نقشه ذهنی به روش هاروارد
تندخوانی, تندخوانی و مهارت مطالعه, روش مطالعه

نقشه ذهنی به روش هاروارد | هشت گام موثر هارواردی در مطالعه

[تعداد: 46    میانگین: 3.2/5]

سرانه ی مطالعه در هر جامعه میزان رشد و پیشرفت آن جامعه را نشان می دهد. هر چه بیشتر کتاب بخوانیم بهتر می توانیم جهانمان را تغییر دهیم ،به حقوق یکدیگر احترام بگذاریم و جامعه مدرنی داشته باشیم. با مطالعه کردن می توانید در جریان افکار رویدادها ذهنیت ها و فرایندهای جهان پیرامونمان باشیم بدون اینکه بخواهیم همه ی آنها را تجربه کنیم در واقع عمرمان اجازه نمی دهد همه چیز را تجربه کنیم.

مطالعه و یادگیری مطلوب نیاز به ابزار و تجهیزاتی دارد که یکی از آنها تندخوانی و دیگری که در این مقاله به شما معرفی می شود نقشه ذهنی هاروارد است. در این روش از هشت گام موثر برای یادگیری بهتر صحبت شده است.

هشت مرحله یادگیری بدون فراموشی

اصول زیر که به آن هشت مرحله یادگیری بدون فراموشی می گویند را گروهی از محققین دانشگاه هاروارد طراحی کرده اند. هر کدام از این مراحل برای قسمت خاصی از حافظه می باشد که وقتی با هم اجرا شوند به فرد این توانایی را می دهد که مطلبی را که آموخته برای مدت زیاد و حتی برای همیشه در ذهن خود با تسلط داشته باشد. البته شاید جالب باشد که بدانید این روش در حدود سال های ۱۹۷۰ طراحی شده است ولی به دلیل کامل و دقیق بودن و از همه مهمتر کسب تجربه های موفقیت آمیز آن ، باعث شده حتی با پیشرفت علم وعلوم روانشناسی بازهم تاکید کارشناسان به اجرای دقیق آن باشد. اما هشت اصل که به روش PQRST معروف است بدین شرح است:

۱- دید کلی نسبت به کل کتاب :

هدف از این مرحله پیدا کردن یک دید کلی نسبت به کتاب است یعنی بدانیم موضوع کتاب چیست، چند صفحه دارد ، چند فصل دارد و این که موضوع هر فصل چیست .

۲- دید کلی به بخش مورد نظر کتاب :

به طور مثال ما می خواهیم فصل سه یک کتابی را بخوانیم که در اینجا باید دید کلی به آن قسمت داشته باشیم یعنی این فصل چه موضوعی دارد ،چند صفحه است و چند بخش دارد.

۳- طرح سوال:

در این قسمت کافی است با توجه به دید کلی که نسبت به کتاب پیدا کرده ایم چند سوال که به ذهنمان خطور کرده را روی کاغذ بنویسیم .یا می توانیم به سوالات آخر فصل یا آخر کتاب و یا سوالات امتحانی را نگاهی بیاندازیم

۴- خواندن متن به همراه یادداشت بر داری:

متن را آرام می خوانیم بدون برگشت و هر گاه موضوعی را فهمیدیم آن موضوع را فقط با چند کلمه که نهایتا چهارکلمه مجزا باشد روی کاغذ مینویسم.

۵- مرور مرحله قبل:

این مرحله همین طور که از اسمش هم پیداست مرحله مرور است که باید در آن کلماتی که در مرحله قبل نوشتیم را بخوانیم و ببینیم که آیا مطالبی که خوانده ایم یاد آوری می شوند یا نه. و اگر متوجه نشدیم یا عبارت بهتری را پی بردیم آن را جایگزین میکنیم .

۶- نقشه ذهنی :

کلماتی را که در مراحل چهار و پنج نوشتیم را باید به نقشه ذهنی تبدیل کنیم . به این صورت که موضوع را در وسط کاغذ نوشته و بعد بقیه کلمات را با خط هایی به آن متصل می کنیم .البته باید کل فصل را در یک کاغذ سفید و بدون خط بنویسیم تا بتوان به راحتی ارتباط بخش های یک فصل را متوجه شویم.

۷-  مرور مراحل قبلی:

در این مرحله باید ببینیم که با نگاه به نقشه ذهنی آیا مطالب به خاطرمان می آید و همچنین این که آیا به سوالات طراحی شده خودمان پاسخ داده ایم .

۸- مرور:

باید قبول کنیم که بدون مرور هر آموزشی بی ثمر خواهد بود. ولی با توجه به این که مرور هر نقشه ذهنی حدود یک ونیم دقیق طول میکشد پس نباید زیاد نگران مرور باشیم . بنابراین برای مرور کافی است که نقشه ذهنی را یک بار بیست دقیقه بعد از مطالعه ، بار دیگر ۲۴ساعت بعد ، یک هفته بعد و در آخر یک ماه بعد بخوانیم.

اگر هنگام مطالعه این مراحل را انجام دهیم و نقشه ذهنی هاروارد را به خوبی رعایت کنیم می توانیم مطالعه موثرتری داشته و یادگیری برایمان لذت بخش و هیجان انگیز شود. یادگیری وقتی با هنر و تفریح و کنجکاوی همراه شود می تواند در حافظه بلند مدت ما ثبت گردد و مطالب مهم و آموزشی را در زندگی به کار برده و از فواید آن سود ببریم.

مطالب مرتبط با این موضوع

نظر شما درباره “نقشه ذهنی به روش هاروارد | هشت گام موثر هارواردی در مطالعه

 1. مسلم گفت:

  در مورد نقشه ذهنی لطفا ببشتر راهنمایی کنید،سپاس🙏

  1. تیم پشتیبانی مطالعه شریف گفت:

   سلام دوست خوب مطالعه شریف
   لطفا با شماره ی زیر با پشتیبان مجموعه تماس بگیرید تا بهتر و بیشتر راهنماییتون کنند :
   ۰۲۱۶۶۰۶۴۰۰۰
   موفق باشید
   تیم مطالعه شریف

 2. طراحی سایت گفت:

  خیلی مفید و درعین حال خلاصه ممنونم

  1. تیم پشتیبانی مطالعه شریف گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف سلام
   از ابراز لطف و محبت شما بسیار سپاس گزاریم. و ازاینکه مسیر موفقیت خود را با تیم مطالعه شریف شروع کرده اید بسیار خرسندیم.
   حمایتهای شما دلگرمی ما برای ادامه راه خواهد بود.
   دوستدار همیشگی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *