میزان استاندارد ضریب هوشی افراد
تقویت حافظه

آی کیو نرمال چند است؟

[تعداد: 13    میانگین: 3.3/5]

برای بسیاری از ما آگاهی از میزان ضریب هوشی بسیار بااهمیت است و ممکن است بارها از خود سؤال کنیم که ضریب هوشی من چند است؟ و اینکه بدانیم در زمره افراد باهوش هستیم یا با هوشی متوسط؟ نیز برایمان حائز اهمیت است.

در این مقاله سعی داریم به این دو پرسش بسیار مهم پاسخ دهیم.

ما را در ادامه این مطالب همراهی کنید. آنچه ازنظر خواهید گذراند در سر تیترهای زیر ارائه می‌شوند:

 • آی کیو چیست؟
 • IQ یا EQ؟
 • ضریب هوشی نرمال چند است؟
 • انیشتین و ضریب هوشی وی
 • آی کیو نوابغ مشهور

آی کیو چیست؟

آی کیو که بانام‌هایی مانند ضریب هوشی و بهره هوشی هم شناخته می‌شود، مخفف کلمه Intelligence Quotient بوده و به‌عنوان امتیازی برای سنجیدن قابلیت ذهنی افراد هم سن و سال، در نظر گرفته می‌شود.

امتیاز IQ به‌گونه‌ای طراحی‌شده که عدد ۱۰۰ حالت نرمال آن باشد؛ طبق صحبت‌های رابرت مک کال (Robert McCall)، روانشناسی از دانشگاه پیتسبرگ (Pittsburgh)، حدود دوسوم جمعیت جهان در بازه ۱۶ امتیازی این عدد قرار دارند، یعنی کسب نمره‌ای بین ۸۴ تا ۱۱۶ در تست ضریب هوشی، برای اکثریت مردم امکان‌پذیر است و به‌عنوان نرم در نظر گرفته می‌شود.

مک کال در مصاحبه‌ای با وب‌سایت لایو ساینس اظهار کرد که تنها ۲٫۵ درصد مردم قابلیت کسب آی کیو بالای ۱۳۰ را دارند؛ البته ازآنجایی‌که ورژن‌های مختلفی از آزمون آی کیو وجود دارد، ارائه آماری دقیق‌تر، نیازمند مشخص کردن نوع آزمون است. انواع تست آی کیو ۲۰۱۸ وجود دارد که شما می‌توانید با مراجعه به دفاتر مشاوره و یا حتی به‌صورت آنلاین به آن دسترسی پیدا کنید.

ازآنجایی‌که آزمون‌های IQ برای مقایسه توانایی ذهنی افرادی که در گروه سنی یکسانی قرار دارند، طراحی می‌شوند، کودک پنج‌ساله‌ای که نمره ۱۳۰ را در آزمون تست آی کیو برای نوجوانان کسب کند، در ۲٫۵ درصد اول هم‌ سن‌ و سالانش قرار می‌گیرد؛ همان‌طور که فرد چهل‌وپنج‌ساله‌ای که در آزمون آی کیو بزرگ‌سالان امتیاز آی کیو بالای ۱۳۰ را کسب می‌کند، از ۹۷٫۵ درصد بزرگ‌سالان جهان ضریب هوشی بیشتری دارد.

نکته اینجاست که معیار مطلقی برای مقایسه آی کیو آن کودک پنج ‌ساله با شخص چهل ‌و پنج‌ساله وجود ندارد. مک کال در مصاحبه گفت که میزان آی کیو اکثر افراد نسبتاً ثابت می‌ماند، اما برای عده محدودی، این میزان می‌توانند با گذر زمان به‌صورت قابل‌ملاحظه‌ای تغییر کند.

او در ادامه گفت: IQ افراد الزاماً ثابت نیست و به نسبت تجربیات، محیط زندگی، والدین، اعضای شبکه اجتماعی، رابطه‌های فرد با دیگران و به‌طورکلی، به نسبت اتفاقاتی که در زندگی فرد رخ می‌دهد، می‌تواند تغییر کند.

مک کال اظهار کرد که ضریب هوشی تعیین‌کننده میزان موفقیت در مدرسه و (در مقیاس کمتر) محیط و کار است، اما دلیل این نیست که آزمون IQ تمامی معیارهای مرتبط باهوش را به‌صورت مستقل اندازه‌گیری می‌کند، بلکه دلیل، شباهت سیستم پاداش دهی مدرسه و محیط کار با این آزمون‌هاست؛ یعنی موفقیت در هردوی این محیط‌ها، نیازمند تفکر انتزاعی کلامیِ قوی و رِنج خاصی از دانسته‌ها است. این شباهت در محیط‌های دیگر جامعه نیز وجود دارد.

بااین‌حال، آزمون‌های آی کیو توانایی سنجش تمامی مهارت‌های ذهنی و معیارهای شایستگی را ندارند و داشتن آی کیو بالا، تضمین‌کننده موفقیت فرد در عرصه‌های مختلف زندگی نیست.

رابرت استرنبرگ (Robert Sternberg)، استاد توسعه‌ی انسانی دانشگاه کورنل (Cornell)، در همین رابطه می‌گوید: افراد زیادی هستند که باوجود آی کیو نسبتاً پایین، در زندگی موفق می‌شوند و افراد زیادی هم وجود دارند که با داشتن آی کیو بالا، در زندگی موفق نیستند. موفقیت به فاکتورهای مختلفی ازجمله ثبات عاطفی، انگیزه و عقل سلیم (درک عام) وابسته است.

IQ یا EQ؟

ضریب هوشی

مفهوم هوش هیجانی نشان می‌دهد که چرا دو نفر با IQ یکسان، ممکن است به درجات بسیار متفاوتی از موفقیت در زندگی دست یابند. هوش هیجانی یک عنصر بنیادین از رفتار انسان است که جدا و متفاوت از هوش شناختی (عقل) عمل می‌کند. بین IQ و EQ هیچ رابطه شناخته‌ شده‌ای وجود ندارد.

شما اصلاً نمی‌توانید از روی هوش شناختی یا IQ یک نفر هوش هیجانی او را حدس بزنید. این‌یک خبر خوب است زیرا هوش شناختی یا IQ انعطاف‌پذیر نیست. IQ از همان لحظه تولد ثابت است یا دستکم ثبات نسبی دارد.

مگر اینکه یک تصادف، مثلاً آسیب مغزی آن را تغییر دهد، هیچ‌کس با یادگیری واقعیت‌های جدید یا فراگرفتن اطلاعات عمومی بیشتر باهوش نمی‌شود، هوش شناختی یعنی توانایی یادگیری؛ اما برعکس، هوش هیجانی، مهارتی انعطاف‌پذیر است که به‌آسانی آموخته می‌شود، با اینکه بعضی مردم، نسبت به دیگران، به‌طور طبیعی هوش هیجانی بالاتری دارند، کسی که حتی بدون هوش هیجانی به دنیا آمده است بازهم می‌تواند در خود، EQ بالا به وجود آورد.

هوش هیجانی از چهار مهارت اصلی تشکیل می‌شود:

 • خودآگاهی: توانایی شناسایی دقیق هیجان‌های خود و آگاهی از آن‌ها به هنگام تولید. خودآگاهی، کنترل تمایلات خود در نحوه واکنش به اوضاع و افراد مختلف را نیز شامل می‌شود. فردی که از هوش هیجانی بالایی برخوردار است، نسبت به احساسات خود، آگاهی بی ‌واسطه و بدون وقفه دارد.
 • خود مدیریتی: توانایی در به‌کارگیری «آگاهی از هیجان‌ها» به‌منظور انعطاف‌پذیر ماندن و رفتارها را مثبت هدایت کردن، یعنی اینکه بتوانید واکنش‌های هیجانی خود را در مقابل همه مردم و شرایط مختلف کنترل کنید.
 • آگاهی اجتماعی: توانایی در تشخیص دقیق هیجانات دیگران و درک اینکه دقیقاً چه اتفاقی در حال روی دادن است. این موضوع اغلب به این معناست که طرز تفکر و احساسات دیگران را درک می‌کنید، حتی زمانی که خودتان همان احساسات یا تفکرات را ندارید و این همان همدلی است. پس همدلی به معنای درک احساسات دیگران است یعنی خود را جای دیگران گذاشتن، توانایی همدلی، مستقیماً وابسته به توانایی تشخیص احساسات و درک آن‌هاست.
 • مدیریت رابطه: توانایی در به‌کارگیری «آگاهی از هیجانات دیگران» به‌منظور موفقیت در کنترل و مدیریت تعامل‌ها، همچنین این توانایی، ارتباط واضح با شرایط و کنترل مؤثر تعارض‌های دشوار را شامل می‌شود.

هوش هیجانی یعنی توانایی مهار عواطف و تعادل برقرار کردن بین احساسات و منطق، به‌طوری‌که ما را به حداکثر خوشبختی برساند. هوش هیجانی همان توانایی شناخت، درک و تنظیم هیجان‌ها و استفاده از آن‌ها در زندگی است.

ضریب هوشی نرمال چند است؟

شاید این سؤال پیش بیاید که iq نرمال چند است؟

باید یادآور شد که بهره هوشی یا ضریب هوشی یکی از روش‌ها برای سنجش میزان هوش انسان است. گفتنی است بهره هوشی یک عدد با میانگین ۱۰۰ و انحراف معیار ۱۵ است. در تقسیم‌ بندی هوش به‌صورت میانگین نزدیک ۷۰ درصد از مردم دارای هوش میانه، ۱۲ درصد بالاتر از میانه، ۲ درصد بسیار باهوش و یک درصد افراد برگزیده هستند.

برای به دست آوردن بهره هوشی از آزمون‌های مختلفی برای ارزیابی قابلیت‌های مختلف ذهنی استفاده می‌شود. باید این نکته را در نظر گرفت که ضریب هوشی افراد باید در رده سنی مربوط به خود سنجیده شود.

آلفرد بینه ابداع‌کننده روش سنجش و اندازه‌گیری ضریب هوشی برای سنجش آی کیو یک سؤال مهم را مطرح کرد و آن اینکه یک بچه شش‌ساله، چه چیزهایی را باید بفهمد که بتوانیم بگوییم توانایی ذهنی خوبی برای یادگیری دارد؟ این سؤال برای سایر سنین هم مطرح است.

درواقع بینه برای سنجش هوش معیار را متوسط هوش همسالان قرارداد. او کسی که دقیقاً مانند متوسط همسالانش بود را ۱۰۰ در نظر می‌گرفت و به همین نسبت کسانی که بالای متوسط همسالان بودند، بالای ۱۰۰ و کسانی که پایین‌تر از متوسط همسالان بودند را کمتر از ۱۰۰ در نظر می‌گرفت. او همواره در نوشته‌ها و تحلیل‌هایش تأکید می‌کرد که این شیوه سنجش هوش تا حد زیادی بستگی به پیشینه فرهنگی دارد.

فقط کافی است تصور کنید که اگر نمونه آماری شما، از یک شهر خاص یا کشور خاص باشد، نتیجه تا چه حد ممکن است در فضای دیگر نادرست باشد.

خصوصاً اینکه مثلاً برخی از سؤالات بینه، بسیار جنبه فرهنگی داشتند و به مواردی مانند دوری و نزدیکی دو شهر در فرانسه یا اروپا اشاره می‌کردند. پس پاسخ روشنی برای این سؤال که iq نرمال چند است؟ وجود ندارد؛ زیرا با توجه به سن و شرایط فرهنگی، اجتماعی و جغرافیایی این عدد متغیر است.

لوییس ترمن که نیاز آن روز جامعه آمریکا را به‌خوبی می‌دانست، سعی کرد با کمی تغییر و اصلاح، تست آلفرد بینه را در آمریکا مورد  استفاده قرار دهد. درواقع آنچه ما امروز به ‌عنوان تست IQ می‌شناسیم و همین‌طور تعریفی که از IQ داریم، تست و تعریفی است که ترمن، با اصلاح و تکمیل کارهای بینه انجام داده است. از آنجا که نگاه ترمن کمی اقتصادی بود، او زیرکی کرد وازنام دانشگاه استنفورد استفاده کرد. به همین علت ما به‌جای تست ترمن   بینه که روش رایج علمی است، عنوان تست استنفورد   بینه را به کار می‌بریم.

در آزمون استنفورد   بینه سن شما بر اساس آزمون را به سن تقویمی شما تقسیم می‌کنند و آن را در صد ضرب می‌کنند تا بهره هوشی به دست آید. بهره هوشی کمتر از صد، یعنی توانایی ذهنی شما در موضوعات مطرح‌شده در پرسشنامه، کمتر از متوسط کسانی است که سن تقویمی شمارا دارند.

تست استنفورد بینه به‌عنوان یک تست آی کیو برای نوجوانان نیز به کار رود. معمولاً در تست آی کیو معتبر، هر آزمون بخشی از ویژگی‌های مغزی فرد را مورد آزمایش قرار می‌دهد و پس‌ازآن با توجه به سن فرد بهره هوشی محاسبه می‌شود.

یکی دیگر از روش‌های رایج برای سنجش میزان بهره هوشی و تست آی کیو معتبر استفاده از ابزار تست هوش ریون می‌باشد. این آزمون دارای ۶۰ سؤال تصویری بوده و از ۵ سری ۱۲ تایی تشکیل‌شده است. این آزمون نیز می‌تواند به‌عنوان تست آی کیو برای نوجوانان به کار گرفته شود. شما می‌توانید این تست را به‌صورت آنلاین انجام داده و پاسخ را خیلی سریع دریافت کنید.

انیشتین و ضریب هوشی وی

عکسی از فیزیکدان مشهور

پیش از آن‌که به این نکته بپردازیم که آی کیو انیشتین چند بود؟ لازم است شرحی از زندگانی وی به شما ارائه دهیم. آلبرت اینشتین (زاده ۱۴ مارس ۱۸۷۹ – درگذشته ۱۸ آوریل ۱۹۵۵) فیزیک‌ دان نظری یهودی الاصل آلمانی بود. او بیشتر، به خاطر نظریه نسبیت و به‌ویژه برای هم‌ارزی جرم و انرژی (E=mc۲ که از آشناترین رابطه‌ها در فیزیک بین غیر فیزیک‌دان‌هاست) شهرت دارد.

علاوه بر این، او در بسط تئوری کوانتوم و مکانیک آماری سهم عمده‌ای داشت. اینشتین جایزه نوبل فیزیک را در سال ۱۹۲۱ برای خدماتش به فیزیک نظری و به‌خصوص به خاطر کشف قانون اثر فوتوالکتریک دریافت کرد. او به دلیل تأثیرات چشمگیرش، به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین فیزیک‌دانانی شناخته می‌شود که به این جهان پا گذاشته‌اند.

آلبرت خیلی دیرتر از بچه‌های معمولی، عاقبت در سن سه‌ سالگی شروع به حرف زدن کرد. به دلیل پیشرفت کند کلامی اینشتین و گرایش او به بی‌توجهی به هر موضوعی که در مدرسه برایش خسته ‌کننده بود و در مقابل توجه صرف او به مواردی که برایش جالب بودند باعث شده بود که برخی همچون خدمه منزل آن‌ها، او را کند ذهن بدانند.

در مورد خصیصه کودکی اینشتین در مورد زبان‌آموزی با تأخیر، شمار معدودی گفته‌اند که اینشتین دارای لالی انتخابی بوده است و ممکن است تا زمانی که نتوانسته به‌صورت کامل جملات را ادا کند از تکلم امتناع کرده باشد. گرچه این مفهوم با طرح یک کمال‌گرای حساس (زمانی که اینشتین شروع به صحبت کرد، قبل از اینکه عبارت را یکجا بگوید ابتدا آن را تکرار کرده و بعد آن را ادا می‌کرد)، همخوانی دارد این امر تا جایی ادامه می‌یابد که لالی انتخابی – به‌نحوی‌که امروزه شناخته می‌شود – دیگر به‌عنوان یک سکوت اختیاری در نظر گرفته نمی‌شود.

این اصطلاح به‌تازگی به افرادی اطلاق می‌شود که در شرایط اجتماعی خاصی قادر به صحبت نیستند. این امر در مورد اینشتین که تا زمانی که شروع به صحبت کرد اصلاً نمی‌توانست سخن بگوید فاقد کارایی است.

از آلبرت انیشتین هرگز تست آی کیو گرفته نشده بود. اما ضریب هوشی او را ۱۶۰ تخمین می‌زنند. برخی نیز مدعی هستند که ضریب هوشی انیشتین ۸۵ بوده است که این عدد ضریب هوشی افراد متوسط را نشان می‌دهد ولی این عدد در دوران انیشتین نسبت به مردمان هم ‌زمان خودش عدد بالایی بوده است. (صحت‌ و سقم این نظریه تأیید نشده است)

مغز فیزیک ‌دان برجسته، آلبرت اینشتین، موضوع پژوهش و جستجوهای بسیاری بوده است. مغز او طی هفت و نیم ساعت پس از مرگش از سر او خارج گردید. آلبرت اینشتین به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین نابغه‌های قرن بیستم به‌حساب می‌آمد و دلیل جلب‌توجه به‌سوی مغز وی، تلاش برای یافتن رابطه میان کالبدشناسی اعصاب (به انگلیسی: Neuroanatomy) و هوش عمومی یا هوش ریاضیاتی بود. مطالعات انجام‌گرفته نشان داده‌اند که قسمت‌هایی از مغز که مربوط به صحبت کردن و زبان هستند، کوچک‌تر و قسمت‌های مربوط به پردازش‌های عددی و فضایی (تجسم) بزرگ‌تر هستند. مطالعات دیگری، نشان‌دهنده بیشتر بودن تعداد یاخته‌ها در مغز اینشتین هستند.

هرچند مغز او ازنظر اندازه فرقی بامغز دیگران ندارد و ۱۲۳۰ گرم است. سال ۲۰۱۲ نتیجه پژوهش مفصلی بر روی چهارده عکس منتشرنشده از مغز اینشتین که از «زوایای غیرمتعارف» گرفته‌ شده بودند منتشر شد. همچنین در سال ۲۰۱۳ نتیجه پژوهش دانشمندان دانشگاه چین شرقی در شانگهای و دانشگاه ایالتی فلوریدا در آمریکا در نشریه «مغز» منتشر شد.

دانشمندان از بررسی عکس‌های منتشرنشده مغز اینشتین (دو عکس از نیم‌کره‌های راست و چپ) متوجه یکی دیگر از تفاوت‌های مغز او با سایرین شدند. این تصاویر نشان می‌دهد که بخشی از مغز به نام جسم پینه‌ای (کورپوس کالوزوم) در اینشتین بسیار بزرگ‌تر از افراد عادی بوده است. جسم پینه‌ای بزرگ‌ترین دسته رشته‌های عصبی است که دو نیمکره مغز را به هم وصل می‌کند؛ درواقع مهم‌ترین راهی است که اطلاعات بین دو نیمکره مغز مبادله می‌شوند.

آی کیو نوابغ مشهور

ضریب هوشی نوابغ مشهور

گوته شاعر آلمانی با ضریب هوشی ۲۱۰، نمایشنامه‌نویس، داستان‌نویس، دانشمند، سیاستمدار، کارگردان تئاتر، منتقد و هنرمندی آماتور بود که بزرگ‌ترین شخصیت ادبی عصر مدرن به شمار می‌رفت.

لئوناردو داوینچی نقاش، مجسمه‌ساز، معمار، طراح و مهندس ایتالیایی دومین نابغه برتر جهان از ضریب هوشی ۲۰۵ برخوردار بود. تابلوهای نقاشی شام آخر و مونالیزا این هنرمند از برجسته‌ترین آثار هنری دوره رنسانس محسوب می‌شد.

امانوئل سویدن برگ، مبتکر مسیحی و فیلسوف و دانشمند الهیات سوئدی بود که با برخورداری از ضریب هوشی ۲۰۵ دست‌نوشته حجیمی از کلام الهی از وی به یادگار مانده است.

گوتفرید ویلهلم فون لایبنیتس چهارمین نابغه برتر جهان از ضریب هوشی ۲۰۵ برخوردار بود. این فیلسوف برجسته آلمانی در رشته حقوق و فلسفه تحصیل کرد.

جان استوآرت میل، فیلسوف، اقتصاددان و مبلغ مکتب سودمندگرایی انگلیسی بود که از ضریب هوشی ۲۰۰ بهره برده بود. وی همچنین روزنامه‌نگاری برجسته در دوره اصلاحات قرن نوزدهم به شمار می‌رفت. وی از اصل سادگی در زندگی خود تبعیت می‌کرد.

بلز پاسکال، ریاضیدان، فیزیکدان، فیلسوف مذهبی و استاد نثر فرانسوی بود. ضریب هوشی او ۱۹۵ بود و اساس تشکیل تئوری مدرن احتمالات را بنا نهاد.

لودویگ جوزف یوهان ویتگنشتاین فیلسوف انگلیسی زاده شده در اتریش بود که ضمن برخورداری از ضریب هوش ۱۹۰ به‌عنوان بزرگ‌ترین فیلسوف قرن بیستم به شمار می‌رفت.

بابی فیشر که به روبرت جیمز فیشر معروف است، شطرنج ‌باز ماهر آمریکایی بود که از ضریب هوشی ۱۸۷ بهره برده بود. این نابغه مشهور در سال ۱۹۵۸ عنوان جوان‌ترین شطرنج‌باز تاریخ را به خود اختصاص داد. بازی خیره‌کننده وی در مسابقات قهرمانی جهانی ۱۹۷۲ افکار عمومی آمریکا را به بازی شطرنج هدایت کرد.

گالیلئو گالیله فیلسوف علوم طبیعی، منجم و ریاضیدان ایتالیایی بود که به پیشبرد علوم حرکت، ستاره‌شناسی و قدرت مواد کمک شایانی کرد. وی از بهره هوشی ۱۸۵ برخوردار بود و کشفیاتش از طریق تلسکوپ علم نجوم را متحول ساخت.

لوئیز جرمانی نکر بارونس دی استل هولستین معروف به مادام دی استل دانشمند، مبلغ سیاسی و سخنور فرانسوی  سوئیسی بود که از ضریب هوشی ۱۸۰ سهم برده بود. وی به‌عنوان واسطه‌ای میان فرهنگ نو استعماری اروپا به مکتب رمانتیک گرایی به شمار می‌رفت.

البته باید این نکته را مطرح کرد که امروزه با پیشرفت روش های سنجش ضریب هوشی افراد بسیاری ازجمله کودکان و نوجوانان در این تست‌ها از نمرات بسیاری بالایی برخوردار هستند که با سرچ در اینترنت می‌توانید به اسامی و ویژگی‌های آنان دست پیدا کنید.

نظر شما درباره “آی کیو نرمال چند است؟

 1. سامیه گفت:

  ضریب هوشیِ من ۱۲۱ هستش . یعنی اگر در یک کشورِ توسعه یافته باشم ضریب هوشیم بالاتر محسوب میشه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *