چند ویژگی همه کارآفرینان موفق

کارآفرینان موفق معمولا از سایر کارآفرینان موفق الهام می‌گیرند؛ این بدان معناست که اگر افراد الگوهای بزرگ نداشته باشند، در معرض خطر بزرگی قرار می گیرند. اگر چیزی برای کارآفرینی دارید بهتر است با ویژگی‌های کارآفرینان موفق آشنا شوید. با نگاهی به کسب‌وکارهای موفق درمی‌یابیم که هر یک از آن‌ها یک دستورالعمل منحصربه‌فرد برای موفقیت خود، دارند. حقیقت این است که اکثر کارآفرینان به موفقیت می‌رسند زیرا حاضر نمی‌شوند کاری را که دیگران قبلا انجام داده‌اند انجام دهند. هر موفقیت در کسب‌وکار بر اساس تفکر خارج از گروه و ارائه دیدگاه‌های جدید در مورد خدمات یا محصولات به دست می‌آید. بااین‌حال صرف‌نظر ازآنچه آن را موفقیت می‌نامید، از الگوهای کارآفرینان در طول یک دوره مشخص مشهود است که برخی از ویژگی‌های آنان به‌طور مستقیم به موفقیت آن‌ها ختم شده است. سرفصل‌های عنوان شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • صفات فردی کارآفرینان موفق
  • صفات اجتماعی کارآفرینان موفق

صفات فردی کارآفرینان موفق 

۱- شور و انگیزه: اگرچه صفات زیادی وجود دارد که موجب موفقیت یک کارآفرین می‌شود؛ اما شاید مهم‌ترین آن اشتیاق و انگیزه باشد.

  • آیا چیزی وجود دارد که بتوانید به خاطر آن بیش از هر زمان دیگری کار کنید؟
  • آیا چیزی وجود دارد که به خاطر آن شب‌، بیدار بمانید زیرا که هنوز آن را تمام نکرده‌اید؟
  • آیا چیزی وجود دارد که شما در حال ساختن آن باشید و بخواهید به پیشرفت آن ادامه دهید؟
  • آیا چیزی وجود دارد که برای شما بسیار لذت‌بخش باشد و بخواهید که برای بقیه زندگی خود آن را ادامه دهید؟

اگر بتوانید به سوالات فوق پاسخ دهید می‌توان گفت که برای موفقیت در کسب‌وکار خود آماده‌اید. موفقیت تابع اشتیاق و انگیزه است.

۲- نترسیدن از خطر: کارآفرینان در معرض ریسک هستند و در آینده نامعلوم غرق می‌شوند؛ اما همه پذیرندگان ریسک کارآفرین موفقی نمی‌شوند. کارآفرینان موفق زمان و پول خود را برای ناشناخته‌ها به خطر می‌اندازند، اما منابع و برنامه‌های خود را برای معامله با ناشناخته‌ها ذخیره می‌کنند. یک کارآفرین موفق هنگام ارزیابی ریسک از خود می‌پرسد که آیا این ریسک ارزش کار، زمان و پول من را دارد؟ و اگر من این ریسک را نکنم چه‌کاری انجام خواهم داد؟

۳- خودباوری، سخت کار کردن و فداکاری منظم: کارآفرینان به خود اعتماد دارند و این اعتمادبه‌نفس را به کار خود اختصاص می‌دهند. تمرکز زیاد و اعتقاد به ایده ممکن است به اشتباه به لجاجت تعبیر شود؛ اما این تمایل به سخت کار کردن و مبارزه با فرصت‌ها برای این است که به موفقیت برسند.

۴- قابل انطباق و انعطاف‌پذیر: اگر در مورد نیاز مشتری یا بازار انعطاف‌پذیر نباشید شکست می‌خورید. به خاطر داشته باشید که یافتن مخاطرات کارآفرینی درباره چیزی که شما فکر می‌کنید خوب است، کار ساده‌ای نیست؛ اما یک کسب‌وکار موفق از آن بیرون می‌آید. کارآفرینان موفق از پیشنهادات برای بهینه‌سازی یا سفارشی‌سازی استقبال می‌کنند؛ زیرا ممکن است عرضه آن‌ها را افزایش دهد و نیازهای بازار و رضایت مشتری را برآورده سازد.

کارآفرینان موفق زمان و پول خود را برای ناشناخته‌ها به خطر می­‌اندازند؛ اما منابع و برنامه‌های خود را برای معامله با ناشناخته‌ها ذخیره می‌کنند.

صفات اجتماعی کارآفرینان موفق

یکی از صفات اجتماعی کارآفرینان موفق داشتن مهارت‌های برنامه‌ریزی مؤثر می‌باشد.

۱- دانش محصولات و بازار: کارآفرینان نسبت به محصولات داخلی و خارجی اطلاعات دارند و بازار را می‌شناسند. اکثر کارآفرینان موفق می‌شوند زیرا آن‌ها چیزی را به وجود می‌آورند که قبلا وجود نداشته است یا محصولی را که قبلا موجود بوده است، به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای بهبود داده‌اند. غفلت از نیازهای بازار، حرکت رقبا و عوامل خارجی دیگر حتی موجب نابودی محصولات بزرگ می‌شود.

۲- مدیریت قوی پول: برای اینکه مخاطرات کارآفرینی به سود تبدیل شود زمان زیادی لازم است. تا زمانیکه سرمایه محدود است باید عاقلانه مورد استفاده قرار گیرد. کارآفرینان موفق برای تعهدات مالی فعلی و آینده برنامه‌ریزی می‌کنند و صندوق اضطراری را کنار می‌گذارند. حتی بعد از تامین مالی و قابل‌استفاده شدن سرمایه، یک کارآفرین موفق یک دسته از سرمایه را در جریان نقدینگی خود نگه می‌دارد؛ زیرا نقدینگی مهم‌ترین جنبه از هر کسب‌وکار است.

۳- مهارت‌های برنامه‌ریزی موثر: کارآفرینی که درباره ایجاد کسب‌وکار و مدیریت منابع محدود آن (مثل زمان، پول و روابط شخصی) است، به برنامه‌ریزی نیاز دارد. بااین‌حال اگر تلاش کنید تا برای همه‌چیز برنامه‌ریزی کنید و برای همه مسائل احتمالی راه‌حل مناسب داشته باشید، ممکن است در انجام اولین گام دچار وسواس شوید. کارآفرینان موفق قادر به مقابله با فرصت‌های پیش‌بینی‌نشده هستند.

۴- ارتباطات صحیح: کارآفرین موفق با یک مشاور باتجربه مشورت می‌کنند یا در شبکه‌های گسترده در جست‌وجوی نظرات باارزش هستند. اگر مهارت‌های فنی و بازاریابی لازم را ندارید، به دنبال افرادی باشید که این مهارت‌ها را دارند و می‌توانند بر رشد کسب‌وکار شما متمرکز شوند.

۵- آمادگی خروج: نتیجه هر تلاشی موفقیت نخواهد بود. نرخ شکست مبادرت‌های کارآفرینی بسیار زیاد است. گاهی بهترین راه‌حل این است که از آن کسب‌وکار خارج‌ شوید و به‌جای هدر دادن سرمایه خود در کسب‌وکار ناکام چیز جدیدی را امتحان کنید. بسیاری از کارآفرینان موفق بار اول موفق نشدند، اما می‌دانستند زمانی که تلفات آن‌ها کاهش یابد موفق می‌شوند.

۶- توانایی پرسش از خود: ممکن است از خود بپرسید که آیا من یک کارآفرین هستم؟ ممکن است برای پاسخ به این سوال دچار تردید شوید. حتی اگر استعداد استیو جابز را هم نداشته باشید اما اگر شجاعت داشته باشید تا به خود نهیب بزنید که آیا می‌توانم این کار را انجام دهم؛ مطمئن باشید که توانایی کارآفرین شدن را دارید.

همه‌ افراد قابلیت کارآفرین شدن را دارند به شرطی که بتوانند برخی از صفات کارآفرینان موفق را در خود ایجاد کنند یا بهبود دهند. هر کارآفرینی موفق نخواهد شد مگر اینکه انگیزه داشته باشد و انعطاف‌پذیر باشد تا بتواند با ریسک‌ها مقابله کند. همچنین یک کارآفرین باید درباره بازار و محصولات موجود در آن آگاهی داشته تا بتواند پول و سرمایه خود را مدیریت کند و با برنامه‌ریزی‌های موثر بتواند به یک کارآفرین موفق تبدیل شود.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *