موفقیت مالی چیست؟

۲۰ عادت مهم برای موفقیت مالی

راز دستیابی به موفقیت مالی چیزی است که بسیاری از ما طی زندگی خود در جستجوی آن بوده و یا از آن اجتناب کرده‌ایم. بااین‌وجود، افراد بسیاری وجود دارند که از زندگی راحت به‌واسطه موفقیت مالی خود برخوردار هستند. بررسی شرایط این افراد نشان می‌دهد بسیاری از آن‌ها دارای عاداتی مشترک با یکدیگر بوده‌اند. در ادامه این مقاله فهرستی از عادات کلیدی افرادی که ازنظر مالی موفق شناخته می‌شوند را معرفی می‌کنیم.


عادت اول:

ایجاد بودجه و پیروی از آن

موفقیت مالی چیست

موفقیت مالی چیست

توانایی برنامه‌ریزی برای نیازهای مالی و تعیین محدودیت‌ها در برخی هزینه‌های خاص تقریباً همیشه در بلندمدت نتایج بهتری را به همراه خواهد داشت. شاید هر فردی بتواند اقدام به بودجه‌بندی کند، اما نظم کافی برای دنبال کردن آن دشوارتر است. بنابراین توصیه می‌شود تا جایی که ممکن است به طور نظام‌مند به ایجاد بودجه و پس‌انداز آن طبق برنامه‌های از پیش تعیین شده پایند باشید.


عادت دوم:

حفظ حداقلی هزینه‌های ماهانه و مکرر

موفقیت مالی چیست

موفقیت مالی چیست

افرادی که ازنظر مالی موفق هستند هزینه‌های ماهانه خود را ارزیابی کرده و در صورت امکان آن‌ها را کاهش می‌دهند. در واقع کاری که افراد موفق انجام می‌دهند این است که با اجتناب از هزینه‌های غیرضروری، بخش بیشتری از درآمد خود را به پس‌انداز اختصاص می‌دهند. به عنوان مثال زمانی که می‌توان از یک لباس برای دو فصل متفاوت استفاده نمود دیگر لزومی به خرید لباس نو و متعاقباً پرداخت هزینه اضافی نیست و بهتر است مبلغ لباس دوم را پس‌انداز نمود.


عادت سوم:

بهره‌مندی از آموزش مالی سالم

افراد موفق عموماً سعی می‌کنند تا از نظر مالی از جریان‌ها و روندهای اقتصادی فعلی به‌ خوبی آگاه شوند و به‌طور مداوم دانش خود را افزایش داده و . بر همین اساس، آن‌ها قادرند هنگام مدیریت پول تصمیم‌گیری‌های درستی انجام دهند.


عادت چهارم:

تمرکز بر دوره زمانی بلندمدت

موفقیت مالی چیست

افراد موفق  برای دستیابی به این موفقیت مالی از زمان‌های دوری برنامه ریزی کرده‌اند. اگر شما نیز می‌خواهید به موفقیت مالی دست یابید, توصیه می‌شود توانایی تفکر خود را درباره‌ی هدف‌های مالی بلندمدت تقویت نمایید البته در ضورتی که شرایط مالی امروزتان را فراموش نکنید.

 


.عادت پنجم:

 پول و درک ارزش آن

موفقیت مالی چیست

موفقیت مالی چیست

بیشتر چیزهایی که انسان را خوشحال و باانگیزه می‌سازد را می‌توان به وسیله‌ی پول نهیه نمود بنابراین  افرادی که ارزش پول را درک کرده و می‌شناسند می‌توانند به میزان بیشتری از سایر افراد به موفقیت مالی دست یابند.


عادت ششم:

اولویت داشتن پس‌انداز

موفقیت مالی چیست

پس‌انداز یعنی چه؟ پس‌انداز یعنی مبلغی که پس از جدا نمودن هزینه‌های لازم و مصرفی فرد باقی می‌ماند و معمولاً برای روز مبادا در بانک نگهداری می‌شود. افرادی که پس‌انداز می‌کنند به لحاظ مالی احساس امنیت بیشتری خواهند داشت. حتی اگر درآمد زیادی نیز نداشته باشید با پس‌انداز تنها بخش کوچکی از درآمدتان می‌توانید در درازمدت نتایج جالب توچهی دریافت نمایید.


عادت هفتم

مقایسه خود با دیگران ممنوع

هر فردی تلاش‌ها و ویژگی‌های فردی و خصوصی خاص خود را دارد و مقایسه‌ی خود با دیگران نوعی توهین به فرد است. افراد موفق از نظر مالی, زمان و سرمایه‌ی خود را برای مقایسه خود با دیگران تلف نمی‌کنند و بیشتر بر روی توانایی‌ها و اهداف مالی خود متمرکز هستند.


عادت هشتم

نداشتن بدهی 

موفقیت مالی چیست

موفقیت مالی چیست؟

بهترین و رایج‌ترین نوع بدهی این است که فردی پولی را از فردی دیگر قرض بگیرد. تا جاییکه می‌توانید سعی کنید بدهکار نباشید زیرا اگر بدهکار نباشید، موفقیت مالی می‌تواند به‌ سادگی برای شما محقق شود.


عادت نهم

مدیریت هزینه‌های غیرمترقبه

قطعاً برای شما هم پیش آمده است که در خود تمایل به خرید چیزی را داشته اید که نیازی به آن نداشته اید . به عنوان مثال درحالیکه چندین خودکار سالم و قابل استفاده دارید باز هم میل به خرید خودکاری دیگر دارید. افرادی که از موفقیت مالی برخوردار هستند به خوبی توانسته‌اند هزینه‌های ناگهانی به وجود آمده را کنترل و مدیریت کنند.


عادت دهم

سرمایه‌گذاری برای آینده

موفقیت مالی چیست

موفقیت مالی چیست؟

می‌توان به راههای مختلفی برای آینده سرمایه‌گذاری نمود. به عنوان مثال تصمیم‌گیری درباره سرمایه‌گذاری برای بازنشستگی پیش از موعد، بیمه عمر, بیمه آتش‌سوزی و سایر بیمه‌ها می‌تواند شما را در مسیر امنیت مالی چند گام جلوتر قرار دهد.


عادت یازدهم

دقت و احتیاط در زمان تصمیم‌گیری

بهتر است تصمیم‌گیری درست  و با تامل انجام شود یعنی تا جاییکه بتوانید از تصمیم‌گیری‌های سریع و ناگهانی و بدون تفکر جلوگیری کنید برای دستیابی به موفقیت مالی شانس بیشتری خواهید داشت . در واقع افراد موفق زمانی را به پژوهش درباره احتمالات، توجه به شرایط موجود و تمرکز بر آنچه واقعاً اهمیت دارد، صرف می‌کنند.


عادت دوازدهم

پیگیری بدهی‌ها

موفقیت مالی چیست

موفقیت مالی چیست

برخی مواقع پیگیری این‌که چه مقدار بدهکار هستید، آسان‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. این در شرایطی است که افراد موفق ازنظر مالی همواره آگاهی کامل و دقیقی از میزان بدهی خوددارند.


عادت سیزدهم

صرفه‌جویی در زندگی

بسیاری از ثروتمندان جهان از زندگی پر از تجملات لذت می‌برند که برای اکثر مردم رؤیایی بیش نیست. اما آن‌ها نیز فعالیت خود را با در اختیار داشتن خانه‌ای لوکس و هواپیمای اختصاصی آغاز نکرده‌اند. بسیاری از ثروتمندان جهان صرفه‌جویی و فعالیت در چارچوب آنچه در اختیار داشته را دنبال کرده‌اند. آن‌ها با ارزیابی هزینه‌های خود موارد غیرضروری را حذف کرده و در زمان ممکن تنظیمات لازم در بودجه خود را انجام داده‌اند.


عادت چهاردهم

تعیین اهداف

موفقیت مالی چیست

افراد موفق ازنظر مالی فعالیت خود را با تعیین اهداف آغاز کرده و تعیین اهداف جدید پس از دستیابی به اهداف قدیمی را دنبال کرده‌اند.


عادت پانزدهم

معوق نگذاشتن

افرادی موفق ازنظر مالی هنگامی‌که صورت‌حساب و یا قبضی را دریافت می‌کنند، آن را پرداخت می‌کنند. آن‌ها بدهی‌های خود را نادیده نمی‌گیرند و به‌سرعت آن‌ها را پرداخت می‌کنند.


عادت شانزدهم

موفقیت مالی چیست

موفقیت مالی چیست

آغازی زودهنگام

تفکر و برنامه‌ریزی برای آینده مالی از هرزمانی می‌تواند آغاز شود. چه این روند با افتتاح حساب پس‌انداز هنگامی‌که با والدین خود زندگی می‌کنید و چه با سرمایه‌گذاری برای بازنشستگی آغاز شود، به هر میزان که قادر به پس‌انداز باشید، تفاوتی بزرگ در پایان کار را رقم خواهید زد.


عادت هفدهم

همکاری با مشاوران حرفه‌ای

حتی باهوش‌ترین و موفق‌ترین افراد در جهان به کمک افراد حرفه‌ای دیگر نیازمند هستند. آن‌ها ترس و نگرانی از مشاوره با افراد متخصص در حوزه‌های خاص ندارند.


عادت هجدهم

صبر

موفقیت مالی یک‌شبه حاصل نمی‌شود. در اغلب موارد روندی چندساله باپشتکار و تعهد زمینه‌ساز دستیابی به این هدف است.


عادت نوزدهم

امیدواری

موفقیت مالی چیست

موفقیت مالی چیست

افراد موفق ازنظر مالی به‌ندرت در مسیر تحقق اهداف خود و در مواجهه با چالش‌ها دلسرد و ناامید می‌شوند. در مسیر موفقیت مالی باید برای زمان‌های سخت، رویدادهایی غیرمنتظره و مواقعی که احساس می‌کنید به بن‌بست رسیده‌اید، آماده‌باشید.


عادت بیستم

درس گرفتن از اشتباهات گذشته

استفاده نامناسب و اشتباه از پول اتفاقی معمول در زندگی همه انسان‌ها محسوب می‌شود. همه ما چنین اشتباهاتی را انجام می‌دهیم، اما افرادی که درنهایت به موفقیت مالی دست می‌یابند نه‌تنها این اشتباهات را انجام داده، بلکه آموزه‌های لازم از آن‌ها را فراگرفته‌اند. به گفته “بیل گیتس”، یکی از مشهورترین ثروتمندان جهان، جشن گرفتن موفقیت خوب است، اما مهم‌تر از آن توجه به آموزه‌های شکست است.


 پس در نتیجه

موفقیت مالی چیست

موفقیت مالی چیست

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

۴ پاسخ به “موفقیت مالی چیست؟”

 1. محمد گفت:

  سلام به آقای محمدی بسیار خوب خودم.
  من دیگه خسته شده ام از بی توجهی به خودم و….. دیگه اگه همین جور پیش بیاد کل آموزشها و کل زندگیم رو کنار میذارم چون اصلآ بعد از دو سال تا به حال نتونستم به حداقل پولی که از این سایتها میخوام برسم. دو سال و خرده ای. هرچقدر با سایت مختلف کار میکنم نمیتونم به حداقل دستمزد آنها برسم. خواهش میکنم به من کمک کنید تا منم به حداقل پولی که دقیقا” گار خودم نیست و بدست مردم بیچاره میرسه ، برسم.

 2. لینک کوتاه گفت:

  سلام ممنونم عالی بود سپاسگذارم

 3. جمال مجد گفت:

  سلام وقت بخیر، عالی بود

  • تیم پشتیبانی مطالعه شریف گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف سلام
   از همراهی و دلگرمی شما دوست پرمحبت بسیار سپاس گزاریم، امیدواریم که مسیر موفقیتی که با مطالعه شریف شروع کرده اید به سرمنزل مورد دلخواه شما برسد.
   دوستدار همیشگی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *