نقش مغز در داشتن حافظه‌ای قوی

نقش مغز در داشتن حافظه‌ای قوی غیرقابل‌ انکار است؛ سلامت آن را جدی بگیرید!

بسیاری از ما ضرب‌المثل «عقل سالم در بدن سالم است» را بارها و بارها شنیده‌ایم و بنا به معنا و مفهوم آن همیشه سعی کرده‌ایم بیشترین توجه خود را معطوف به‌ سلامت و مراقبت از بدن‌مان کنیم. برای مثال اشیاء سنگین را بلند نمی‌کنیم تا کمرمان درد نگیرد، کفشی می‌خریم که پاهای‌مان در آن راحت باشد و در هوای آلوده ماسک می‌زنیم تا ریه‌های‌مان آسیب نبیند، ورزش می‌کنیم تا وزن مناسب خود را حفظ کنیم و چاق نشویم و غیره. اما آیا تا به‌حال به این مسئله فکر کرده‌اید که برای سلامت مغزمان چه‌کاری انجام داده‌ایم؟ آیا اصلا آن‌طور که شایسته است، به مغزمان توجه کرده‌ایم؟

به نظر شما آیا برای داشتن بدن سالم، مغز سالم ضروری‌تر نیست؟ و به نقش مغز در داشتن حافظه‌ای قوی توجه کرده‌ایم؟ برای این‌که بتوانید به اهمیت مغز در زندگی پی ببرید، لحظه‌ای خود را بدون آن در نظر بگیرید. 

 نقش مغز در داشتن حافظه‌ای قوی

در چنین شرایطی نه‌تنها فعالیت‌های پیچیده‌ای مانند تفکر، زبان، حافظه، تصمیم‌گیری، احساس، ادراک و تمرکز از بین می‌روند بلکه حتی نمی‌توانید کارهای ساده‌ای مانند خوابیدن، غذا خوردن، راه رفتن، صحبت کردن، نوشتن، خواندن و … را انجام دهید. آیا در چنین وضعی زندگی شما بازندگی یک گیاه تفاوت دارد؟

در این‌جا به هفت نکته در مورد نگهداری از مغز و نقش مغز در داشتن حافظه‌ای قوی اشاره می‌کنیم.

نکته اول) یادآوری و اهمیت نقش مغز در داشتن حافظه‌ای قوی

اگر تاکنون برای شما اتفاق افتاده است که در یک فروشگاه به کسی خیره شوید و تلاش کنید نام او را به خاطر بیاورید اما موفق نشوید، لطفا به مغز خود بیشتر توجه کنید! چون نقش مغز در داشتن حافظه‌ای قوی بسیار مهم است.

تا چند سال اخیر، این تصور برای بسیاری از افراد وجود داشت که تنها با بالا رفتن سن، مغز و حافظه انسان‌ها ضعیف می‌شود و دیگر نمی‌تواند مانند دوران جوانی و نوجوانی کار کند و انگار که کم‌کم بازنشسته می‌شود؛ اما این باور با مشاهده دانش‌آموزانی که در یادگیری دروس مدرسه مشکل داشتند یا افرادی که حتی در ۹۰ سالگی، همچنان در حال کسب علم و دانش بودند، کاملا تغییرپذیر است و نه ثابت.

محققان سعی می‌کنند تا در پی کشف روش‌هایی باشند که با استفاده از آن‌ها به یاری مغز بروند و مانع از تحلیل و تضعیف آن شوند.

پس اگر امروز نتوانستد نام دوست صمیمی خود را به یاد آورید و یا این که فراموش کردید بعد از خارج شدن از خانه در را قفل کنید، از مغز و حافظه خود ناامید نشوید.

این‌ها همه هشدارهایی هستند که به شما می‌گویند مغزتان را جدی بگیرید چون نقش مغز در داشتن حافظه‌ای قوی غیرقابل انکار است.

 نقش مغز در داشتن حافظه‌ای قوی

نکته دوم) مغز قدرتمند هم استراحت می‌خواهد

مهم نیست مغز شما چقدر قدرتمند است. آن چه اهمیت دارد این است که بدانیم این عضو به جبران و احیای خود نیاز دارد! انجام سریع محاسبات ذهنی، بیرون کشیدن خاطرات دوران کودکی، نوشتن یک نامه اداری در حین گوش دادن به اخبار و تند حل کردن جدول، نشان‌دهنده‌ توان بالای ذهنی و قدرتمندی مغز شماست.

حال یک سوال: آیا بعد از ۲۰ دقیقه با سرعت دویدن، دوست ندارید روی یک صندلی بنشینید و به پاهای خود استراحت دهید؟ 

 نقش مغز در داشتن حافظه‌ای قوی

مغز هم دقیقا همین‌طور است و در شرایط مشابهی قرار دارد بعد از فعالیت ذهنی به استراحت نیاز دارد تا انرژی مصرف‌ شده را به دست بیاورد.

مغز خسته، جسم سالم را نیز از فعالیت باز می‌دارد. استراحت‌های کوتاه در طول روز، گوش دادن به موسیقی آرامش‌بخش مانند صدای آب و طبیعت، انجام مدیتیشن به‌طور منظم و مسافرت کردن از جمله مواردی هستند که مغز خسته برای به دست آوردن انرژی مصرف‌شده‌ خود به آن‌ها نیاز دارد.

آیا اکنون به مهم بودن نقش مغز در داشتن حافظه‌ای قوی پی بردید؟

نکته سوم) یک صبحانه مقوی و ارتباط آن با نقش مغز در داشتن حافظه‌ای قوی

مغز خود را با صبحانه‌ای مقوی بیدار کنید و با تغذیه سالم در طول روز، آن را بیدار نگه‌دارید! علت این‌که پزشکان تغذیه همیشه روی خوردن کامل تاکید می‌کنند و آن را مهم‌ترین وعده غذایی در طول روز می‌دانند، این است که صبحانه‌ کامل برای مغز مانند ساعت زنگ‌دار است که هر روز صبح باید مغز را سر موقع بیدار کند.

هر چقدر مواد مقوی‌تری سر سفره‌ صبحانه قرار گیرد، مغز هم سریع‌تر بیدار می‌شود و بیداری آن تا مدت بیشتری ادامه می‌یابد. در کنار این وعده‌ مهم غذایی، میوه‌ها و سبزی‌ها، لبنیات، گردو، کشمش و بادام هم به مغز شما نیرو می‌دهند.

یک صبحانه کامل نیز به نقش مغز در داشتن حافظه‌ای قوی بسیار کمک می‌کند.

 نقش مغز در داشتن حافظه‌ای قوی

نکته چهارم) یک مغز بی‌خواب 

تنها جسم شما نیست که نیاز به استراحت دارد، مغز شما هر شب، منتظر خواب حداقل ۷ ساعته است! بسیاری از شب‌ها این اتفاق برای ما افتاده است که با این‌که در بدن‌مان احساس خستگی نمی‌کنیم، به استراحت نیاز داریم. در این شرایط است که مغز شما بیشتر از جسم‌تان نیاز به خواب دارد.

اگر همچنان به مقاومت برای بیدار ماندن ادامه دهید مغز هم دیگر با شما همکاری نمی‌کند. این همان شرایطی است که شما به علت آن نمی‌توانید ساعت ۳ صبح یک متن ۱۰ خطی را با کمتر از حداقل ۱۰ اشتباه املایی تایپ کنید. پس خمیازه مغز خود را جدی بگیرید.  

 نقش مغز در داشتن حافظه‌ای قوی

با خواب کافی و منظم شبانه، مغز شما می‌تواند اطلاعاتی را که در طول روز به آن وارد شده است را به‌خوبی طبقه‌بندی و ذخیره کند. در واقع مغز با این کار به شما کمک می‌کند تا این اطلاعات را در آینده به‌راحتی به خاطر بیاورید یا از آن‌ها برای تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی استفاده کنید.

این را هم فراموش نکنید که خواب منظم، توان مغزی را به‌طور قابل‌توجهی بالا می‌برد. در مقابل بر هم خوردن نظم خواب و بی‌خوابی، مغز را ضعیف و فعالیت‌های آن را مختل می‌کند. 

نکته پنجم) ورزش روزانه 

در روز ساعاتی را به ورزش کردن اختصاص دهید؛ حتی اگر این ورزش، بالا رفتن و پایین آمدن از پله‌ها باشد! ورزش‌های بدنی، برای سلامت مغز بسیار اهمیت دارد. بهتر و بیشتر شدن جریان خون به قسمت‌های مختلف مغز، آن را به‌طور کامل تغذیه می‌کند و خستگی مغز را از بین می‌برد.

برای ورزش کردن، راه‌های بسیار ساده‌ای وجود دارد. پیاده‌روی، حرکات ساده کششی پشت میز کار و تمرینات هوازی و  در کل ورزشی که به‌واسطه آن اکسیژن بیشتری به نواحی مختلف مغز می‌رود و توانایی آن را به‌طور چشم‌گیری افزایش می‌دهد. 

 نقش مغز در داشتن حافظه‌ای قوی

ورزش‌هایی مانند طناب زدن، فوتبال و والیبال، نقش موثری در توانمندسازی مغز دارند. از همین موارد ساده پی می‌بریم که  نقش مغز در داشتن حافظه‌ای قوی چقدر مهم است اما جدا از ورزش‌های بدنی آیا می‌دانستید که ورزش‌های مغزی و ذهنی نقش به‌سزایی در دوری از تنبلی مغز دارند؟

برای انجام ورزش‌های مغزی، تنها کافی است که یک پازل یا جدول تهیه‌ کرده، آن را حل کنید یا این‌که شطرنج بازی کنید. 

 نقش مغز در داشتن حافظه‌ای قوی

با این کار شما وارد یک باشگاه ورزشی مغز شده‌اید اما اگر می‌خواهید عضو دائم باشگاه باشید و نتیجه انجام ورزش‌ها را بر تناسب مغزی خود ببینید، باید هر روز به این باشگاه بیایید.

تمرینات ذهنی مانند دستگاه‌های ورزشی هستند که به شما کمک می‌کنند مغز توانمندتر و در نتیجه حافظه بهتری داشته باشید.

نکته ششم) خندیدن، تفریح کردن و داشتن احساسات مثبت

خندیدن، تفریح کردن و داشتن احساسات مثبت مانند یک باتری پرقدرت، مغز شما را شارژ می‌کند و استرس آن را از بین می‌برد!

مغز عضوی از بدن است که طرفدار سرگرمی و تفریح است. به‌طوری‌ که خندیدن و احساس لذت شما در طول روز مانند یک جریان پرقدرت، انرژی زیادی به آن منتقل می‌کند اما در مقابل، احساسات منفی مانند استرس و اضطراب، اتصالاتی در این جریان ایجاد می‌کند و می‌تواند انرژی مغز را یک‌باره تخلیه کند.‌

 نقش مغز در داشتن حافظه‌ای قوی

زمانی که احساس ناامیدی می‌کنید نمی‌توانید واقعیات را به‌صورت منطقی بررسی و برای حل مشکلات راه‌حلی پیدا کنید. پس تا جایی که می‌توانید از احساسات منفی دور شوید و بگذارید مغزتان کاملا شارژ شود. 

نقش مغز در داشتن حافظه‌ای قوی بسیار پررنگ است و در صورت نادیده گیری موارد بالا قطعا حافظه‌تان تحلیل می‌‌رود.

نکته پایانی) مصرف داروهای فوری 

هیچ‌وقت باور نکنید که می‌توانید با مصرف دارو، یک‌شبه مغز خود را جوان کنید، چون چنین دارویی هنوز کشف نشده است! در بسیاری از بازارهای تجاری، تولیدکنندگان از احساس ناامیدی و درماندگی مشتریان سو استفاده می‌کنند و با ترکیبی غیرواقعی و کمک گرفتن از قدرت تلقین، افراد را فریب می‌دهند.

برای مثال دارویی را تبلیغ می‌کنند که مصرف دو بار در روز آن شما را باهوش می‌کند و نمی‌گذارد حافظه خود را از دست دهید. این تبلیغات در حقیقت داستان‌های ساختگی هستند؛ زیرا تاکنون هیچ دارویی کشف نشده است که بتواند مغز شما را قدرتمند سازد.

در همین راستا مقاله‌ای وجود دارد تحت عنوان قرص افزایش حافظه و تمرکز که مطالعه آن برای شما دوست عزیز خالی از لطف نخواهد بود.

اگر شما باور داشته باشید که مغز برای توانمند شدن به دارو نیاز ندارد و ورزش‌های مغزی، تنها روش توانمند شدن مغز شما هستند هیچ‌گاه نقش مغز در داشتن حافظه‌ای قوی نادیده نگیرید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

3 پاسخ به “نقش مغز در داشتن حافظه‌ای قوی”

 1. رضوان عسگری گفت:

  ازتون واقعاً تشکر می کنم.
  گاهی اوقات به شدت احساس نا امیدی می کنم
  ولی وقتی این مطالب رو میخوانم روحیه ام بهتر میشه و فکر می کنم که میتونم پیشرفت داشته باشم .

 2. علی میرزایی گفت:

  متشکرم .خیلی مفید بود

 3. سید محمد گفت:

  باسلام ممنون ازتذکرات شما وهدایت کاربران موفق باشید یاعلی مدد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *