عوامل ایجاد هویت اجتماعی

۱- ظاهر هر فردی نشانگر هویت اجتماعی آن فرد است.

۲- زبان‌تان با زبان بدن‌تان هماهنگ باشد. متاسفانه در جامعه ما طوری شده است که بعضی‌ها تصور می‌کنند با دروغ و فریب می‌توانید موفق باشند ولی اینان آدم‌های کم‌هوشی هستند که نمی‌دانند مردم این‌قدر باهوش هستند که از روی زبان بدن آن‌ها تشخیص می‌دهند که این فرد دروغ می‌گوید. تلاش کنید هیچ‌گاه، هیچ‌گاه، هیچ‌گاه و تحت هیچ شرایطی دروغ نگویید.

امام حسین (ع) می‌فرمایند: «اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید!»

کوروش پادشاه قدرتمند امپراطوری ایران، از خداوند برای کشورش این‌گونه درخواست می‌نماید: «اهورامزدا، این سرزمین را، این مرزوبوم را، از کینه، دشمن، دروغ و خشک‌سالی حفظ کند!»

تمام کشورهای پیشرفته و ثروتمند، شهروندانی راست‌گو و درستکار را پرورش داده‌اند که این از نشانه‌های یک جامعه سالم و بانشاط است.

۳- خاطره‌ای که در ذهن مخاطب باقی می‌گذارید موثرترین ابزار برای شما است که با چه خاطره‌ای به ذهن مخاطب تداعی می‌شوید تمام تلاش خود را انجام دهید همواره افراد شما را با ویژگی درستکاری، صداقت و امانت‌داری به یاد بیاورند.

اژدهای زشت و خطرناک منقرض نشده؛ یک اژدهای قوی‌هیکل گرسنه را در نظر بگیرید که قاتل موفقیت‌های افراد است این اژدهای زشت و گرسنه تاخیر نام دارد. به‌ عبارت‌ دیگر اگر همین‌ الان تصمیمی بگیرید و بخواهید فعالیتی را شروع کنید هر چقدر تا برداشتن اولین گام تاخیر داشته باشید احتمال انجام آن کار به‌شدت کم می‌شود.

روی مهارت حرف زدن خود سرمایه‌گذاری کنید؛ اولین ضرورت برای ارتباط تاثیرگذار، واضح حرف زدن است. منظور خود را دقیق بیان کنید. هرگز تصور نکنید دیگران منظور ما را به‌راحتی درک می‌کنند ما انسان‌ها شبیه به هم حرف می‌زنیم ولی شبیه به هم برداشت نمی‌کنیم (پیشنهاد می‌کنم کتاب انسان ۲۰۲۰ را حتما بخوانید)

دومین مهارت برای ارتباط تاثیرگذار، پایداری است. به‌ عنوان‌ مثال اگر شما رهبر یک تیم هستید، رهبر باید مصمم، صبور، خوش‌بین باشد. یک رهبر کاریزماتیک وقتی اشتباهی رخ می‌دهد باید خونسردی خود را حفظ کند. باید همیشه به خود یادآوری کنید که اگر نتوانید کارهای پروژه را طبق زمان‌بندی و به‌خوبی انجام دهید. کار دچار مشکل خواهد شد. بخش دیگر ارتباط تاثیرگذار به‌عنوان یک رهبر کاریزماتیک، مقابله با ناسازگاری و عملکرد ضعیف دیگران است. اگر یکی از اعضا تیم، کاری را که تعهد کرده بود انجام نداده به‌موقع تحویل نداد نباید چشم‌پوشی کنید. نباید امیدوار و خوش‌بین باشید که رفع می‌شود.

رهبران کاریزماتیک در خصوص زمان‌بندی و کیفیت کار، توجه زیادی دارند. شما باید چنین باشید. در صورت بروز آمادگی این را داشته باشید وظایف را مجددا تعیین نمایید. یادتان باشد کارها را متناسب با توانمندی افراد در نظر بگیرید و این‌گونه نباشد که مسئولیت‌های زیادی را به گردن فردی بیندازید و یکی دیگر از اعضا کار چندانی برای انجام نداشته باشد. جسارت خود را برای بیان اعتقادات افزایش دهید.

یکی دیگر از ویژگی‌های ارتباط تاثیرگذار جسارت است. مهم‌ترین نوع جسارت، قبول ۱۰۰ درصد مسئولیت نتایج و تصمیم‌ها است. وینستون چرچیل می‌گوید: «به‌درستی جسارت مهم‌ترین ویژگی انسان است؛ زیرا سایر ویژگی‌ها به آن بستگی دارند.»

جسارت در پذیرش اشتباه یکی از مهم‌ترین قواعد رهبری است رهبری که نتواند اشتباه خود را گردن بگیرد بعد از مدت‌ها نمی‌تواند اثربخشی بالایی داشته باشد.

به نقاط قوت خود و هم‌تیمی‌های‌تان توجه کنید. تمرکز روی نقاط قوت خودتان کمک می‌کند اعتماد به‌ نفس‌تان افزایش یابد و تصمیم‌های درست بیشتری بگیرید. تمرکز روی نقاط قوت همکاران‌تان، کمک می‌کند با جسارت بیشتری کار کنند و توانایی خود را باور داشته باشند و این به نفع جامعه و شرکت است.

جمع‌بندی

به همه انسان‌ها و اعضای تیم‌تان احترام ویژه‌ای بگذارید. خودتان همواره رشد کنید، مهارت‌های جدید بیاموزید، خود را توانمند کنید و بدون دریغ و خساست به دیگران آموزش دهید.

باارزش‌های آدم‌ها ارتباط برقرار کنید. ارزش‌ها می‌توانند مانند یک کاتالیزور عمل کنند. به توانمندی‌های خودتان و همکاران‌تان اعتماد داشته باشید. همیشه طرفدار حق باشید حتی اگر به ضررتان باشد. اگر اشتباه کردید بسیار ساده اشتباه‌تان را بپذیرید و عذرخواهی کنید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین: 3/5]

7 پاسخ به “عوامل ایجاد هویت اجتماعی”

 1. roya گفت:

  با سلام و ادب
  واقعاٌمقاله مفیدی هست، مخصوصاٌجمله های که در مورد کلمات دورغ گویی،درستکاری، جسارت، و قبول اشتباه بکار بردین خیلی برای من لذت بخش
  بود. چون واقعاٌ صداقت داشتن و قبول اشتباه دیگه برای مردم مفهومی نئاره.امیدوارم با خو اندن اینچنین مقالاتی دوباره ارزش صئاقت
  قبول اشتباه و …برای مردم رنگ و بوی واقعی پیدا کنه.
  و از شما بخاطر درج این مقاله سپاسگزارم.

 2. ستاره گفت:

  آقای سعید محمدی از مقاله خوب و پربارتون تشکر میکنم
  منم امیدوارم صداقت و درستی بین همه مردم ایران شایع و فراگیر بشه

 3. حسین گفت:

  مختصر و با بار علمی و معنایی کافی، به درستی که خوب بود، سپاس.

 4. miadi گفت:

  درورد بر شما
  انتشارات کتاب انسان 2020 رو میفرمایید … سپاس

 5. سعید محمدی گفت:

  ناشر کتاب انسان 2020، نشر تعالی است.
  اگر میخواهید کتاب را تهیه کنید میتوانید با شماره 66065410 و 09192242640 تماس بگیرید.
  از طریق سایت مطالعه شریف هم میتوانید سفارش دهید تا با پست برایتان ارسال گردد.

 6. سمانه گفت:

  با سلام
  جناب آقای محمدی از مطالعه ی مقاله ی جذابتان لذت بردم امیدوارم در پناه خدا شاد باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *