موفقیت مالی چیست؟

۲۰ عادت مهم برای موفقیت مالی

راز دستیابی به موفقیت مالی موضوعی است که بسیاری از ما طی زندگی خود در جست‌وجو آن بوده‌ایم یا از آن اجتناب کرده‌ایم. بااین‌وجود، افراد بسیاری وجود دارند که به دلیل موفقیت مالی خود، زندگی راحتی دارند. بررسی شرایط این افراد نشان می‌دهد که بسیاری از آن‌ها عادت‌های مشترکی با یکدیگر دارند. در ادامه این مقاله فهرستی از عادت‌های کلیدی افرادی را که ازنظر مالی موفق شناخته می‌شوند معرفی می‌کنیم.


عادت اول:

بودجه‌بندی و پیروی از آن

موفقیت مالی چیست

موفقیت مالی چیست

توانایی برنامه‌ریزی برای نیازهای مالی و تعیین محدودیت‌ها در برخی هزینه‌های خاص، همیشه در بلندمدت نتایج بهتری را به همراه خواهد داشت. شاید هر فردی بتواند اقدام به بودجه‌بندی کند، اما نظم کافی برای دنبال کردن آن بسیار سخت است؛ بنابراین بهتر است که تا جایی ممکن، به طور نظام‌مند به ایجاد بودجه و پس‌انداز آن طبق برنامه‌های از پیش تعیین‌شده پایند باشید.


عادت دوم:

حفظ حداقلی هزینه‌های ماهانه و مکرر

موفقیت مالی چیست

موفقیت مالی چیست

افرادی که ازنظر مالی موفق هستند هزینه‌های ماهانه خود را ارزیابی می‌کنند و در صورت امکان آن‌ها را کاهش می‌دهند. در واقع کاری که افراد موفق انجام می‌دهند این است که با اجتناب از هزینه‌های غیرضروری، بخش بیشتری از درآمد خود را به پس‌انداز اختصاص می‌دهند. برای مثال زمانی که می‌توان از یک لباس برای دو فصل متفاوت استفاده نمود، دیگر نیازی به خرید لباس نو و پرداخت هزینه اضافی نیست و بهتر است مبلغ لباس دوم را پس‌انداز کنید.


عادت سوم:

بهره‌مندی از آموزش مالی سالم

افراد موفق معمولا سعی می‌کنند تا از نظر مالی از جریان‌ها و روندهای اقتصادی فعلی به‌ خوبی آگاه شوند و به‌طور مداوم دانش خود را افزایش دهند. بر همین اساس، آن‌ها می‌توانند هنگام مدیریت پول، تصمیم‌‌های درستی بگیرند.


عادت چهارم:

تمرکز بر دوره زمانی بلندمدت

موفقیت مالی چیست

افراد موفق برای دستیابی به موفقیت مالی از زمان‌های دوری برنامه‌ریزی کرده‌اند. اگر شما نیز می‌خواهید به موفقیت مالی برسید، بهتر است که توانایی تفکر خود را درباره‌ هدف‌های مالی بلندمدت تقویت نمایید. البته نباید شرایط مالی امروز خود را فراموش کنید.

 


عادت پنجم:

 پول و درک ارزش آن

موفقیت مالی چیست

موفقیت مالی چیست

بیشتر چیزهایی که انسان را خوشحال و باانگیزه می‌کند، می‌توان به وسیله‌ پول تهیه نمود؛ بنابراین افرادی که ارزش پول را درک می‌کنند، می‌توانند بیشتر از دیگران به موفقیت مالی برسند.


عادت ششم:

اولویت داشتن پس‌انداز

موفقیت مالی چیست

پس‌انداز به پولی گفته می‌شود که پس از جدا نمودن هزینه‌های لازم و مصرفی فرد باقی می‌ماند و معمولا برای روز مبادا در بانک نگهداری می‌شود. افرادی که پس‌انداز می‌کنند به لحاظ مالی احساس امنیت بیشتری خواهند داشت. حتی اگر درآمد زیادی نیز نداشته باشید با پس‌انداز بخش کوچکی از درآمدتان می‌توانید در بلندمدت، نتایج جالبی دریافت نمایید.


عادت هفتم:

مقایسه خود با دیگران ممنوع

هر فردی تلاش‌ها و ویژگی‌های فردی و خاص خود را دارد و مقایسه‌ خود با دیگران نوعی توهین است. افرادی که به موفقیت مالی می‌رسند، زمان و سرمایه‌ خود را برای مقایسه خود با دیگران تلف نمی‌کنند و بیشتر روی توانایی‌ها و اهداف مالی خود تمرکز می‌کنند.


عادت هشتم:

نداشتن بدهی 

موفقیت مالی چیست

موفقیت مالی چیست؟

قرض گرفتن پول از دیگران، بهترین و رایج‌ترین نوع بدهی است. تا جایی که می‌توانید سعی کنید بدهکار نباشید؛ زیرا در این صورت موفقیت مالی می‌تواند به‌ سادگی برای شما محقق شود.


عادت نهم:

مدیریت هزینه‌های غیرمترقبه

قطعا برای شما هم پیش آمده است که تمایل به خرید چیزی داشته‌اید که نیازی به آن نداشته‌اید. برای مثال درحالی که چندین خودکار سالم و قابل استفاده دارید باز هم میل به خرید خودکاری دیگر دارید. افرادی که از موفقیت مالی برخوردار هستند، به خوبی توانسته‌اند هزینه‌های ناگهانی به وجود آمده را کنترل و مدیریت کنند.


عادت دهم:

سرمایه‌گذاری برای آینده

موفقیت مالی چیست

موفقیت مالی چیست؟

می‌توان با راه‌های مختلفی برای آینده سرمایه‌گذاری کرد. برای مثال تصمیم‌گیری درباره سرمایه‌گذاری برای بازنشستگی پیش از موعد، بیمه عمر، بیمه آتش‌سوزی و سایر بیمه‌ها می‌تواند شما را در مسیر امنیت مالی چند گام جلوتر قرار دهد.


عادت یازدهم:

دقت و احتیاط در زمان تصمیم‌گیری

بهتر است تصمیم‌گیری درست و با تامل انجام شود؛ یعنی تا جایی که می‌توانید از تصمیم‌های سریع، ناگهانی و بدون تفکر جلوگیری کنید تا برای دستیابی به موفقیت مالی شانس بیشتری داشته باشید. در واقع افراد موفق زمانی را به پژوهش درباره احتمالات، توجه به شرایط موجود و تمرکز بر آنچه واقعا اهمیت دارد، صرف می‌کنند.


عادت دوازدهم:

پیگیری بدهی‌ها

موفقیت مالی چیست

موفقیت مالی چیست

برخی مواقع پیگیری این‌که چه مقدار بدهکار هستید، آسان‌تر از چیزی است که تصور می‌کنید. این در شرایطی است که افراد موفق از نظر مالی همواره آگاهی کامل و دقیقی از میزان بدهی خود دارند.


عادت سیزدهم:

صرفه‌جویی در زندگی

بسیاری از ثروتمندان جهان از زندگی پر از تجملات لذت می‌برند که برای اکثر مردم رویایی بیش نیست؛ اما آن‌ها نیز از ابتدای زندگی خانه لوکس و هواپیمای اختصاصی نداشته‌اند. بسیاری از ثروتمندان جهان صرفه‌جویی و فعالیت در چارچوب آنچه در اختیار داشته را دنبال کرده‌اند. آن‌ها با ارزیابی هزینه‌های خود، موارد غیرضروری را حذف کرده و در زمان ممکن تنظیمات لازم در بودجه خود را انجام داده‌اند.


عادت چهاردهم:

تعیین اهداف

موفقیت مالی چیست

افراد موفق از نظر مالی، فعالیت خود را با تعیین اهداف آغاز می‌کنند و پس از دستیابی به آن‌ها، اهداف جدیدی برای خود مشخص می‌کنند.


عادت پانزدهم:

معوق نگذاشتن

افراد موفق از نظر مالی، هنگامی‌که صورت‌حساب یا قبضی را دریافت می‌کنند، آن را پرداخت می‌کنند. آن‌ها بدهی‌های خود را نادیده نمی‌گیرند و به‌سرعت آن‌ها را پرداخت می‌کنند.


عادت شانزدهم:

آغازی زودهنگام

موفقیت مالی چیست

موفقیت مالی چیست

تفکر و برنامه‌ریزی برای آینده مالی از هر زمانی می‌تواند آغاز شود؛ چه این روند با افتتاح حساب پس‌انداز هنگامی‌که با والدین خود زندگی می‌کنید شروع شود و چه با سرمایه‌گذاری برای بازنشستگی آغاز شود. به هر اندازه که پس‌انداز کنید، تفاوتی بزرگ در پایان کار را رقم خواهید زد.


عادت هفدهم:

همکاری با مشاوران حرفه‌ای

حتی باهوش‌ترین و موفق‌ترین افراد در جهان به کمک افراد حرفه‌ای دیگر نیازمند هستند. آن‌ها ترسی از مشاوره با افراد متخصص در حوزه‌های خاص ندارند.


عادت هجدهم:

صبر

موفقیت مالی یک‌شبه حاصل نمی‌شود. در اغلب موارد روندی چندساله با پشتکار و تعهد زمینه‌ساز دستیابی به این هدف است.


عادت نوزدهم:

امیدواری

موفقیت مالی چیست

موفقیت مالی چیست

افراد موفق ازنظر مالی، به‌ندرت در مسیر تحقق اهداف خود و در مواجهه با چالش‌ها دلسرد و ناامید می‌شوند. در مسیر موفقیت مالی باید برای زمان‌های سخت، رویدادهای غیرمنتظره و مواقعی که احساس می‌کنید به بن‌بست رسیده‌اید، آماده‌باشید.


عادت بیستم:

درس گرفتن از اشتباهات گذشته

استفاده نامناسب و اشتباه از پول اتفاقی معمول در زندگی همه انسان‌ها است. همه ما چنین اشتباهاتی را انجام می‌دهیم؛ اما افرادی که درنهایت به موفقیت مالی دست می‌یابند نه‌تنها این اشتباهات را انجام می‌دهند، بلکه درس‌های زیادی از آن‌ها می‌گیرند. به گفته بیل گیتس، یکی از مشهورترین ثروتمندان جهان، جشن گرفتن موفقیت خوب است؛ اما مهم‌تر از آن توجه به آموزه‌های شکست است.


 پس در نتیجه

موفقیت مالی چیست

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 3   میانگین:  2.3/5]

4 پاسخ به “موفقیت مالی چیست؟”

 1. محمد گفت:

  سلام به آقای محمدی بسیار خوب خودم.
  من دیگه خسته شده ام از بی توجهی به خودم و….. دیگه اگه همین جور پیش بیاد کل آموزشها و کل زندگیم رو کنار میذارم چون اصلآ بعد از دو سال تا به حال نتونستم به حداقل پولی که از این سایتها میخوام برسم. دو سال و خرده ای. هرچقدر با سایت مختلف کار میکنم نمیتونم به حداقل دستمزد آنها برسم. خواهش میکنم به من کمک کنید تا منم به حداقل پولی که دقیقا” گار خودم نیست و بدست مردم بیچاره میرسه ، برسم.

 2. لینک کوتاه گفت:

  سلام ممنونم عالی بود سپاسگذارم

 3. جمال مجد گفت:

  سلام وقت بخیر، عالی بود

  • تیم پشتیبانی مطالعه شریف گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف سلام
   از همراهی و دلگرمی شما دوست پرمحبت بسیار سپاس گزاریم، امیدواریم که مسیر موفقیتی که با مطالعه شریف شروع کرده اید به سرمنزل مورد دلخواه شما برسد.
   دوستدار همیشگی شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *