معرفی بهترین روشهای تمرکز حواس
تمرکز

معرفی بهترین روشهای تمرکز حواس

[تعداد: 9    میانگین: 3.1/5]

هرقدر تمرکز ذهن ما بیشتر باشد، کارهایمان را بهتر انجام می دهیم. اما این روزها عوامل زیادی موجب حواس پرتی ما می شوند و هر بار که سرگرم خواندن آخرین پست های فیسبوک و توئیتر دوستانمان می شویم یا ایمیل هایمان را چک می کنیم، ممکن است مجبور شویم دقایق زیادی را صرف کنیم تا بتوانیم بر روی کاری که در حال انجامش بودیم، مجددا تمرکز کنیم.

در ادامه قصد داریم به معرفی انواع روشهای تمرکز حواس بپردازیم که بسیار آسان و کاربردی هستند و به شما کمک می کنند علیرغم وجود دنیایی از عوامل حواس پرتی در اطرافتان، همچنان بر روی کارها و وظایفتان متمرکز باقی بمانید.

مراقبه کنید و ذهن آگاه باشید

بدون شک مدیتیشن یکی از برترین و موثرترین روشهای تمرکز حواس و بهبود حافظه انسان است. با این که مدیتیشن و تمرکز ذهن دو مقوله متفاوت هستند، می توانند به صورت یک تیم عمل کرده و یکدیگر را تکمیل کنند. تحقیقات متعددی نشان می دهند که انجام مراقبه به مدت بیست دقیقه در هر روز به عمیق تر شدن تمرکز و افزایش مدت زمان آن کمک شایانی می کند. چنانچه با مفاهیم مدیتیشن و ذهن آگاهی آشنایی ندارید، این تعریف مقدماتی می تواند شما را به درک مناسبی در قدم اول برساند: ذهن آگاهی چیزی پیچیده تر از این نیست که یاد بگیرید به آن چه در اطرافتان اتفاق می افتد، توجه کنید. یعنی توجه خود را بر چیزهایی که در لحظه حال اتفاق می افتند متمرکز کرده و بدون قضاوت آن ها را بپذیرید.

آسان ترین روش برای شروع مراقبه این است که به نفس کشیدن خود توجه کنید و به مدت یک الی دو دقیقه بر این فرآیند آگاه باشید. دفعه بعد که مراقبه می کنید، دو بار در روز، صبح و شب قبل از خواب به مدت پنج الی ده دقیقه با دقت بیشتری بر تنفس خود تمرکز کنید. هر بار که حواستان پرت شد، آگاهی خود را به دم و بازدم های خود بازگردانید. هر چقدر بیشتر ذهن خود را در حال پرسه زدن متوقف کنید و آن را دوباره بر روی تنفس خود متمرکز کنید، قدرت تمرکز ذهن شما قوی تر می شود. بنابراین با ادامه این روند، به تدریج مراقبه شما عمیق تر شده و می توانید زمان آن را افزایش دهید. به زودی آثار بی نظیر این کار در زندگی شما نمایان شده و تغییر بزرگی در کیفیت زندگیتان در زمان حال و آینده رخ خواهد داد.

رژیم غذایی با پروتئین زیاد و کربوهیدرات کم

خوردن غذاهایی با پروتئین زیاد و کربوهیدرات کم هنگام صبحانه و نهار به عملکرد مغز کمک فراوانی می کند و سبب افزایش تمرکز می شود . کربوهیدرات ها به سرعت تبدیل به قند شده و ابتدا انرژی زیادی به شما داده و سپس باعث افت انرژیتان می شوند. پروتئین ها به تدریج به سوخت مغز تبدیل شده و سطح انرژی شما را ثابت نگاه می دارند که کمک می کند بتوانید تمرکز خود را در هنگام کار حفظ کنید.

در طول روز چرت بزنید

امروزه کمبود خواب در میان افراد به صورت اپیدمی درآمده است. مهم نیست که چند ساعت در طول شب می خوابید. معیار واقعی برای این که بدانید خواب شبانه شما برای بدنتان کافیست، این است که در طول روز تمایل به چرت زدن دارید یا خیر. یک چرت کوتاه در طول روز در صورت امکان، مغز شما را مجددا راه اندازی کرده و آن را تازه و فعال می کند.

مدیریت تنظیمات تجهیزات الکترونیکی

در عصر دیجیتال، امکانات و سرگرمی های جدید بسیاری ظهور کرده اند که هر روزه زمان زیادی از وقت مفید کاری و استراحت انسان ها را به خود جذب کرده و باعث دردسرهای زیادی شده اند. بنابراین طبیعی است که اگر به دنبال تقویت تمرکز خود هستید، یکی از ضروری ترین روشهای تمرکز حواس که دیر یا زود ناگزیر به اجرای آن در زندگی خود خواهید شد، با این مقوله مرتبط باشد.

تنظیمات تجهیزات الکترونیکی خود را بر اساس نیازهایتان مدیریت کنید، پیش از آن که آنها مدیریت تمرکز و توجه شما را بر عهده گیرند. وقتی کاری را شروع کرده و بر روی آن تمرکز می کنید، تنظیمات مربوط به اعلام ایمیل های جدید، پیام های تلگرام و سایر نرم افزارهای پیام رسان و هر چیز مشابه دیگری را غیر فعال کنید. تلفن همراهتان را نیز سایلنت کنید. ممکن است این پیام ها و تماس های تلفنی مهم باشند اما آن قدر مهم نیستند که تمرکز شما را مختل کنند و کارهای شما را به تعویق بیندازند. می توانید پس از انجام کارهایتان به آنها رسیدگی کنید. به خود زمان کافی بدهید تا بتوانید تمرکز خود را بر روی کاری که انجام می دهید، حفظ کنید.

آگاه بودن از افکارتان به شما کمک می کند تا خود را از این عوامل حواس پرتی دور نگاه دارید. وقتی هنگام کار ناگهان خود را در حال چک کردن ایمیل های غیر کاری می یابید، بلافاصله به خود بگویید “حواسم پرت شده است”. این کار باعث می شود مداری در مغزتان فعال شود که بتوانید کارهای غیر ضروری را کنار گذاشته و دوباره بر روی کارتان متمرکز شوید.

افکار خلاق و نوآورانه

توجه متمرکز بهترین و موثرترین ابزار برای انجام کارآمد وظایفتان است، مانند زمانی که به دنبال درکی خلاقانه از یک مساله هستید. برای دستیابی به تفکر نوآورانه، بهترین روش این است که ابتدا با تمرکز کامل خود را در مساله غرق کنید و سپس فکر خود را آزاد کرده و به کارهای دیگر بپردازید. ارتباطات مغزی جدید و افکار خلاق و سازنده هنگامی که در حالت مغزی آرام و رویابافی قرار دارید، آزادانه ظهور می کنند، مانند وقتی که در حال پیاده روی در طبیعت هستید یا دوش می گیرید.

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *