تمرکز چیست و چه مفهومی دارد؟ | همه چیز در مورد تمرکز

عملکرد مغز انسان شامل مجموعه‌ای از توانایی‌های شناختی مانند حافظه، استدلال، تمرکز، تصور، خلاقیت و شهود است. وقتی یکی از این توانایی‌ها را بهبود می‌بخشید، بقیه نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند. از میان تمام این توانایی‌ها، قوه تمرکز احتمالا تاثیرگذارترین آن‌هاست. واقعا قوه تمرکز چیست که تا این حد در زندگی انسان موثر است؟

تمرکز عضله اصلی مغز انسان است

تمرکز

تمرکز، عملکرد اجرایی مغز و ذهن و توانایی اصلی است که کلیه توانایی‌های ذهنی دیگر را کنترل می‌کند. بهبود تمرکز بیشترین تاثیر را بر عملکرد ذهنی و قدرت مغز بشر دارد. مغزی با عملکرد اجرایی ضعیف به مثابه شرکتی با مدیرعامل ناکارآمد است. هر قدر قدرت تمرکز فرد بیشتر باشد، بیشتر و بهتر می‌تواند شرایط زندگی را کنترل کند. داشتن قوه تمرکز قوی و ضعیف مانند کنترل داشتن بر زندگی و مسلط بودن بر آن در مقایسه با کنترل شدن توسط زندگی و در قعر زندگی بودن است؛ یعنی صاحب ذهن و آینده خود باشید یا برده گذشته خود.

با یک مثال ساده می‌توان توضیح داد که تمرکز چیست و فرق میان نوع قوی و ضعیف تمرکز چیست؟ تمرکز ضعیف و پراکنده ممکن است گرم و با حرارت به نظر برسد، در صورتی که در حالت قوی، تیز و پر زور است؛ مانند وقتی که از ذره‌بین برای متمرکز کردن نور خورشید استفاده می‌کنید. نور خورشید پراکنده، گرم و آرامش‌بخش است؛ در حالی که نور متمرکز بسیار قدرتمند می‌شود. در نهایت، مساله فقط این نیست که از ذهن خود چگونه بیشترین بهره را ببرید؛ بلکه باید به بهترین چیزهایی که زندگی می تواند به شما عرضه کند، دست یابید.

قدرت تمرکز شما چه‌قدر است؟

تقویت حافظه

اکنون که دریافتیم تمرکز چیست، باید بدانیم که میزان تمرکز ما چه‌قدر است و برای افزایش آن باید چه راهکاری در پیش گیریم. اغلب مردم نمی‌دانند که تا چه حد در کنترل کردن تمرکز خود ضعیف هستند؛ زیرا قبلا هرگز تجربه تسلط بر ذهن خود را نداشته‌اند و در واقع مرجعی برای مقایسه ندارند. ذهن بیشتر مردم تحت‌تاثیر عوامل خارجی و داخلی قرار دارد که کنترلی بر آن ندارند و در نتیجه زندگی آنان نیز تحت تاثیر این عوامل قرار می‌گیرد.

افرادی که قدرت تمرکز پایینی دارند، بی دقت هستند و به سختی می‌توانند فکر خود را روی یک موضوع واحد نگاه دارند. این افراد به سادگی پس از چند دقیقه از انجام کاری که برایشان جذاب نیست خسته می‌شوند؛ اما می‌توانند روی کارهای مورد‌علاقه خود به‌صورت اتوماتیک و بدون تلاش تمرکز کنند. تمرکز عمدی و آگاهانه برای سازماندهی و اتمام کارها یا یادگیری چیزهای جدید برای این افراد دشوار است.

این افراد به سختی می‌توانند پروژه‌ها را در زمان مقرر به اتمام برسانند و معمولا در دقیقه نود موفق به انجام این کار می‌شوند. آن‌ها بین کارها و چیزهای مختلف سرگردان هستند، انجام کارها را به تعویق می‌اندازند و آن را فراموش می‌کنند. همیشه تصمیم‌های اشتباه می‌گیرند، بدون تفکر و دوراندیشی دست به اقدام می‌زنند، از وقت سایر مردم استفاده نادرست می‌کنند و خود نیز همواره دچار نگرانی و استرس می‌شوند.

در ادامه لیستی از نشانه‌های متعددی را برای شما فراهم کرده‌ایم که با قدرت تمرکز ضعیف مرتبط هستند. اگر هر کدام از این نشانه‌ها را در خود مشاهده می‌کنید، باید به فکر راه‌هایی برای افزایش تمرکز خود باشید.

 • به سختی فکر خود را روی کارهایی متمرکز می‌کنید که باید به اتمام برسند
 • کنترل کمی روی اقدامات ضربتی و ناگهانی دارید
 • به سادگی توسط صحنه‌ها و صداهای غیر‌مرتبط دچار حواس‌پرتی می‌شوید
 • بی‌قراری و بی‌حوصلگی مکرر دارید
 • خستگی مکرر دارید
 • تحمل و ظرفیت کمی در مواجه با ناامیدی دارید
 • بی‌قراری فیزیکی و تمایل به رفتارهای اعتیادآور دارید
 • نمی‌توانید به جزئیات بپردازید و اشتباهات متعددی را بر اثر بی‌دقتی انجام می‌دهید
 • به‌ندرت می‌توانید دستورالعمل‌ها را با دقت و کامل انجام دهید
 • چیزهایی مانند مداد، کتاب و ابزار مورد نیاز برای انجام کارها را گم می‌کنید یا مکان آن‌ها را فراموش می‌کنید
 • برنامه‌ریزی برای آینده و پیگیری برنامه‌ها برایتان مشکل است
 • برنامه‌ریزی درباره ترتیب انجام کارهای مختلف برای شما دشوار است
 • اختلال کمبود توجه (ADD) و اختلال بیش‌فعالی کمبود توجه (ADHD) دارید

مبنای عملکرد ذهنی و تمرکز

آموزش های ذهنی در اشکال مختلف وجود دارند. رایج‌ترین نوع آموزش در مدرسه ارائه می‌شود؛ جایی که تاکید ویژه‌ای بر کسب معلومات و توانایی استدلال کودکان می‌شود. دوره‌های آموزشی ویژه‌ای نیز وجود دارند که به تدریس تکنیک‌های حافظه، تندخوانی، خلاقیت، شهود و تمرکز می‌پردازند. به نظر می‌رسد اساس عملکرد موفق ذهنی، توانایی توجه و تمرکز باشد. برای انجام هر کاری با ذهنتان، به این مهارت‌ احتیاج دارید. هر قدر بتوانید بیشتر تمرکز کنید، آسان‌تر می‌توانید کارتان را به اتمام برسانید. بیشتر افراد از اهمیت این مهارت آگاه هستند، به طوری که یوگی‌های مشرق زمین تاکید زیادی بر آموزش این مهارت به شاگردان خود دارند؛ بازرگانان و افرادی که در حیطه کسب‌وکار مشغول به فعالیت هستند، اغلب می‌گویند که توانایی حفظ تمرکز یکی از کلیدهای موفقیت در دنیای کسب‌وکار است و مربیان ورزشی نیز همواره راجع به اهمیت این موضوع صحبت می‌کنند.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 15    میانگین: 4.1/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *