هوش مالی چیست و چطور می‌توان سطح آن را ارتقا داد؟

همه آدم‌ها دوست دارند پولدار باشند. وقتی پول ندارید زندگی می‌تواند بسیار سخت و ناامیدکننده باشد. بیشتر فعالیت‌های روزمره شما هم بر اساس جذب یا جمع‌کردن پول بیشتر است. ما در مورد پول همیشه رویاپروری می‌کنیم، برای به دست آوردنش دعا می‌کنیم و البته کار می‌کنیم. حتما در اطراف خود افرادی را می‌شناسید که اوضاع مالی خوبی دارند. اگر موارد خاص را کنار بگذاریم، شایع‌ترین حرفی که درباره این افراد وجود دارد این است که آن‌ها بلدند با پول چه‌کاری انجام دهند، بلدند کجا سرمایه‌گذاری کنند، مثل آب خوردن پول درمی‌آورند، از آب کره می‌گیرند و به‌طورکلی به طرز هوشمندانه‌تری تصمیمات مالی اتخاذ می‌کنند. بهتر است صادق باشیم! همیشه این‌که درآمد یک نفر به‌مراتب از فرد دیگری بیشتر است به دلیل خوش‌شانس بودن یا برخورداری از یک موهبت جادویی و منحصربه‌فرد نیست. در حقیقت یک حالت ذهنی است که با انجام کارهای خاصی، ثروت را به زندگی شما جذب می‌کند. این عملکرد ذهنی خاص هوش مالی است که می‌تواند شما را به سمت بهترین و مناسب‌ترین روش‌ها در افزایش و مدیریت پول سوق دهد .

شاید شما هم به این نتیجه رسیده باشید که داشتن پول به‌تنهایی نمی‌تواند به ما کمک کند که سرمایه‌گذاری بهتر، درآمد بیشتر و درنهایت قدرت مالی بیشتری داشته باشید. هوش مالی از به دست آوردن پول و حل مسائل مالی در زندگی گرفته تا حفظ آن و ثروتمند شدن به شما کمک می‌کند .
در این مقاله درباره تقویت هوش مالی و چگونگی آن خواهید خواند :

 • هوش مالی چیست؟
 • آیا هوش مالی ارثی است؟
 • هوش مالی خود را تقویت کنید

هوش مالی چیست؟

در روانشناسی نوین، هوش انسان را به چند بخش تقسیم کردند. به‌عنوان مثال IQ که حتما بارها شنیده‌اید، یکی از این اجزاست که سطح هوش ذهنی شما را ارزیابی می‌کند یا EQ  میزان توانایی شما در کنترل هیجانات را می‌سنجد . یکی از اجزا که اخیرا اساتید زیادی در جهان را متوجه اهمیت و کاربرد خود ساخته است، هوش مالی یا شم اقتصادی است. هوش مالی یک مفهوم ذهنی و بخشی از هوش کلی هر فردی است. هوش مالی با اینکه شما چه‌قدر خوب از پس مشکلات مالی برمی‌آیید و چه‌قدر می‌توانید تصمیمات درست مالی بگیرید، سنجیده می‌شود. همه افراد به‌صورت مستمر در حال حل کردن مسائل مالی هستند، مسئله افراد فقیر نداشتن پول کافی و هزینه‌های زیاد است و مسائل مالی افراد ثروتمند، نیاز به برنامه‌ریزی برای حفظ ثروت و افزایش آن است .

آنچه به شما کمک می‌کند از پس مسائلی مانند تطبیق نداشتن درآمدها، هزینه‌های زندگی، نداشتن خانه شخصی، بدهکاری، هزینه‌های ماشین و… برآیید پول نیست؛ بلکه رفتاری است که شما با پول دارید. ذکاوتی که به کار می‌گیرید تا اقدامات درست‌تری برای بهبود شرایط مالی خود انجام دهید. افراد با هوش مالی، لزوما افرادی نیستند که به‌راحتی درآمد کسب کند یا ثروت زیادی داشته باشند؛ بلکه دقیقا می‌دانند با پول خود چه‌کاری انجام دهند یا از چه ‌کاری اجتناب کنند.

آیا هوش مالی ارثی است؟

درست است که هوش مالی کودک، مانند هوش مالی والدین یا بستگان او است؛ اما بعدها هوش مالی و سرمایه‌گذاری هر فرد، در واکنش به تجربیاتی که کسب می‌کند دست‌خوش تغییر و تحولات مثبت یا منفی می‌شود و در بزرگ‌سالی شکل و فرم شخصی و خاص به خود را می‌گیرد. متاسفانه در آموزش‌های سنتی والدین و مدارس توجه کمی به این بخش از ساختار ذهنی کودکان می‌شود . آن‌ها با تمرکز روی حقوق سر ماه و پس‌انداز، افراد را بیشتر برای کارمند شدن آماده می‌کنند تا ثروتمند شدن؛ اما این نکته که خود فرد می‌تواند هوش مالی خودش را تقویت کند و از آن ‌یک دارایی ارزشمند برای کسب و حفظ ثروت بسازد، بسیار امیدوارکننده است.

افراد باهوش مالی، لزوما افرادی نیستند که به‌راحتی درآمد کسب می‌کنند یا ثروت زیادی دارند؛ بلکه دقیقا می‌دانند با پول خود چه‌کاری انجام دهند یا از چه‌کاری اجتناب کنند.

هوش مالی ارتباطی به ضریب هوشی فرد یا همان IQ ندارد. هوش ذهنی از هوش مالی جداست. چه‌بسا ممکن است نمرات یک نفر در دانشگاه خیلی خوب باشد؛ اما میزان درآمدش در محیط کار کمتر از فردی باشد که حتی سواد هم ندارد. خوشبختانه هر شخصی می‌تواند هوش مالی‌ خود را دچار تغییر و تحول کند و برای این کار نیاز نیست حتما فارغ‌التحصیل دانشگاه یا خیلی باهوش باشد . کاری که باید انجام دهید ساده است. فقط کافی است به بهبود وضعیت مالی‌ خود علاقه‌مند و متعهد باشید، شخصیت مشخص مالی خود را شناسایی کنید و بر اساس الگوهای مناسب تغییراتی را در ذهن و نظام باورهای مالی خود ایجاد کنید؛ پس می‌توانید از همین حالا افزایش هوش مالی‌تان را آغاز کنید.

چطور هوش مالی خود را تقویت کنیم؟

شاید برای شما که در حال حاضر آه در بساط ندارید یا حتی کسب درآمد می‌کنید اما فاصله زیادی با ثروتمند شدن دارید، باور به داشتن هوش مالی دشوار باشد؛ اما هرکس به‌نوعی دارای هوش مالی است، مسئله اصلی این است که چطور می‌شود آن را ارتقاء داد:

 1. همیشه در حال یادگیری باشید: هیچ‌گاه از یادگیری‌های مداوم استراتژی‌های مالی جدید دست نکشید. البته همیشه می‌توانید برای آگاهی از جزئیات سرمایه‌گذاری، یک مشاور استخدام کنید؛ اما فهمیدن چگونگی تغییر راه‌های رفتاری شما با پولتان را هیچ‌کس نمی‌تواند برای شما انجام دهد. نسبت به تصمیماتی که در بهتر یا بدتر شدن وضع مالی شما موثر است آگاه باشید و نسبت به رفتاری که به نفع شماست متعهد شوید؛ این کار هوش مالی شما را افزایش می‌دهد. نیازی نیست بروید و در کلاس‌های آموزش سهام ثبت‌نام کنید، اما از تمام لحظه‌ها و امکانات برای کسب اطلاعات درباره پول درآوردن، سرمایه‌گذاری، سهام و … استفاده کنید. برنامه‌های رادیویی گوش کنید، کتاب و روزنامه بخوانید، به سمینار امور مالی بروید و با هر روشی توانایی خود را گسترش دهید. این توانایی به یک دارایی ارزشمند تبدیل خواهد شد که ده‌ها برابر به سمت شما برمی‌گردد.
 2. تفکر خود را تغییر دهید: اگر ذهن خود را تغییر ندهید در مسیری که زاییده طرز فکر قبلی است خواهید ماند. به‌جای تمرکز روی خرج کردن، روی روش‌هایی که می‌توانید پول بیشتری بسازید تمرکز کنید. فکر کردن به روش‌های هوشمندانه کسب ثروت، هوش مالی را افزایش می‌دهد. اگر هر زمان که احساس نیاز داشتید خرید کنید تنها لذت شما یک خشنودی آنی پس از خرید است؛ درنتیجه برای همیشه در همان چرخه قدیمی که حقوق یک ماه خود را تمام می‌کنید و بعد به سراغ حقوق ماه بعد می‌روید، باقی خواهید ماند و به کامیابی مالی نخواهید رسید. درصورتی‌که باید پول پس‌انداز کنید و بعد فرصت‌های سرمایه‌گذاری را بشناسید تا کم‌کم سرمایه شما خودش کار کند و پول دربیاورد.
 3. سه مفهوم ساده که پایه هوش مالی را تشکیل می‌دهد بشناسید: سرمایه، بدهی و جریان مالی، سه درس ساده اما پایه در هوش مالی هستند که اگر نسبت به آن‌ها آگاهی کافی داشته باشید به طرز عجیبی هوش مالی شما افزایش پیدا می‌کند. سرمایه هر چیزی است که ارزشش ثابت بماند و برای شما پول تولید کند؛ بنابراین دارایی‌هایی مانند ماشین که نه‌تنها درآمدی از آن کسب نمی‌کنید بلکه از پول جیبتان کم هم می‌کنند سرمایه شما نیستند و به چشم بدهی به آن‌ها نگاه کنید. جریان مالی هم مسیر ورود و خروج پول در حسابتان است.
 4. پول‌سازی را ارتقا دهید؛ به شغلی که از آن درآمد کسب می‌کنید یا کسب‌وکاری که راه‌اندازی کرده‌اید، به نحو شایسته‌ای توجه کنید. شغلتان، منبع مالی شماست که با مدیریت درست آن می‌توانید به درآمدزایی برسید و با بهبود رابطه با پول خود، هوش مالی خود را بالا ببرید.
 5. به افراد موفق توجه کنید: در امور مالی خود از عملکرد و رفتار افراد ثروتمند الگوبرداری کنید یا از آن‌ها کمک بگیرید. حتی اگر نیاز بود برای مشاوره مالی هزینه کنید. داستان زندگی آن‌ها را مطالعه کنید حتی اگر زندگی و شرایط کاملا مشابه شما را ندارند تا با دیدگاه‌ها و رویکردهای متفاوت آشنا شوید؛ زیرا یکی از توانایی‌هایی که نیاز دارید این است که هنگام روبه‌رو شدن با مسائل مختلف مالی اعم از حقوقی، حسابداری، مالیات و… آن‌ها را حل‌وفصل کنید.
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

یک پاسخ به “هوش مالی چیست و چطور می‌توان سطح آن را ارتقا داد؟”

 1. mehdi گفت:

  خیلی متشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *