معنی تمرکز حواس چیست؟
تمرکز

معنی تمرکز حواس چیست؟

[تعداد: 4    میانگین: 4/5]

اگر احساس می کنید تمرکز کردن در هنگام مطالعه و یا کار برایتان دشوار شده و به راحتی دچار حواس پرتی می شوید و دست از کار می کشید، باید به فکر چاره ای جدی برای رفع این معضل باشید. اما قبل از انجام هرگونه اقدام عملی، باید معنی تمرکز حواس و انواع مختلف تمرکز را درک کنید و با عوامل گوناگون برهم زننده تمرکز حواس آشنا شوید.

حداقل سه نوع مختلف تمرکز حواس در توانایی شما در تمرکز کردن بر روی کارهایتان نقش دارند:

تمرکز انتخابی

تمرکز انتخابی مخصوص تمرکز بر یک موضوع و نادیده گرفتن سایر چیزهاست.

تمرکز تقسیمی

تمرکز تقسیمی یا جابجایی تمرکز مخصوص مدیریت و پردازش منابع متعدد اطلاعات در یک زمان واحد است. رانندگی مثال خوبی از این نوع تمرکز است که در آن، تمرکز شما به صورت مداوم بین وظایف مختلف در حال جابجایی است. این نوع تمرکز همزمان با افزایش سن تضعیف می شود اما انجام تمرینات ایروبیک و تمرین جابجایی تمرکز حواس بین کارهای مختلف می تواند در حفظ این توانایی تاثیرگذار باشد.

تمرکز پایدار

این نوع تمرکز به معنی متمرکز ماندن بر روی یک موضوع خاص به مدت طولانی است. فرآیند پیری لزوما تاثیری بر روی تمرکز پایدار ندارد. مغز شما اطلاعات را مرتب و جهت دهی می کند تا بتوانید در میان تمام عوامل حواس پرتی و اطلاعات ورودی که هر روز شما را بمباران می کنند، بر روی کارهایتان تمرکز کنید.

چگونه عوامل مختلف تمرکز حواس شما را مختل می کنند؟

اکنون که تا حدی با معنی تمرکز حواس آشنا شدید، باید بدانید که مغز انسان حتی با وجود فیلترهای پردازشی قدرتمند، باز هم ممکن است تمرکز خود را از دست بدهد. صداهای بلند و چراغ های چشمک زن فعالیت عصبی زیادی تولید می کنند که باعث می شود به خط مقدم آگاهی شما منتقل شوند و از هر آن چه که بر رویش تمرکز کرده بودید، پیشی گیرند. این فرآیند در زمین مبارزه یا هنگامی که در معرض تصادف رانندگی با ماشین خود قرار دارید مفید است، اما نه وقتی که سعی دارید برای آزمونی مطالعه کنید و آژیر ماشینی در نزدیکی شما شروع به سر و صدا می کند و تمرکز شما را از  بین می برد.

برای این که بتوانید متمرکز بمانید، مغز به یک سیستم ترمز نیاز دارد تا از ورود افکار متفرقه به ذهن شما جلوگیری کند. دانشمندان گمان می کنند این وظیفه توسط VLPFC (ventrolateral prefrontal cortex) که در پشت شقیقه ها قرار دارد، انجام می پذیرد. VLPFC عوامل حواس پرتی را مسدود می کند اما بعضی مغزها در استفاده از این سیستم ترمز بهتر از سایر مغزها عمل می کنند زیرا VLPFC حساس و ظریف است و انرژی زیادی مصرف می کند؛ گاهی اوقات بسیار شگفت انگیز کار می کند اما گاهی نیز مغلوب عوامل حواس پرتی می شود. سعی کنید از فکر کردن به یک موضوع خاص اجتناب کنید و VLPFC خود را امتحان کرده و به چالش بکشید.

هزینه از بین رفتن تمرکز و حواس پرتی

گرچه عوامل حواس پرتی عامل شماره یک برهم زننده تمرکز ذهن هستند، بسیاری از آنها توسط خود فرد ایجاد می شوند. از آنجایی که به طور کلی اطلاعات بسیار زیادی در طول روز به مغز ما وارد می شود، مغز دچار سردرگمی و پریشانی می شود. این اطلاعات اضافی به ویژه در هنگام کار کردن باعث افت شدید کارآیی و ضعف تمرکز حواس می شود.

عوامل حواس پرتی آزاردهنده و پرهزینه هستند. آنها زمان محدود تمرکز ما را مصرف کرده و جلوی عمیق شدن فرآیند تفکرمان را می گیرند. جابجایی تمرکز بین موضوعات مختلف، انرژی و سوخت زیادی مصرف می کند – انرژی مغز توسط گلوکز تامین می شود – بنابراین درک، تصمیم گیری، یادآوری، حفظ کردن وکنترل کارهایمان دشوارتر می شود. در نهایت این عوامل حواس پرتی منجر به اشتباهات بیشتر، فراموشی و از بین رفتن بصیرت می شوند.

عدم تمرکز حواس بر روی تمام جنبه های زندگی افراد تاثیر می گذارد که شامل تفریح و استراحت نیز می شود. بسیاری از مردم با شرمندگی اظهار می کنند که حتی نمی توانند به اندازه خواندن یک پاراگراف تمرکز خود را حفظ کنند، چه برسد به خواندن یک کتاب کامل. این افراد حتی بلافاصله پس از خواندن یک جمله نمی توانند چیزی درباره آن توضیح دهند.

اگرنتوانید بر روی کارهایتان تمرکز کنید، دچار کمبود اعتماد به نفس شده و احساس عدم امنیت می کنید که ممکن است به زودرنجی، افسرگی و اضطراب بیانجامد. ممکن است با اعضای خانواده یا همکارانتان بدخلقی کنید و در نهایت کارهایی را که می خواستید انجام دهید، رها کنید.

چه چیزهایی باعث حواس پرتی شما می شوند؟

رسانه های اجتماعی، ایمیل، تلفن همراه و اینترنت سارقان بزرگ تمرکز حواس هستند. بر طبق نتایج تحقیقی در این زمینه، زیاده روی در استفاده از رسانه های اجتماعی و گشت و گذار اینترنتی می تواند بدتر از نخوابیدن در طول شب یا حتی مصرف ماری جوانا باشد! مردان دو برابر بیشتر از زنان در معرض از دست دادن تمرکز و حواس پرتی توسط عوامل مذکور قرار دارند. وقتی یک عامل حواس پرتی موفق به نفوذ به ذهن شما می شود، مثلا یک ایمیل جدید یا حتی بلند شدن از پشت میز مطالعه یا کارتان، تمرکز شما به موضوع جدید منتقل می شود و عامل حواس پرتی تبدیل به موضوع اصلی تمرکز شده و کاری که مشغول انجام آن بودید، به پس زمینه انتقال می یابد.

اکنون معنی تمرکز حواس را می دانید، عوامل بر هم زننده آن را شناخته و فهمیده اید که نداشتن تمرکز حواس ممکن است منجر به چه تاثیرات منفی و مخرب عظیمی در جنبه های مختلف زندگی شما شود. پس عزم خود را جزم کنید و از همین لحظه انجام اقدامات عملی برای رسیدن به تمرکز ذهنی عمیق را شروع کنید!

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *