چرا ورزش اهمیت دارد؟

شاید وسوسه شوید که این مقاله را مطالعه نکنید و از آن بگذرید. میدانم که اغلب مردم ورزش کردن را دوست ندارد. در حقیقت برخی افراد از آن گریزانند و این خیلی بد است. خبر خوب این است که می‌توانید به شیوه خودتان ورزش کنید. شاید شیوه‌ای که شما به کار می‌گیرید برای فرد دیگری مناسب نباشد؛ پس خودتان را مجبور به انجام برنامه ورزشی دیگران نکنید. کافی است بر شیوه‌ای تمرکز کنید که از آن لذت می‌برید و از برنامه‌های افراطی ورزش که فقط برای رسیدن به‌تناسب‌اندام انجام می‌شوند، دوری‌کنید.

این مقاله به شما کمک می‌کند ورزش را به برنامه روزانه‌تان اضافه کنید؛ برنامه‌ای که برایتان مفید است. پیش از آن، کمی درباره مزایای ورزش صحبت کنیم:

ورزش به کاهش وزنتان کمک می‌کند.

می‌توانید با کنترل تغذیه، میزان دریافت کالری بدنتان را کاهش دهید، اما با ورزش منظم می‌توانید سریع‌تر به این هدف دست‌یابید.

  1. ورزش از میزان استرس و احساسات منفی دیگر می‌کاهد.

چرا ورزش اهمیت دارد؟

چرا ورزش اهمیت دارد؟

اگر بسیار مضطرب، بداخلاق و یا افسرده هستید، ورزش کنید تا از این احساسات منفی دور شوید. ورزش باعث ترشح اندورفین می‌شود که در کاهش درد مؤثر است.

   1. ورزش با بیماری‌ها می‌جنگد.

فعالیت بدنی، میزان کلسترول خوب بدن (HDL) را بالابرده و خطر ابتلا به دیابت و انواع سرطان را کاهش می‌دهد. با انجام ورزش‌های قدرتی می‌توانید از پوکی استخوان نیز جلوگیری کنید.

   1. ورزش باعث افزایش سطح انرژی بدن می‌شود.

افراد اغلب احساس می‌کنند که برای ورزش کردن خیلی خسته هستند. شاید کمی عجیب به نظر بیاید، اما ورزش کردن باعث می‌شود اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به مغز برسد که به تولید انرژی بیشتر منتهی می‌شود.

   1. ورزش کردن به بهتر خوابیدنتان کمک می‌کند.

همان‌طور که گفته شد، ورزش باعث تولید انرژی بیشتر می‌شود؛ پس شب‌ها ورزش نکنید. ورزش در طول روز باعث می‌شود شب‌ها خواب بهتری داشته باشید.

می‌دانیم که این حرف‌ها روی کاغذ راحت هستند و مشکل بسیاری از افراد این است که نمی‌دانند چگونه عادت به ورزش را در برنامه روزانه خود بگنجانند. پس بهتر است درباره چالش‌هایی صحبت کنیم که شمارا از ورزش کردن بازمی‌دارند؛ سپس درباره غلبه بر آن‌ها راهکارهایی را پیشنهاد کنیم.

چهار چالش که شمارا از ورزش کردن بازمی‌دارد.

چرا ورزش اهمیت دارد؟

چرا ورزش اهمیت دارد؟

دلایل بسیاری برای ورزش نکردن وجود دارد که در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

چالش اول: نداشتن زمان کافی

چرا ورزش اهمیت دارد؟

چرا ورزش اهمیت دارد؟

شما معمولاً فقط برای انجام کارهای مهم وقت دارید و ورزش در این گروه قرار نمی‌گیرد و این کار نه‌تنها به زمان نیاز دارد؛ بلکه باید لباس مناسب آماده کنید، ورزش موردعلاقه‌تان را برگزینید، انرژی‌تان را به‌کارگیرید و پس‌ازآن دوش بگیرید. برای بسیاری از افراد این فرایند، کاری بسیار دشوار است.

راه‌حل چیست؟

کم‌کم شروع کنید. اگر اصلاً ورزش نمی‌کنید تصمیم بگیرید در طول روز فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید. این فعالیت می‌تواند بالا رفتن از پله به‌جای استفاده از آسانسور و یا پارک کردن اتومبیل درجایی دورتر از محل کار به‌جای پارک کردن در نزدیک‌ترین مکان باشد. اگر فعالیت‌هایی انجام دهید که به لباس خاصی نیاز نداشته باشد یا باعث نشود عرق کنید، شاید مجبور نشوید لباستان را عوض کنید و با دوش بگیرید. به‌عنوان‌مثال، برای پیاده‌روی در نزدیکی محل زندگی‌تان فقط کافی است کفشتان را عوض کنید.

چالش دوم: حمایت نشدن از سوی خانواده

چرا ورزش اهمیت دارد؟

چرا ورزش اهمیت دارد؟

انجام هر کاری به‌تنهایی دشوار است؛ به‌ویژه اگر اطرافیانتان دلیل آن را ندانند. متأسفانه، بسیاری از افراد هنگامی‌که تصمیم به ورزش می‌گیرند شاهد تمسخر همسر یا اطرافیانشان هستند. هنگامی‌که احساس می‌کنید اطرافیانتان باکار شما موافق نیستند، دلسرد می‌شوید.

راه‌حل چیست؟

اگر خانواده‌تان از شما حمایت نمی‌کنند از اشخاص دیگری کمک بگیرید. ایده آل است اگر خانواده‌های ما پشتیبانمان باشند اما اگر در مورد شما چنین نیست، در گروه‌های ورزشی عضو شوید. به تماشای مسابقات ورزشی بروید و اگر ازنظر مالی مشکلی ندارید، یک مربی استخدام کنید تا پیوسته به شما انگیزه بدهد.

چالش سوم: شرایط نامساعد هوا

چرا ورزش اهمیت دارد؟

چرا ورزش اهمیت دارد؟

محیط زندگی‌تان می‌تواند در برنامه ورزشی‌تان تأثیرگذار باشد. به‌عنوان‌مثال، در برخی مناطق، تابستان‌ها گرمای هوا تحمل‌ناپذیر است و این مسئله ورزش و فعالیت بدنی را دشوار می‌کند. شاید هم در محیطی سردسیر زندگی می‌کنید که در زمستان هوا به‌شدت سرد می‌شود. دمای خیلی پایین و سرمای بخبندان می‌تواند مانعی برای انجام فعالیت‌های بدنی‌تان شود.

راه‌حل چیست؟

اگر نگران آب‌وهوا هستید ثبت‌نام در یک باشگاه ورزشی می‌تواند مشکلتان را تا حدودی حل کند. حتی می‌توانید گاهی در خانه با انجام حرکات  ساده، نگرانی‌تان را برطرف کنید.

چالش چهارم: محدودیت‌های جسمی

چرا ورزش اهمیت دارد؟

چرا ورزش اهمیت دارد؟

هیچ‌کس ازنظر تناسب‌اندام بی‌نقص نیست؛ به‌ویژه اخیراً ورزش نکردن و یا اضافه‌وزن داشته باشید. اما افرادی هم که معلول جسمی هستند و در این زمینه ناتوانی دارند از این نظر محدودیت دارند.

شاید شما نیز برای ورزش نکردنتان مشکل جسمانی دارید.

راه‌حل چیست؟

محدودیت‌هایتان را بشناسید و راهی برای کنار آمدن با آن‌ها بیابید. ابتدا بهتر است در این زمینه با پزشکتان مشورت کنید و نظر او را در مورد ورزش مناسب خود جویا شوید. سپس کم‌کم خود را به این شرایط جدید عادت دهید. مثلاً اگر اضافه‌وزن دارید لازم نیست از ابتدا دوی مراتن را امتحان کنید؛ بلکه می‌توانید از پیاده‌روی‌های کوتاه شروع کنید.

همه ما چالش‌هایی داریم که ما را از ورزش کردن بازمی‌دارد. مهم این است که مهم‌ترین آن‌ها را بشناسید و برای غلبه بر آن، کاری بکنید. شاید باور نکنید که یک تغییر کوچک در طرز فکر یا رفتارتان چقدر می‌تواند به شما در خو گرفتن به عادت ورزش کمک کند.

چگونه در طول روز ورزش را در برنامه خود بگنجانیم؟

چرا ورزش اهمیت دارد؟

چرا ورزش اهمیت دارد؟

خلاصه اینکه اگر در طول روز فعالیت بدنی داشته باشید، بسیار مهم است. باید برای این کار وقت بگذارید. پیشنهاد ما این است که برنامه روزانه‌تان را طوری تنظیم کنید که به‌راحتی بتوانید در زمان‌های کوتاه نیز فعالیت بدنی داشته باشید. مهم این است که به داشتن فعالیت بدنی عادت کنید.

مثلاً به‌جای آنکه به ۳۰ دقیقه پیاده‌روی در طی روز اکتفا کنید می‌توانید ۵ تا ۱۰ دقیقه نیز در زمان‌های استراحتتان در محل کار پیاده‌روی کنید. برای رسیدن به این هدف لازم است به چند عادت جدید خو بگیرید:

   1. از شر اتومبیلتان خلاص شوید.

برای رفتن به محل کارتان سوار مترو شوید و تا ایستگاه مترو پیاده‌روی کنید. مسیر خانه تا مرکز خرید نزدیکتان را پیاده طی کنید. با پای پیاده به دیدار دوستانی بروید که خیلی از خانه‌تان فاصله ندارند. به‌جای آنکه فرزندتان را با اتومبیل به مدرسه برسانید، این مسیر را پیاده طی کنید. اتومبیلتان را در اولین جای پارکی که دیدید پارک کنید، نه در نزدیک‌ترین آن‌ها به ساختمان.

   1. برای صرف ناهار با دوستانتان پیاده به رستوران بروید.

در زمان استراحت قبل یا بعد از ناهار، در اتاقتان یک ساندویچ سبک بخورید؛ سپس در زمان باقی‌مانده با دوستانتان به پیاده‌روی بروید. این کار به تقویت روابطتان نیز کمک می‌کند.

   1. به‌طور منظم، زمان‌های استراحت ۵ دقیقه‌ای داشته باشید و در این فرصت پیاده‌روی کنید.

بهتر است ساعات کارتان را چنین تنظیم کنید؛ ۲۵ دقیقه کار و سپس ۵ دقیقه استراحت. برای این کار بهتر است پس از اتمام ۲۵ دقیقه از پشت میزتان بلند شوید و کمی قدم بزنید. این کار نه‌تنها تمرکزتان در انجام کارها را بیشتر می‌کند بلکه باعث می‌شود چند قدمی هم پیاده‌روی کنید. این کار را هرروز ۱۰ تا ۱۵ بار انجام دهید.

   1. هنگام صحبت کردن قدم بزنید.

هنگام صحبت یا تلفن همراه، به‌جای نشستن، می‌توانید قدم بزنید. این کار علاوه بر اینکه نوعی فعالیت بدنی به شمار می‌آید باعث می‌شود تمرکزتان بیشتر شود.

   1. از پله استفاده کنید.

در هر شرایطی سعی کنید از پله استفاده کنید؛ مگر آنکه بخواهید به طبقه ۷۵ بروید. به این کار به چشم یک ورزش نگاه کنید.

   1. هنگام راه رفتن، چیزی بیاموزید.

هنگام راه رفتن به کتاب‌های صوتی گوش دهید. حتی می‌توانید زبان دیگری نیز بیاموزید. به‌جای آنکه راه رفتن را یک ورزش بدانید، به آن به چشم فرصتی برای یادگیری نگاه کنید. این فعالیت‌های کوچک به زمان زیادی نیاز ندارند، اما اراده‌تان را می‌طلبند. اگر بدانید چگونه از وقتتان استفاده و آن را مدیریت کنید فرصت‌های بیشتر برای انجام فعالیت‌های روزانه خواهید یافت.

۲ پاسخ به “چرا ورزش اهمیت دارد؟”

 1. ش.ع گفت:

  فوق العاده بود ممنون از مطالبی که میزارید.

 2. hopak گفت:

  خیلی مفید و کاربردی . از نکات قابل توجه این مطلب، ارائه راه حل در کنار موانع است. ممنون از مطالب مفید و ارزشمند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *