موفقیت چیست؟ ۱۰ راز موفقیت در زندگی
رشد فردی و موفقیت

موفقیت چیست؟ ۱۰ راز موفقیت در زندگی

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

شما موفقیت را چگونه معنی می‌کنید؟ اگر از شما بپرسند که موفقیت یعنی چه چگونه پاسخ می‌دهید؟ آیا موفقیت به معنی گواهینامه‌ها و مدارک مختلفی است که بر دیوار اتاقتان نصب شده است؟ یا گرمایی که هنگام قدم گذاشتن در اولین خانه‌ی‌ خود در قلبتان احساس می‌کنید؟ یا شاید هم احساس رضایتی که وقتی به حساب بانکی خود نگاه می‌کنید و بدون هیچ دغدغه‌ای قبض‌های خود را پرداخت می‌کنید.

رمز موفقیت در زندگی چیست؟ اگر پاسخ دادن به این سؤال‌ها برایتان جذاب است و شما نیز به دنبال رازهای موفقیت در زندگی می‌گردید، مقاله‌ی زیر را دنبال کنید تا از توصیه‌ها و اطلاعات مختلفی که برای شما فراهم شده است بهره‌ی لازم را ببرید. انتظار می‌رود که پس از خواندن این مطلب بتوانید نه‌تنها به تمام موارد و سؤالات مطرح‌شده در بالا پاسخ دهید بلکه بتوانید تعریف خود از موفقیت، راهی که بیشترین تناسب را با اخلاق و خصوصیات شما داشته باشد، نیز پیدا کنید. سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • موفقیت برای شما به چه معناست؟
  • موفقیت یعنی برنامه داشتن برای زندگی
  • رمز موفقیت از دیدگاه افراد موفق
  • معنای متغیر رازهای موفقیت
  • ۱۰ راز موفقیت در زندگی
موفقیت

موفقیت

موفقیت برای شما به چه معناست؟

یکی از بهترین تعریف‌هایی که از موفقیت شنیده‌ شده مربوط به گوینده‌ی رادیو آقای ارل نایتین‌گیل است. زمانی که از او سؤال شده که موفقیت یعنی چه او در جواب گفته” موفقیت یعنی بتوانید تشخیص دهید چه ایده یا هدفی ارزش دنبال کردن دارد”. وقتی صحبت از تعریف و راز‌های موفقیت می‌شود، برخی مردم این‌گونه فکر می‌کنند که اگر به مقدار مشخصی پول در حساب بانکی خود برسند، موفقیت در زندگی را تجربه کرده‌اند.

برای مثال آن‌ها گمان می‌کنند زمانی که توانستند درآمد یک میلیارد تومانی کسب کنند یا خانه‌ی رؤیایی خود را بخرند و یا ‌وقتی شغل رؤیایی خود را به دست آورده‌اند، موفق هستند. شاید در ابتدا رمز موفقیت ازنظر شما تنها یافتن یک شغل مناسب باشد. اما در همان زمانی که عمر شما می‌گذرد شیوه‌ی تعریف کردن موفقیت تغییرات اساسی‌ای می‌کند.

همه‌ی انسان‌ها زمان زیادی از دوران جوانی خود را در فکر و تلاش برای پیدا کردن کار مناسب صرف می‌کنند تا کاری که با توانایی‌های آن‌ها تناسب داشته و حقوق کافی نیز داشته باشد، پیدا کنند. همین افراد ممکن است در مرحله‌ای دیگر به‌شدت به دنبال ورود به دانشگاه باشند و آن را از راز‌های موفقیت خود بدانند. بعضی مواقع انجام دادن یک کار کوچک نیز ممکن است همانند یک موفقیت بزرگ جلوه کند، به‌خصوص زمانی که پای احساسات و عواطف انسانی در میان باشد.

وقتی به خود می‌آیید متوجه می‌شوید که در مراحل مختلف زندگی به‌طور پیوسته تعریف‌های متفاوت و در مواردی متناقضی از راز موفقیت داشته‌اید و برخلاف چیزی که ممکن است خیلی از افراد بگویند می‌فهمید که موفقیت تعریف ثابت و محدودی ندارد. به‌عبارت‌دیگر، نمی‌توان به سؤال موفقیت یعنی چه پاسخ مشخص و ثابتی داد که برای همه‌ی افراد با علایق مختلف و خصوصیات مختلف صادق باشد. مسئله در چنین شرایطی کاملاً تغییر می‌کند و باید این سؤال را پرسید که چگونه می‌توان موفقیت در زندگی را به‌گونه‌ای تعریف کرد که دستیابی به آن آسان‌تر باشد؟

موفقیت

موفقیت

موفقیت یعنی برنامه داشتن برای زندگی

رمز موفقیت این است که برنامه‌ای از پیش برای زندگی داشته باشید و در مدت زمانی طولانی و با لذت و خوش‌گذرانی آن را انجام دهید؛ دقیقاً به همین سادگی. برای بهتر توضیح دادن جمله‌ی بالا دو مثال را دنبال می‌کنیم. بیایید فرض کنیم می‌خواهید وزن کم کنید. وزن شما در حال حاضر ۱۰۰ کیلوگرم است و می‌خواهید به وزن ۸۰ کیلوگرم برسید. برنامه ریخته‌اید که هر روز بعد از کار به باشگاه بروید و رژیم غذایی نیز بگیرید. غذاهای سرخ‌کرده را حذف می‌کنید. هفته‌ی بعد تصمیم می‌گیرد میزان فعالیت خود را بیشتر کنید. راز موفقیت شما این است که از این طریق و با افزایش هفته‌به‌هفته‌ی این برنامه، در مسیر اجرای هرچه بهتر آن گام برمی‌دارید.

ممکن است این برنامه ۶ ماه، یک سال و یا حتی دو سال طول بکشد. در این مدت شما به‌تدریج، بدون فشار و با لذت به هدف خود نزدیک می‌شوید. کم‌کم این کاهش وزن در ظاهر شما مشهود می‌شود و دوستان شما از آن تعریف می‌کنند. آمادگی بدنی شما افزایش پیدا می‌کند و می‌توانید پابه‌پای آن‌ها در کوهنوردی، دوچرخه‌سواری و غیره شرکت کنید. همه‌ی این‌ها از نگاه من خصوصیات موفقیت در زندگی است.

در مثال بعد فرض کنید که یک پدر یا مادر تنها هستید و برنامه‌ای از پیش آماده شده برای تربیت و بزرگ کردن کودک خود دارید. شما رازهای موفقیت را در غذای خوب، محیط خوب و معلم خوب برای فرزندتان می‌دانید. کودک شما به مدرسه می‌رود، شما آموزش‌های لازم را به او منتقل می‌کنید و به او می‌فهمانید موفقیت یعنی چه. دیدن موفقیت کودکتان در مدرسه و جوایزی که دریافت می‌کند بسیار برای شما لذت‌بخش خواهد بود و به آن افتخار خواهید کرد. این هم مثال دیگر از موفقیت در زندگی‌هاست که هیچ ارتباطی با پول ندارد.

رمز موفقیت این است که برنامه‌ای از پیش آماده شده برای زندگی داشته باشید و در مدت زمانی طولانی و با لذت آن را انجام دهید.

خلاصه‌ی کلام ما این است که رمز موفقیت این نیست که خانه‌ای بخرید، پولدار شوید و یا سفرهای مداوم خارجی و پرهزینه داشته باشید. چه بسیارند افرادی که در بهترین مناطق کشورهای ثروتمند جهان زندگی می‌کنند و ازلحاظ مالی در شرایط فوق‌العاده‌ای قرار دارند اما به‌هیچ‌عنوان احساس شادی نمی‌کنند. طلاق را بارها تجربه کرده‌اند، با فرزندان خود مشکل دارند، با مشکلاتی نظیر الکل و مواد مخدر دست‌وپنجه نرم می‌کنند، استرس دارند و نمی‌توانند بر کار خود تمرکز کنند. آن‌ها راز موفقیت را تنها در کار و پول می‌دانند و اصطلاحاً از یک زندگی تک‌بعدی حمایت می‌کنند که مشخصاً به شکست آن‌ها در جنبه‌های دیگر زندگی منجر می‌شود. واقعاً چگونه می‌توان ادعا کرد که چنین افرادی توانسته‌اند موفقیت در زندگی را تجربه کنند.

رمز موفقیت

رمز موفقیت

رمز موفقیت از دیدگاه افراد موفق

پول تنها نشان‌دهنده‌ی ارزش شما در بازار اقتصادی است. برخی از افراد گمان می‌کنند که افرادی که پول‌ زیادی کسب می‌کنند موفق‌اند اما مسئله هرگز به این‌گونه نیست. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد موفقیت در زندگی ارتباط مستقیمی با داشتن برنامه‌ای از پیش آماده دارد. این‌ها برخی نظرات افراد موفق در پاسخ به این سؤال است که “موفقیت یعنی چه؟“:

  • موفقیت چیزی نیست که به دنبال آن باشید، بلکه چیزی است که توسط شخصیتی که کسب می‌کنید به‌سوی شما می‌آید.
  • هر چقدر فعال‌تر و عملی‌تر در کارها درگیر شوید، احساس موفقیت بیشتری خواهید کرد.
  • یکی از مهم‌ترین راز‌های موفقیت این است که صبح با خنده از خواب بلند شوید و بدانید که روز فوق‌العاده‌ای خواهید داشت.
  • موفقیت مقصدی نیست که به آن برسید، بلکه کیفیت مسیری است که می‌پیمایید.

معنای متغیر رازهای موفقیت

موفقیت و تعریف‌های سنتی‌ای که ما از آن داریم پیوسته در حال تغییر است. در سال‌های نه‌چندان دور بسیاری از افراد رمز موفقیت را در پول زیاد می‌دانستند و عدم توانایی در این مسیر را یک شکست بزرگ تلقی می‌کردند. بااین‌حال در سال‌های اخیر این طرز فکر تغییر زیادی کرده است و ما نیز خود را مسئول می‌دانیم که این فکر بسته و قدیمی را تغییر دهیم. در ادامه به سه نکته‌ی کلیدی در مورد رازهای موفقیت می‌پردازیم که انسجام و یکپارچگی بهتری با مفهوم موفقیت در دنیای امروز ما دارند:

رازهای موفقیت

رازهای موفقیت

۱- یک طرز فکر سالم :

تفاوت زیادی بین فردی که به خود و راهش اطمینان دارد با فردی که پول زیادی کسب می‌کند تا فقط بتواند چیزهای زیادی بخرد وجود دارد و دقیقاً به همین دلیل است که یک طرز فکر سالم از راز‌های موفقیت است. البته منظور ما شرایط روانی افراد نیست،‌ بلکه مجموعه‌ای از تمایلات است که به شما کمک می‌کند به کار‌ها و شیو‌ه‌ی خاصی از انجام دادن‌ آن‌ها عادت کنید. یک طرز فکر سالم راز موفقیت شما در زندگی است. یعنی شکلی از شرایط که مدام شما را در حال استرس و فشار زیاد قرار ندهد و اجازه دهد شما با حداکثر توانایی خود به سمت اهداف خود و موفقیت در زندگی حرکت کنید. یکی از کارهایی که خیلی می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند تمارین ذهن آگاهی است.

یک طرز فکر سالم

یک طرز فکر سالم

۲- برای حرفه‌ی خود احترام قائل شوید :

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که رسانه‌ها و پلتفرم‌های اجتماعی نه‌تنها نظر مردم نسبت به شما، بلکه حتی نحوه‌ی رفتار شما با دیگران را نشر می‌دهند. ممکن است پول زیادی داشته باشید اما اگر در حرفه‌ی خود رفتار درستی با مردم نداشته باشید، موفقیتتان قطعاً توخالی خواهد بود. افراد موفق می‌دانند که رمز موفقیت این است که در همه‌چیز الگوی دیگران باشند. راز موفقیت در کار این است که وقتی به گذشته نگاه می‌کنید و با افرادی که با شما کار می‌کردند ارتباط می‌گیرید بدانید که آن‌ها از شما با احترام و محبت یاد می‌کنند. با توجه به شرایط دنیای امروز ما، احترام داشتن یکی از اساسی‌ترین رازهای موفقیت است که همواره همراه شما خواهد بود.

موفقیت و تعریف‌های سنتی‌ای که ما از آن داریم پیوسته در حال تغییر است. در سال‌های نه چندان دور بسیاری از افراد رمز موفقیت را در پول زیاد می‌دانستند و عدم توانایی در این مسیر را یک شکست بزرگ تلقی می‌کردند.

۳- اطراف خود را از انسان‌های باثبات پرکنید :

حتماً افرادی را می‌شناسید که روابط و اطرافیان خود را برای منفعت شخصی قربانی کرده‌اند. اما این اشخاص همواره از چنین کارهایی پشیمان می‌شوند زیرا در زندگی تنها می‌مانند. آن‌ها این فرصت فوق‌العاده برای ساختن ارتباط قوی و الهام‌بخش با دیگران و قدم گذاشتن در مسیر موفقیت در زندگی را از دست داده‌اند.

بخشی از راز موفقیت این است که مسیر خود را با افراد مناسب شریک بشوید. این شراکت می‌تواند یک دوستی صادقانه باشد، یک رابطه‌ی عاطفی و یا یک شراکت کاری ثمربخش. تنهایی به‌هیچ‌عنوان مطلوب نیست و می‌تواند عامل اصلی عدم موفقیت شما باشد. بنابراین همواره بخشی از پاسخ به این سؤال که موفقیت یعنی چه، این خواهد بود که موفقیت در زندگی یعنی اطرافتان مملو از انسان‌هایی محترم، لذت‌بخش و موفق باشد.

۱۰ راز موفقیت در زندگی

در قسمت‌های قبل تلاش کردیم بیشتر به سؤال موفقیت یعنی چه پاسخ دهیم و بر این نکته تأکید کردیم که موفقیت معیار ثابت و مشخصی برای سنجش ندارد. هر کس در حرفه و زندگی شخصی خود می‌تواند به نحوی علایق و استعداد‌های خود را شکوفا کند و رضایت بالایی از زندگی داشته باشد. به‌عبارت‌دیگر رمز موفقیت هرگز پولدار بودن نیست، این جمله در عین سادگی و قابل‌فهم بودن، پیچیدگی‌هایی نیز دارد.

نکته‌ی قابل‌ذکر در این مورد این است که هر موجودی در جهان همیشه تحت تأثیر عامل‌های بی‌شماری قرار دارد. هر کدام از این عوامل تأثیر خود را بر شکل خاص زندگی و هستی آن موجود می‌گذارند. انسان نیز از این قاعده مستثنا نیست و البته به دلیل تأثیر مسائل فرهنگی و اجتماعی تأثیرات پیچیده‌تری از محیط اطرافش دریافت می‌کند. به همین دلیل است که راز موفقیت انسان هرگز نمی‌تواند یک عامل یگانه مانند پول باشد. انسان‌ها در مراحل مختلف زندگی و در فرهنگ‌های مختلف ممکن‌ است موفقیت در زندگی را به شکل‌های گوناگون تجربه کنند.

با تمام این تفاسیر وقتی از رازهای موفقیت صحبت به میان می‌آید، منظور موفقیتی قابل‌لمس و لذت‌بخش است که کاملاً با شرایط شما تناسب دارد. شاید علاقه داشته باشید فروش و سود بیشتری را تجربه کنید، در اداره‌ی خود ترفیع بگیرید، به‌عنوان یک بازیگر معروف و یا حتی نویسنده‌ای معتبر و خوب، شناخته شوید. بسیاری از متخصصان این حوزه، موفقیت را به دو نوع عمده تقسیم‌بندی می‌کنند:

موفقیت در تمایز یافتن و موفقیت در رضایت داشتن. منظور از تمایز یافتن این است که رمز موفقیت‌تان در کسب کردن خصوصیاتی است که شما را از دیگران متمایز می‌کند و الگوی آن‌ها قرار می‌دهد. بااین‌حال ما بر روی این شکل از موفقیت تأکید نداریم و ۱۰ راز موفقیت را برای رضایت بیشتر از زندگی در اختیار شما قرار می‌دهیم. با استفاده از همین ۱۰ مورد نیز می‌توانید پاسخ بهتری به سؤال موفقیت یعنی چه بدهید:

۱۰ راز موفقیت در زندگی

۱۰ راز موفقیت در زندگی

راز اول : افکار خود را کنترل کنید

باید به این راز موفقیت باور داشته باشید، وگرنه روزی دچار ناامیدی و شکست خواهید شد. باید باور داشته باشید که می‌توانید افکار خود را کنترل کنید. شاید بگویید کنترل افکار در دستان شما نیست و انسان‌ها در مقابل هجوم افکار منفی یا مثبت از خود اراده‌ای ندارند اما رمز موفقیت شما در این است که بدانید چنین تصوری اشتباه است. شما همیشه‌ می‌توانید از طریق معطوف کردن توجه خود به چیزهای دیگر، کنترل افکار خود را به‌صورت غیرمستقیم به دست بگیرید. تجربه کردن موفقیت در زندگی وابستگی زیادی به این توانایی شما خواهد داشت.

راز دوم : شجاع باشید

شجاعت یکی از ویژگی‌های اساسی و از مهم‌ترین راز‌های موفقیت است. تمام قبایل بدوی کشف‌شده و تمام اجتماعات متمدن انسانی تمایل دارند که به سمت انسان‌های شجاع روی بیاورند. ترسیدن از چیزهای موهوم و خیالی به آن‌ها اجازه می‌دهد که جان بگیرند و سد راه موفقیت در زندگی شوند. هیچ شخصیت بزرگی هیچ‌گاه به ترسو و بزدل بودن شناخته نشده است.

شجاع باشید

شجاع باشید

راز سوم : برنامه‌ریزی کنید و آن را با دقت دنبال کنید

موفقیت در زندگی را نباید از موفقیت در عرصه‌های به‌ظاهر جزئی‌تر مانند موفقیت در کار یا ورزش یا موسیقی جدا کرد. همان‌طور که برای هرکدام از این کارها نیاز به برنامه و تمرین دارید، برای زندگی خود به‌صورت کلی نیز باید برنامه‌ریزی کنید. روز خود را سازمان‌دهی کنید و ۲۳ ساعت شبانه‌روز را به کارهای مختلف و از پیش مشخص‌شده اختصاص دهید و به انجام آن‌ها متعهد بمانید. بنابراین یکی از اصلی‌ترین رازهای موفقیت شما این است که زمان خود را ارزشمند دانسته و از هدر رفتن آن جلوگیری نمایید.

راز چهارم : علایق خود را کشف کنید

می‌خواهید بدانید موفقیت یعنی چه؟ به عقیده‌ی بسیاری از افراد همین که بتوانید علایق خود را به‌خوبی بشناسید موفقیت را تا حد بسیار زیادی تجربه کرده‌اید زیرا این مسئله یکی از اساسی‌ترین رازهای موفقیت هر انسانی است. بهتر است روزی چند ساعت را به ارزیابی خود اختصاص دهید و بفهمید دست یافتن به چه چیزهایی شما را خوشحال می‌کند. حتماً ضرورتی ندارد به دنبال یک راه یگانه و خاص برای تجربه‌ی موفقیت در زندگی باشید.

موفقیت :علایق خود را کشف کنید

موفقیت :علایق خود را کشف کنید

راز پنجم : به سرمایه‌ی مالی خود توجه داشته باشید

در مورد مسائل مالی با خودتان شفاف و بدون تعارف رفتار کنید. این درست است که کسب پول زیاد نشانه‌ی موفقیت در زندگی نیست بااین‌حال شما به‌عنوان یک انسان اجتماعی باید حرفه‌ی مناسبی پیدا کنید و بتوانید در مقابل کاری که انجام می‌دهد پول دریافت کنید. این پول می‌تواند به شکل یک سرمایه، امکان‌های مختلفی را در اختیار شما قرار دهد و پیمودن مسیر به سمت اهدافتان را آسان‌تر کند. پس توصیه‌ی ما این است که به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین رازهای موفقیت، پول خود را پس‌انداز کنید.

موفقیت : سرمایه‌ی مالی خود توجه داشته باشید

موفقیت : سرمایه‌ی مالی خود توجه داشته باشید

راز ششم : انطباق پذیر باشید

رمز موفقیت در بهینه بودن کارها این است که انطباق‌پذیری خود را افزایش دهید. یک ناخدای خوب حرکت قایق خود را با حرکت و جهت باد تنظیم می‌کند. همیشه در مسیر تجربه‌ی موفقیت در زندگی با موانع و دشواری‌‌هایی روبه رو خواهید شد. هنر شما این است که بتوانید با انطباق‌پذیری صحیح پس از مدتی این موانع را پشت سر بگذارید.

راز هفتم : ورزشکار باشید!

دلیل استفاده از این نکته این است که ورزشکاران بیشتر از هر حرفه‌ی دیگری تجربه‌ی شکست و یادگیری درس از آن را دارند. این یک هنر است که رمز موفقیت شما نیز به‌حساب می‌آید. زندگی توالی اشتباهاتی است که باید از آن‌ها عبرت گرفت تا تکرار نشوند.

ورزشکار باشید!

ورزشکار باشید!

راز هشتم : ثابت‌قدم باشید

راز موفقیت بسیاری از افراد شناخته شده‌ی جهان و همچنین بسیاری از افراد موفق ناشناخته در همین نکته است که نمی‌توان از ابتدا به‌صورت قطعی تشخیص داد که چقدر شانس موفقیت وجود دارد، اما با تمرین و ثبات می‌توان به سمت پیشرفت حرکت کرد. نبوغ درواقع احساسی در درون شما است که نمی‌گذارد کارها را نیمه‌کاره رها کنید و شما را به سمت موفقیت در زندگی سوق می‌دهد.

راز نهم : از آگاهی خود پیروی کنید

چرا؟ چون آگاهی شما مسیر ارتباط شما با جهان اطرافتان است و رمز موفقیت در این است که از این گنجینه‌ی دانش و اطلاعات برای موفقیت در زندگی بهره ببرید. پیروی از آگاهی یعنی با قوانین جهان هم مسیر شوید.

راز دهم : قدرت زبان را دست‌کم نگیرید

اگر خوب دقت کنید مردم دلایل عدم موفقیت خود را به شیوه‌ی خاصی از طریق زبان بیان می‌کنند. برای مثال وقتی از اکثر مردم در مورد رازهای موفقیت در زندگی سؤال پرسیده میِ‌شود و یا زمانی که قرار است به سؤال موفقیت یعنی چه پاسخ بگویند، بیشتر در قالب اسم‌ها و صفت‌ها منظور خود را بیان می‌کنند. نوع استفاده‌ی شما از زبان تأثیر مستقیمی بر افکار، رفتار و احساسات شما دارد. از طریق تغییر زیرکانه‌ی زبان خود می‌توانید تجربه‌ی خود از اتفاقات را نیز تغییر دهید.

نوع استفاده‌ی شما از زبان تأثیر مستقیمی بر افکار، رفتار و احساسات شما دارد. از طریق تغییر زیرکانه‌ی زبان خود می‌توانید تجربه‌ی خود از اتفاقات را نیز تغییر دهید.

در پایان می‌توان گفت که رازهای موفقیت و پیمودن مسیر موفقیت در زندگی مسیری یگانه نیست و هر فردی وابسته به علایق و شرایط خود می‌تواند مسیری منحصربه‌فرد را طی کند. شاید بهتر باشد مقاله را با این جمله به پایان ببریم که رمز موفقیت شما، مسیری است اختصاصی که باید در آن قدم بگذارید. هیچ معیار ثابتی به‌عنوان راز موفقیت وجود ندارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *