راهنمای گام به گام برای نوشتن پست وبلاگ

راهنمای گام به گام برای نوشتن پست وبلاگ

راهنمای گام به گام برای نوشتن پست وبلاگ

احتمالا می‌دانید که وبلاگ‌نویسی تاثیر بسیار زیادی بر موفقیت بازاریابی شما دارد؛ اما این موضوع مهم است که چگونه یک پست برای وبلاگ خود بنویسید تا برای کسب ‌و کار شما مفید باشد. بدون داشتن وبلاگ، شما محتوایی برای ارائه در شبکه‌های اجتماعی ندارید و فضای کمتری برای قرار دادن دعوت به عمل (call to action) که لید‌های ورودی را برای شما فراهم می‌کنند خواهید داشت. پس چرا بسیاری از بازاریابان بهانه‌های مختلف می‌آورند تا وبلاگی نداشته باشند؟ احتمالا به این دلیل که افراد کمی واقعا به نوشتن علاقه دارند و داشتن یک وبلاگ برای کسب‌وکار بسیار سخت است؛ باید کلمات را به عبارات و جملات تبدیل کنید. اصلا از کجا شروع می‌کنید؟

پست وبلاگ باید جالب و آموزنده باشد، به سوالات خوانندگان پاسخ دهد و مشکلات احتمالی آن‌ها را حل کند.

یک پست وبلاگ باید جالب و آموزنده باشد، به سوالات خوانندگان پاسخ دهد و مشکلات احتمالی آن‌ها را حل کند. نکته بسیار مهم این است که باید این کار را با یک روش جالب انجام دهید. قبل از اینکه پستی را بنویسید، باید بدانید که چه عواملی باعث بهبود کیفیت پست یک وبلاگ می‌شود. شما باید به این سوالات پاسخ دهید:

 • چرا یک نفر پست شما را مطالعه می‌کند؟
 • چه چیزی باعث می‌شود که مخاطب شما برای کسب اطلاعات بیشتر بازگردد؟

فقط پاسخ دادن به سوالات افراد کافی نیست، شما باید گام‌های عملی و سرگرم‌کننده‌ای به آن‌ها ارائه دهید؛ برای مثال مقدمه شما باید مخاطب را برای مطالعه ادامه مطلب به دام بیندازد. سپس می‌توانید از مثال‌های مختلف استفاده کنید تا خواننده را به بحث علاقه‌مند کنید. در کل، یک پست خوب علاوه بر اینکه محتوای آموزشی به مخاطبان ارائه می‌دهد، برای آن‌ها جالب و سرگرم‌کننده هم هست. 

چگونه یک پست برای وبلاگ بنویسیم؟

امروزه مردم و سازمان‌های مختلف، وبلاگ‌ها را مدیریت می‌کنند تا آنالیزها، دستورالعمل‌ها، انتقادات و سایر مشاهدات مربوط به یک صنعت را در آنجا به اشتراک بگذارند. در این بخش، راهنمای گام به گام نوشتن پست وبلاگ را بررسی می‌کنیم.

۱- مخاطبان خود را درک کنید

قبل از اینکه اولین پست وبلاگ خود را بنویسید، مخاطبان هدف خود را به خوبی بشناسید و مشخص کنید که آن‌ها به دنبال چه مطالبی هستند. در اینجا پرسونای مشتریان به شما کمک می‌کند. زمانی که به‌دنبال یک عنوان برای بحث‌های وبلاگ خود هستید، به پرسونای مشتریان و علایق آن‌ها فکر کنید. 

برای مثال اگر مخاطبان شما افراد جوانی هستند که می‌خواهند کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنند، احتمالا لازم نیست درباره شروع فعالیت در شبکه‌های اجتماعی اطلاعاتی به آن‌ها بدهید؛ زیرا اکثر آن‌ها با این کار به‌خوبی آشنا هستند. می‌توانید به آن‌ها آموزش دهید که چگونه فعالیت‌های شخصی خود را به فعالیت‌های بیزینسی کارآمد و متمرکز بر شبکه تبدیل کنند. 

۲- دامنه وبلاگ خود را ایجاد کنید

در مرحله بعد باید یک میزبان برای وبلاگ خود انتخاب کنید و یک دامنه برای آن ایجاد کنید. برای این کار باید یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) و یک سرویس میزبان برای دامنه خود انتخاب کنید. CMS به شما کمک می‌کند که دامنه وبلاگ خود را (جایی که وبلاگ خود را منتشر می‌کنید) بسازید. پلتفرم‌های CMS به شما کمک می‌کنند تا دامنه‌ها و زیر‌دامنه‌ها را مدیریت کنید. دامنه جایی است که شما وبلاگ خود را در آن می‌سازید و زیر‌دامنه یک صفحه وب است که به وب‌سایت دیگری متصل می‌شود. ورد‌پرس یکی از سیستم‌های رایج برای مدیریت محتوای وبلاگ است. 

دامنه وبلاگ شما به این صورت خواهد بود: www.yourblog.com عبارتی که بین دو نقطه قرار دارد به دلخواه شما انتخاب می‌شود؛ البته به شرطی که قبلا توسط فرد دیگری خریداری نشده باشد. اکثر میزبان‌ها هزینه بسیار کمی را ماهانه برای میزبانی از دامنه شما دریافت می‌کنند. پنج سرویس محبوب میزبانی وب‌سایت عبارت‌اند از: GoDaddy، HostGator، Dream‌Host، Bluehost و iPage.

 

همچنین بخوانید :  کسب و کار اینترنتی | چطور در ۷۰ روز کسب و کار آنلاین خود را راه اندازی کنیم؟

 

سفارشی پوسته وبلاگ

مراحل اولیه برای نوشتن پست وبلاگ

۳- پوسته وبلاگ خود را سفارشی کنید

بعد از اینکه دامنه وبلاگ خود را ایجاد کردید، ظاهر آن را درست کنید تا موضوع محتوای تولیدی شما را منعکس کند. برای مثال اگر محتوای وبلاگ شما درباره محیط زیست است، می‌توانید از رنگ سبز برای طراحی آن استفاده کنید. اگر از قبل یک وب‌سایت را مدیریت می‌کردید و اکنون می‌خواهید اولین پست وبلاگ خود را بنویسید، باید توجه داشته باشید که این پست از نظر ظاهر و موضوع با وب‌سایت شما هماهنگ باشد. دو مورد زیر را در پست خود هرگز فراموش نکنید:

 • لوگو: قرار دادن لوگو شخصی یا لوگو کسب‌وکار شما در پست، به مخاطبان یادآوری می‌کند که چه کسی یا چه شرکتی این محتوا را منتشر کرده است. اینکه چه‌قدر بخواهید وبلاگ خود را برندسازی کنید به خودتان بستگی دارد. 
 • صفحه «درباره ما»: ممکن است شما از قبل یک صفحه «درباره ما» برای توصیف خودتان یا کسب‌وکارتان داشته باشید؛ بخش «درباره ما» وبلاگ شما سطح بالاتری دارد. در این بخش باید بیانیه ماموریت وبلاگ را بنویسید که در جهت پشتیبانی از اهداف سازمان شما است. 

قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید باید یک موضوع برای پست وبلاگ خود انتخاب کنید.

۴- مبحث اولین پست وبلاگ خود را مشخص کنید

قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید باید یک موضوع برای پست وبلاگ خود انتخاب کنید. برای شروع می توانید یک موضوع بسیار کلی را انتخاب کنید. برای مثال اگر برنامه‌نویس هستید، می‌توانید با معرفی زبان‌های مختلف برنامه نویسی شروع کنید. سپس می‌توانید موضوع خود را گسترش دهید و درباره هر کدام از زبان‌ها توضیحات بیشتری ارائه دهید. 

اگر وبلاگ خود را با پست‌های «چگونه…؟» آغاز می‌کنید، برای پست‌های بعدی می‌توانید از چهار نمونه دیگر استفاده کنید. برای مثال اگر اولین پست وبلاگ شما «چگونه یادگیری برنامه‌نویسی را آغاز کنیم؟» است می‌توانید در ادامه از موارد زیر استفاده کنید: 

 • پست مبتنی بر لیست: ۵ راه برای شروع برنامه‌نویسی
 • پست مجموعه‌های سرآمد: ۱۰ مورد از کاربردی‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی
 • نمایش اسلاید: بهترین محیط‌های برنامه‌نویسی (به همراه عکس)
 • پست اخبار: مطالعات اخیر نشان می‌دهند که X‌درصد از مردم علاقه‌مند به یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی جدید هستند.
انتشار مقالات جذاب در وبلاگ

نوشتن پست وبلاگ از عنوان جذاب استفاده کنید

۵- مقدمه جذابی بنویسید

در ابتدای متن باید توجه خواننده را جلب کنید. اگر جملات و پاراگراف‌های ابتدایی متن نتوانند خواننده را جذب کنند، مطالعه متن شما را رها می‌کند. می‌توانید این کار را به چند روش انجام دهید: یک داستان یا شوخی بگویید، همدلی کنید یا یک آمار و حقیقت جالبی را بازگو کنید. سپس هدف پست را توضیح دهید و بگویید که چگونه موضوع مورد‌بحث می‌تواند به یک مشکل برای خواننده تبدیل شود. این کار باعث می‌شود که خواننده دلیلی برای مطالعه ادامه متن داشته باشد و مشتاق شود که با مطالعه متن به بهبود زندگی و کار خود کمک کند. 

۶- طرح کلی محتوای خود را سازماندهی کنید

گاهی‌اوقات پست‌های وبلاگ می‌توانند اطلاعات زیادی برای خواننده و نویسنده داشته باشند. شما باید اطلاعات را به‌گونه‌ای سازماندهی کنید که خوانندگان از حجم زیاد اطلاعات نترسند. می‌توانید از روش‌های مختلفی مانند دسته‌بندی، تهیه لیست و… استفاده کنید. اگر متن شما طولانی شد، از چندین میان‌تیتر در متن خود استفاده کنید. ابتدا باید طرح کلی مطلب خود را مشخص کنید تا بدانید که می‌خواهید چه نکاتی را در متن پوشش دهید و بهترین نظم و ترتیب برای بیان مطالب به چه صورت است. 

همچنین بخوانید :  بازاریابی محتوا چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

۷- پست وبلاگ خود را بنویسید

بعد از اینکه طرح کلی متن خود را مشخص کردید، باید شروع به نوشتن کنید. هر کدام از رئوس مطالب را توضیح و بسط دهید. از اطلاعات گذشته خود برای نوشتن استفاده کنید و در صورت نیاز برای نوشتن اطلاعات بیشتر، آمار، مثال‌ها و… تحقیقات بیشتری انجام دهید. استفاده از عبارات مناسب و ایجاد ارتباط بین جملات مختلف کار سختی است. باید سعی کنید یک جریان مناسب بین جملات خود ایجاد کنید. از ابزارهای زیر نیز می‌توانید کمک بگیرید: 

 • فرهنگ لغت Power Thesaurus: این ابزار به شما کمک می‌کند تا برای کلمات در ذهن خود جایگزین مناسبی از زبان نویسنده‌های مختلف پیدا کنید. 
 • فضای نوشتن ZenPen: اگر تمرکز کافی برای نوشتن ندارید، می‌توانید از این ابزار استفاده کنید. این ابزار فضای کوچک و مینیمالی را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید با تمرکز، اطلاعات درون ذهن خود را بنویسید. 

۸- پست خود را ویرایش کنید و قالب متن را درست کنید

ویرایش متن یکی از مهم‌ترین مراحل ایجاد پست برای وبلاگ است. از یکی از همکاران خود که تسلط بیشتری بر ویراستاری متن دارد بخواهید که متن شما را ویرایش کند. قالب متن خود را درست کنید و برای پست خود تصاویر مرتبط و جذاب پیدا کنید. تحقیقات نشان می‌دهند پست‌هایی که تصاویر مرتبط دارند، ۹۴ درصد بیشتر از پست‌های بدون تصویر بازدید‌کننده دارند. ظاهری بصری پست نیز بسیار مهم است. علاوه بر اینکه به تصاویر اهمیت می‌دهید، باید فرمت و سایز مناسبی برای متن انتخاب کنید. همچنین باید تیترها و زیر‌تیتر‌ها را با رنگ و سایز مناسبی مشخص کنید و به متن خود زیبایی بصری بدهید. 

برچسب‌ها (Tags) کلمات کلیدی عمومی و خاصی هستند که یک پست را توصیف می‌کنند. همچنین این امکان را برای مخاطبان فراهم می‌کنند که مطالب مرتبط بیشتری را در وبلاگ شما مطالعه کنند. به برچسب‌ها به عنوان روشی برای «دسته‌بندی موضوعات» نگاه کنید و برای هر متن ۱۰ تا ۲۰ برچسب مرتبط با موضوع پست انتخاب کنید. 

در پایان هر یک از پست‌های وبلاگ خود، باید یک CTA قرار دهید که نشان دهد از مخاطب می‌خواهید در مرحله بعدی چه اقدامی انجام دهد.

۹- یک دعوت به عمل (Call to action) در انتهای متن خود قرار دهید

در پایان هر یک از پست‌های وبلاگ خود، باید یک CTA قرار دهید که نشان دهد از مخاطب می‌خواهید در مرحله بعدی چه اقدامی انجام دهد. برای مثال می‌خواهید در وبلاگ شما عضو شود، یک کتاب الکترونیکی را دانلود کند، در یک وبینار ثبت‌نام کند، مقاله مرتبطی را مطالعه کند و غیره. 

معمولا همه فکر می‌کنند که CTA برای بازاریابی بسیار سودمند است؛ زیرا مخاطبان مطالب را مطالعه می‌کنند، روی لینک CTA کلیک می‌کنند و یک لید برای بازاریاب ایجاد می‌شود. اما این کار برای مخاطبان نیز بسیار مفید است؛ زیرا می‌توانند به مطالب بیشتری شبیه به متنی که آن را مطالعه کرده‌اند دسترسی پیدا کنند. پس این یک بازی برد-برد برای شما و مخاطبان است. 

بهینه سازی سئو درون‌صفحه‌ای

نوشتن پست وبلاگ نیاز به سئو درون ‌صفحه‌ای دارد

۱۰- سئو درون‌صفحه‌ای را بهینه کنید

بعد از اتمام نوشتن متن، باید آن را برای موتورهای جست‌وجو بهینه کنید تا افراد بیشتری به آن دسترسی پیدا کنند و آن را مطالعه کنند. چند کلمه کلیدی خوب برای متن خود انتخاب کنید. URL کوتاه و مناسبی برای متن خود انتخاب کنید و سعی کنید کلمه کلیدی متن خود را در آن بگنجانید. به نکات زیر توجه کنید:

 • توضیحات متا سئو: توضیحات متا به جملاتی گفته می‌شوند که زیر عنوان متن در صفحه نتایج جست‌وجو گوگل نمایش داده می‌شوند. وقتی فردی موضوعی را در گوگل سرچ می‌کند، بعد از خواندن عنوان هر یک از نتایج جست‌وجو، به توضیحاتی که زیر آن‌ها نوشته شده است نیز دقت می‌کند. این نوشته‌ها در واقع خلاصه‌ای از متن هستند و معمولا ۱۵۰ تا ۱۶۰ کاراکتر دارند. توضیحات متا عامل اصلی برای تاثیرگذاری بر رتبه‌بندی گوگل نیست؛ اما تاثیر بسیار زیادی بر نرخ کلیک شما از طریق جست‌وجو دارد، زیرا مخاطبان با مطالعه آن متوجه می‌شوند که قرار است با خواندن مطلب شما چه چیزی یاد بگیرند. 
 • عنوان صفحه و سربرگ‌ها: اکثر نرم‌افزارهای سئو، عنوان پست شما را برای عنوان صفحه قرار می‌دهند. عنوان صفحه که در نتایج جست‌وجو گوگل نمایش داده می‌شود بسیار مهم است و باید شامل کلمات کلیدی و کلماتی باشد که مورد‌علاقه مخاطبان هدف شما است. البته نباید با استفاده از همه کلمات کلیدی، عنوان خود را خیلی پیچیده کنید. همچنین بهتر است که عنوان‌های خود را خیلی بلند انتخاب نکنید؛ زیرا ممکن است بخشی از آن در صفحه نتایج جست‌وجو حذف شود. بهتر است که عنوان کم‌تر از ۶۵ کاراکتر باشد.
 • انکر تکست (Anchor Text): کلمه یا کلماتی است که به صفحات دیگری در وب‌سایت شما و وب‌سایت‌های دیگر لینک می‌شود. این کلمات را باید با دقت انتخاب کنید؛ زیرا موتورهای جست‌وجو هنگام رتبه‌بندی صفحه شما برای کلمات کلیدی خاصی این نکته را در نظر می‌گیرند. همچنین صفحاتی که به آن‌ها لینک می‌دهید نیز مهم هستند؛ بهتر است به صفحاتی لینک دهید که رتبه خوبی برای آن کلمه کلیدی دارند. 
 • بهینه‌سازی برای موبایل: اینکه وب‌سایت شما برای موبایل‌ها طراحی شده باشند یا با آن‌ها سازگار باشند بسیار اهمیت دارد. همگام‌سازی وبلاگ با موبایل این اطمینان را به شما می‌دهد که مخاطبان شما تجربه خوبی از وب‌سایت شما خواهند داشت و این موضوع تاثیر زیادی بر سئو شما خواهد داشت. در سال ۲۰۱۵ گوگل در الگوریتم خود تغییراتی ایجاد کرد و اکنون سایت‌هایی را که برای موبایل‌ها بهینه نشده‌اند جریمه می‌کند. 

۱۱- عنوان جذابی انتخاب کنید

ما یک فرمول ساده برای نوشتن یک عنوان جذاب داریم که بتواند توجه مخاطبان را جلب کند. یک عنوان کلی برای متن خود انتخاب کنید؛ سپس سعی کنید که آن را تغییر دهید و جذابیت آن را با استفاده از تکنیک‌های ادبی یا کلمات جذاب افزایش دهید. توجه کنید که عنوان شما صحیح و روشن باقی بماند. در مرحله بعد کلمه کلیدی را به آن اضافه کنید و در آخر سعی کنید عنوان را تا جایی که امکان دارد کوتاه کنید؛ زیرا هیچ‌کس عنوان‌های بلند و خسته‌کننده را دوست ندارد و گوگل هم ترجیح می‌دهد که عنوان شما کمتر از ۶۵ کاراکتر باشد. 

همچنین بخوانید :  راهکارهایی برای رونق بازاریابی اینترنتی
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *