم.

این از این سؤالا بود، خوب جوابش قطعاً نه هست، چون اگه بله بود من بیکار می شدم قطعاً. ولی جدا از شوخی من باز یه مثال بزنم ربط داره به کتاب، جایزه کتاب فصل برده بود کتاب من و خوب جایزه کتاب فصل احتمالاً برای نویسنده هایی است که کتاباشون جزو بهترین کتابها می شه، تعریف از خود نباشه البته و چیزی که جالب بود این بود، قرار بود تمام نویسنده هایی که کتابشون جایزه رو برده بود توی خانه کتابه چیه اسمش خاطرم نیست اونجا قرار بود بیان صحبت کنن.

میدونی اون فردی که کتابو نوشته بود قرار بودن ۵ دقیقه راجع به کتاب ۱۰۰ صفحه ایش یا ۵۰۰ صفحه ایش صحبت کنه، فاجعه صحبت می کردند و من اگه بخوام یه مثال بزنم مثلاً داشتن اطلاعات مثل داشتن مهارت در فوتباله و سخنرانی مثل داشتن مهارت در بسکتباله.

کسی که فوتبالش خوب باشه آیا لزوماً بسکتبالش خوبه؟

من چون خیلی سالها فوتبال بازی می کردم عضو تیم راه آهنم بودم، توی دانشگاه واحد تربیت بدنیمون بسکتبال بود با اینکه فوتبالم خیلی خوب بود ولی بسکتبالم به شدت افتضاح بود.

فکر کردم می خوای عکسشو بگی خواستم یه جور دیگه باهات برخورد کنم.

نه اینجا داشتم نظر شما رو تأیید می کردم.

خوب ببین آره چون اونجا مهارت با پا هست، اینجا مهارت با دسته اما یه فرقی خوب قطعاً شما داشتی نسبت به بقیه، آمادگی جسمانی خیلی بالاتری داشتی، درسته؟

بله

خسته نمی شدی و یادگیری خیلی بالاتری داشتی.

دقیقاً

یعنی قطعاً آدمی که اطلاعات کمی داره خیلی سخت تر می تونه سخنرانی کنه تا آدمی که اطلاعات زیادی داره ولی لزوماً این دوتا نمی تونه مکمل همدیگه یا به قول معروف جایگزین همدیگه بشه. اینکه من دانش زیادی داشته باشم لزوماً سخنران خوبی باشم این یه اشتباهه بزرگه. دوستان می خوان تست کنن ببینن این اتفاق می افته یا نه؟

یا اصلاً استادای دانشگاه در اینکه اینا خیلی آدمای باسوادین واقعاً شکی نیست، من پای کلاس استادایی نشستم که خیلی سطح سواد بالایی دارند ولی ارائه به گونه ایه که واقعاً بچه ها واقعاً یواش یواش خسته می شن، بعد، من یه بار تست گرفتم تایمرو روشن کردم بعد سیزده، چهارده دقیقه اولین خمیازه ها شروع شد، توی ۲۰ دقیقه که از کلاس گذشته بود واقعاً همه داشتن با موبایلشون بازی می کردن.

درآمد خودت را افزایش بده

این چیزیه که واقعاً هست و حالا کلاستون خیلی خوب بوده که رو ۱۵ دقیقه بوده، آمارها متوسط روی ۱۰ دقیقه است. همه جای دنیاها، یعنی تو فضای آموزش وقتی یه نواخت می شه بعد ده دقیقه به ساعت نگاه می کنن حداقل، اگه ساعت دیواری باشه که اشتباه بزرگیه تو کلاس های آموزشی خیلی بدتر این اثرو داره.

حالا باز یه مثال بزنم، من و یه استاد دیگه ای توی یه محیط علمی یه کتابی رو تدریس می کردیم هر دو، اون یکی استاد نویسنده اون کتاب بود و آدم فوق العاده ای بود تو کار خودش، اسم و رسمی داشت تو ایران و دنیا واقعاً واسش احترام قائل بودند، اما همیشه کلاس من پر می شد، همه می گفتن چرا اینطوریه، می گفتم من نمی دونم من دارم از کتاب این آقا و دانش من واقعاً یک دهم، یک صدمش هم نیست، اونقدری بود که اون کلاسو پاسخ بدما ولی بیش از اون واقعاً نبود ولی به واسطه اینکه فقط بیانم متفاوت بود استقبال همیشه از کلاس من خیلی بیشتر بود. یعنی مدل ارائه خیلی مهمه، نمونه های زیادیم داریم دیگه، مدیر عاملایی که با ارائه بدشون محصولو نه تنها نمی فروشونند بلکه نابود می کنند و زحمت خودشونو کارمندانشو رو سالیان سال از بین می برن، یا مدیری که با کارمندا به خاطر بیان بد هزاران اثر بدتر می ذاره، یا دانشجویی که، خیلی از دانشجویانو من می شناسم ، درسایی که کنفرانس دارنو مثلاً می گن خوب چند نمره داره کنفرانس، مثلاً می گن شش نمره، خوب ما از چهارده حساب می کنیم یعنی همینطوری فرصتارو دونه دونه از دست می دن فقط به خاطر صحبت نکردن و این خیلی اتفاق بدیه و من از این دید نگاه می کنم که این چه فرصت خوبیه اگه ما از تو دانشگاه بهش نگاه کنیم یعنی ارئه کردن و حرف زدنو و پرزنتو یه مهارت به خودمون بدونیم که باید اضافه بشه به ما همینو بعداً می تونیم توی شغلمون ازش خیلی استفاده بکنیم .

صد در صد، یه فایده دیگه ای هم که پرزنت کردن خوب داره اینه، من همیشه درسای عمومیمو تو دانشگاه یا ۱۰، ۱۱ می شدم یا ۲۰، دلیلشم این بود اون درسایی که ۱۰، ۱۱ می شدم خوب فرصت نمی شد کنفرانس بدم، اونایی که ۲۰ می شدم کنفرانس می دادم و این کنفرانسا تو ذهن استاد می موند، واقعاً برگمو تصحیح نمی کرد، کنفرانس خوبی ارائه می کردم و این نظر جلب می شد واقعاً هم همین بود نه اینکه بخوام حالا الکی بگم مثلاً ۱۹، ۲۰ اونو بگم و اونم ۱۰، ۱۱، ۱۲ چون درس خون اصلاً نبودم، خوشحالم از این اتفاق و واقعاً اثر خیلی زیادی داره اینکه برای پیدا کردن شغل شما تو اون جلسه مصاحبه چی بگی، مثلاً کارمند می خوام استخدام کنم، می بینم خیلی حرفا برا گفتن داره ها ولی نمی تونه حرف بزنه.

آره واقعاً این یه دغدغه خیلی بزرگیه، من خودم یه موقعایی درگیر مستقیمم با استخدام، میاد طرف می شینه روی صندلی جون نداره حرف بزنه و انتظار داره که استخدام بشه.

این خیلی باید وافعاً یه جایی پیدا بشه که این مهارت حداقل در مصاحبه ظاهر شدنو به آدما یاد بدن.

من یه خاطره کاملاً بی ربط بگم از استخدام.

بگو.

یه یکسال و دو سه ماه پیش بود می خواستم منشی استخدام کنم و آگهی زدیمو، یه خانمی اومد گفتم که خوب خانوم، من جزو اولین سؤالامه مثلاً بعد از اینکه مشخصات کلیو می پرسم می گم که کتاب می خونید؟ خوب همه می گن بله.

بعد می گم که آخرین کتابی که خوندین یه خورده آشناست واست این سوال. می گم آخرین کتابی که خوندین چیه؟

میگه که هم اسمش خاطرم نیست ولی هی منو من می کنه.

میگم کی بود؟ میگه همین شش ماه پیش بود، بعد می گم خوب راجع به چی بود؟ میگه راجع به روانشناسی بود نمی دونم همشونم چرا می گن راجع به روانشناسی بود.

بعد می گم چی بود موضوعش؟ موضوعشم یادم نیست ولی جلدش سفید بود.

فقط متخصص بودن یا شدن مهم نیست، نوع پولسازی مهمه،‌ برای یادگیری این روش کلیک کن.

این بالاترین اطلاعاتی بود که دریافت می شه از میزان مطالعه و اینا. این یه مثال کاملاً بی ربط بود که دائماً هم ریپیت می شه، تکرار می شه، شما این کارو انجام بدین.

مثل این همشهری ما که کامپیوترو می پرسن ازش چقدر بلدی؟ میگه خوب بلدم، میگن خوب روشنش کن، میگه نه دیگه در اون حد بلد نه.

این کتاب روانشناسی خوندم واقعاً برای بعضیا ولی جلدش سفیده باور کن.

خوب پیام عزیزم برای اینکه این مهارت سخنرانی و فن بیان را آموزش ببینیم چیکار باید بکنیم؟

بستگی داره تو چه سطحی می خوایم، و برا چه هدفی می خوایم. این خیلی متفاوته اونی که مثلاً چه میدونم یه کار دولتی داره با اونی که دانشجو هست یا اونی که می خواد نه فقط یه کاری انجام بده ؟

خوب بذار من سوالمو خاصتر بکنم، اعضای مطالعه شبیه کسایی هستند که خیلی آموزش پذیرند و خیلی آدم های موفقی اند توی جامعه، توی کسب و کار خودشون، توی خانواده خودشون، ارتباطات خودشون پیشنهادت برای این آدما اینه که دقیقاً چی کار باید بکنند؟

من دیدم که تو یه سری آموزشای رایگان داری، اینا رو توصیه می کنی؟ اگر توصیه می کنی چی کار باید بکنند؟ توصیه نمی کنی؟ هر چی نظر واقعی خودتو به ما بگو.

مرسی، خوب قطعاً خوشحال می شم اعضای سایت شمام تشریف بیارن به سایت من، یه دوره رایگان داریم تقریباً دو سه ساعت مطلب آموزشی کاملاً رایگانه.

دائماً هم مطلب روی سایت هست فکر می کنم آخرین شمارشی که داشتم ۳۰۰ تا  اینا مقاله بود. مقاله، فایل صوتی، فیلم و اینها که تو سایت قرار داره می تونن استفاده کنن از اینها سایت منم می دونن احتمالاً بهرام پور دات کام یا آموزش سخنرانی تو اینترنت بزنن اما چندتا تمرین همین جا بگیم به اعضای سایت شما.

یه امکان فوق العاده ای که فقط هم عصرای ما دارند اینه که ما اولین موجوداتی هستیم که می تونیم صدای خودمونو بشنویم و فید بک بگیریم از صدای خودمون ولی متأسفانه این کارو نمی کنیم. یعنی صدای خودمونو ضبط کنیم، گوش کنیم و بگیم اه اینجاشو دوست نداشتم، اینجا تأکیدم خوب نبود، لحنم بد بود، صدام اصلاً بی حاله کلاً. این می تونه خیلی مؤثر باشه خیلی کمک می کنه که صدای خودمونو ضبط کنیم.

پیام ببخشید، این تمرین واقعاً فوق العاده بود یعنی اینو کسی مستقیم به من نگفته ولی موقعی که چندین سال پیش شروع کردم به درس دادن یک بار فایلی رو که یکی از بچه ها ضبط کرده بود و مربوط به کلاسای خودم بود بهم دادش که یه کاری می خواستم انجام بدم بهم گفت استاد شما اینجا این جمله رو گفتین، من گفتم حالا فایلو بدین من ببرم گوش کنم ببینم چی بوده و وقتی گوش کردم اصلاً نحوه ارائه خودمو و حتی صدای خودمو دوست نداشتم.

دقیقاً صدای خودشو که آدم هیچ وقت دوست نداره، دوست نداره این یه چیزه کاملاً طبیعیه و همومونم دیدیم مثلاً یه فیلمی تو یه مهمونی چیزی می گیرن بعد اون فیلمو نشون می دن به شما قسمت خودت که می رسی یهو یه صدای زیری می گی بزن جلو بزن جلو.

این برا همه هستش و جالبه مثلاً گوینده های خوب رادیو هم که صداشون فوق العاده قشنگه این حسو دارند به خاطر اینکه ما صدارو از درون سرمون به واسطه ارتعاشات جمجمه و استخوان های مغز و اینا می شنویم ولی دیگران فقط صدا رو از طریق هوا می شنوند و از نظر دیگران صدامون اونقدر بد نیست چون ما با اون صدا انس گرفتیم و عادت کردیم صدامون بده و ولی خوب اینکه از مثلاً لحن صدامون خوشمون نیاد یا مثلاً فرض کنیم صدامون تو دماغیه یا مثلاً کسایی که سرما می خورند این خیلی مهمه سرما، کسی که صداش اینطوری تو دماغی باشه خوب اذیت می کنه.

یا مثلاً صداهایی که خیلی زنگ داره اینجوری می زنه تو سر آدم، زنگ، می بینید ۵ دقیقه اینجوری صحبت کنم هم خودت هم کاربرات به من فحش می دین، صدای زنگ دار هم باز صدای خیلی بدیه، یا صدایی که خیلی زیر باشه مثلاً توی یه کلاسی بود یه آقایی بود خیلی هیکل درشت یه سبیل بزرگ، گنده منده، آره واقعاً خیلی بزرگو سبیل و اینا یهو اومد هر کسی باید خودشو معرفی می کرد یهو گفت من اصغر فلانی هستم، همه خندیدند خودشم خندید، من واسم عادی بود چون زیاد دیده بودم از این کیسا خوب گفتم بزرگترین مشکلت چیه؟ گفت من خیلی خوبم فروش تلفنی کار انجام می دم، می بندم قرارداد و اینا آخرش می گن شما خانومه؟ بعد تا من می گم آقای فلانی ام به هم می خوره قرارداد یعنی بنده خدا این اتفاق می افتاد خوب اینا همش میشه کار کرد خداروشکر یعنی واقعاً یه سازه صدای ما همه اینارو میشه تغییر داد و یه صدای خیلی خوبی داشت.

خود من صدامو که مثلاً ندارم متأسفانه اولین فایلی که ضبط کردم اگه داشتم حتماً می ذاشتم توی سایت ببینید چقدر فرق داشت یه صدای  بی حال و اینجوری بود صحبت کردن من، واقعاً همین شکلی بود. پر از اِ گفتنو اینا اصلاً هیجان نداشت، انرژی نداشت، مکث درست نبود، تأکید درست نبود، ته حروفو می خوردم، کامل نمی گفتم، از این اتفاقا خیلی زیاد می افتاد و خوب واقعاً با همین گوش کردن و چند تا تمرین دیگه رفع شد.

حتماً توصیه می کنم صدا رو بررسی کنند، آنالیز کنند ببینند چی میشه؟ چقدر حرف زدم، ببخشید.

مرسی از اینکه وقت گذاشتی، من که خیلی چیزا یاد گرفتم، ممنونم، امیدوارم مطالبی رو که گفتی به درد اعضای سایت ما هم بخوره.

متشکرم از شما، امیدوارم این طور باشه و خوشحال می شم نظر اعضای سایتو توی قسمت نظرات سایت شما بدونم. مرسی

حتماً، مرسی خدانگهدار.

خداحافظ.               

        

   

         

۲۱ پاسخ به “مصاحبه با محمد پیام بهرام پور”

 1. هستی گفت:

  با سلام و احترام
  آقایان محمدی، بهرام پور و حافظی نژاد؛ چقدر حرفاتون شبیه هم هست و بیشتر دوست دارین هی با هم مصاحبه کنین و همون حرفا رو تکرار کنین!!! شما سه نفر برای آ.پ چیکار کردین؟ چرا کارتون رو از مدارس جدا کردین؟ خوب حتما یک سایت راه انداختن آسون تره.
  معلمان خودشون بعضی از برنامه های درسی رو ضعیف می دونند و سعی می کنند در کنار درس، مهارت های زندگی رو هم یاد بدند تا به دردشون بخوره. می دونم منظورتون سیستم آ.پ هست و نه معلمان. البته اگه به درستی متوجه منظورتون شده باشم.
  با تشکر

  • Bahrampoor گفت:

   سلام دوست عزیز
   بهرام پور هستم و ممنونم از نظر شما در سایت

   ۱. از کجا می‌دانید ما از مدرسه فاصله گرفتیم؟ شما برنامه روزانه ما را می‌دانید؟
   ۲. آیا طرح‌ها و پروژه‌های آقای حافظی آقای محمدی و من رو دیدید؟ (به نظرم این قضاوت شما فوق‌العاده ناصحیح است چون اطلاعات شما کافی نیست)
   ۳. شکی ندارم که همه معلم‌های عزیز از ما سه نفر بسیار بیشتر از سیستم آموزشی ناراضی هستند و لازم می‌دونن که تغییری ایجاد بشه و اصلاً نیازی به گفتن نداره

 2. سعید محمدی گفت:

  دوست عزیز سلام
  من به شخصه برای تمام عمرم ارادتمند تمام معلم ها هستم
  حتما هم منظورمان سیستم آموزش و پرورش هست
  واقعا حیف هست دانش آموزان باهوش این کشور با یک سیستم قدیمی پیش بروند
  من هر وقت جلسه ای با مدیران آموزش و پرورش داشته ام با صراحت اعلام کرده ام حاضرم به روزترین محتوا را طبق سیستم آموزش مدارس ژاپن وارد مباحث درسی کنم
  امیدوارم بزودی این اتفاق بیفته

  • هستی گفت:

   با سلام و احترام خدمت آقای بهرام پور
   ۱. این چند وقتی که با سایت شما بزرگواران آشنا شدم پروژه ای نیافتم که شما با مدارس همکاری کرده باشید صرفا انتقادهای شما را خواندم مخصوصا در مصاحبه با یکدیگر. طرح هایتان را ذکر کنید شاید ما هم بتوانیم استفاده ای هر چند اندک ببریم.
   ۲. شک نداشته باشید که همه معلمان عزیز بسیار بیشتر از دیگر افراد جامعه از سیستم آ.پ ناراضی هستند و هر جا که سیستم اجازه می دهد برنامه های درسی را به سوی سودمندی برای زندگی آینده دانش آموزان هدایت می کنند.
   ۳. این را هم می دانیم که آ.پ در این چند ساله درجا زده و حتی عقب رفت کرده که باعث شده آ.پ ما به شکل تصاعدی منفی از آ.پ دیگر کشورها عقب تر بماند، اما باید به فکر چاره بود. هر کسی در هر جایگاهی می تواند تأثیری در این سیستم بگذارد اگر بخواهد. باید با هم باشیم تا ایران سرافراز باشد.
   تا مرد سخن نگفته باشد علم و هنرش نهفته باشد
   من هم معلمم. با تشکر

 3. arezoo گفت:

  سلام

  مثل همیشه ممنون. آفرین به این جرات و توانمندی. امیدوارم هر چه زودتر به هدفهای عالیتون برسین و ما ایرانی ها هم شاهد تغییر اساسی در سیستم آموزشی و نتایج آن در زندگی فردی، اجتماعی و زندگیمون باشیم. به امید آن روز. موفق و سربلند باشید

  • mohsen گفت:

   من هم با نظر شما موافقم هستی خانم.
   کاملا موافقم.
   این که همه اش بگوییم مشکل هست، دردی را دوا نمی کند.
   اما وقتی با ذکر درد، راه حل را گفتیم و خودمان پیش قراول شدیم آنوقت این کار ماندگار خواهد بود و مطمئنا راه را درست طی کرده ایم.

 4. مهدی گفت:

  با سلام
  اقای محمدی و آقاس بهرام پور !!!!!!!!
  با تشکرفراوان به جهت قرار دادن مطالب مفید در سایت های خودتون
  من از شما بخصوص اقای محمدی به خاطر زحماتتون تشکر می کنم
  مکی زاده

 5. جلال گفت:

  سلام
  گفتگوی خوبی بود
  همین جا از آقای سعید محمدی میخوام که ایشون هم همچون آقای بهرام پور، مطالب موردنیاز مخاطبان در زمینه مطالعه یادگیری و… پیدا کرده و در آن زمینه مثل این سایت فعال باشند و مطالب رایگان داشته باشند و محصولاتشان هم باقیمت مناسب و ارزان تری ارائه دهند
  چون واقعا محصولات مطالعه شریف خیلی گرانه
  واقعا توی ایران یک سایت مثل سایت آقای بهرامپور لازم بود تا تکنیک های ارتباطی و فن بیان رو آموزش بده و به همچین چیزی در زمینه یادگیری مطالعه درس خواندن و… نیاز داریم، که این مطالب رو به جوانان یاد بده
  که متاسفانه فعلا من ندیدم و سایت آقای محمدی هم فعالیت چندانی نداره و محصولات تندخوانی و مطالعاتش هم خیلی گرانه
  امید دارم آقای محمدی هم سبک آقای بهرامپور رو در زمینه مطالعه و یادگیری انجام بده و مطمئن باشید با تاثیر مثبتی که مخاطب شما از آموزش ها می بره خداوند در کائنات بهترین ثروت ها رو نصیبتون می کنه، و دعای خیر آن جوانان آرامبخش زندگی شما می شود…
  به هرحال برای هر دو عزیز آرزوی سلامتی موفقیت و شادکامی می کنم
  و امیدوارم در راه خدمت به کشورشان گام های استواری بردارند

 6. سعید محمدی گفت:

  دوست خوبم، تیم مطالعه شریف چند سال هست که در زمینه کلاس های خاص و فوق پیشرفته تند خوانی، تقویت حافظه، تمرکز، تقویت هوش، کاهش استرس، زبان انگلیسی در ایران فعالیت میکنه
  همکاری های بسیار خوبی هم با جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، شهرداری تهران، نهاد کتابخانه های کشور و… داره
  خدا رو شکر توی این مدت هم ۹۵۰۰ نفر توی دوره تند خوانی فانتوم شرکت کردن و با کمک خدا و تلاش خودشون نتایج فوق العاده ای گرفتن
  کلاس های مطالعه شریف بسیار ارزان هستند چون نتایجی که افراد شش ماه پس از پایان دوره میگیرن خودشون میگن با پول قابل مقایسه نیست و ده سال توی عمرشون صرفه جویی میکنه و البته همین دوره توی هر کشور دیگه ای که توسط مطالعه شریف برگزار میشه شهریه ش ۵۰۰۰ دلار هست
  دوره رایگان توی سایت وجود داره
  دوره استارت آپ فقط ۴۹ هزار تومان هست
  ولی باز هم چشم
  پیشنهاد شما رو بررسی میکنیم و تمام تلاشمون رو میکنیم

 7. سلام دوست خوبم
  در مورد فایل صوتی که من و آقای بهرام پور ضبط کردیم نظرات شخصی خودمون در مورد آموزش و پرورش بوده و ممکنه موافق و مخالفینی داشته باشه و اگر جایی گفتم که هر فردی باید حداقل خودش رو خوب معرفی بکنه هنوزم نظرم همینه و انشااله توی ایران اینقدر رقابت سالم زیاد بشه که مخاطب هرگز به سادگی راضی نشه. مثلا نانوا با مشتری خوب حرف نزنه چون فقط باید نون بپزه!
  در مورد دوستی من و آقای بهرام پور نظر گذاشته بودید که فکر میکنم ارتباطات آدم ها کاملا یک مسئله شخصی هست و توی فرهنگ ایرانی خودمون مطالعه کردم که درست نیست در مورد مسائل شخصی آدم ها دخالت کنیم حتی افرادبسیار نزدیک چه برسه به یک کاربر سایت.
  در مورد المپیاد نظر داده بودین، در مورد شما قضاوت نمیکنم ولی در مورد خودم و دوستان المپیادی که داشتم امکان نداشت روی یک مسله یک خطی دو تا سه ساعت فکر کنیم! چون اگه میخواستیم بقیه مسله ها رو حل کنیم احتمالا ۲۴ ساعت دیگه هم طول میکشیده!
  در زبان انگلیسی کلمه speed reading که به پارسی اولین بار توسط مهندس نصرت، تندخوانی ترجمه شده کامل درست نیست و در امریکا و انگلستان بیشتر به افرادی گفته میشود که تند یاد میگیرند و نه تند میخوانند.
  در ضمن تمام افرادی که حدود ۱۰۰۰۰ نفر هستند و مستقیماً توسط مطالعه شریف تندخوانی را یاد گرفته اند میدانند که افزایش سرعت پردازش مغز اولین تمرینی هست که من در کلاس آموزش میدهم.
  بعد فرموده بودید کامنت شما حال منو میگیره ولی در کمال ادب و احترام عرض میکنم که اصلا اینطوری نبوده و نخواهد بود.
  نکته بعدی که فرموده بودید( کامنت شما رو تایید نکنیم) ما اعتقاد داریم که مخاطبین مطالعه شریف انقدر شعور بالایی دارند که ما کامنت ها رو بدون تایید ارسال میکنیم و فقط کامنت هایی که ادب رو رعایت نکرده باشن حذف میشه.

 8. وفا گفت:

  سلام به هر ۲ استاد گرانقدر و هر دوست بزرگواری که داره اینو میخونه!
  بنده از اعضای سایت استاد بهرامپور هستم و اومده بودم اینجا فقط این مصاحبه رو گوش بدم!
  خیلی خیلی اطلاعات جذااااب و فوق العاده ای داشت! و من واقعا ممنونم!
  اگر امکانش هست یک درخواست مهمی داشتم از استاد بزرگوار…
  در زمینه ی کتابخوانی…
  خیلی خیلی علاقه مندم درباره ی کتابخوانی اطلاعات بیشتری داشته باشم…
  سوالاتی از این قبیل…
  چی کار کنیم با استفاده از کتابخوانی اطلاعات خودمون را تا حد زیادی افزایش بدیم؟(من واقعا در تعجبم! که چجوری یه سری از بزرگواران که شامل اطرافیان هم میشن در همه ی زمینه ها اطلاعات فراوانی دارند و حرفی برای گفتن دارند و اتفاقا همزمان کتابخوان های بسیار حرفه ای هم هستن!!!!!!)
  چه کتاب هایی رو تو زندگی حتما باید خواند؟
  کتاب های کدام نویسنده ها رو باید خواند؟
  کدام کتاب ها واقعا مفید هستند و کدام خواندن یا نخواندنشون هیچ تفاوتی ندارد؟
  چه میزان برای کتاب خواندن وقت بگذاریم؟(یعنی مثلا میانگین یک فرد معمولی در کل دنیا چه میزان است؟)
  کدام کتاب های آموزش کنار کتاب های درسی سودمند هستند؟
  و…چگونه خودمان را به زیاد کتاب خواندن و کتاب های زیادی خواندن عادت دهیم؟
  باز هم صمیمانه از استاد و همه سپاسگزارم!!

 9. فهیمه گفت:

  سلام….
  خداقوت به همتون….
  کلا جای اینکه پیام درست رو بگیریم همیشه چسبیدیم به منفی ها…
  اونایی که باید پیام این مصاحبه رو میگرفتن گرفتن…
  ممنونم از هر دو بزرگوار…

 10. مریم باجلان-کارشناس آموزش مطالعه شریف گفت:

  دوست خوب مطالعه شریف فهیمه عزیز
  به شما تبریک می‌گوییم که تا این اندازه ذهن مثبت اندیش و روشنی دارید.
  امیدواریم در تمام مراحل زندگی پیروز باشید.

 11. vahid گفت:

  سلام
  مصاحبه خیلی خوبی بود و من چندین بار اونو گوش کردم
  اونم در حالیکه با صحبت های آقای بهرام پور خیلی آشنا هستم و از طریق ایشون هم با سایت شما آشنا شدم
  واقعا خوشحالم که استادانی مثل آقای محمدی و آقای بهرام پور در کشور ما هستند که همواره میشه مطالبی رو ازشون یاد گرفت

 12. مریم باجلان-کارشناس آموزش مطالعه شریف گفت:

  دوست خوب مطالعه شریف وحید عزیز
  ما هم از آشنایی و دوستی با شما بسیار خرسندیم

 13. درود بر شما
  بابت مطالب ارزشمندی که از طریق این مصاحبه در اختیار همه قرار می دین بسیار سپاسگزارم. خیلی آموزنده بود. لطفا باز هم از این دست مصاحبه ها روی سایت قرار بدین.
  موفق باشید

 14. طاهرخانی گفت:

  ببخشید میخواستم بپرسم که آقای بهرام پور با ۱۵ تومن در چ سالی و چ کتابی رو خریدن؟

 15. english teacher گفت:

  سلام جناب محمدی عزیز
  بسیار جالب و آموزنده بود. از شما که این مصاحبه رو تهیه کردید سپاسگزارم
  با آرزوی موفقیت

  • گروه تولید محتوای مطالعه شریف گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف سلام
   ممنون از شما و این انرژی که به تیم مطالعه شریف می دهید.

   با آرزوی بهروزی
   تیم مطالعه شریف

 16. سرویس و نگهداری آسانسور گفت:

  سلام. بسیار عالی بود و استفاده کردیم. سپاس فراوان

 17. reza گفت:

  تشکر ویژه از آقای محمدی و آقای بهرام پور
  امیدوارم زحماتتون به نتیجه برسه و به هدفتون برسین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *