نظم دادن به زندگی را نوروز ۹۸ شروع کنید! آموزش عملی

زندگی پرمشغله و شلوغ‌ و پلوغ امروزی می‌تواند بسیار هراس‌انگیز باشد، این شلوغی و به‌ هم‌ریختگی می‌تواند شما را مضطرب کند اما همه‌چیز فقط به این مورد خلاصه نمی‌شود. زمانی می‌رسد که ما اعتراف می‌کنیم برای سازماندهی زندگی خود به کمک نیاز داریم. اگر چه نظم دادن به زندگی برای همه سخت است اما وجود نظم در طولانی‌مدت سبب ساده‌تر شدن زندگی می‌شود. برای نظم دادن به زندگی کافی است در مورد چگونگی پیدا کردن چیزهایی که به آن نیاز دارید بیاندیشید و از نگرانی‌های گذشته اجتناب کنید.

سازمان‌دهی ذهن و ایجاد نظم در زندگی

انسان به‌صورت سازمان‌یافته متولد نمی‌شود بلکه باید عادت‌های سالم را در خود پرورش دهد و سپس برای نظم دادن به زندگی تلاش کند. بنابراین حتی اگر فکر می‌کنید که بسیار آشفته و بی‌نظم هستید نگران نباشید؛ می‌توانید یاد بگیرید که سازماندهی شوید. از آنجایی‌ که برنامه‌ریزی کردن کارها، تقسیم‌بندی کارها، نادیده گرفتن کارهای غیرضروری و سازماندهی آن‌ها بسیار اهمیت دارد، پس تا زمانی که بخواهید یاد بگیرید و تمرین کنید قطعا به یک فرد سازمان‌یافته و منظم تبدیل می‌شوید.

فکر کردن در مورد نظم دادن به زندگی آسان است اما گاهی اوقات سازماندهی کردن زندگی به کمک نظم بسیار دشوار خواهد بود. دانستن همه‌ چیزهایی که در لحظه به آن نیاز دارید، زمان ورود به مکان، آماده شدن، احساس اینکه در طول روز در حال کنترل هستید، همگی به مفهوم سازماندهی و وجود نظم در زندگی برمی‌گردد. شما ممکن است نتوانید ۱۰۰ درصد زمان خود را سازماندهی کنید اما با ایجاد عادت‌های سازماندهی شده خوب می‌توانید یک روال جامع روزانه که قطعا سازمان‌یافته‌تر است را ایجاد کنید. با سازماندهی ذهن، سازماندهی خانه و محل کار و سازماندهی روزها و زمان‌هایی که در اختیار دارید می‌تواند برای ایجاد نظم در زندگی خود قدم بردارید. در این مقاله قصد داریم راهنمایی‌هایی را جهت نظم دادن به زندگی و سازماندهی کردن کارها در خانه و محل کار ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • آموزش عملی سازماندهی ذهن و ایجاد نظم در زندگی
  • چگونگی نظم دادن به زندگی با سازماندهی خانه و محل کار
  • برای نظم دادن به زندگی روزهای خود را سازماندهی کنید

آموزش عملی سازماندهی ذهن و ایجاد نظم در زندگی

اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که گمان می‌کنید مدت زمانی که در طول روز در اختیار دارید برای‌تان کافی نیست و همیشه محیط خانه و محل کارتان شلوغ و به‌ هم‌ریخته است و قادر نیستید تا آن‌ها را سازماندهی کنید، پیشنهاد می‌کنیم ادامه مطلب را دنبال کنید. نمونه‌های زیر چند آموزش عملی را برای نظم دادن به زندگی ارائه خواهند داد:

ایجاد لیست کاری و مهلت سررسید آن

۱- تعیین علت عدم وجود نظم در زندگی: برای برخی از افراد شلوغ بودن فهرست کاری و دشوار بودن سازماندهی آن و برای برخی دیگر نبود انگیزه و دانش فنی کافی دلیلی برای عدم وجود نظم در زندگی بیان شده است. برای شروع کافی است علت را بیابید و تصمیم بگیرید که آن را تغییر دهید.

۲- در نظر گرفتن چیزهایی که برای ساماندهی به آن نیاز دارید: اگر چه گفتن هر چیزی آسان است اما همه‌ شما فرصت این را دارید تا حوزه‌های خاصی که در زندگی‌تان وجود دارد و زندگی شما را جذاب‌تر از زندگی دیگران می‌کند بیابید. از مهارت‌های خود برای ساخت برنامه‌ها، اجرای دستورات و نظم دادن به زندگی استفاده کنید. اگر فکر می‌کنید که همه جای زندگی شما به سازماندهی نیاز دارد بهتر است ابتدا یک مورد را انتخاب کرده و روی آن تمرکز کنید سپس به سمت موضوعی دیگر حرکت کنید.

۳- همه‌چیز را بنویسید و فقط به حافظه خود تکیه نکنید: قطعا همه‌ ما با این موضوع موافقیم که گاهی اوقات به یادآوردن کارهایی که قصد داریم در طول روز انجام دهیم دشوار است. اگر می‌خواهید که به خاطر سپردن کارها برای‌تان ساده‌تر شود بهتر است آن‌ها را در یک دفترچه یا نوت­بوک دیجیتال یادداشت کنید.

نگه‌داشتن کارها، لیست‌ها و سایر اطلاعاتی که درجایی نوشته شده است این امکان را برای شما فراهم می‌آورد تا هر زمان که بخواهید ‌بتوانید به آن نگاهی بیاندازید. نگه‌داشتن تاریخ‌های مهم و یادآوری آن‌ها در ذهن فقط زندگی را برای‌تان پیچیده خواهد کرد؛ بنابراین راحت باشید و همه‌ چیزهایی که لازم است به یاد بیاورید نظیر لیست خرید مواد غذایی، هدایای تعطیلات، تاریخ‌های تولد، تاریخ‌های جلسات کاری و … را بنویسید.

۴- تقویم خود را پر کنید: اگر برنامه‌های‌تان شلوغ است، می‌توانید آن را در یک تقویم یادداشت کنید و در جایی قرار دهید که بتوانید به‌طور منظم آن را ببینید. می‌توانید تقویم را در نزدیکی جا کلیدی، روی درب یخچال یا در دفتر کار خود در خانه قرار دهید. پر کردن تقویم با تاریخ‌ها و رویدادهای مهم آن فقط چند دقیقه طول می‌کشد. از پر کردن فعالیت‌های مشترک که نظم تقویم شما را برهم می‌زند اجتناب کنید و چیزهایی که به‌واقع می‌خواهید آن‌ها را انجام دهید در تقویم بیاورید. به‌طور مثال ساعت کلاس‌ها، برنامه کاری، ملاقات پزشک، رویدادهای مهم مثل جشن تولد، مراسم عروسی و … را می‌توانید در تقویم بیاورید. بعد از پر کردن تقویم آن را مرور کرده و به‌طور منظم در طول هفته به آن نگاه کنید.

۵- برنامه‌ خود را طراحی کنید: اگر چه طراحی برنامه‌ها ممکن است احمقانه به نظر برسد اما همواره توسط افراد منظم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر برنامه‌ای را برای انجام یک سری امور ایجاد می‌کنید و نیاز دارید تا به‌طور مداوم آن را پیگیری کنید، می‌توانید هر مرحله از آن را علامت‌گذاری کنید. می‌توانید از رنگ‌های مختلف برای علامت‌گذاری رویدادها استفاده کنید. به‌طور مثال برای نشان دادن رویدادهای مهم از رنگ‌ها تندتر مثل قرمز استفاده کنید. بهتر است برنامه طراحی شده خود را همیشه همراه داشته باشید. می‌توانید آن را در کیف پول، ماشین یا روی میز کار خود قرار دهید.

نظم دادن به زندگی با سازمان‌دهی خانه و محل کار

۶- ایجاد فهرست کاری و مهلت سررسید کارها: کسانی که از نظم در زندگی استفاده می‌کنند هیچ‌گاه وقت‌شان را هدر نمی‌دهند. آن‌ها معتقدند که باوجود نظم در زندگی بهره‌وری آن‌ها در انجام امور افزایش خواهد یافت. آن‌ها روزها و هفته‌های خود را برنامه‌ریزی می‌کنند. مقررات و اهدافی را برای خود تعیین می‌کنند و مهم‌تر اینکه به انجام وظایف لیست شده در جدول زمانی خود پایبند هستند. بنابراین با داشتن سبکی به‌ هم‌ریخته و ناهنجار، شما زمان و مکانی برای تعیین مهلت و دستیابی به اهداف خود نخواهید داشت. برای یک تمرین عملی جهت نظم دادن به زندگی در نوروز ۹۸ بهتر است چیزهایی که می‌خواهید در سال جدید به دست آورید را بنویسید. بعد از نوشتن اهداف، آنچه را که برای رسیدن به آن باید انجام دهید را بنویسید و برای آن زمان تعیین کنید. زندگی کوتاه است اطمینان حاصل کنید که خواسته‌های‌تان براساس اهمیت‌شان اولویت‌بندی کرده‌اید.

۷- انجام کارها را به تعویق نیندازید: انتظار طولانی‌ مدت برای انجام کاری، انجام دادن آن را برای شما سخت‌تر خواهد کرد. اگر می‌خواهید که زندگی‌تان کمتر دچار تنش و خواستن شود، بهتر است کارها را سازماندهی کنید. تلاش برای انجام به‌موقع کارها توانایی شما برای انجام امور را افزایش خواهد داد. برای کمک در این زمینه می‌توانید چیزهایی که در زندگی قصد سازماندهی آن را دارید یادداشت کنید. سپس بنویسید که چه موقع می‌توانید آن را انجام دهید و برای انجام آن به چه چیزهایی نیاز دارید.

۸- به‌طور منظم سازماندهی کنید: سازمان‌دهی به امور را به‌ صورت هفتگی انجام دهید. افراد منظم زمان‌هایی از هفته را به این کار اختصاص می‌دهند. کارها به‌ خودی‌ خود مرتب نمی‌شوند بلکه لازم است که این ساماندهی به‌طور منظم انجام شود. جهت آزمایش عملی کافی است به برنامه‌ خود نگاهی بیاندازید و زمانی را برای ساماندهی آن پیدا کرده و سپس آن را انجام دهید.

افراد منظم هیچ‌گاه وقت‌شان را هدر نمی‌دهند؛ آن‌ها معتقدند که باوجود نظم در زندگی بهره‌وری آن‌ها در انجام امور افزایش خواهد یافت.

چگونگی نظم دادن به زندگی با سازماندهی خانه و محل کار

شلوغ بودن محل زندگی یا محل کار می‌تواند یکی از دلایل به‌هم‌ریختگی ذهن ما باشد. از این‌ رو برای نظم دادن به زندگی باید به منظم بودن خانه و محل کار خود نیز توجه کنیم. راهکارهای عملی زیر می‌تواند برای ایجاد نظم در خانه یا محل کار به شما کمک کنند:

قرار دادن وسایل در محل اصلی

۱- برای هر چیز مکانی در نظر بگیرید: اگر خانه شما نامنظم است احتمالا مکان‌های مشخصی را برای قرار دادن وسایل خانه در نظر نگرفته‌اید. برای نظم دادن به زندگی لازم است چیزهایی که قصد سازمان‌دهی آن را دارید در مکان مناسب خودش قرار دهید. افراد منظم برای نظم دادن به زندگی از مکان‌های مشخصی برای نگه‌داری وسایل خود استفاده کرده و این مکان‌ها را برچسب‌گذاری می‌کنند. در نظر گرفتن یک مکان مشخص برای ذخیره‌سازی و نگهداری وسایل به ما کمک می‌کند تا به‌راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشیم. اجازه ندهید که محل نگهداری شما پر شود. در مورد یافتن یک مکان برای نگهداری وسایل و سازمان‌دهی آن‌ها خلاق باشید. هرگز آن مکان را با چیزهای متفرقه پر نکنید. به‌عنوان یک راهکار عملی، یک مکان از خانه را برای سازماندهی انتخاب کنید. اگر اقلام پراکنده‌ای در آن قسمت قرار گرفته است، آن‌ها را در گروه‌های مختلف دسته‌بندی کنید. زمانی که همه‌چیز مرتب شد برای پیدا کردن یا ایجاد یک مکان مناسب برای موارد مشابه، محل موردنظر را برچسب‌گذاری کنید. به‌طور ‌مثال برای نگهداری قلم و خودکار باید محلی را که به‌ راحتی قابل‌ دسترس است در نظر گرفته بگیرید اما برای نگه‌داری چیزهایی که به‌ ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرند بهتر است مکان دورتری را بیابید.

۲- از چیزهایی که نیاز ندارید خلاص شوید: اگر به خانه آشفته خود نگاهی بیاندازید متوجه خواهید شد که چیزهای بی‌مصرف زیادی را در خانه دارید که باید دور بریزید. مرتب کردن مداوم وسایل، به شما کمک می‌کند تا دریابید که حضور آن وسیله در خانه تا چه اندازه می‌تواند مفید باشد. اگر وسیله‌ای در خانه دارید که مدت زمان زیادی است آن را ندیده و از آن استفاده نکرده‌اید؛ یعنی یا آن را دوست ندارید یا نیازی به آن ندارید پس معطل نکنید و آن را دور بیندازید. احساسات خود را در مرتب کردن وسایل دخیل نکنید. مثلا اگر عمه‌ شما فنجانی به شما هدیه داده که اصلا از آن استفاده نمی‌کنید، بهتر است آن را نگه ندارید. برای نظم دادن به زندگی و ایجاد فضای بیشتر نیازی نیست که قفسه بزرگتری بخرید کافی است برخی از وسایلی که موردنیازتان نیست را دور بریزید.

۳- عدم خرید وسایل غیرضروری: فرایند نظم دادن به زندگی خود را با آوردن وسایل جدید به خانه با شکست روبه‌رو نکنید. یکی از دلایل خرید غیرضروری ارزان بودن آن است. از شرکت در حراجی اجتناب کنید؛ زیرا ممکن است برای از دست ندادن یک معامله خوب چیزهایی را در حراجی بخرید که اصلا نیازی به آن ندارید. بهتر است قبل از خرید هر چیزی از خود بپرسید که آیا واقعا به آن نیاز دارید؟ آیا محلی برای نگهداری آن در خانه یا محل کار در اختیار دارید؟ بهتر است زمان مراجعه به فروشگاه فهرستی از وسایل موردنیاز خود تهیه کرده و طبق آن خرید کنید در این صورت از لیست لوازم موردنیاز و ضروری زندگی منحرف نشده و وسایل غیرضروری را نمی‌خرید. همچنین به پولی که می‌خواهید برای خرید وسایل بپردازید فکر کنید. اگرچه ممکن است خرید معقولی داشته باشید اما ممکن است برای خرید چیزهای ضروری پولی برای‌تان باقی نماند.

سازماندهی روزها

۴- بعد از استفاده از وسایل آن‌ها را در محل اصلی قرار دهید: اغلب افراد بعد از نوشتن یادداشت قلم را در جای اصلی آن قرار نداده و آن را روی پیشخوان می‌گذارند. برای جلوگیری از نامرتب شدن خانه یا محل کار بهتر است هر وسیله‌ای را بعد از استفاده در محل اصلی خودش قرار دهید. این کار ممکن است فقط دو دقیقه طول بکشد بنابراین بلافاصله آن را انجام دهید. انجام این کار سبب ایجاد نظم در زندگی شده و سازمان‌دهی را برای شما ساده‌تر خواهد کرد.

۵- برنامه منظم نظافت داشته باشید: بهترین راه برای نظم دادن به زندگی این است که ساعت‌های خاصی از روز را برای نظافت و تمیز کردن محیط اطراف خود اختصاص دهید. این کار به مدت زمان زیادی نیاز ندارد، در نظر گرفتن ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان برای نظافت کفایت می‌کند.

برای ایجاد نظم در زندگی به‌ جای خرید بی‌برنامه فهرستی از چیزهای ضروری‌ای که نیاز دارید را تهیه کرده و از خرید غیرضروری خارج از لیست خودداری کنید.

برای نظم دادن به زندگی روزهای خود را سازماندهی کنید

اگر هنوز برای نظم دادن به زندگی خود موفق نشده‌اید کافی است یک هفته را به نظم دادن کارهایتان اختصاص دهید تا ببینید چگونه آرامش وارد زندگی شما شده و همه‌چیز تغییر می‌کند. برای سازمان‌دهی روزانه مراحل زیر را دنبال کنید:

۱اولویت‌بندی کنید: به ۵ چیز مهم و بزرگ در زندگی‌تان مثل مطالعه، آرامش، کار کردن، ورزش و سالم‌خوری و خواب فکر کنید.

۲- یک چارت ایجاد کنید: تمام روزهای ماه پیش رو را در فهرستی قرار دهید. در بالای این لیست ۵ چیزی که می‌خواهید روزهای‌تان را برای انجام دادن آن‌ تقسیم­‌بندی کنید، بنویسید.Organizing Days

۳- تصمیم‌های خود را تعیین کنید: بهتر است مدت‌ زمانی که تصمیم دارید برای انجام کاری صرف کنید را بالای آن کار موردنظر بنویسید. به‌طور مثال می‌خواهید نیم تا ۱ ساعت در روز را به ورزش اختصاص دهید.

۴- تیک زدن کار انجام شده: زمانی که به هدف خود رسیده‌اید برای لذت بردن از انجام آن کنارش تیک بزنید.

۵- به خودتان جایزه بدهید: اگر در انجام به‌موقع و صحیح کارها موفق بوده‌اید به خود جایزه بدهید. به‌طور مثال چیزی شبیه این را به خود بگویید: اگر امروز اتاق خوابم را مرتب کردم می‌توانم آخر هفته با دوستانم به سینما بروم. پرمشغله بودن زندگی‌های امروزی سازمان‌دهی آن را برای افراد دشوار ساخته و ازآنجایی‌که اغلب افراد دارای ذهنی شلوغ و مضطرب هستند برای نظم دادن به زندگی و سازماندهی آن به کمک نیاز دارند. روش‌های زیادی برای ایجاد نظم در زندگی وجود دارد که می‌توان از آن برای سازمان‌دهی ذهن، مرتب کردن خانه و محل کار و همین‌طور سازمان‌دهی روزها بهره برد. نوشتن کارها، در نظر گرفتن فهرست کاری، طراحی فهرست برنامه‌ریزی‌شده، اولویت‌بندی کارها، تعیین کردن تصمیم‌گیری‌ها، در نظر گرفتن مکان مشخص برای نگهداری وسایل، عدم خرید وسایل غیرضروری و برنامه منظم نظافت و غیره خلاصه‌ای از راهکارهای عملی هستند که می‌توانید برای نظم دادن به زندگی در نوروز ۹۸ از آن‌ها استفاده کنید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین: 3/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *