چرا افراد باهوش شادتر هستند؟

در دنیای امروزه که همه‌چیز به سمت ماشینی شدن پیش می‌رود، توجه احساسات انسان به طرز چشم‌گیری کاهش پیدا کرده است. جهان امروز فقط به پیشرفت کردن بعد جسمانی انسان توجه می‌کند و بعد روحانی کم‌کم رو به فراموشی می‌رود. انسان‌های امروز زندگی کردن را فراموش کرده‌اند و فقط زنده‌اند.
چرا افراد باهوش شادتر هستند؟ چنین سوالی می‌تواند کمی گیج‌ کننده باشد که چگونه هوش و آگاهی زیاد می‌تواند باعث ایجاد شادی و خوشحالی شود؟ همه‌ ما این مثل قدیمی را شنیده‌ایم که می‌گوید” جهل سعادت است”، پس چگونه می‌توان ادعا کرد هوشیاری و آگاهی زیاد، شادی‌ آفرین است؟
برای پاسخ به چنین پرسش‌هایی ابتدا باید پرسید که انسان چه زمانی احساس شادی می‌کند؟ جواب بسیار ساده است؛ هر زمان که احساس خوشبختی کند.
خوشبختی و شادی دو مقوله‌ جدانشدنی هستند که با یک‌دیگر رابطه‌ کاملا مستقیمی دارند. هر کدام نباشد، آن‌ یکی نیز معنا نخواهد داشت. انسان غمگین احساس خوشبختی نمی‌کند و انسان بدبخت شاد نیست. اما چگونه باید خوشبخت بود؟

تونی رابینز در آخرین کتاب خود این‌گونه نوشت:
من می‌توانم راز خوشبختی را در یک کلمه خلاصه کنم، پیشرفت کردن!

پیشرفت کردن مهم‌ترین عامل خوشبختی است

تونی رابینی نخستین گام تحقق هر هدفی را رشد کردن می‌داند. آیا تا به‌حال شده برای رسیدن به هدفی زمان زیادی را صرف کنید و تمام موانع سخت را پشت سر بگذارید؟
زمانی که شما بعد از این همه تلاش به نتیجه می‌رسید، حس می‌کنید خستگی تمام این مدت به‌یک‌باره جای خود را به یک شادی عمیق و لذت‌بخش داده است. به همین دلیل است که شادی واقعی زمانی پدید می‌آید که شما به اهداف خود برسید و رسیدن به هدف محقق نمی‌شود مگر با پیشرفت کردن! حال باید دید که چگونه انسان‌های باهوش و آگاه با تکیه به چنین نکته‌ای در زندگی خود به خوشبختی و شادی می‌رسند.

۱- افراد باهوش به پیشرفت کردن در تمام زمینه‌های زندگی‌شان می‌اندیشند

۲- انسان‌های باهوش هدف‌ دارند

۳- افراد باهوش برای رسیدن به شادی خوشبختی برنامه دارند

۴- انسان‌های باهوش می‌دانند ثروت خوشبختی نمی‌آورد


۱- افراد باهوش به پیشرفت کردن در تمام زمینه‌های زندگی‌شان می‌اندیشند

شادی و خوشبختی واقعی ملزم به پیشرفت کردن در تمام زمینه‌های زندگی شماست. از حفظ سلامت و ارتباط عاطفی با خانواده گرفته تا پیشرفت کردن در تمام مقاطع تحصیلی و کاری. انسان یک موجود چندبعدی است که برای داشتن یک زندگی بهتر باید تمام زوایای آن را در نظر بگیرد. اینکه فقط به فکر رشد و توسعه‌ فردی و پیشرفت شخصی خود در یک زمینه باشید، شما را از پرداختن به دیگر ابعاد زندگی باز می‌دارد. یک انسان آگاه و باهوش این مسئله را به‌خوبی می‌داند و درک می‌کند.
برای مثال تصور کنید شخصی فقط عاشق پیشرفت کردن در زمینه‌ تحصیل خود باشد. او صبح تا شب مشغول درس خواندن است و تنها هدفش گرفتن مدارک علمی بالاتر می‌باشد. چنین انسانی هیچ‌گاه فرصت نمی‌کند آنچه را که آموخته، استفاده کند و واضح است که مدرک هیچ‌گاه برای انسان نان و آب نمی‌شود. درست مثل اکثر افراد تحصیل‌کرده‌ این روزها که می‌بینیم مشغول مسافرکشی هستند. چنین انسان‌هایی به‌مرور زمان اعتماد به‌ نفس خود را از دست‌ داده و منزوی می‌شوند و یا شخصی را در نظر بگیرید که همواره به فکر پیشرفت کردن در زمینه کاری خود می‌باشد و بدون در نظر گرفتن اطرافیانش، روز و شب مشغول به کار است. چنین انسان‌هایی باعث می‌شوند اطرافیان به‌ویژه خانواده آن‌ها به این باور برسند که او به‌جز کارش به هیچ‌ چیز دیگر اهمیت نمی‌دهد. به همین خاطر از او دلسرد شده و به‌تدریج از کنارش خواهند رفت. این شخص شاید به‌طور مقطعی از خود حس رضایت داشته باشد، اما زمانی که کسی را برای شریک کردن در شادی‌هایش پیدا نکرد، خیلی زود دلزده و افسرده می‌شود. بنابراین یک انسان آگاه باید بداند که برای داشتن شادی و خوشبختی به‌ تمام‌ معنا باید تمام جنبه‌های زندگی را در نظر بگیرد.

۲- انسان‌های باهوش هدف‌ دارند

هدف مهم‌ترین بعد وجودی انسان را تشکیل می‌دهد. انسان بدون هدف، درست مانند یک بادکنک می‌ماند که چیزی جز هوا ندارد و هر لحظه ممکن است بترکد و از بین برود. فقط یک نادان می‌تواند زندگی خود را بر اساس تصمیمات لحظه‌ای و خوشی‌های گذرا بنا کند. چنین انسانی هیچ‌گاه واقعا شاد نخواهد بود، زیرا دلیلی برای شاد بودن نخواهد داشت.
هدف، دلیل انسان برای زندگی کردن و پیشرفت کردن است و وقتی این دلیل نباشد هیچ‌گاه رشد و توسعه فردی و پیشرفت شخصی رخ نخواهد داد. عدم پیشرفت کردن و در جا زدن ناامیدی و غم به بار خواهد آورد.

۳- افراد باهوش برای رسیدن به شادی خوشبختی برنامه دارند

تمام افرادی که نسبت به دنیای اطراف خود دقیق هستند و درباره‌ آن تفکر می‌کنند و یا به‌عبارتی‌ دیگر باهوش و آگاه هستند، می‌دانند که برای رسیدن به هرگونه هدفی نیاز به یک برنامه‌ریزی دقیق دارند. این‌گونه افراد یک لیست کامل از تمام‌کارهای روزانه خود نوشته‌اند که با عمل کردن مطابق آن، در جهت رشد و توسعه‌ فردی و پیشرفت شخصی خویش گام برمی‌دارند. پیشرفت کردن در زندگی برای آن‌ها خوشبختی به ارمغان می‌آورد و حتی تمام تلاش‌های‌شان در جهت پیشرفت کردن نیز برای‌شان لذت‌بخش و شادی‌آفرین است.

۴- انسان‌های باهوش می‌دانند ثروت خوشبختی نمی‌آورد

خوشبختی و ثروتاغلب مردم می‌پندارند تنها ثروت شادی‌آفرین است و باعث خوشبختی می‌شود. به همین خاطر پیوسته در تلاش هستند که از راه‌های مختلف (درست و نادرست)، دارایی‌های خود را افزایش دهند و به ثروت برسند اما آیا فقط ثروت به‌تنهایی می‌تواند خوشبختی را به ارمغان بیاورد؟ اگر بخواهیم ثروت را تنها دلیل شادی و خوشبختی بدانیم، این سوال پیش می‌آید که چرا پسر اولین مرد ثروتمند جهان “بیل گیتس” خودکشی کرد؟ شاید با کمی بررسی در زندگی‌نامه‌ او بتوان گفت یکی از دلایل خودکشی این بوده است که او بدون هیچ تلاشی در جهت رشد و توسعه‌ فردی و پیشرفت شخصی خودش، به‌ یک‌باره هر چیزی را که اراده می‌کرده در اختیار داشته و نداشتن هیچ‌گونه انگیزه‌ای برای تلاش و پیشرفت کردن باعث شده تصور کند که فقط یک مصرف‌ کننده است و این موضوع او را از خود ناامید کرده است. تفکر در چنین مثالی ما را متوجه می‌سازد که شاید ثروت فاکتور مهمی برای خوشبختی به‌حساب بیاید اما همه‌ خوشبختی در ثروت خلاصه نمی‌شود. اما افراد باهوش و آگاه این نکته را به‌خوبی می‌دانند، زیرا آن‌ها به‌دقت دنیای اطراف خود را زیر نظر دارند و می‌دانند هنگامی‌که انسان برای پیشرفت کردن تلاش کند و باپشتکار به مقصود و هدف خود برسد رضایت و خوشی سراسر وجودش را در بر می‌گیرد که چنین احساسی به‌ هیچ‌ عنوان خریدنی نیست.

طبق بررسی محققان فقط یک رابطه مهم بین پول و خوشبختی وجود دارد آن این است که بعد از مدتی آن‌هایی که احساس خوشبختی می‌کنند می‌توانند پول بیشتری کسب کنند. پس با اینکه پول نمی‌تواند موجبات خوشبختی افراد را فراهم کند، خوشبخت بودن می‌تواند برای آن‌ها پول‌ساز باشد.

در آخر باید بگوییم که شادی و هوش رابطه‌ای دوطرفه دارند؛ همان‌طور که با بهره‌گیری از هوش خود می‌توانیم به خوشبختی و شادی برسیم، شاد بودن نیز باعث افزایش هوش انسان می‌شود و بهره‌وری را بالا می‌برد. طی مطالعات اخیر نشان داده‌شده که شادی ۱۲⸓ بهره‌وری مغز را افزایش می‌دهد و باعث افزایش هوش می‌شود.
همچنین طی یک تحقیقاتی که بر روی کارکنان یک شرکت انجام شد، مشخص شد که شادی کارکنان باعث افزایش سوددهی شرکت شده است.
بنابراین می‌توان گفت که افزایش آگاهی و هوش باعث رسیدن به خوشبختی و ایجاد شادی می‌شود و به همین دلیل است که افراد باهوش شادتر هستند.
شاد باشید!

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

2 پاسخ به “چرا افراد باهوش شادتر هستند؟”

 1. عاطفه گفت:

  بیل گیتس هنوز زندست چرا نوشتی خودکشی کرد؟

  • تیم پشتیبانی مطالعه شریف گفت:

   سلام دوست خوبم
   امیدوارم که حالتون عالی باشه. این مطلب در مورد پسر بیل گیتس نوشته شده است.
   با سپاس فراوان
   دوستدار تو
   تیم پشتیبانی مطالعه شریف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *