آی ‌کیو نرمال چند است؟

برای بسیاری از ما آگاهی از میزان ضريب هوشي نرمال یا آی ‌کیو نرمال بسیار با‌ اهمیت است و ممکن است بارها از خود سوال کنیم که ضریب هوشی من چند است؟ و اینکه بدانیم در دسته افراد باهوش هستیم یا هوش متوسط داریم نیز برایمان حائز اهمیت است.

در این مقاله سعی داریم به این دو پرسش بسیار مهم پاسخ دهیم.

ما را در ادامه این مطالب همراهی کنید. آنچه ازنظر خواهید گذراند در سر تیترهای زیر ارائه می‌شوند:

 • آی‌ کیو چیست؟
 • IQ یا EQ؟
 • ضریب هوشی نرمال چقدر است؟
 • انیشتین و ضریب هوشی او
 • آی‌ کیو نوابغ مشهور
 • افزایش آی‌ کیو 
 • رفتارهایی که باعث کاهش آی‌ کیو می‌شود

آی‌ کیو و تست ای کیو چیست؟

آی‌ کیو که بانام‌هایی مانند ضریب هوشی و بهره هوشی هم شناخته می‌شود، مخفف کلمه Intelligence Quotient است و به‌عنوان امتیازی برای سنجیدن قابلیت ذهنی افراد هم سن و سال، در نظر گرفته می‌شود.

امتیاز IQ به‌گونه‌ای طراحی‌شده که عدد ۱۰۰ حالت نرمال آن است. طبق صحبت‌های رابرت مک کال (Robert McCall)، روانشناسی از دانشگاه پیتسبرگ (Pittsburgh)، حدود دوسوم جمعیت جهان در بازه ۱۶ امتیازی این عدد قرار دارند، یعنی کسب نمره‌ای بین ۸۴ تا ۱۱۶ در تست ضریب هوشی، برای اکثریت مردم امکان‌پذیر است و به‌عنوان عدد نرمال ضریب هوشی در نظر گرفته می‌شود.

مک کال در مصاحبه‌ای با وب‌سایت لایو ساینس اظهار کرد که تنها ۲.۵ درصد مردم قابلیت کسب آی‌ کیو بالای ۱۳۰ را دارند؛ البته ازآنجایی‌که ورژن‌های مختلفی از آزمون آی‌ کیو وجود دارد، ارائه آماری دقیق‌تر، نیازمند مشخص کردن نوع آزمون است. انواع تست آی‌ کیو ۲۰۱۸ وجود دارد که شما می‌توانید با مراجعه به دفاتر مشاوره یا حتی به‌صورت آنلاین به آن دسترسی پیدا کنید.

ازآنجایی‌که آزمون‌های IQ برای مقایسه توانایی ذهنی افرادی که در گروه سنی یکسانی قرار دارند طراحی شده است، کودک پنج‌ ساله‌ای که نمره ۱۳۰ را در آزمون تست آی‌ کیو برای نوجوانان کسب کند، در ۲.۵ درصد اول هم‌ سن‌ و سالانش قرار می‌گیرد؛ همان‌طور که فرد 45 ساله‌ای که در آزمون آی‌ کیو بزرگ‌سالان امتیاز آی‌ کیو بالای ۱۳۰ را کسب می‌کند، از ۹۷.۵ درصد بزرگ‌سالان جهان ضریب هوشی بیشتری دارد.

همچنین بخوانید :  چگونه ضریب هوشی خود را بسنجیم؟

نکته اینجاست که معیار مطلقی برای مقایسه آی‌ کیو آن کودک پنج ‌ساله با شخص چهل ‌و پنج‌ساله وجود ندارد. مک کال در مصاحبه گفت که میزان آی کیو اکثر افراد نسبتاً ثابت می‌ماند، اما برای عده محدودی، این میزان می‌توانند با گذر زمان به‌صورت قابل‌ملاحظه‌ای تغییر کند.

او در ادامه گفت: IQ افراد الزاما ثابت نیست و به نسبت تجربیات، محیط زندگی، والدین، اعضای شبکه اجتماعی، رابطه‌های فرد با دیگران و به‌طورکلی، به نسبت اتفاقاتی که در زندگی فرد رخ می‌دهد، می‌تواند تغییر کند.

مک کال اظهار کرد که ضریب هوشی تعیین‌کننده میزان موفقیت افراد در مدرسه و کار است. دلیل این موضوع این نیست که آزمون IQ تمامی معیارهای مرتبط با هوش را به‌صورت مستقل اندازه‌گیری می‌کند؛ بلکه به‌دلیل شباهت سیستم پاداش‌دهی مدرسه و محیط کار با این آزمون‌ها است. یعنی موفقیت در هر دو محیط‌، نیازمند تفکر انتزاعی کلامی قوی و رنج خاصی از دانسته‌ها است. این شباهت در محیط‌های دیگر جامعه نیز وجود دارد.

بااین‌حال، آزمون‌های آی‌ کیو توانایی سنجش تمامی مهارت‌های ذهنی و معیارهای شایستگی را ندارند و داشتن آی‌ کیو بالا، تضمین‌کننده موفقیت فرد در عرصه‌های مختلف زندگی نیست.

رابرت استرنبرگ (Robert Sternberg)، استاد توسعه‌ انسانی دانشگاه کورنل (Cornell)، در همین رابطه می‌گوید: افراد زیادی هستند که با وجود آی‌ کیو نسبتا پایین، در زندگی موفق می‌شوند و افراد زیادی هم وجود دارند که با داشتن آی‌ کیو بالا، در زندگی موفق نیستند. موفقیت به فاکتورهای مختلفی ازجمله ثبات عاطفی، انگیزه و عقل سلیم (درک عام) وابسته است.

IQ یا EQ؟

مفهوم هوش هیجانی نشان می‌دهد که چرا دو نفر با IQ یکسان، ممکن است به درجات بسیار متفاوتی از موفقیت در زندگی دست یابند. هوش هیجانی یک عنصر بنیادین از رفتار انسان است که جدا و متفاوت از هوش شناختی عمل می‌کند. بین IQ و EQ هیچ رابطه شناخته‌شده‌ای وجود ندارد.

شما اصلا نمی‌توانید از روی هوش شناختی یا IQ یک نفر، هوش هیجانی او را حدس بزنید. این‌یک خبر خوب است، زیرا هوش شناختی یا IQ انعطاف‌پذیر نیست. 

IQ از همان لحظه تولد ثابت است یا دستکم ثبات نسبی دارد. مگر اینکه یک تصادف یا آسیب مغزی آن را تغییر دهد. هیچ‌کس با یادگیری واقعیت‌های جدید یا فراگرفتن اطلاعات عمومی بیشتر باهوش نمی‌شود. هوش شناختی یعنی توانایی یادگیری؛ اما برعکس، هوش هیجانی، مهارتی انعطاف‌پذیر است که به‌آسانی آموخته می‌شود، با اینکه بعضی مردم نسبت به دیگران، به‌طور طبیعی هوش هیجانی بالاتری دارند، کسی که حتی بدون هوش هیجانی به دنیا آمده است بازهم می‌تواند EQ بالا در خود به وجود آورد.

هوش هیجانی از چهار مهارت اصلی تشکیل می‌شود:

 • خودآگاهی: توانایی شناسایی دقیق هیجان‌های خود و آگاهی از آن‌ها به هنگام تولید. خودآگاهی، کنترل تمایلات خود در نحوه واکنش به اوضاع و افراد مختلف را نیز شامل می‌شود. فردی که از هوش هیجانی بالایی برخوردار است، نسبت به احساسات خود آگاهی بی‌‌واسطه و بدون وقفه دارد. در این بخش مواردی مانند خودآگاهی هیجانی، خودابرازی، عزت‌نفس، استقلال و خودشکوفایی مورد سنجش قرار می‌گیرند.
 • خود مدیریتی: توانایی به‌کارگیری «آگاهی از هیجان‌ها» به‌منظور انعطاف‌پذیر شدن و هدایت رفتارها به سمتی مثبت؛ یعنی اینکه بتوانید واکنش‌های هیجانی خود را در مقابل همه مردم و شرایط مختلف کنترل کنید. در این بخش مواردی مانند کنترل تکانه‌ها و تحمل فشار روانی، انعطاف‌پذیری، شادمانی، خوش‌بینی مورد سنجش قرار می‌گیرند.
 • آگاهی اجتماعی: توانایی تشخیص دقیق هیجانات دیگران و درک اینکه دقیقا چه اتفاقی در حال روی دادن است. این موضوع اغلب به این معناست که طرز تفکر و احساسات دیگران را درک می‌کنید، حتی زمانی که خودتان همان احساسات یا تفکرات را ندارید و این همان همدلی است. پس همدلی به معنای درک احساسات دیگران است؛ یعنی خود را جای دیگران می‌گذارید. توانایی همدلی، به‌طور مستقیم به توانایی تشخیص احساسات و درک آن‌ها وابسته است. در این بخش توانایی حل مسئله و واقع‌گرایی مورد سنجش قرار می‌گیرد.
 • مدیریت رابطه: توانایی به‌کارگیری «آگاهی از هیجانات دیگران» به‌منظور موفقیت در کنترل و مدیریت تعامل‌ها. همچنین این توانایی، ارتباط واضح با شرایط و کنترل موثر تعارض‌های دشوار را شامل می‌شود. در این بخش مواردی مانند روابط بین فردی، همدلی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی مورد سنجش قرار می‌گیرند.

هوش هیجانی یعنی توانایی مهار عواطف و تعادل برقرار کردن بین احساسات و منطق، به‌طوری‌ که ما را به حداکثر خوشبختی برساند. هوش هیجانی همان توانایی شناخت، درک و تنظیم هیجان‌ها و استفاده از آن‌ها در زندگی است.

ضریب هوشی نرمال چقدر است؟

شاید این سوال پیش بیاید که IQ نرمال یا ضریب هوشی نرمال چند است ؟ باید یادآور شد که بهره هوشی یا ضریب هوشی یکی از روش‌های سنجش میزان هوش انسان است. گفتنی است که بهره هوشی یک عدد با میانگین ۱۰۰ و انحراف معیار ۱۵ است. در تقسیم‌‌بندی هوش، به‌صورت میانگین نزدیک ۷۰ درصد از مردم دارای هوش میانه، ۱۲ درصد بالاتر از میانه، ۲ درصد بسیار باهوش و یک درصد افراد برگزیده هستند.

برای به دست آوردن بهره هوشی از آزمون‌های مختلفی برای ارزیابی قابلیت‌های مختلف ذهنی استفاده می‌شود. باید این نکته را در نظر گرفت که ضریب هوشی افراد باید در رده سنی مربوط به خود سنجیده شود.

آلفرد بینه، ابداع‌کننده روش سنجش و اندازه‌گیری ضریب هوشی برای سنجش آی‌ کیو یک سوال مهم را مطرح کرد: یک بچه شش‌ساله، چه چیزهایی را باید بفهمد که بتوانیم بگوییم توانایی ذهنی خوبی برای یادگیری دارد؟ این سوال برای سایر سنین هم مطرح است.

در‌واقع بینه برای سنجش هوش، معیار را متوسط هوش همسالان قرارداد. او کسی را که دقیقا مانند متوسط همسالان خود بود ۱۰۰ در نظر گرفت، به همین نسبت کسانی که بالای متوسط همسالان بودند، بالای ۱۰۰ و کسانی که پایین‌تر از متوسط همسالان بودند را کمتر از ۱۰۰ در نظر گرفت. او همواره در نوشته‌ها و تحلیل‌های خود تاکید می‌کرد که این شیوه سنجش هوش تا حد زیادی به پیشینه فرهنگی بستگی دارد. فقط کافی است تصور کنید که اگر نمونه آماری شما، از یک شهر خاص یا کشور خاص باشد، نتیجه تا چه حد ممکن است در فضاهای دیگر نادرست باشد.

پس پاسخ روشنی برای این سوال که IQ نرمال چند است وجود ندارد؛ زیرا با توجه به سن، شرایط فرهنگی، اجتماعی و جغرافیایی این عدد متغیر است.

لوییس ترمن، که نیاز آن روز جامعه آمریکا را به‌خوبی می‌دانست، سعی کرد با کمی تغییر و اصلاح، تست آلفرد بینه را در آمریکا مورد  استفاده قرار دهد. در‌واقع آنچه ما امروز به ‌عنوان تست IQ می‌شناسیم و همین‌طور تعریفی که از IQ داریم، تست و تعریفی است که ترمن، با اصلاح و تکمیل کارهای بینه انجام داده است. از آنجا که نگاه ترمن کمی اقتصادی بود، او زیرکی کرد  واز نام دانشگاه استنفورد استفاده کرد؛ به همین علت ما به‌جای تست ترمن-بینه که روش رایج علمی است، عنوان تست استنفورد-بینه را به کار می‌بریم.

در آزمون استنفورد-بینه سن شما بر اساس آزمون را به سن تقویمی شما تقسیم می‌کنند و آن را در صد ضرب می‌کنند تا بهره هوشی به دست آید. بهره هوشی کمتر از صد، یعنی توانایی ذهنی شما در موضوعات مطرح‌شده در پرسشنامه، کمتر از متوسط کسانی است که سن تقویمی شما را دارند.

همچنین بخوانید :  بالا بردن ضریب هوشی | ضریب آی‌کیو

تست استنفورد-بینه به‌عنوان یک تست آی‌ کیو برای نوجوانان نیز به کار رود. معمولا در تست آی‌ کیو معتبر، هر آزمون بخشی از ویژگی‌های مغزی فرد را مورد آزمایش قرار می‌دهد و پس‌ازآن با توجه به سن فرد بهره هوشی محاسبه می‌شود.

یکی دیگر از روش‌های رایج برای سنجش میزان بهره هوشی و تست آی‌ کیو معتبر، استفاده از ابزار تست هوش ریون می‌باشد. این آزمون ۶۰ سوال تصویر دارد و از ۵ سری ۱۲ تایی تشکیل‌شده است. این آزمون نیز می‌تواند به‌عنوان تست آی‌ کیو برای نوجوانان به کار گرفته شود. شما می‌توانید این تست را به‌صورت آنلاین انجام دهید و پاسخ را خیلی سریع دریافت کنید.

افزایش آی‌ کیو 

امروزه تحقیقات زیادی درباره افزایش ضریب هوشی انجام شده است و نتایج آن‌ها نشان می‌دهد که زنان و مردان در ۱۰۰ سال گذشته بسیار باهوش‌تر شده‌اند. همچنین افزایش ضریب هوشی زنان نسبت به مردان سرعت بیشتری داشته است. دانشمندان معتقدند افراد با استفاده از برخی راهکارها می‌توانند مقداری ضریب هوشی خود را بالا ببرند.

بیشتر مردم به اشتباه تصور می‌کنند که IQ از زمان تولد افراد ثابت می‌ماند؛ در صورتی که مغز بسیار انعطاف‌پذیر است و ممکن است آی‌ کیو در زمان‌های مختلف تغییر کند. راهکارهایی وجود دارند که افراد به‌وسیله آن‌ها می‌توانند ضریب هوشی و عملکرد مغز خود را بالا ببرند. این استراتژی‌ها به افراد کمک می‌کند تا توانایی آن‌ها برای یادگرفتن و به خاطر سپردن مطالب بیشتر شود.

برخی از این راهکارها عبارت‌اند از:

۱- پیاده‌روی بیشتر

تحقیقات نشان می‌دهند حدود ۲۰ دقیقه ورزش کردن می‌تواند تا حدود ۵۰ درصد هوش کلامی افراد را افزایش دهد. طبق بررسی‌ها، ورزش‌های هوازی باعث ایجاد نورون‌های مغزی در ناحیه هیپوکامپ می‌شوند و آی‌ کیو افراد را بالا می‌برند. میان فعالیت‌‌های ورزشی، پیاده‌روی از بهترین ورزش‌هایی است که علاوه بر افزایش ضریب هوشی، در بازه زمانی کوتاه‌مدت می‌تواند یادگیری و ادراک را افزایش دهد.

۲- نفس کشیدن عمیق

نفس عمیق یکی از موثرترین و سریع‌ترین راه‌های بهبود عملکرد مغز است؛ زیرا با این کار بدن آرام‌تر می‌شود و اکسیژن بیشتری به خون می‌رسد. عکس این موضوع نیز صادق است؛ اگر میزان اکسیژن خون کاهش پیدا کند، عملکرد مغز کاهش می‌یابد.  بیشتر افراد به نفس کشیدن سطحی عادت دارند، در صورتی که نفس کشیدن عمیق می‌تواند تا حدودی ضریب هوشی آن‌ها را افزایش دهد.

۳- یادداشت کردن اتفاقات روزانه

یادداشت کردن اتفاقات روزانه باعث می‌شود شناخت بصری افراد از حروف و کلمات تقویت شود و افراد به چیزهایی که می‌نویسند فکر کنند. نوشتن ضریب هوشی را افزایش می‌دهد؛ هوش هیجانی را بالا می‌برد؛ استرس را کاهش می‌دهد؛‌ عملکرد حافظه را بهبود می‌دهد؛ به افراد کمک می‌کند ایده‌های خود را ثبت کنند و دوباره آن‌ها را بازنگری و سازماندهی کنند، در نتیجه خلاقیت را افزایش می‌دهد؛ نیم‌کره چپ و راست مغز را هماهنگ می‌کند و باعث می‌شود درک افراد از محیط اطرافشان بیشتر شود. 

کاترین ام‌کوکس در کتاب خود به نام «عادت‌های ذهنی سیصد نابغه» عادت‌های حدود ۳۰۰ نفر از نوابغ جهان مانند ‌اینیشتین، ادیسون، نیوتن و… را بررسی کرده است. او دریافت که این افراد همه اتفاقات زندگی خود را یادداشت می‌کردند و بر انجام این کار نیز تاکید داشتند. جالب است بدانید توماس ادیسون حدود ۳ میلیون صفحه یادداشت شخصی در طول زندگی خود داشته است.

۴- کشف چیزهای جدید

زمانی که افراد مهارت‌های چالشی جدید یاد می‌گیرند، مغز آن‌ها مجبور می‌شود سلول‌های عصبی جدیدی بسازد و بین آن‌ها ارتباط برقرار کند. این فرآیند باعث افزایش ضریب هوشی افراد می‌شود. کتاب‌های صوتی و پادکست‌ها به شما کمک می‌کنند چیزهایی را که قبلا نمی‌دانستید کشف کنید و اطلاعات مربوط به آن‌ها را زودتر یاد بگیرید. گوش کردن به موضوعات جدید، مغز را برای ساختن نورون‌های جدید تحریک می‌کند؛ بنابراین باعث افزایش ضریب هوشی افراد می‌شود.

۵- استراحت‌های کوتاه و مکرر

زمانی که مطلبی را می‌خوانید و یاد می‌گیرید پس از مدتی مغز شما خسته می‌شود. اگر می‌خواهید مطالبی را که می‌خوانید به حافظه بلند‌مدت خود منتقل کنید، بهتر است پس از ۳۰ دقیقه مطالعه مدت زمان کوتاهی استراحت کنید. برای این کار می‌توانید از آلارم نیز استفاده کنید.

۶- خوردن صبحانه و انجام مدیتیشن

مدیتیشن با نفس کشیدن عمیق همراه است و باعث افزایش آی‌ کیو می‌شود. حرکات مدیتیشن باعث آرامش می‌شود و خلاقیت را افزایش می‌دهد. برای این کار باید چشم‌های خود را ببندید و به آرامی از راه بینی نفس بکشید. توجه داشته باشید که در این زمان باید بر تنفس خود تمرکز کنید.

نخوردن صبحانه ضریب هوشی افراد به‌ویژه کودکان و دانش‌آموزان را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود هنگام یادگیری زود خسته شوند. صبحانه نقش مهمی در افزایش بهره‌وری و تمرکز افراد دارد. خوردن برخی مواد‌غذایی مانند تخم‌مرغ، غلات، بادام و قهوه در وعده صبحانه می‌تواند ضریب هوشی افراد را تا حدودی افزایش دهد.

۷- اجتناب از مصرف قند بیش از اندازه

طبق تحقیقات مصرف بیش از اندازه کربوهیدارات‌ها باعث می‌شود افراد خواب‌آلود شوند؛ نتوانند به خوبی فکر کنند و تصمیم بگیرند. محققان می‌گویند مصرف قند بیش از اندازه، باعث افزایش انسولین در رگ‌ها می‌شود و ضریب هوشی افراد را کاهش می‌دهد. به همین علت به افراد توصیه می‌شود قبل از شروع جلسات مهم از خوردن موادغذایی که حاوی مقدار زیادی آرد سفید، قند، شکر، سیب‌زمینی و سایر کربوهیدارات‌ها هستند، پرهیز کنند.

۸- مصرف مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان

مواد‌غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان مانند بلوبری، آلو، کشمش، بلک‌بری، کلم، توت‌فرنگی، اسفناج و… از سلول‌های بدن به‌‌ویژه سلول‌های مغزی محافظت می‌کنند. این دسته از مواد‌غذایی با بهبود عملکرد مغز و افزایش یادگیری، باعث بالا رفتن میزان آی‌‌کیو نیز می‌شوند.

۹- استفاده از تمام حواس

پژوهشگران دریافتند افراد با استفاده از تمام حواس خود می‌توانند مهارت‌های جدید را یاد بگیرند. آن‌ها زمانی که از حس بینایی، بویایی، شنوایی، لامسه و چشایی خود استفاده می‌کنند، مغز خود را به چالش می‌کشند و این کار باعث افزایش ضریب هوشی می‌شود.

۱۰- استفاده از هوش هیجانی

داشتن آی‌ کیو بالا یک عامل بالقوه است. ضریب هوشی شما به هر میزان که باشد باید بتوانید از آن‌ به بهترین حالت استفاده کنید. یکی از بهترین کارها برای افزایش ضریب هوشی، استفاده از هوش هیجانی است. هوش هیجانی به شما کمک می‌کند تا از سایر مهارت‌ها و استعدادهای خود به بهترین حالت استفاده کنید.

۱۱- تمرین تست هوش

زمانی که برای بار دوم، به سوالات تست هوش پاسخ می‌دهید، امتیازی که به دست می‌آورید نسبت به بار اول بیشتر می‌شود. تمرین این نوع تست‌ها می‌تواند باعث افزایش ضریب هوشی شود.

۱۲- روزه گرفتن به صورت متناوب

برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند روزه گرفتن به صورت متناوب باعث محدود کردن میزان کالری دریافتی و بهبود عملکرد مغز می‌شود. می‌توانید از این روش برای مدیریت وزن خود نیز استفاده کنید؛ اما مراقب باشید که روزه گرفتن برای بدن شما ضرر نداشته باشد.

رفتارهایی که باعث کاهش آی‌ کیو می‌شود

پژوهشگران معتقدند شیوه‌های زندگی، عادت‌های غذایی، فناوری و… تاثیر زیادی بر عملکرد مغز افراد دارد و وجود عادت‌های نادرست در زندگی باعث کاهش کارایی ذهن و توانایی فکر کردن می‌شود.

از سال ۱۹۳۰ به علت بهبود شرایط زندگی، بهبود تغذیه و تحصیلات آی‌ کیو افراد در سراسر جهان بهتر شد؛ اما امروزه محققان می‌گویند در سال‌های گذشته بهره هوشی و هوش اجتماعی افراد کاهش پیدا کرده است. آن‌ها تاکید می‌کنند علاوه بر مهارت‌های جدید موارد دیگری نیز برای حفظ آی‌ کیو لازم است. انجام برخی کارها باعث کاهش آی‌ کیو افراد می‌شود که عبارت‌اند از:

۱- انجام چند کار به صورت هم‌زمان

انجام دادن چند کار در یک زمان باعث کاهش آی‌ کیو می‌شود. پژوهشگران می‌گویند طراحی مغز به صورتی است که افراد توانایی انجام چند کار در یک زمان را ندارند. زمانی که فرد این کار را انجام می‌دهد تمرکز خود را از کاری به کار دیگر معطوف می‌کند. با هر بار انجام این کار به قسمت شناختی مغز آسیب می‌رسد؛ همچنین با این کار مغز انرژی بیشتری صرف می‌کند و زودتر خسته می‌شود. انجام دادن چند کار به صورت همزمان از تفکر خلاق نیز جلوگیری می‌کند.

۲- خستگی سفرهای هوایی و کار شبانه

زمانی که فرد با هواپیما سفر می‌کند تا یک روز بعد از آن احساس گیجی دارد و این حس می‌تواند چند روز باقی بماند. نتایج بررسی‌ها در نمونه‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهند اختلال در ریتم شبانه‌روز باعث کاهش کارایی هیپوکامپ مغز می‌شود. به‌گفته محققان افرادی که مسافرت‌های هوایی زیاد یا شیفت کاری شبانه دارند، مدام اختلالات رفتاری دارند.

۳- جست‌وجوهای اینترنتی

دسترسی راحت به همه اطلاعات می‌تواند خوب یا بد باشد. اگر افراد همه اطلاعات مورد نظر خود را از اینترنت به دست آورند، تلاشی برای به خاطر آوردن اطلاعات نمی‌کنند. این کار به مرور در نحوه ذخیره اطلاعات در مغز تاثیرمی‌گذارد.

۴- مصرف غذاهای چرب

مصرف غذاهای چرب باعث جلوگیری از عملکرد صحیح دوپامین در مغز می‌شود. همچنین طبق تحقیقات غذاهای چرب عملکرد شناختی مغز را دچار اختلال می‌کند. 

۵- استرس

افزایش هورمون استرس در بدن انسان بیماری‌ها و مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند و آی‌ کیو آن‌ها را کاهش می‌دهد. یکی از متخصصان مغز و اعصاب مرکز پزشکی دانشگاه اوهایو می‌گوید: « افزایش استرس در افراد علاوه بر ضعیف کردن عملکرد مغز، خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند آلزایمر را نیز افزایش می‌دهد.» 

۶- قرار گرفتن در معرض دود سیگار

حتی اگر سیگاری نباشید و مدام در معرض دود سیگار قرار بگیرید، مواد سمی موجود در آن باعث آسیب رسیدن به مغز و کاهش آی‌ کیو می‌شود. محققان معتقدند قرار گرفتن در معرض دود سیگار برای مدت زمان طولانی، باعث افزایش میزان مونواکسید کربن در مغز می‌شود؛ میزان اکسیژن خون را کاهش می‌دهد و باعث کاهش آی‌ کیو در افراد می‌شود.

انیشتین و ضریب هوشی او

پیش از آن‌که به این نکته بپردازیم که «آی‌ کیو اینشتین چند بود؟» لازم است شرحی از زندگی او به شما ارائه دهیم. آلبرت اینشتین (تولد: ۱۴ مارس ۱۸۷۹ – وفات: ۱۸ آوریل ۱۹۵۵) فیزیکدان نظری یهودی-آلمانی بود. او بیشتر، برای نظریه نسبیت و به‌ویژه برای هم‌ارزی جرم و انرژی (E=mc۲ که از آشناترین رابطه‌ها در فیزیک بین غیرفیزیک‌دان‌ها است) شهرت دارد.

علاوه‌براین، او در بسط تئوری کوانتوم و مکانیک آماری سهم عمده‌ای داشت. اینشتین جایزه نوبل فیزیک را در سال ۱۹۲۱ برای خدماتش در حوزه فیزیک نظری و به‌خصوص به خاطر کشف قانون اثر فوتوالکتریک دریافت کرد. او به دلیل تاثیرات چشم‌گیری که بر علم فیزیک داشت، به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین فیزیک‌دانان تاریخ شناخته می‌شود.

آلبرت خیلی دیرتر از بچه‌های معمولی و در سن سه‌ سالگی شروع به حرف زدن کرد. به دلیل پیشرفت کند کلامی اینشتین و بی‌توجهی به هر موضوعی که در مدرسه برایش خسته ‌کننده بود و در مقابل توجه او به مواردی که برایش جالب بودند، باعث شده بود که برخی افراد مانند خدمه منزل آن‌ها، او را کند‌ذهن بدانند.

در مورد دیر سخن گفتن اینشتین در کودکی، برخی از افراد گفته‌اند که اینشتین دارای لالی انتخابی بوده است و ممکن است تا زمانی که نتوانسته به‌صورت کامل جملات را ادا کند، از تکلم امتناع کرده باشد؛ گرچه این مفهوم با طرح یک کمال‌گرای حساس (زمانی که اینشتین شروع به صحبت کرد، قبل از اینکه عبارت را یک‌جا بگوید، ابتدا آن را تکرار و بعد آن را ادا می‌کرد)، همخوانی دارد. این امر تا جایی ادامه می‌یابد که لالی انتخابی – به‌نحوی‌که امروزه شناخته می‌شود – دیگر به‌عنوان یک سکوت اختیاری در نظر گرفته نمی‌شود.

این اصطلاح به‌تازگی به افرادی اطلاق می‌شود که در شرایط اجتماعی خاصی قادر به صحبت نیستند. این امر در مورد اینشتین که تا زمانی که شروع به صحبت کرد، اصلا نمی‌توانست سخن بگوید فاقد کارایی است.

از آلبرت انیشتین هرگز تست آی‌ کیو گرفته نشده بود؛ اما ضریب هوشی او را ۱۶۰ تخمین می‌زنند. برخی نیز مدعی هستند که ضریب هوشی انیشتین ۸۵ بوده است که این عدد ضریب هوشی طبیعی انسان را نشان می‌دهد؛ ولی این عدد در دوران انیشتین نسبت به مردمان هم ‌زمان خودش عدد بالایی بوده است. (صحت‌ و سقم این نظریه تایید نشده است)

مغز فیزیکدان برجسته، آلبرت اینشتین، موضوع پژوهش و جست‌وجوهای بسیاری بوده است. مغز او طی هفت و نیم ساعت پس از مرگش از سر او خارج گردید. آلبرت اینشتین به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین نابغه‌های قرن بیستم به‌حساب می‌آمد و دلیل جلب‌توجه به‌سوی مغز وی، تلاش برای یافتن رابطه میان کالبدشناسی اعصاب (به انگلیسی: Neuroanatomy) و هوش عمومی یا هوش ریاضیاتی بود. مطالعات انجام‌گرفته نشان داده‌اند که قسمت‌هایی از مغز که مربوط به صحبت کردن و زبان هستند، کوچک‌تر و قسمت‌های مربوط به پردازش‌های عددی و فضایی (تجسم) بزرگ‌تر هستند. مطالعات دیگری، نشان‌دهنده بیشتر بودن تعداد یاخته‌ها در مغز اینشتین هستند؛ اما مغز او از نظر اندازه، فرقی با مغز دیگران ندارد و ۱۲۳۰ گرم است. سال ۲۰۱۲ نتیجه یک پژوهش مفصل، روی چهارده عکس منتشر‌نشده از مغز اینشتین که از «زوایای غیرمتعارف» گرفته‌ شده بودند منتشر شد. همچنین در سال ۲۰۱۳ نتیجه پژوهش دانشمندان دانشگاه چین شرقی در شانگهای و دانشگاه ایالتی فلوریدا در آمریکا در نشریه «مغز» منتشر شد.

همچنین بخوانید :  برای افزایش IQ خود چه کنیم؟

دانشمندان از بررسی عکس‌های منتشر‌نشده مغز اینشتین (دو عکس از نیم‌کره‌های راست و چپ) متوجه یکی دیگر از تفاوت‌های مغز او با سایرین شدند؛ این تصاویر نشان می‌دهند که بخشی از مغز به نام جسم پینه‌ای (کورپوس کالوزوم) در اینشتین بسیار بزرگ‌تر از افراد عادی بوده است. جسم پینه‌ای بزرگ‌ترین دسته رشته‌های عصبی است که دو نیمکره مغز را به هم وصل می‌کند؛ درواقع مهم‌ترین راهی است که اطلاعات بین دو نیمکره مغز مبادله می‌شوند.

آی‌ کیو نوابغ مشهور

آی‌کیو نرمالگوته، شاعر آلمانی، با ضریب هوشی ۲۱۰، نمایشنامه‌نویس، داستان‌نویس، دانشمند، سیاستمدار، کارگردان تئاتر، منتقد و هنرمندی آماتور بود که بزرگ‌ترین شخصیت ادبی عصر مدرن به شمار می‌رفت.

دومین نابغه برتر جهان، لئوناردو داوینچی نقاش، مجسمه‌ساز، معمار، طراح و مهندس ایتالیایی از ضریب هوشی ۲۰۵ برخوردار بود. تابلوهای نقاشی شام آخر و مونالیزا این هنرمند از برجسته‌ترین آثار هنری دوره رنسانس محسوب می‌شد.

امانوئل سویدن برگ، مبتکر مسیحی، فیلسوف و دانشمند الهیات سوئدی بود که با برخورداری از ضریب هوشی ۲۰۵ دست‌نوشته حجیمی از کلام الهی از وی به یادگار مانده است.

گوتفرید ویلهلم فون لایبنیتس، چهارمین نابغه برتر جهان از ضریب هوشی ۲۰۵ برخوردار بود. این فیلسوف برجسته آلمانی در رشته حقوق و فلسفه تحصیل می‌کرد.

جان استوآرت میل، فیلسوف، اقتصاددان و مبلغ مکتب سودمندگرایی انگلیسی بود که از ضریب هوشی ۲۰۰ بهره برده بود. وی همچنین روزنامه‌نگاری برجسته در دوره اصلاحات قرن نوزدهم به شمار می‌رفت. وی از اصل سادگی در زندگی خود تبعیت می‌کرد.

بلز پاسکال، ریاضیدان، فیزیکدان، فیلسوف مذهبی و استاد نثر فرانسوی بود. ضریب هوشی او ۱۹۵ بود و اساس تشکیل تئوری مدرن احتمالات را بنا نهاد.

لودویگ جوزف یوهان ویتگنشتاین، فیلسوف انگلیسی زاده شده در اتریش بود که ضمن برخورداری از ضریب هوش ۱۹۰، بزرگ‌ترین فیلسوف قرن بیستم به شمار می‌رفت.

بابی فیشر که به روبرت جیمز فیشر معروف است، شطرنج ‌باز ماهر آمریکایی بود که از ضریب هوشی ۱۸۷ بهره برده بود. این نابغه مشهور در سال ۱۹۵۸ عنوان جوان‌ترین شطرنج‌باز تاریخ را به خود اختصاص داد. بازی خیره‌کننده وی در مسابقات قهرمانی جهانی ۱۹۷۲ افکار عمومی آمریکا را به بازی شطرنج هدایت کرد.

گالیلئو گالیله فیلسوف علوم طبیعی، منجم و ریاضیدان ایتالیایی بود که به پیشبرد علوم حرکت، ستاره‌شناسی و قدرت مواد کمک شایانی کرد. وی از بهره هوشی ۱۸۵ برخوردار بود و با کشفیات خود از طریق تلسکوپ، علم نجوم را متحول ساخت.

همچنین بخوانید :  چه آزمون‌هایی برای تست هوش و حافظه معتبر است؟

لوئیز جرمانی نکر بارونس دی استل هولستین، معروف به مادام دی استل دانشمند، مبلغ سیاسی و سخنور فرانسوی  سوئیسی بود که از ضریب هوشی ۱۸۰ سهم برده بود. وی به‌عنوان واسطه‌ای میان فرهنگ نو استعماری اروپا به مکتب رمانتیک گرایی به شمار می‌رفت.

البته باید این نکته را مطرح کرد که امروزه با پیشرفت روش‌های سنجش ضریب هوشی افراد بسیاری از جمله کودکان و نوجوانان در این تست‌ها از نمرات بسیاری بالایی برخوردار هستند که با سرچ در اینترنت می‌توانید به اسامی و ویژگی‌های آنان دست پیدا کنید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 31   میانگین:  4.2/5]

9 پاسخ به “آی ‌کیو نرمال چند است؟”

 1. سامیه گفت:

  ضریب هوشیِ من ۱۲۱ هستش . یعنی اگر در یک کشورِ توسعه یافته باشم ضریب هوشیم بالاتر محسوب میشه ؟

 2. لیلا گفت:

  نه عزیزم فرقی نداره کجا به دنیا میای در هر حال مغزت به اندازه ی باهوشی که الان داره موقع تولد هم باهوش بوده

 3. آیا من می تونم تیزهوشان قبول بشم!! گفت:

  آی کیو من احتمالا۱۱۹ است.آیا من می تونم تیزهوشان قبول بشم؟

 4. رضا گفت:

  این که آی کیو نرمال چند است و این بحثا مهم تر از EQ نیست آدم باید EQ بالایی داشته بشه

 5. احمد گفت:

  ضریب هوشی انسان سالم باید بالایی 85 باشه

 6. پاییز گفت:

  ضریب هوشی من ۱۲۷ ولی احساس میکنم اصلا باهوش نیستم تو درس ضعیفم اصلا هم نمیتونم تو یه زمینه تمرکز کنم همش هواسم پرت یه مسئله دیگه میشه

 7. Hasti گفت:

  سلام آی کیو ی من 135 هست ولی از اونجایی که من ۱۰ سالمه و وقتی۵ سالم بود این تست رو گرفتم من نابغه به حساب می یام

 8. فرزان گفت:

  قبول شدن تیزهوشان ربطی به هوش نداره
  فقط بایدخرخونی کرد.همه فکر میکنن هرکسی تیز هوشان قبول شده باهوش بوده ولی اصلا اینطور نیست باید خرخون باشی تا قبول شی

 9. ایران گفت:

  ای کیوی من ۱۳۰ هست در کشور های مختلف فرق داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *