با این 17 راهکار مهارت یادگیری خود را بهبود دهید!

مهارت یادگیری

همه ما در هر جایگاهی که قرار داریم می‌توانیم چیزهای بیشتری برای پیشرفت و موفقیت خود یاد بگیریم؛ این یادگیری می‌تواند در حوزه‌های مختلفی مانند کسب‌وکار، درس خواندن و روش‌های توسعه فردی باشد.

برای یادگرفتن چیزهای جدید باید تعهد، انضباط شخصی و هوشیاری داشته باشید. انگیزه بالا برای مطالعه، کلید موفقیت در یادگیری است؛ شما باید اراده داشته باشید که هر مسئله‌ای را حتی اگر بسیار سخت باشد حل کنید. اگر انگیزه برای مطالعه نداشته باشید، روش‌ها و فنون یادگیری به شما کمکی نمی‌کنند.

یادگیری از تلاش‌های شما حاصل می‌شود؛‌ سعی کنید چیزهایی که می‌خواهید یاد بگیرید را به آموخته‌های قبلی خود ربط دهید؛ اطلاعات اگر برای شما پراهمیت باشند در ذهن شما بیشتر می‌مانند. شما می‌توانید با استفاده از تفکر فعال، سوال پرسیدن و استفاده عملی از دانش مهارت‌های یادگیری خود را افزایش دهید. در ادامه مقاله به ارائه نکاتی برای یادگیری بیشتر می‌پردازیم.

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

 • اصول راهبردی برای یادگیری
 • روش‌های یادگیری
 • نکات تقویت مهارت یادگیری

همچنین بخوانید: «افزایش سرعت مغز در یادگیری»

اصول راهبردی برای یادگیری

برای اینکه زمان مناسب برای یادگیری را انتخاب کنید، باید اصول آن را بدانید. این اصول عبارت‌اند از:

۱- تعیین اهداف

اگر اهمیت کاری را که می‌خواهید یاد بگیرید ندانید، به علت کمبود زمان، کمبود انرژی و بی‌انگیزه بودن از ادامه تلاش دست می‌کشید. بنابراین اولین مرحله برای یادگیری صحیح و کاربردی، تعیین اهداف یادگیری و پیدا کردن راه‌ حل برای رسیدن به آن‌ها است. برای این کار ابتدا از خود سوال بپرسید که قصد دارید از یادگیری چه چیزهایی به دست آورید؟ و چرا برای یادگیری زمان می‌گذارید؟

به این نکته توجه داشته باشید اهدافی که برای خود تعیین می‌کنید باید واقع‌بینانه باشند. برای ایجاد تصویرهای ذهنی از تکنیک تجسم استفاده کنید؛ این تصویرها باید به شما کمک کنند تا متوجه شوید یادگیری چگونه می‌تواند زندگی شما را بهتر کند. شما با تقسیم کردن آن‌ها به اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت باید بتوانید آن‌ها را به فهرست کارهای روزانه خود اضافه کنید. 

۲- شناسایی موانع

در مرحله دوم، موانعی را که باعث می‌شوند به برنامه‌ریزی خود برای یادگیری عمل نکنید، شناسایی کنید و برای رفع آن‌ها به دنبال راه‌حل باشید. برای این کار می‌توانید موانع رسیدن به اهداف و استراتژی‌های رفع‌ آن‌ها را روی کاغذ یادداشت کنید.

۳- تمرکز

شاید فکر کنید برای یادگیری باید زمان زیادی را اختصاص دهید؛ اما حقیقت این است که اگر تمرکز داشته باشید از فرصت‌های کوتاه نیز می‌توانید به بهترین حالت استفاده کنید. برای استفاده بهتر از دقایق خود، می‌توانید از تکنیک‌های افزایش تمرکز نیز استفاده کنید. با از بین بردن عوامل حواس‌پرتی، حتی اگر زمان کوتاهی برای مطالعه دارید، روی آن چیزی که می‌خوانید یا یاد می‌گیرید، تمرکز کنید.

۴- استفاده از زمان مناسب

بسیاری از افراد تصور می‌کنند یادگیری مهارت جدید باید پس از انجام دادن کارهای روزانه و در زمان‌های خالی انجام شود؛ اما این تصور اشتباهی است. زمانی که همه کارهای روزانه خود را انجام می‌دهید معمولا خسته هستید، بنابراین بازدهی شما برای یادگیری کاهش می‌یابد. یادگیری به زمانی نیاز دارد که ذهن آماده باشد. به همین علت باید ساعت‌های اوج بازدهی خود در طول روز را بشناسید و یادگیری را زمان‌بندی کنید تا از زمان خود بهینه استفاده کنید.

اگر یادگیری را به عادت تبدیل کنید، می‌توانید همیشه چیزهای جدیدی یاد بگیرید.

۵- تبدیل کردن یادگیری به عادت

اگر یادگیری را به عادت تبدیل کنید، می‌توانید همیشه چیزهای جدیدی یاد بگیرید. به دست آوردن عادت‌های خوب به تلاش منظم و روزانه نیاز دارد. برای ایجاد عادت به برنامه روزانه خود دقت کنید و زمان مشخصی از روز را به یادگیری چیزهای جدید اختصاص دهید. برای ایجاد انگیزه، برای خود پاداش در نظر بگیرید؛ این کار باعث می‌شود زمانی که وسوسه می‌شوید کار دیگری انجام دهید، باز هم به به یادگیری ادامه دهید.

به یاد داشته باشید که عادت‌ها همان فعالیت‌های کوچک روزانه هستند که شما خود را برای انجام آن‌ها مجبور می‌کنید. پس اگر مدت زمانی با تلاش و پشتکار باشید، می‌توانید یادگیری را به عادت تبدیل کنید.

۶- انتخاب سبک یادگیری

شناسایی سبک یادگیری بسیار مهم است؛ زیرا می‌توانید با روش مناسب خود یاد بگیرید. برای مثال برخی از افراد زمانی که مطالب را یادداشت می‌کنند می‌توانند مطالب را یاد بگیرند و حفظ کنند یا برخی افراد برای یادگرفتن چیزی باید آن کارها را انجام دهند.

۷- همکاری

تعامل داشتن با افراد دیگر یکی از ساده‌ترین کارها برای یادگیری است؛ اگر بدانید کسانی هستند که در مشکلات به شما کمک می‌کنند، به جای ناامیدی در مسیر یادگیری قدم برمی‌دارید. همچنین شرکت کردن در کلاس‌های آموزشی به همراه کسانی که به یادگیری اهمیت می‌دهند، به شما کمک می‌کند تا برای رسیدن به اهداف خود پیگیرتر باشید. علاوه بر این مسئله می‌توانید به همراه همکاران خود، گروهی برای یادگیری و استفاده از تجربیات یکدیگر تشکیل دهید.

افزایش همکاری با یکدیگر

روش‌های یادگیری

برای یادگیری ۳ روش وجود دارد؛ اگر روش مناسب خود را تشخیص دهید، یادگیری موثرتری خواهید داشت.

۱- یادگیری دیداری

افرادی که یادگیری دیداری دارند، از طریق مشاهده کردن می‌آموزند. این افراد در کلاس‌ ردیف‌های جلو می‌نشینند، منظم و مرتب هستند، هنگام به خاطر سپردن مطالب چشم‌های خود را می‌بندند و تصاویر، ویدیوها و رنگ‌ها به یادگیری آن‌ها کمک می‌کند. برخی تمرینات برای تقویت مهارت‌های دیداری عبارت‌اند از:

 •  از وسایل یادگیری دیداری استفاده کنید: اگر یادگیری شما به روش دیداری است بهتر است تمام چیزهایی را که می‌شنوید به نوشتار تبدیل کنید. برای مثال زمانی که در کلاس شرکت می‌کنید و استاد فیلم آموزشی می‌گذارد یا درباره نکات مشخصی صحبت می‌کند، آن‌ها را یادداشت کنید؛ سپس آن‌ها را مرور کنید. اگر استاد هنگام تدریس از اسلاید استفاده می‌کند، به آن‌ها توجه ویژه داشته باشید و روی آن‌ها تمرکز کنید؛ زیرا حرف‌های استاد را فراموش می‌کنید اما تصاویر روی نمایشگر را به خاطر می‌سپارید.
 • از نمودارها و مدل‌ها و تصاویر استفاده کنید: اگر محتوایی را که مطالعه می‌کنید با استفاده از خلاقیت خود به شکل و نمودار تبدیل کنید، یادگیری شما افزایش پیدا می‌کند و نمره‌های شما بالا می‌رود.
 • یادداشت‌برداری کنید: برخی اساتید هنگام تدریس به دانش‌آموزان یا دانشجویان می‌گویند نیازی به نوشتن نیست فقط گوش کنید. در این زمان افرادی که سبک یادگیری شنیداری دارند مطلب را یاد می‌گیرند؛ اما افرادی که سبک یادگیری دیداری دارند باید بنویسند تا یاد بگیرند. بنابراین اگر استاد شما سریع تدریس می‌کند و شما نمی‌توانید صحبت‌های او را بنویسید، از او بخواهید تا خلاصه جزوه و طرح کلی از مباحث تدریس‌شده را به شما بدهد.

۲- یادگیری شنیداری

افرادی که سبک یادگیری شنیداری دارند، با گوش کردن یاد می‌گیرند. این افراد در کلاس در جایی می‌نشینند که خوب بشنوند و زمانی که درس می‌خوانند مطالب را با صدای بلند زمزمه می‌کنند؛ بیشتر از نوشتن، صحبت می‌کنند و تمایل دارند که آموخته‌های خود را با دیگران به اشتراک‌ بگذارند. برخی تمرینات برای تقویت یادگیری شنیداری عبارت‌اند از:

 • صحبت‌های استاد در زمان تدریس را ضبط کنید:‌ اگر نوع یادگیری شما شنیداری است، هنگام تدریس استاد اجازه بگیرید و صدای او را ضبط کنید؛ سپس هنگام مطالعه دوباره به آن گوش دهید.
 • سوال بپرسید: زمانی که استاد مطالب مهمی را تدریس می‌کند، شما نیز با سوال پرسیدن در تدریس مشارکت کنید. زمانی که مطالب را از زبان استاد می‌شنوید یاد می‌گیرید، اما اگر یک بار هم خودتان بگویید و سوال بپرسید، یادگیری شما بیشتر می‌شود. اگر از آن دسته افرادی هستید که خجالت می‌کشید در جمع سوال کنید، سوالات خود را پایان کلاس از استاد بپرسید. استاد نیز از پیگیری شما برای یادگیری استقبال خواهد کرد و سوالات شما را پاسخ خواهد داد.
 • گروه تشکیل دهید: با دوستان خود گروه‌های کوچک تشکیل دهید و با آن‌ها درباره مسائل درسی بحث و گفت‌وگو داشته باشید. با این کار موضوعات مختلف به چالش کشیده می‌شوند و هیچ نکته‌ای از چشم شما دور نمی‌ماند. علاوه بر این کار می‌توانید مطالبی را که مطالعه کردید به نفر دیگری توضیح دهید تا یادگیری خود را افزایش دهید.

۳- یادگیری لمسی یا حرکتی

افرادی که سبک یادگیری لمسی یا حرکتی دارند، با لمس اشیا و انجام کارهای عملی مطالب را یاد می‌گیرند. این افراد هنگام یادگیری مطالب فعالیت زیادی دارند، استراحت زیادی حین یادگیری به خود می‌دهند و اغلب از حرکت دست و زبان بدن کمک می‌گیرند. این افراد از یادگیری مهارت‌های عملی مانند آشپزی، مهندسی و ساختن چیزهای مختلف لذت می‌برند. برخی تمرینات برای تقویت این نوع مهارت یادگیری عبارت‌اند از:

 1. مفاهیم را نمایش دهید: برای یادگیری مطالب درسی آن‌ها را نمایش دهید. سعی کنید مفاهیم را برای خود روشن‌تر کنید؛ برای مثال اگر مبحث درسی شما درباره DNA است، با قطعات مختلف یک الگو از آن بسازید.
 2. زیر مطالب مهم خط بکشید و آن‌ها را برجسته کنید:‌ اگر تکنیک یادداشت‌برداری برای یادگیری شما موثر نیست می‌توانید زیر مطالب مهم خط بکشید و آن‌ها را برجسته کنید. برای این کار از رنگ‌های مختلف استفاده کنید و هر رنگ‌ را نشانه موضوع خاصی قرار دهید.
 3. مطالب تئوری را به عملی تبدیل کنید: برای این کار می‌توانید به یک گروه علمی بپیوندید و مطالبی را که یاد می‌گیرید به صورت عملی پیاده‌سازی کنید. برای مثال اگر درباره یک نرم‌افزار مطالبی می‌خوانید، سعی کنید تا حد ممکن با کامپیوتر خود کار کنید تا آن را به صورت عملی یاد بگیرید.

افزایش یادگیری لمسی یا حرکتی

نکات تقویت مهارت یادگیری

افزایش یادگیری به دانش‌آموزان در مقاطع مختلف کمک می‌کند تا نمرات بهتری کسب کنند و به موفقیت برسند. اگر می‌خواهید یادگیری بهتری در مطالب درسی داشته باشید، به این نکات توجه کنید:

۱- پیش‌خوانی کنید

قبل از شروع کلاس درباره محتوای آموزشی مطالعه داشته باشید. با مراجعه به برنامه آموزشی و پیش‌خوانی‌ مطالب، برای یادگیری آماده می‌شوید و هنگام تدریس مطالب را بهتر به ذهن خود می‌سپارید.

با استفاده از تکنیک‌های تندخوانی می‌توانید مطالب زیاد را در مدت زمان کوتاه بخوانید و یاد بگیرید.

۲- استفاده از تکنیک‌های تندخوانی

با استفاده از تکنیک‌های تندخوانی می‌توانید مطالب زیاد را در مدت زمان کوتاه بخوانید و یاد بگیرید. بسیاری از افراد تصور می‌کنند زمانی که سرعت مطالعه زیاد شود، کیفیت مطالعه آن‌ها کاهش پیدا می‌کند؛ اما واقعیت این چنین نیست بلکه با افزایش سرعت، کیفیت مطالعه نیز زیاد می‌شود و بیشتر از زمان خود استفاده می‌کنید.

۳- وقت‌شناس باشید

سعی کنید همیشه به موقع یا حتی چند دقیقه زودتر سر کلاس‌های درس حاضر شوید. اگر دیرتر به کلاس برسید و استاد درس را شروع کرده باشد؛ تمرکز شما از دست می‌رود و مدام به دنبال نکاتی که از دست داده‌اید می‌گردید و در نهایت مدت زیادی طول می‌کشد تا با سایر افراد کلاس همگام شوید.

۴- قبل از شروع کلاس یادداشت‌های جلسه قبل را مطالعه کنید

بهتر است هنگام تدریس استاد یادداشت‌برداری کنید و در جلسه بعد قبل از شروع کلاس یادداشت‌های خود را مرور کنید تا برای یادگیری مطالب جدید آمادگی داشته باشید؛ اما اگر روش یادگیری خود را تشخیص دادید و از افرادی هستید که نمی‌توانید هم گوش دهید و هم بنویسید، صدای استاد را ضبط کنید و در منزل به آن گوش دهید یا از او خواهش کنید که یادداشت‌ها خود را در اختیار شما گذارد. علاوه بر این برای تثبیت مطالبی که آموختید، بهتر است تکالیف هر روز را همان روز انجام دهید.

۵- روش یادگیری خود را تشخیص دهید

همان‌طور که گفته شد ۳ روش برای یادگیری وجود دارد، اگر نمی‌دانید روش یادگیری شما چگونه‌ است، می‌توانید از مشاور کمک بگیرید یا تست‌هایی را که برای تشخیص سبک یادگیری طراحی شده‌اند انجام دهید.

سوالات خود را بپرسید؛ اگر سوالات برطرف نشوند، یادگیری شما کامل نمی‌شود.

۶- سوال بپرسید

هر زمانی که در کلاس برای شما سوال ایجاد شد روی کاغذ بنویسید و در موقع مناسب آن‌‌ها را از استاد بپرسید. اگر سوالات برطرف نشوند، یادگیری شما کامل نمی‌شود و ادامه درس را نیز نمی‌توانید یاد بگیرید. به این نکته توجه داشته باشید که بیشتر اساتید سوال پرسیدن را نشانه یادگیری و ذهن آماده می‌دانند.

۷- تغذیه سالم داشته باشید

خوردن خوارکی‌های سالم مانند ماهی، میوه و سبزیجات باعث عملکرد بهتر مغز می‌شوند. علاوه بر آن شکلات تلخ نیز به بهبود عملکرد مغز کمک می‌کند. زمانی که شکلات می‌خورید مغز دوپامین آزاد می‌کند که باعث می‌شود سریع‌تر یاد بگیرید.

داشتن تغذیه سالم

نتیجه‌گیری

در این مقاله به اصول یادگیری، روش‌های یادگیری و ارائه برخی راهکارها برای تقویت آن پرداختیم. زمانی که سریع یاد بگیرید حافظه شما تقویت می‌شود و انگیزه و اعتمادبه‌نفس بیشتری خواهید داشت. مهم‌ترین کار برای تقویت مهارت یادگیری، تشخیص سبک خود است؛ اگر روش یادگیری خود را بشناسیم، می‌توانیم با انجام دادن برخی کارها آن را تقویت کنیم و به موفقیت برسیم. برای افزایش تمرکز در یادگیری می‌توانید از کتاب «۱۸ دقیقه » نیز استفاده کنید.

همچنین بخوانید: «۵ روش افزایش سرعت مطالعه کنکور + افزایش سرعت یادگیری»

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین: 3/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *