هشت دلیل برای تنظیم یک برنامه روزانه

هشت دلیل برای تنظیم یک برنامه روزانه

اگر فکر می‌کنید تنظیم یک برنامه روزانه کار و دقت زیادی را می‌طلبد، حق با شماست. به اعتقاد ما، داشتن یک برنامه روزانه، در تمام ابعاد زندگی به شما آزادی بیشتری می‌دهد و با داشتن برنامه می‌توانید به‌جای پر کردن وقتتان با فعالیت‌های بی‌فایده، به وظایفتان بیشتر توجه کنید. سوال این است: «چرا باید یک برنامه روزانه داشته باشید؟» در این مطلب، هشت دلیل برای این داشتن برنامه روزانه بیان می‌کنیم:

۱- با برنامه‌ریزی می‌توانید عادتی خاص در خود ایجاد کنید

هشت دلیل برای تنظیم یک برنامه روزانه

هشت دلیل برای تنظیم یک برنامه روزانه

ایجاد عادت‌های جدید در آغاز بسیار دشوار است؛ اما اگر طبق برنامه‌ریزی، تغییراتی کوچک ایجاد کنید بهتر می‌توانید با آن‌ها کنار بیایید. برنامه‌ریزی روزانه به این دلیل اهمیت دارد که می‌توانید حتی از زمان‌های کوچک خود برای ایجاد تغییرات بزرگ استفاده کنید. برای مثال، ۱۵ دقیقه مطالعه هر شب قبل از خواب به شما کمک می‌کند تا هر سال چندین کتاب مطالعه کنید. هر اندازه هم که خسته یا پرمشغله باشید می‌توانید این کار را به‌راحتی انجام دهید. تنها کافی است این عادت را به برنامه هر شبتان اضافه کنید و ۱۵ دقیقه زمان برای آن در نظر بگیرید. این کار باعث می‌شود مطالعه به عادت همیشگی شما تبدیل شود.

۲- برنامه‌ریزی به افزایش بهره‌وری شما کمک می‌کند

هشت دلیل برای تنظیم یک برنامه روزانه

هشت دلیل برای تنظیم یک برنامه روزانه

اگر می‌خواهید در انجام کاری موفق باشید، باید همیشه آن را انجام دهید؛ مهارت‌های خود را در آن کار تقویت کنید و سرعتتان را افزایش دهید. برای مثال، اگر اضافه وزن دارید و می‌خواهید لاغر شوید، می‌توانید هر روز زمان کوتاهی پیاده‌روی کنید تا به تدریج به هدف خود برسید. با تمرین مداوم، سریع‌تر به هدف خود خواهید رسید. همچنین برنامه‌ریزی‌ روزانه به شما کمک می‌کنند تا کارها را در زمان کوتاهی انجام دهید و هر روز به موفقیت‌های بیشتری دست‌یابید.

۳- برنامه‌ریزی خلاقیت شما را افزایش می‌دهد

هشت دلیل برای تنظیم یک برنامه روزانه

هشت دلیل برای تنظیم یک برنامه روزانه

هنگامی‌ که ذهنتان را عادت می‌دهید که در ساعت مشخصی از روز، کار خاصی را انجام دهد اتفاق جالبی رخ می‌دهد. اگر هر روز در زمانی مشخص کار خلاقانه‌ای انجام دهید بی‌شک به آن عادت خواهید کرد. ویلیام فالکنر می‌گوید: «من تنها زمانی می‌توانم قلم‌ به‌ دست بگیرم و بنویسم که به‌اندازه کافی انگیزه داشته باشم. خوشبختانه من هر روز ساعت ۹ صبح بسیار باانگیزه هستم.» منظور فالکنر از این سخن بسیار ساده است؛ هنگامی‌که کاری را به‌طور منظم در زمانی مشخص انجام می‌دهید، ناخودآگاه هر روز آن زمان را به همان کار مشخص اختصاص خواهید داد. در حقیقت، شما به ذهن خود می‌آموزید که هر روز در زمان مشخص کاری را به شکلی مشخص انجام دهد.

۴- برنامه‌ریزی به شما حس امنیت می‌دهد

هشت دلیل برای تنظیم یک برنامه روزانه

هشت دلیل برای تنظیم یک برنامه روزانه

تغییر خوب است؛ البته گاهی‌اوقات، تغییرات زیاد باعث ایجاد استرس و اضطراب بی‌جا می‌شود. شما به‌اندازه کافی استرس و فشار تحمل می‌کنید؛ پس بهتر است برای مسائلی استرس داشته باشید که ارزش داشته باشند، نه برای کارهای روزمره. در همه سن‌ها می‌توان از مزایای برنامه‌ روزانه بهره‌مند شد. هنگامی‌ که کاری را منظم تکرار می‌کنید، استرس و اضطرابی که به علت نداشتن آگاهی از اتفاقات آینده تجربه می‌کنید از بین می‌رود.

۵- برنامه‌ریزی روزانه قدرت تمرکز شما را بهبود می‌دهد

هشت دلیل برای تنظیم یک برنامه روزانه

هشت دلیل برای تنظیم یک برنامه روزانه

هنگامی‌ که برخی کارها را همیشه انجام می‌دهید، دیگر مجبور نیستید به کارهای بعدی‌ خود فکر کنید و می‌توانید بدون فکر کردن، قدم بعدی را بردارید. بنابراین، با داشتن برنامه روزانه تنها روی کاری که انجام می‌دهید تمرکز می‌کنید و نگران انجام دادن کارهای دیگر نیستید.

۶- برنامه‌ریزی، استرس شما را کاهش می‌دهد

موکول کردن کارها به لحظات آخر، تنش و استرس در شما ایجاد می‌کند. دانش‌آموزی را در نظر بگیرید که به‌ندرت درس می‌خواند و همه‌چیز را برای شب امتحان گذاشته است. این کار نه‌ تنها به‌سلامت او آسیب می‌رساند؛ بلکه باعث می‌شود تا نتواند به‌خوبی درس را به خاطر بسپارد. به همین دلیل، به‌ احتمال‌ زیاد با استرس زیادی سر جلسه حاضر خواهد شد. در مقابل، دانش‌آموزی که «عادت مطالعه» را به برنامه روزانه خود اضافه کرده است، مطالب را کاملا یاد خواهد گرفت و ذهن او برای حفظ اطلاعات در حافظه بلندمدت زمان کافی دارد. این دانش‌آموز با ایجاد عادت مطالعه، با اعتمادبه‌نفس بیشتری در جلسه امتحان به سوالات پاسخ خواهد داد.

۷- برنامه‌ریزی، کارها را آسان‌تر می‌کند

فرض کنید می‌خواهید یک برنامه کامپیوتری را که مدت‌هاست با آن کار نکرده‌اید، اجرا کنید. ممکن است چند دقیقه‌ای برای پیدا کردن فایل یا برنامه موردنظر سرگردان باشید. در مقابل، به برنامه‌ کامپیوتری فکر کنید که هر روز از آن استفاده می‌کنید. در چنین شرایطی لازم نیست به شیوه استفاده از آن، خیلی فکر کنید؛ زیرا ذهن شما به‌طور خودکار شروع به کار می‌کند. به کارهایی مانند بستن بند کفش‌ فکر کنید که از دوران کودکی یاد گرفته‌اید؛ شما این کارها را بدون فکر کردن انجام می‌دهید. این کار مدتی طولانی بخشی از برنامه روزانه‌ شما بوده و به همین علت، حالا دیگر برای انجام آن‌ها دچار دردسر و زحمت نمی‌شوید.

هشت دلیل برای تنظیم یک برنامه روزانه

هشت دلیل برای تنظیم یک برنامه روزانه

۸- برنامه‌ریزی، از به تعویق انداختن کارها جلوگیری می‌کند

یک برنامه‌ریزی مناسب، مانع از طفره رفتن و به تعویق انداختن کارها می‌شود. با داشتن برنامه‌ریزی، همه کارها را در زمان مناسب انجام می‌دهید و این موضوع استرس شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

آیا تاکنون پیش‌آمده کاری را به این دلیل که نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید به تعویق انداخته باشید؟ همه ما در چنین شرایطی همین رفتار را داریم. با یک برنامه‌ریزی مناسب مانع از به تاخیر افتادن کارها می‌شوید؛ زیرا می‌دانید دقیقا باید چه کاری انجام دهید و انجام هر کار چه دلیلی دارد. استواری و ثبات قدم، اعتمادبه‌نفس را تقویت می‌کند و استرس را از بین می‌برد؛ زیرا مانع از انباشته شدن کارها می‌شود. برای مثال، اگر عادت کنید هر روز ظرف‌های کثیف را بشویید، دیگر استرس شستن همه ظرف‌ها در یک روز را ندارید. با انجام روزانه برخی کارهای کوچک می‌توانید تمام ابعاد زندگی‌تان را بهبود بخشید. عادت به تکمیل برنامه‌های روزانه در تمام مراحل زندگی برای شما مفید خواهد بود.

 

درنتیجه :

هشت دلیل برای تنظیم یک برنامه روزانه

هشت دلیل برای تنظیم یک برنامه روزانه

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین: 5/5]

6 پاسخ به “هشت دلیل برای تنظیم یک برنامه روزانه”

 1. زهرا گفت:

  سلام
  ممنونم از مطالب خوبتون
  اما من همیشه یه مشکلی دارم، اونم اینکه در برنامه ریزیهام شکست میخورم…. خیلی راجع بش فکر میکنم …شاید برنامه ای که میریزم منطقی و طبق تواناییهای من نیست
  این حالمو خیلی بد میکنه….یه مشکل دیگه هم دارم همیشه در موقعیتی قرار میگیرم که هیچ وقت نمیرسم اون کار که توی برنامه ام بوده رو به موقع انجام بدم و یا تمام کنم……. همیشه اتفاقات غیر منتظره میافتند که برنامه ات رو به هم بزنند…. یه مشکل خیلی بدتر مناینه که اینقدر درگیر یک کار میشم و غرق کارم میشم که از بقیه کارها یادم میره و بعد ساعت ها متوجه میشم خیلی هاشو انجام ندادم
  اما در هر صورت خیلی دلم میخواد تبدیل بشم به یک آدم منظم و با برنامه میدونم با برنامه خیلی از توانمندیهام تازه ظاهر میشه و شکوفا میشن
  از طرفی هم نمیخوام جلوی دیگران به عنوان یه آدم بی کفایت، شُل، بی عرضه …و کسی که حرفش با عملش یکی نیست شناخته بشم
  مجموع همه این اتفاقت اعماد به نفسم رو خیلی پایین میاره و آزار دهنده است.
  لطفا کمکم کنید

  • مطالعه شریف گفت:

   سلام دوست عزیز ممنونم از اینکه مقالات سایت را دنبال می کنید.
   دوست عزیز لطفا مقاله ” چگونه به برنامه ریزی خود پایبند باشیم؟” را در سایت در لینک https://goo.gl/zSQjkX مطالعه کنید چرا که تمام سوالات شما و نحوه پایبند بودن به برنامه ریزی در این مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.
   سپاس

 2. اﺑﺮاﻫﻴﻢ ﻃﻠﻮﻋﻲ گفت:

  ﺳﻼﻡ.
  ﻣﻤﻨﻮﻥ اﺯ ﻣﻂﺎﻟﺐ ﺟﺎﻟﺐ ﺷﻤﺎ.
  ﻣﻦ ﺧﻮﺩﻡ ﺳﻌﻲ ﻣﻴﻜﻨﻢ ﺑﺮاﻱ ﻛﺎﺭاﻡ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻢ,ﻣﺨﺼﻮﺻﺎ ﺑﺮاﻱ اﻣﺘﺤﺎﻧﺎﺗﻢ.
  ﻛﺎﻣﻼ اﻳﻦ ﻣﻮاﺭﺩ ﺭو ﻣﻴﺘﻮﻧﻢ ﻟﻤﺲ ﻛﻨﻢ.

 3. مریم گفت:

  سلام
  عالی بود ، بسیار روان و آشنا و تاثیر گذار

 4. nomovim@gmail.com گفت:

  سلام خیلی عالی بود البته من هم تا حدود زیادی مشکل عدم پایبندی به برنامه و اینکه برنامه هام بعد حدود یک ماه ادامه پیدا نمی کنند رو دارم . البته اوایل خوبه و با برنامه ریزی کارام بهتر و بهتر پیش میره و معمولا طمع می کنم که همه کارهام رو منظم انجام برم و به نوعی دچار و وسواس میشم و برنامم شکست می خوره.ان شالله که مقاله مورد اشارتون کمکم کنه به پایبندی به برنامه ریزی.
  (یک نکته خارج از موضوع اینکه تبلیغ گوشه سمت چپ که مدام باز و بسته میشه خیلی چشم رو آزار میده و بیشتر اثر معکوس داره به نظرم لطفا علامت حذف براش بذارین ممنون)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *