مواد غذایی مضر برای حافظه

مهم ترین عضو بدن هر انسانی ذهن و حافظه اوست که بکر است و تنها مختص به اوست و می تواند با استفاده از آن بهترین زندگی را برای خود ترتیب دهد. پس بهتر است از این گنجینه ای که داریم نهایت استفاده را داشته باشیم و با انجام فعالیت هایی به بهبود و افزایش کارایی آن کمک کنیم. ورزش کردن و داشتن تغذیه ی سالم باعث می شود بتوانیم مغز کاراتری داشته باشیم اما اگر از برخی مواد غذایی مضر برای حافظه استفاده کنیم نمی توان به کارایی خوب مغز امیدوار بود. مضر یعنی آنچه به مرور زمان به سلامتی روح و جسم ما آسیب می زند و نمی گذارد از بدن خود نهایت استفاده را ببریم. در ادامه برخی از این مواد غذایی را توضیح می دهیم. باید اضافه کنم که  زندگی صنعتی امروزه ما را از مواد غذایی سالم و ارگانیک دور کرده و به سمت مواد غذایی سوق داده که اصلا برای سلامتی توصیه نمی شود.

لیست مواد غذایی مضر برای حافظه

 1. فست فود ها : قریب به اتفاق فست فود ها مثل انواع ساندویج ها و پیتزاهای آماده در رستوران دارای نمک و چربی بالا هستند و به سلامت قلب ، عروق و باطبع ذهن آسیب می رسانند.
 2. شکر ،قند و شیرین کننده های مصنوعی ، مانند آسپارتام و اسپلندا، آسیب‌های دائمی به سیستم عصبی وارد می‌کنند.
 3. چربی های اشباع شده مثل روغن های حیوانی و پنیر
 4. چربی های ترانس کره‌ی مارگارین جامد، خامه‌ی شیرینی و کیک، پیتزای یخ‌زده، خمیر منجمد، خامه‌ی قهوه و پاپ‌کورن‌های مایکروویوی.
 5. الکل از جمله موادی است که به سرعت وارد مویرگ های مغز می شود و عملکرد آن را مختل می کند.
 6. غذاهای فرآوری شده یا پیش پخته
 7. غذاهای شور
 8. گوشت قرمز: از نگاه طبع سنتی باعث سردی مغز می شود و میزان چربی اشباع بالایی دارد.
 9. آرد سفید: بهتر است از نان هایی استفاده کنید که با آرد کامل پخته شده اند مثل سنگک
 10. پروتئین های پردازش شده مثل سوسیس و کالباس.
 11. غذاهای سرخ شده

هر کدام از خوراکی های بالا که در رژیم غذایی این روزهای ما بسیار دیده می شوند می توانند آسیب های جبران ناپذیری به سیستم قلبی عروقی و مغزی ایجاد کنند و حافظه را نیز تحت تاثیر قرار دهند و کارایی آن را به مروز زمان کاهش دهند. با اجتناب از مصرف این خوراکی‌های، شما ممکن است اثرات واکنش سریع‌تر، حافظه‌ی بهتر و تمرکز بالاتر را احساس کنید.

براساس طب سنتی نیز در صورت افزایش سردی (سردی و تری یا سردی و خشکی) در مغز کاهش حافظه  و هوش را در پی خواهد داشت.

آنچه فراموشی می آورد:

 1. خوردن پنیر به ویژه در وعده صبحانه
 2. حجامت در گودی پس گردن
 3. خوردن سیب ترش و گشنیز
 4. کوتاه نکردن ناخن ها
 5. بی خوابی کشیدن
 6. زیاده روی در خوردن گوشت قرمز

امام رضا(ع) فراوان خوردن گوشت حیوان وحشی و گاو،خشکی عقل،سرگشتگی فهم،کندی ذهن و فروانی فراموشی می آورد.

به طور کلی تعادل در خوردن و خوابیدن و تحرک می تواند برای ما زندگی خوبی را رقم بزند و هر گونه افراط و تفریط به سلامت روح و جسم و روان ما آسیب وارد می کند.  مثل افراط در خوردن بستنی،سس سویا، برنج سفید و مواردی از این دست آسیب های جبران ناپذیری به ما وارد می کند.

اگر بخواهیم جامعه ی هوشمند و پیشرفته ای داشته باشیم باید بیش از پیش به تغذیه و تحرک و مطالعه اهمیت بدهیم و مواد غذایی مضر برای حافظه و سلامتی را بشناسیم از استرس ها دور باشیم و سعی کنیم کمتر عصبانی شویم. همچنین ساعاتی در روز تمرکز کنیم و برای خود برنامه ریزی داشته باشیم.

به امید داشتن جامعه ای سالم و آگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *