مغز انسان 2020

مغز انسان 2020

مغز انسان 2020:

در برابر ذهن آدمی احساس دچار بهت و حیرت می‌شوم. خداوند این شگفت‌انگیزترین و بهت‌انگیزترین هدیه را به همه انسان‌ها عطا کرده و بر ماست که بهترین استفاده را از آن ببریم. این کتاب به شما کمک خواهد کرد که این هدیه‌ی ارزشمند را دریابید.

تصمیم گرفتم این اطلاعات را به‌صورت مقاله در سایت مطالعه شریف ارائه دهم. البته بعضی بخش‌ها طولانی‌تر از بقیه هستند. در کلاس‌هایی که تقویت هوش و کاهش استرس به روش فانتوم تدریس می‌کنم، موضوعی که اکثر دانشجویان دوست دارند وقت بیشتری به آن اختصاص داده شود تقویت حافظه است. به همین دلیل چندین صفحه بیشتر به آن اختصاص دادم. در این کتاب هیچ الگوی منطقی نخواهید یافت. ممکن است شما مطالبی را ببینید که در بخش‌های مختلف تکرار شده است. در کتاب مقدس وقتی حضرت عیسی (ع) می‌خواست بر مطلبی تأکید کند، آن را تکرار می‌کرد (نگاه کنید به لوقا 15). در آنجا عیسی یک مفهوم را سه بار تکرار کرده است؟ چرا؟ چون می‌خواسته که ما مطلب را خوب بفهمیم. نگاهی بیندازید به قرآن که چگونه با داستان‌گویی و مثال آموزش می‌دهد. وقتی موضوعی در بخش‌های مختلف کتاب تکرار شده به خاطر اهمیت آن است و به خاطر آن است که می‌خواهم متوجه مطلب شوید.

بخش‌های «زنگ تفریح ذهن» را به‌عنوان استراحت کوتاه در کل کتاب گنجانده‌ام. نویسنده خود به آنچه شمارا توصیه می‌کند عمل کرده و همچنان می‌کند. وقتی شما به یک استراحت می‌رسید وقت آن است که تمرین‌هایی را انجام دهید. این تمرینات؛ نشاط‌آور، انگیزه‌بخش و بسیار بااهمیت‌اند و ذهن شمارا با امور تازه و نوظهور به چالش می‌کشند.

این اطلاعات از دل سال‌ها تحقیق روی ذهن و کنفرانس‌هایی راجع به پیری، از اینترنت، رادیو، تلویزیون، کتاب، مجلات، مقالات روزنامه‌ها و برنامه‌های آموزش یوگا و درواقع هرجایی که به مطالبی ازاین‌دست برخورده‌ام، گردآوری‌شده است. من «خوره‌ی ذهن» شده‌ام – مدام در حال کشف این موضوع‌ هستم که عملکرد ذهن چه ارتباطی با یادگیری، جوانی و طول عمر دارد.

جذابیت و درعین‌حال مشکل تحقیقاتی که روی ذهن انجام می‌شود این است که تقریباً هرروز اطلاعات جدیدی در این خصوص ظهور می‌کند. دانشمندان در سراسر دنیا ساعات زیادی، خود را غرق مطالعه و تحقیقات در این زمینه‌ها کرده‌اند. این اطلاعات مدام در حال تغیر هستند. می‌توان گفت تنها چیزی که در این مورد ثابت باقی‌مانده، خود تغییر است. این موضوع، موضوعی بسیار جذاب و هیجان‌انگیز است.

من پزشک، متخصص فیزیولوژی و یا متخصص اعصاب نیستم. من یک مربی‌ام که به سالم و سرزنده نگه‌داشتن ذهنِ انسان در طول دوران عمر او علاقه دارم. بدیهی است که مغز می‌تواند عملکرد خود را با تغذیه و مراقبت صحیح تا سالیان دراز ادامه دهد. مغز واجد نوعی «عنصر انعطاف‌پذیری» است که در سرتاسر طول عمر آدمی به آن (مغز) اجازه‌ی رشد، تغییر و تکامل می‌دهد.

همه‌ی ما می‌دانیم که مغز دو نیمکره با عملکردهای مستقل دارد. بااین‌حال، این دو نیمکره اطلاعات یکسان را در ظرف یک‌هزارم ثانیه باهم پردازش می‌کنند. وقتی شما صحبت می‌کنید نیمکره‌ی چپ، به فکر آماده کردن واژگان است، درحالی‌که نیمکره‌ی راست، جمله می‌سازد. این دو نیمکره به بهترین شکل دوشادوش یکدیگر در حال فعالیت‌اند. شما می‌توانید از این کتاب به‌عنوان مرجعی برای خودتان، پدر و مادر پیرتان، خویشاوندان و دوستانتان، کهن‌سالان و هر کس که صلاح می‌دانید و با هر روشی که ابتکار و خلاقیتتان اجازه می‌دهد، بهره ببرید.

من در سوگ مادربزرگم که در 92 سالگی از دنیا رفت، گریه نکردم. زمانی گریستم که شش هفته پیش از مرگش او را در آغوش کشیدم و او مرا نشناخت. من برای از دست دادن زنی می‌گریستم که همچون یک راهگشای دلسوز تمام زندگی‌ام را تحت تأثیر قرار داده بود. او انسانی قوی، سرزنده و شاداب بود. آواز خواندن را دوست داشت و هنرمندی بی‌نظیر بود. من در فقدان کسی می‌گریستم که همیشه هرگاه به وی نیاز داشتم، آماده و حاضر بود. احساس تنهایی و بی‌کسی می‌کردم. این آدم جدیدی که جسم مادربزرگم را به تصرف خود درآورده بود، نمی‌شناختم. گویی اصلاً مادربزرگ من نبود من 700 کیلومتر دورتر از او زندگی می‌کردم و یکی دو بار در سال او را می‌دیدم اما مرتباً باهم تلفنی صحبت می‌کردیم در این اواخر متوجه شدم که بعضی کلمات را تکرار می‌کند و گاه تا حدی گیج و آشفته به نظر می‌رسید. من این رفتارها به خاطر پیر شدنش می‌دانستم. پیش از آن، تحقیقات مرا در مورد ذهن ِسالخورده (مرحله‌ی پس از دوره‌ی یادگیری ذهن) آغاز کرده بودم و تجربه‌ی مربوط به مادربزرگم مطالعات مرا سرعت بخشید. بیشتر به دنبال آن بودم که در مورد راه‌های پیشگیری از چنین اتفاقانی مطالبی بیاموزم. این به نظرم امکان‌پذیر بود. سمیناری در خصوص افراد کهن‌سال برگزار شد که در آن سمینار سخنران برنامه، دکتر پرلز در خصوص تحقیقاتش روی صدساله‌ها صحبت می‌کرد. وی اظهار کرد که تعداد این افراد (صدساله‌ها) در حال افزایش است. موضوع پژوهش وی این بود که این افراد چه‌کارهایی را انجام می‌دهند یا نمی‌دهند که به صدسالگی یا حتی بیش از آن می‌رسند. همچنین گفت که بیشتر این طول عمرها ژنتیکی و فامیلی است. زمان پرسش و پاسخ برنامه، از او پرسیدم ما که والدینی که تا صدسالگی عمر کنند نداریم، چه کنیم. پاسخ وی همان چیزی بود که من در طی تحقیق خودم (با رویکردی بسیار متفاوت با وی و البته با نتایج مشابه) به دنبالش بوده‌ام؛ اینکه شما می‌توانید گام‌هایی بردارید که بر طول عمر و کارآمدی‌تان مؤثر باشد.

من دوستانی دارم که در آستانه‌ی هفتاد – هشتادسالگی‌اند و سرزنده، کارآمد و فعال‌اند. من هم دوست دارم مثل آن‌ها باشم می‌خواهم از امروز شروع کنم. می‌خواهم فرزندان و نوه‌هایم را تا زمانی که زنده‌ام بشناسم. می‌خواهم تا روزی که خدا اجازه زندگی به من می‌دهد، یک انسان متفکر و مفید باشم می‌خواهم هر کاری که لازم است انجام دهم تا ذهنی چابک و روحی سالم و شاد داشته باشم؛ و البته می‌خواهم یافته‌هایم را باکسانی که مایل‌اند بشنوند در میان بگذارم. بعضی افراد از من پرسیده‌اند که قصد تو از نوشتن کتاب انسان 2020 و بقیه کتاب‌هایی که نوشته‌ای چیست؟

آیا علاوه بر اطلاعات موجود، ایده یا طرح جدیدی هم داری؟

پاسخ من این است: باوجوداینکه همه‌ی افراد دوست دارند در مورد حفظ سلامت ذهنشان بدانند اما همه‌وقت آن را ندارند یا دوست ندارند چندین و چند کتاب و مقاله را بخوانند و یا در سمینارهایی که در این مورد بر پا می‌شود شرکت کنند. بیشتر مردم وقت آن را ندارند که دورهم جمع شوند و به تبادل اطلاعات بپردازند. علاوه بر آن، اکثر اطلاعات هم بسیار فنی و تخصصی است. من تمام مطالب مرتبط را خوانده‌ام در بهترین سمینارهای خارجی شرکت کرده‌ام و از بین آن‌ها اطلاعات ساده، جذاب و قابل‌فهم را گردآورده‌ام. درواقع، سهم من در این کتاب، ارایه جذاب‌ترین و کاربردی‌ترین اطلاعات در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. من مغز انسان 2020 را در کلاس‌های آموزش بزرگ‌سالان و کارگاه‌های تخصصی در سرتاسر کشور آموزش می‌دهم. می‌دانم که افراد زیادی مشتاق‌اند که در خصوص حفظ تناسب‌اندام ذهن اطلاعاتی کسب کنند. در فرهنگ امروزی، – به قول روزنامه‌ها – ما دنبال درمانِ سریع و آماده (مثل غذاهای آماده) هستیم آری، این همان هدفی است که کتاب من می‌خواهد به آن برسد.

شمارا به خواندن و آزمودن این کتاب دعوت می‌کنم. البته اگر شما کتاب را بخوانید و بدون اینکه کاری انجام دهید آن را زمین بگذارید، فعالیت بی‌ارزشی انجام داده‌اید. پیشنهاد‌های کتاب را روی خودتان امتحان کنید، هم‌روی کسانی که دوستشان دارید. از همین امروز شروع کنید. اگر پنجاه، شصت، یا هفتادساله‌اید هنوز وقت برای تغییر در آینده هست. اگر سی یا چهل‌ساله هستید که چه‌بهتر، وقت را دست ندهید. هرروزی که شما ذهنتان را بارورتر می‌کنید، سال‌های بیشتری از عمر خود را با تفکر روشن، حافظه‌ی خوب و حس زیبای سلامتی پیش رو خواهید داشت.

چگونه از این کتاب استفاده کنیم؟

تصور کنید که می‌توانید در حال حاضر خودتان را در 10 یا 20 سال آینده ببینید.

سناریوی 1:

تصور کنید که روی یک صندلی لهستانی نشسته‌اید چندین چهره ناآشنا در اطراف شما جمع شده‌اند، با شما حرف می‌زنند و سؤالاتی از شما می‌پرسند که پاسخ آنان را نمی‌دانید؛ سؤالات مبهم‌اند. به نظرتان می‌آید که جواب آن‌ها را می‌دانید؛ اما هر چه سعی می‌کنید. به خاطر‌تان نمی‌آید. حتی اسم اطراف پیرامونتان را نمی‌دانید. حتی نمی‌دانید چه روزی از هفته و ماه است. طفلکی شما!

سناریوی 2:

می‌خواهم برایتان دو تصویر را ترسیم کنم. تصور کنید در شهرتان در یک کلاس و برنامه‌ی آموزشی هستید و تصمیم گرفته‌اید به همراه چند تن دیگر زبان فرانسوی یاد بگیرید. شما قرار ملاقات هفتگی دارید. برای خوردن یک شام سبک بیرون می‌روید. در تمام مدت شام خوردن گویی که در حال بازی هستید، زبان جدید را با دوست دیگرتان تمرین می‌کنید واقعاً معرکه است.

به زبان ساده اگر بخواهیم حرف بزنیم باید بگوییم که هدف از این کتاب، گیج کردن شما و رویارویی شما با نوعی کلنجار فکری نیست. فکر می‌کنم اگر شما فرصت انتخابی داشته باشید همه‌ی شما سناریوی 2 را انتخاب می‌کنید شاید شما دوست داشته باشید جورچین(پازل) و روبیک درست کنید، یوگا تمرین کنید یا به مکان‌های جدید در سرتاسر ایران و جهان سفر کنید(این یکی از مهمترین اهداف من در زندگیم است)، یا در یک مدرسه‌ی محلی تدریس خصوصی کنید. مهم نیست که شما کاملاً درگیر انتخابی باشید که در زندگی پیش روی‌تان قرا گرفته است.

حال تصور کنید که این فرصت به شما داده‌شده است. تصور کنید اکنون فرصت آن رادارید که با انجام چند حرکت ساده و سرگرم‌کننده‌ی روزانه، عمر، ذکاوت و هوشتان را بیشتر کنید. آیا چنین فعالیت‌هایی را انجام می‌دهید؟ مایلید که آخرین 3 دهه‌ی زندگی‌تان را صرف این آزمایش کنید و روزهایتان را باکار مفید و فعالیت پرکنید و به‌طور کامل با خانواده و دوستانتان در حال خوشگذرانی باشید؟

رسیدن به این هدف مهم امکان‌پذیر است. راهش این است که باید این فعالیت‌ها را انجام دهید.

اگر شما 20، 30 و یا 40 ساله هستید با خواندن این کتاب این موضوع را دنبال کنید.

هر چه زودتر این تمرین‌های ذهنی را شروع کنید بهتر است و مدت‌زمان طولانی‌تری به درد شما می‌خورد. کلاسی بروید، چیزی به کسی یاد بدهید، یک‌زبان یا مهارت جدید را یاد بگیرید. فقط کار تکراری نکنید. درست همان‌طور که ورزش می‌کنید که توانایی جسمی‌تان حفظ شود، باید ذهنتان را هم تمرین بدهید که قابلیت و توانایی ذهنتان هم پابرجا بماند. اگر تصمیم گرفتید این کتاب را برای حفظ و سلامت ذهنی‌تان بخوانید آن را جدی بگیرید!

کتاب را یک‌بار با سرعت بخوانید تا تصویری کلی از آن به دست آورید. بعد دوباره برگردید و این بار آهسته‌تر بخوانید و فعالیت‌هایی را که برایتان جذاب است انتخاب کنید و هر هفته یکی دوتای آن‌ها را تمرین کنید. بعد تعداد دیگری را انتخاب کنید و به‌جای قبلی‌ها انجامشان دهید. تجربه‌هایتان را افزایش دهید و فعالیت‌های تازه و مهیج را بیابید و بیازمایید. سعی نکنید هر کاری را سریع انجام دهید، چون از رَمق خواهید افتاد و مأیوس خواهید شد. می‌توانید با انتخاب چند فعالیت، آن‌ها را در کارهای روزانه خود جای دهید. البته این امر به برخی تغییرات در سبک زندگی‌تان نیاز دارد. این فعالیت‌ها برای آن نیست که یک هفته آن‌ها را انجام دهید بعد زمینشان بگذارید. این فعالیت‌ها زیادتر می‌شوند. به‌عنوان‌مثال در حال حاضر من هرروز صبح با دست چپم مسواک می‌زنم. این بخشی از برنامه‌ی روزانه من است و باعث سرعت و سهولت در فکر من می‌شود. پس از نیم ساعت نوشتن یک مقاله برای سایت مطالعه شریف و تایپ کردن با یک بازی کامپیوتری (معمولاً فوتبال 2015) به خودم جایزه می‌دهم.

اگر این کتاب را برای یک دوست یا عضوی از خانواده‌تان می‌خوانید که علائمی از کاهش قدرت ذهنی را نشان می‌دهد یا صرفاً به دنبال آن است که قابلیت ذهنی خود را حفظ کند، اکنون وقت آن است که شروع کنید…

کل کتاب را بخوانید تا به یک دید کلی دست پیدا کنید. بار دیگر آن را بخوانید و از فعالیت‌هایی که می‌توانید اعضای خانواده یا دوستانتان را به انجام آن تشویق کنید. یادداشت بردارید. می‌توانید آن را تبدیل به کاری سرگرم‌کننده کنید و فعالیت‌ها را در حضور شخص دیگر یا به‌عنوان الگوی او انجام دهید. می‌توانید کتاب را با فرد دیگری بخوانید و از او بخواهید به مدت 3 ماه (هر مدتی که خودتان انتخاب می‌کنید) در انجام فعالیت‌ها به‌صورت آزمایشی با شما همراه شود. انجام این فعالیت‌ها با فرد دیگر استفاده از آن را راحت‌تر می‌کند. اگر روزی من یا دوستم برای 3 کیلومتر پیاده‌روی انگیزه نداشته باشیم همدیگر را تشویق می‌کنیم و به تعبیری همدیگر را هل می‌دهیم. کتاب را با یک نگاه اجمالی بخوانید و قسمت‌های مهم را بارنگ‌های مختلف مشخص کنید؛ کارهایی که می‌توانید با دیگران و به‌صورت جمعی انجام دهید و کارهایی که می‌توانید خودتان یا به‌صورت دونفره انجام دهید. یک گروه پشتیبان را راه بیندازید. برای گروهتان یک اسم انتخاب کنید که دیگران را جذب کند: «تقویت نیروی ذهن» یا «یا از مغزت استفاده کن یا بچه‌اش خداحافظی کن!» کتاب را با یکدیگر کارکنید. تجربه‌ها، موفقیت‌ها، شکست‌ها و اتفاقات خنده‌دار به یکدیگر گزارش دهید.

روزی یکی از دانشجویان کلاس تقویت هوش به روش فانتوم را در یک مغازه‌ی هایپرمارکت دیدم او گفت که هرروز جورچین بازی می‌کند و بخشی از روزنامه‌های صبح را برعکس می‌خواند. اکنون بیش از دو سال از آن ماجرا می‌گذرد و هنوز هم تمرینات ذهنی‌اش را انجام

می‌دهد.

اینکه بخواهید از این کتاب برای حفظ سلامتی ذهنتان استفاده کنید یا نه با شماست؛ اما یک حقیقت را نباید فراموش کرد:

یا باید از مغزتان استفاده کنید یا مجبورید از دستش بدهید. انتخاب با شماست.

۳ پاسخ به “مغز انسان 2020”

 1. ابوالفضل اکرمیان گفت:

  میشه بگید از کجا میشه کتاب رو تهیه کرد؟

 2. دوست خوب مطالعه شریف سلام
  کتاب انسان ۲۰۲۰ از طریق سایت مطالعه شریف قابل تهیه است ولی اگر منظورتان کتاب جدید مطالعه شریف هست در مرحله ویرایش نهایی است.
  بخش هایی از کتاب جدید بصورت رایگان برای اعضای سایت ایمیل خواهد شد.

 3. عابدين گفت:

  ممنون از ارائه مطالب ارزنده عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *