نکاتی برای افزایش تمرکز حواس در مطالعه

بسیاری از دانش‌آموزان، دانشجویان و افرادی که به‌طور مرتب به مطالعه می‌پردازند، در مقاطعی از زندگی خود با معضلی به نام عدم تمرکز حواس در مطالعه مواجه می‌شوند. انسان‌ها ممکن است به دلایل مختلف دچار حواس‌پرتی شده و نتوانند به‌طرز مناسبی در هنگام مطالعه تمرکز خود را حفظ کنند.

به نظر شما، افرادی با تمرکز بسیار بالا چه کارهایی انجام می‌دهند که با سایرین متفاوت است و تبدیل به رمز موفقیت آن‌ها شده است؟ این افراد چگونه موفق به دستیابی به سطح بالایی از تمرکز حواس شده‌اند؟

در ادامه نکات و روش‌هایی را مطرح می‌کنیم که جوابی بر سوالات مذکور هستند و تاثیر شگرفی بر افزایش تمرکز حواس در مطالعه دارند. البته باید با عزمی راسخ به این روش‌ها عمل کنید.

راهکارهایی جهت افزایش تمرکز حواس در مطالعه

به‌طور کلی باید هر عاملی را که در محیط مطالعه ممکن است باعث حواس‌پرتی شما شود، از بین ببرید. حالت ایده‌آل، مطالعه در محیطی ساکت است که هیچ چیز در آن وجود ندارد که حواس شما را پرت کرده و مانع تمرکز عمیق شما بر روی مطالب شود. باید تلاش کنید چنان محیط مطالعه خسته کننده و آرامی برای خود بسازید که هیچ گزینه دیگری غیر از مطالعه در آن جا برای‌تان باقی نماند!

بهترین سناریو یک اتاق خالی با میز مطالعه، صندلی، منابع مطالعه و وسایل مرتبط است. وجود هر چیز دیگری در این اتاق باعث عدم تمرکز حواس در مطالعه خواهد شد. در چنین محیط کسالت باری، پس از چند ساعت احساس می‌کنید که مطالعه کردن برای‌تان تبدیل به یک فعالیت تفریحی شده است.

برخی افراد ترجیح می‌دهند به کتابخانه‌ای در نزدیکی محل زندگی خود مراجعه کنند اما اگر در منزل مکانی با امکانات مذکور در اختیار دارید، واقعا دیگر نیازی به رفتن به کتابخانه نیست.

پیش از شروع به مطالعه مطمئن شوید که کنترل تلویزیون، کامپیوتر، تلفن همراه و هر چیز دیگری که ممکن است توجه شما را به خود جلب کند، در جایی دور از دسترس شما قرار دارد. توانایی تمرکز حواس در مطالعه تا حد بسیار زیادی به مسدود کردن عوامل حواس‌پرتی بستگی دارد.

بسیاری از افراد هنگام مطالعه از موسیقی برای بلوکه کردن صدای محیط اطراف یا ایجاد محیطی راحت و آرامش‌بخش استفاده می‌کنند. البته باید بدانید که صرفا انواع خاصی از موسیقی می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند، مانند موسیقی کلاسیک.

اکنون فرض می‌کنیم که به دستورالعمل‌های بالا عمل کرده و محیطی آرام بخش و فارغ از هرگونه عوامل حواس‌پرتی برای مطالعه خود فراهم کرده‌اید. مساله بعدی که اکثر افراد به عنوان مانع بزرگی در راه رسیدن به تمرکز حواس در مطالعه از آن یاد می‌کنند، سرگردانی افکارشان است، بدین معنی که به محض شروع مطالعه فکر آ‌ن‌ها به سمت مطالب متفرقه جلب می‌شود و تمرکز خود را از دست می‌دهند.

بدون اغراق، مدیتیشن موثرترین روش برای افزایش تمرکز حواس در مطالعه است. متاسفانه اکثر افراد این روش خارق‌العاده را نادیده گرفته و به آن توجه نمی‌کنند. از همین امروز به مراقبه روی آورید و از تاثیرات عمیق آن نه فقط در افزایش تمرکز حواس در مطالعه بلکه در تمام جنبه‌های زندگی خود بهره‌مند شوید.

آیا افزایش سن باعث تضعیف تمرکز حواس در مطالعه می‌شود؟

نکته دیگری که فکر بسیاری از افراد را مشغول می‌کند و به‌نوعی می‌توان گفت باعث وحشت انسان‌ها می‌شود، بالا رفتن سن و فرا رسیدن دوران کهولت است و این سوال که آیا پیری منجر به تضعیف تمرکز حواس در مطالعه و سایر بخش‌های زندگی خواهد شد یا خیر. جواب واقعی این است: بله و خیر!

بین چهل تا شصت سالگی، نواحی از مغز انسان که مسئول سرکوب کردن عوامل حواس‌پرتی هستند، ممکن است دچار کندی عملکرد شده و نادیده گرفتن این عوامل یا اطلاعات غیرمرتبط سخت‌تر از گذشته شود. اما انسان‌ها با یک‌د‌یگر متفاوت هستند و این مسئله در مورد کارکرد مغز آنان نیز صادق است. بسیاری از سالمندان در دوران هفتاد و هشتاد سالگی نیز دارای تمرکز حواس بسیار بالایی هستند. بعضی از آن‌ها نیز ممکن است تمرکز خود را فقط در برخی حوزه‌های خاص از دست دهند.

این تفاوت‌ها به عوامل متعددی مرتبط است، از جمله عوامل بیولوژیک و روانشناسی، سلامت، محیط و به‌ویژه سبک زندگی افراد. بسیاری از تحقیقات اخیر علمی اثرات سبک زندگی افراد بر عملکرد مغز را بررسی کرده‌اند. همان گونه که ممکن است به ذهن‌تان خطور کند، سبک زندگی فعالانه به سلامت مغز کمک شایانی می‌کند و تمرینات ایروبیک به‌طور خاص برای مغز بسیار مفید هستند.

صرف این که سن شما در حال بالا رفتن است، بدین معنی نیست که قوه تفکر شما رو به افول می‌گذارد یا دچار افت تمرکز حواس خواهید شد، مخصوصا اگر از سنین جوانی به فکر راه چاره باشید و دست به عمل بزنید تا مغز خود را سالم و سرحال نگاه دارید.

توانایی تمرکز حواس خود را از طریق تغذیه بهبود بخشید

در پایان باید یادآوری کنیم که اغلب انسان‌ها فراموش می‌کنند که مغز عضوی است که احتیاج به حمایت و توجه آنان دارد تا بتواند در بهترین حالت خود کار کند. از امروز می‌توانید با مراقبت از رژیم غذایی خود، این حمایت و توجه را به مغزتان هدیه دهید. چیزهایی که می‌خورید و مواد مغذی که مصرف می‌کنید، برای قوه تمرکز حیاتی هستند. از قرص‌های مکمل مورد نیاز مغز که شامل ویتامین‌های B و D هستند، استفاده کنید. DHA نیز یک اسید چرب ضروری است که در روغن ماهی وجود دارد و توانایی آن در کمک به عملکرد شناختی مغز ثابت شده است. آن را به رژیم غذایی خود بیافزایید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *