هنر مطالعه را بیاموزید و یاد بگیرید

کسانی هستند که توانایی خواندن دارند، ولی به مطالعه کردن عادت ندارند؛ در واقع این افراد استعداد خود را هدر می‌دهند و از آن جا که مطالعه باعث شکوفایی سایر استعدادها نیز می‌شود، می‌توان گفت که این افراد بسیاری از استعدادهای خود را تلف نموده و راه رشد آن‌ها را سد می‌کنند.

هنر مطالعه

هنر مطالعه را بیاموزید و یاد بگیرید

مهارت داشتن در انجام یک کار باعث احساس رضایت شده و این احساس موجب تداوم آن فعالیت می‌شود. شاید کسانی که عادت به مطالعه ندارند، تاکنون از مطالعه لذت نبرده‌‌ و حتی آ‌ن را به صورت صحیح نیاموخته‌اند؛ از این رو، مانند هر فن دیگر، برای استفاده مفید از مطالعه، باید روش‌های صحیح مطالعه را آموخت تا بتوان از آن بهره کافی برد.
در این صورت است که از مطالعه لذت می‌برید و دیگران را نیز روی آوردن به آن تشویق خواهید کرد. به‌طور کلی عادت به مطالعه را باید از کودکی آموخت!

هنر مطالعه را بیاموزید و یاد بگیرید

در طی سالیان متمادی، انس با کتاب به شما بهترین روش‌های مطالعه را می‌آموزد و در خلال آن شما به روش مشخصی دست خواهید یافت، کتاب‌ها را خواهید شناخت و در انتخاب کتاب مورد نظر خود با مشکل مواجه نخواهید شد.

هنر مطالعه را بیاموزید و یاد بگیرید

برای اصلاح روش مطالعه هیچ‌گاه دیر نیست و مسئله مهم در این زمینه، درک ضرورت این امر است. شما می‌توانید با تصحیح روش خود از طریق تجربیاتی که وجود دارد، بازده مطالعه خود را افزایش دهید.

از جمله مهم‌ترین مهارت‌هایی که فرد برای مطالعه مفید به آن‌ها نیاز دارد عبارتند از:

۱ـ تسلط به زبان متن

هر چقدر به زبان متنی که مطالعه می‌کنید آشنایی و تسلط داشته باشید، علاوه بر آن که درک مطلب برای‌تان آسان‌تر می‌شود و از سرعت مطالعه بالاتری نیز برخوردار خواهید شد.
مقایسه بیان یک متن ادبی قدیمی مانند کلیه و دمنه و یک متن جدید، شما را به این مسئله واقف می‌کند.

هنر مطالعه را بیاموزید و یاد بگیرید

در این‌جا پیشنهاد می‌شود که هنگام مطالعه هر مطلب خواندنی، به محض برخورد با کلمه‌ای مشکل و نامانوس، آن را یادداشت نموده و مفهوم آن را بیابید. در مورد اصطلاحات، تغییرات، ضرب‌المثل‌ها و … نیز همین کار را انجام دهید.
انجام این کار در مدت زمان طولانی، تاثیر فراوانی در بهبود کیفیت خواندن، نوشتن و صحبت کردن شما خواهد داشت.

۲ـ توانایی مطالعه بصری

هر چقدر بیشتر مطالعه کنید چشمان شما انس بیشتری با کلمات می‌گیرند و آن کلمات با مغزتان ارتباط بهتری برقرار می‌کنند.

هنر مطالعه را بیاموزید و یاد بگیرید

بنابراین لازم نیست که روی هر کلمه مکث کنید؛ بلکه کافی است که چشمان‌تان روی کلمات بلغزد و تنها روی موارد مهم و کلمات کلیدی توقف ‌کنید.

۳ـ قوه ادراک

این جنبه از مطالعه به استعداد ذاتی افراد باز می‌گردد؛ بدین معنی که افراد از لحاظ درک مطالب با یک‌دیگر تفاوت دارند.

هنر مطالعه را بیاموزید و یاد بگیرید

مسلماً درک ریاضی همه افراد با درک آن‌ها از مطالب هنری یا ادبی، یکسان نیست؛ هر چند که همه افراد در حد عمومی، بسیاری جنبه‌ها را درک می‌کنند، در عین حال که در آن جنبه‌ها استعداد نداشته باشند.
ممکن است این ابهام پیش آید که از این مسئله نمی‌توان برای مطالعه سود جست؛
حال آن که یکی از مهم‌ترین اهداف مطالعه، پرورش استعدادهاست و مسئله مهم، شناخت استعداد در خلال مطالعه و پرورش آن است. با مطالعه مداوم و گسترده، شما به استعدادهای خود پی می‌برید و درک بهتری از موقعیت خود خواهید یافت.

۴ـ میزان دانش و آگاهی

هنر مطالعه را بیاموزید و یاد بگیرید

از آن‌جایی که دانش بشری چون تار و پود به هم بافته است، هر چقدر آگاهی عمومی شما بیشتر باشد، از مطلب خواندنی استنباط بهتری خواهید داشت. مطالبی را که چند سال پیش خوانده‌اید، اگر اکنون مطالعه کنید، برای شما جلوه دیگری دارند؛ بنابراین، باید سعی نمایید تا روزبه‌روز، اطلاعات عمومی خود را افزایش دهید.

۵ـ انگیزه و علاقه

همین قدر کافی است که گفته شود بدون انگیزه و علاقه، ممکن نیست که هر کاری به نتیجه برسد. افزایش خواندنی‌ها در دنیای کنونی و به‌خصوص در موارد خاص، مانند آمادگی برای آزمون‌های مختلف، باعث می‌شود که «سرعت دادن به مطالعه» ضرورت بیشتری پیدا کند و افراد زیادی که موفقیت را درک می‌کنند به این امر تمایل یابند و برای دستیابی به آن مبادرت نمایند.

هنر مطالعه را بیاموزید و یاد بگیرید

یکی از مهم‌ترین راه‌های مطالعه سریع، یافتن هدف نویسنده از نگارش مطلب و توجه به نکات مهم آن است؛ بدون آن که مطلب کلمه‌به‌کلمه خوانده شود، برای دست یافتن به این اصل باید در هر مطالعه به دو سوال زیر پاسخ داد:

۱ـ هدف از مطالعه این متن چیست؟

۲ـ مطالب کلی و اصلی این متن چیست؟

حتی اگر لازم باشد باید این سوالات را در جایی برای خود نوشت تا در طول خواندن فراموش نشوند. به دنبال سوالات اصلی فوق، در طی مطالعه باید درباره متن سوالاتی را استخراج کرد و پاسخ به آن‌ها را از درون متن جست‌وجو کرد.
جمع‌آوری این سوال‌ها و پاسخ آن‌ها، «خلاصه‌ای مطلوب» از کتاب مورد مطالعه است که در زمانی‌هایی مانند امتحان، بسیار موثر خواهد بود. نکته مهم دیگر که در این‌جا یادآوری آن لازم می‌آید، این است که سرعت مطالعه در موضوعات مختلف با یک‌دیگر متفاوت است. بدیهی است که مطالعه روزنامه با مطالعه یک متن ادبی و رمان یا متن ریاضی تفاوت دارد و خواندن هر یک از این متون، سرعت‌های گوناگونی را می‌طلبد و خواننده خوب باید بتواند برای هر متنی، سرعت متناسب با آن متن را به کار گیرد؛ بنابراین، خواندن سطحی و گذرا یا خواندن آرام و با تاکید بیش از حد بر کلمات در همه موارد نمی‌تواند صحیح باشد.
*برگرفته از: کتاب راه‌های تشویق به مطالعه، نوشته: رالف سی. استیگر، ترجمه: پروانه سپرده.
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 3   میانگین:  4.3/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *