نظم دادن به کارهای روزانه با نقشه ذهنی

نظم‌دهی جزء پارامترهایی است که یک فرد می‌تواند به کمک آن امور مختلف خود را با سرعت و دقت بیشتری انجام دهد. نظم‌دهی در تمام امور باید وجود داشته باشد و از آن استفاده بهینه شود؛ اما اینکه چگونه ایده نظم‌دهی به ذهن فرد راه یابد یا اینکه چگونه برای کارهای خود از ایده‌های نظم‌دهی استفاده کند، مبحثی است که در ادامه آن را توضیح می‌دهیم. نوشتن، یکی از مواردی است که می‌تواند هم به‌عنوان ایده نظم‌دهی مطرح شود و هم جزء عوامل تقویتی نظم‌دهی به‌حساب آید.

نوشتن سبب می‌شود که فعالیت مغز بیشتر شود و مغز مواردی را که نوشته می‌شود تجسم کند. تجسم امور نیز سبب می‌شود تا ایده‌های نظم‌دهی در کارها شکوفا شود و نظم‌دهی امور به بهترین شکل مشخص شده و در نهایت اجرا شود. ایجاد محدوده‌ زمانی نیز یکی از پارامترهایی است که می‌تواند در نظم‌دهی امور کمک‌کننده باشد و در حقیقت ‌نوعی ایده نظم‌دهی محسوب می‌شود. وقتی برای کارها محدودیت زمانی وجود نداشته باشد، امکان سهل‌انگاری و موکول کردن آن به زمان دیگر افزایش می‌یابد.

در حقیقت همین موکول کردن‌ها و اتلاف زمان سبب می‌شود که نظم‌دهی و انضباط در آن کار بسیار کم شود؛ اما وقتی محدودیت زمانی در کار وجود داشته باشد، فرد ملزم به ایجاد نظم و برنامه‌ریزی می‌شود. همین ملزم شدن سبب می‌شود تا فرد نظم‌دهی کار را به بهترین شکل انجام دهد. در حقیقت فرد طوری برنامه‌ریزی می‌کند که کار در بهینه‌ترین زمان و بهینه‌ترین حالت صورت پذیرد؛ در نتیجه با ایجاد محدودیت زمانی می‌توان ایده‌هایی برای نظم‌دهی امور پیدا کرد.

برای پیدا کردن ایده نظم‌دهی می‌توانیم از تقویم و چک‌لیست نیز استفاده کنیم. این دو ابزار جزء مواردی است که می‌توان به کمک آن‌ها ایده‌های نظم‌دهی دقیق‌تری پیدا کرد. تهیه لیست سبب می‌شود تا فرد کوچک‌ترین کارها را فراموش نکند و همین دلیل به او ایده نظم‌دهی می‌دهد. حتی ممکن است فرد در حالت عادی برای نظم‌دهی به امور، برخی از کارها را فراموش کند یا آن‌ها را در نظر نگیرد؛ اما وقتی از لیست استفاده می‌کند ملزم به نوشتن می‌شود و همین نوشتن علاوه بر یادآوری بعضی از کارها می‌تواند ایده برنامه‌ریزی و نظم‌دهی را به‌صورت ناخودآگاه در فرد ایجاد کند. استفاده از تقویم نیز سبب می‌شود تا زمان مورد نیاز را بهتر درک و تحلیل کرد.

نقشه ذهنی نیز از مواردی است که می‌تواند در پیدا کردن ایده ذهنی بسیار تاثیرگذار باشد؛ زیرا برای تهیه نقشه ذهنی باید از مواردی مانند نوشتن، تهیه لیست و تقویم استفاده کرد و همه امور روی کاغذ آورده شود تا علاوه بر نظم‌دهی بتوان آن امور را پیگیری کرد. مرتبط ساختن کارها و یادداشت نکات اساسی در نقشه ذهنی علاوه بر اینکه خود باعث نظم می‌شود، می‌تواند در اواسط انجام کار به کمک فرد آید و با توجه به کارهای انجام‌شده ایده‌های نظم‌دهی بهتری را در ذهن فرد ایجاد کند. در ادامه به معرفی چند نقشه ذهنی می‌پردازیم.

نقشه ذهنی نیز از مواردی است که می‌تواند در پیدا کردن ایده نظم‌دهی بسیار تاثیرگذار باشد؛ زیرا برای تهیه نقشه ذهنی باید از مواردی مانند نوشتن، تهیه لیست و تقویم استفاده کرد و همه امور روی کاغذ آورده شود تا علاوه بر نظم‌دهی بتوان آن امور را پیگیری کرد.

بیان چند نمونه نقشه ذهنی

بیان چند نمونه نقشه ذهنی

بیان چند نمونه نقشه ذهنی

نقشه ذهنی نوعی نشان‌دهنده راه است و می‌توان در هر موضوعی از آن استفاده کرد. شاید بتوان نقشه ذهنی را نوعی اینفوگرافیک نیز دانست؛ زیرا بعد از آماده کردن آن می‌توان از این تصویر کمک و راهنمایی گرفت. برای تهیه یک نقشه ذهنی در ابتدا نیاز به ایده دادن دارید و بعد از اینکه ایده نهایی شد، باید آن را به‌طور خلاصه بنویسید و به جمع‌آوری اطلاعات بپردازید؛ سپس اطلاعات را در یک ساختار کلی ترسیم کنید. یکی از نمونه‌های نقشه ذهنی که می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد نقشه ذهنی مدیریت زمان است. در این نقشه ذهنی باید بیشتر از تصاویر استفاده شود؛ زیرا تصاویر راحت‌تر به ذهن سپرده می‌شوند. خروجی که از نقشه ذهنی مدیریت زمان می‌گیرید کلمات است، تا بدانید باید چه کاری را دقیقا انجام دهید. تصویر زیر نمونه ای از نقشه ذهنی مدیریت زمان را نشان می‌دهد.

نقشه ذهنی دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد نقشه ذهنی ارائه یک سخنرانی است. برای این کار ابتدا باید اصل موضوع را مشخص کنید و سپس موارد مورد نیاز آن را به اصل موضوع متصل کنید. در ترسیم نقشه ذهنی سخنرانی، ارائه سخنرانی در مرکز و مواردی مانند مکان، تجهیزات مورد نیاز، مخاطب و موضوع سخنرانی در اطراف آن قرار می‌گیرد. سپس باید موارد مرتبط با هرکدام از این ۴ موضوع را مشخص کنید.

درواقع در کنار تجهیزات مورد نیاز عکسی از اسلاید و ویدئو بگذارید، در کنار مکان اندازه اتاق و تجهیزات اتاق را یادداشت کنید و در کنار مخاطب انتظاراتی را که مخاطب از شما دارد بنویسید. سپس نحوه برآورده کردن انتظارات مخاطبب را نیز یادداشت کنید یا در کنار موضوع سخنرانی، موضوع کلی و سرفصل‌ها را بنویسید. این دیاگرام می‌تواند به‌نوعی یک نقشه ذهنی سخنرانی تلقی شود. نمونه‌های دیگری از نقشه ذهنی وجود دارند که به‌طور مثال می‌توان به نقشه ذهنی برای ایجاد یک نقشه ذهنی نیز اشاره کرد. یعنی می‌توان مراحل به وجود آمدن یک نقشه ذهنی را با نقشه‌ ذهنی دیگری ترسیم کند.

از آنجایی‌ که هر نقشه ذهنی با توجه به شرایط مختلف، اطلاعات و افکار جدید طراحی می‌شود لذا می‌توان گفت که نقشه ذهنی کاملی وجود ندارد و دقیقا به این دلیل است که مقایسه نقشه‌های ذهنی با هم سخت است. نکاتی که در تهیه نقشه ذهنی باید مورد توجه قرار گیرند عبارت اند از:

 • زمان زیادی را صرف نقشه‌های خود نکنید.
 • هنگام ترسیم نقشه ذهنی از رنگ‌ها و تصاویر به‌گونه‌ای مناسب استفاده کنید.
 • قوانین نقشه‌برداری ذهن را دنبال کنید؛ اما یادتان باشد این نقشه فقط برای کمک کردن شما در انجام امور است و نباید شما را محدود کند.

ایجاد یک نمای واضح و واقعی از افکار، ایده‌ها، کار و زندگی با استفاده از نقشه ذهنی ممکن خواهد بود لذا برای نظم دادن به کارهای روزانه می‌توان از آن کمک گرفت. درمجموع نقشه‌های ذهنی متفاوتی وجود دارند که برخی بسیار رنگارنگ و برخی فقط از کلمات استفاده کرده‌اند. همچنین ترسیم برخی از نقشه‌های ذهنی فقط به چند دقیقه زمان نیاز دارد اما برخی نقشه‌های ذهنی به‌گونه‌ای است که ممکن است برای تنظیم آن به چندین ساعت زمان نیاز باشد. با یک نقشه ذهنی علاوه بر اینکه می‌توانید به کارهای روزانه خود نظم دهید، قادر خواهید بود هدف خود و چگونگی نحوه استفاده از نقشه در آن فرایند را درک کنید.

نظم دادن کارهای روزانه با نقشه ذهنی

نظم دادن کارهای روزانه با نقشه ذهنی در انجام بهتر کارهای روزانه به ما کمک می‌کند. فواید نقشه ذهنی عبارت‌اند از:

 • روز بسیار خوب شروع می‌شود.
 • در طول روز جلوی هدر رفتن وقت را می‌گیرد.
 • فرآیند تصمیم‌گیری برای انجام کارها را ساده‌تر و سریع‌تر می‌کند.
 • کارهای روزانه را پیش رویتان می‌بینید و مرور می‌کنید.
 • اولویت‌بندی انجام شده و کارها روان‌تر انجام می‌شود.
 • دقیقا می‌دانید چه کارهایی قابل انجام نیستند.
نظم دادن کارهای روزانه با نقشه ذهنی

  نظم دادن کارهای روزانه با نقشه ذهنی

در پایان روز دوباره به سراغ نقشه ذهنی می‌روید:

 • کنار کارهای انجام شده خود چهره‌ای خندان می‌گذارید.
 • از اینکه کارهای خود را سر موعد انجام داده‌اید لذت می‌برید.
 • متوجه اشکالات برنامه‌ریزی خود می‌شوید.
 • برای بهینه کردن برنامه‌ریزی خود تلاش می‌کنید.
 • همچنین این کار باعث افزایش تمرکز ما می‌شود که همین امر اعتماد به نفس ما را بالا می‌برد

مراحل رسم نقشه ذهنی کارهای روزانه (مراحل اول)

 1. تصویر مرکزی باید به روز کاری شما مربوط شود.
 2. اوقات مختلف روز را به صورت شاخه‌های اصلی به تصویر مرکزی وصل کنید یا هر شاخه را به واژه کلیدی مربوط به یکی از کارهای مهم آن روز اختصاص دهید.
 3. شاخه‌های فرعی را از شاخه‌های اصلی منشعب کنید و روی هر یک از آن‌ها نام٬ ‌رویداد و سایر نمادهایی را بنویسید که به روش یا مراحل انجام آن کار دلالت دارد.
 4. به هر مرحله نگاه کنید تا موارد مرتبط با آن را پیدا کنید.
مراحل رسم نقشه ذهنی کارهای روزانه (مراحل اول)

مراحل رسم نقشه ذهنی کارهای روزانه (مراحل اول)

مراحل رسم نقشه ذهنی کارهای روزانه (مراحل دوم)

واژه‌های کلیدی روی شاخه‌هایی که در ارتباط با تصویر مرکزی رسم می‌کنید قرار می‌گیرند؛ برای مثال:

 • اوقات مختلف روز
 • نام افرادی که باید تماس بگیرید
 • کارهای خاصی که باید امروز یا در موعد دیگری انجام شود

نقشه ذهنی را به صورت دستی هم می‌توان رسم کرد ولی اگر با نرم‌افزار مایند مپ رسم کنید٬‌ به دلیل اینکه رنگی است و سریع رسم می شود٬‌ تاثیر بیشتری دارد. برای آموزش نحوه رسم نقشه ذهنی در این نرم‌افزار می‌توانید به صفحه زیر سر بزنید:

mind-map

نقشه ذهنی

نقشه ذهنی

تنظیم یک روز با کشیدن نقشه ذهنی برنامه‌ها و وظایف

زمانی که از روش یادداشت‌برداری خطی استفاده می‌کنید٬ به دست آوردن دید کلی از کارهای انجام شده کاری به مراتب مشکل است. مغز شما دستگاه تداعی‌کننده شگفت‌انگیزی است:

گاهی ایده‌ها بدون هیچ منطق آشکاری در مغزتان شکوفا می‌شوند.در عمل غیر‌ممکن است بتوان به طور هم‌زمان فهرستی از این افکار تهیه نمود و آن‌ها را به هم ارتباط داد. دست آخر با انبوهی از یادداشت‌های خط خطی روبه‌رو خواهید بود یا حتی فراموش می‌کنید بعضی از نکات را یادداشت کنید؛ زیرا تناسبی نداشته‌اند.

از سوی دیگر نقشه ذهنی «سرعت پیشروی» و «حفظ انضباط» هم‌زمان را در اختیار شما می‌گذارد و همچنین به روند تفکر تداعی‌کننده دامن می‌زند و این همان چیزی است که هنگام سازمان‌دهی زمان و کارهای خود به آن نیاز دارید. با انجام کارهای بیشتر٬ بهتر می‌توانید برای خود برنامه‌ریزی کنید و موثرتر عمل نمایید.

آفرینش «الگوهای» نقشه ذهنی برای برنامه‌ریزی کارهایتان

با صرف چند دقیقه برای رسم نقشه ذهنی می‌توان زمان خوبی را در طول روز صرفه‌جویی کرد. می‌توانید انجام کارهای خود را در ابتدای هفته و در طول هفته مانند تصاویر زیر برنامه‌ریزی کنید:

یک نمونه از نقشه ذهنی کارهای هفتگی:

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 4   میانگین:  3.5/5]

4 پاسخ به “نظم دادن به کارهای روزانه با نقشه ذهنی”

 1. بسیار عالی بود، من خیلی دوست دارم پکیج تندخوانی فانتوم رو تهیه کنم اما قیمتش دوره غیرحضوری لازمه کاهش پیدا کند…

  • با سلام و احترام
   در دوره تندخوانی افراد به صورت کامل پیگیری می شوند.همچنین افرادی که در این دوره شرکت کرده اند دستاوردهای بسیار خوبی در زندگی، تحصیل و کار خود داشته اند.امیدوارم که بتوانیم خدمات خوبی به شما ارائه نماییم.
   با سپاس از شما

 2. اسدی گفت:

  میخواستم سرکلاس های تندخوانی فانتوم بگم ولی پیش نیومد
  به نظر من :
  نقشه ذهنی ، صندوقچه زمان است.
  با نقشه ذهنی میشه وقت خودمون رو پس انداز کنیم. مخصوصا برای برنامه ریزی و خلاصه برداری کتاب

  • گروه تولید محتوای مطالعه شریف گفت:

   با سلام و احترام
   استفاده از مایند مپ در برنامه ریزی روزانه در گروه مطالعه شریف هم انجام می شود و یکی از مواردی است که واقعا به صرفه جویی در زمان کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *