چطور از زندگی‌مان بیشتر لذت ببریم

چطور از زندگی‌مان بیشتر لذت ببریم؟ این سوالی است که این روزها برای خیلی از ما پیش می‌آید و جواب ما این است که «ما مردم ایران قبلا خیلی ساده‌تر، صمیمانه‌تر و بهتر روزگار می‌گذراندیم و از زندگی‌مان حسابی لذتمی‌بردیم.»

وقتی به خاطرات سال‌های گذشته نگاه می‌کنیم می‌بینیم چقدر میزان رضایت از زندگی نسبت به الان بیشتر بوده و چقدر صمیمانه‌تر زندگی می‌کردیم. 

شاید آن زمان امکانات امروز را نداشتیم ولی به‌جایش آن آرامشی وصف‌نشدنی داشتیم که الان در زندگی خیلی‌های‌مان وجود ندارد و آرامش آن موقع جای خود را به‌نوعی اضطراب و استرس و شتاب‌زدگی داده است.

زندگی در شهرهای بزرگ، آلوده و شلوغ، دغدغه‌های روزمره و تجمل‌گرایی و … باعث شده نتوانیم از ثانیه‌های زندگی لذت ببریم. پس چاره چیست و چطور از زندگی‌مان بیشتر لذت ببریم؟

به‌نظر من چاره کار بسیار ساده است؛ با یک نگاه به روند روزمره زندگی می‌توان دریافت که ایراد کار کجاست؟ ایراد آن‌جاست که به‌شدت درگیر امور روزمره شده‌ایم. به‌طوری‌ که از خودمان غافلیم. خیلی از ما در طول شبانه‌روز اصلا برای خودمان وقت نمی‌گذاریم؛ صبح که از خواب بیدار می‌شویم آنقدر فکرهای مختلف به ذهن‌مان خطور می‌کند که فراموش می‌کنیم همین دیدن یک صبح دیگر یک موهبت بی‌نظیر الهی است. حتی اگر جیب‌های‌مان پر از پول نباشد و یا اگر یکی از نزدیکان‌مان بیمار باشد.

همین صبحی که چشم‌مان به رویش باز می‌شود بزرگ‌ترین فرصت برای شروع دوباره است که در اختیارمان قرار می‌گیرد. 

چطور از زندگی‌مان بیشتر لذت ببریم

آن‌قدر درگیر زندگی روزمره می‌شویم که معمولا وقت کم می‌آوریم و دیر می‌شود و گاه تمام عمر دیر می‌شود. برای توجه به خودمان، به قلب‌مان، به خانواده‌مان، به کسانی که دوست‌مان دارند، به بزرگ‌ترینموقعیت‌های زندگی‌مان و درنهایت به اصل زندگی‌مان دیر می‌شود و فراموش می‌کنیم چطور از زندگی‌مان بیشتر لذت ببریم.

خیلی وقت‌ها افرادی را می‌بینیم که هشتاد سال سن دارند ولی بسیار جوان به‌نظر می‌رسند و گاهی هم برعکس به فردی می‌رسیم که ۴۰ یا ۵۰ سال بیشتر سن ندارد اما پیر به نظر می‌رسند. به نظر شما چرا این‌طور می‌شود؟

این‌که جسم ما پیر می‌شود کاملا یک موضوع طبیعی است ولی با این موضع که شخصی پیر به نظر برسد متفاوت است. هیچ‌کس پیر نمی‌شود مگر این‌که خودش بخواهد که پیر باشد. از این به بعد به‌جای این‌که از افراد سوال بپرسیم که چند سال‌تان است بهتر است بپرسیم چند سال زندگی کرده‌اید؟

یک سری راهکار بسیار ساده وجود دارد برای آن که پیر نشویم، دیر نکنیم و دچار روزمرگی نباشم که مهم‌ترین راه این است که از تمام‌ روزهای زندگی‌مان لذت ببریم و احساس ارزشمندی داشته باشیم و بدانیم که چطور از زندگی‌مان بیشتر لذت ببریم.

بیایید برای این‌که دیگر نگران این دیر شدن‌ها و پیر شدن‌ها نباشیم اولین قدم‌ها را برداریم. همیشه اولین قدم مهم‌ترین قدم بوده است. اینکه به چه انگیزه و چگونه می‌خواهیم قدم‌های‌مان را برداریم کاملا وابسته به شروع این راه است.

اولین قدم) اختصاص زمانی کوتاه به خودمان 

برای لذت بردن از زندگی این باشد که در طی روز و تحت هر شرایطی نیم ساعت به خودمان توجه کنیم. به روح‌مان، به جسم‌مان، به افکارمان به خواسته‌های‌مان و به حرف‌های درونی‌مان گوش کنیم.

مطمئن باشید در این زمان کهتمام توجهات معطوف به خودمان است ایده‌ها و فکرهای جالبی به ذهن‌تان می‌آید و وقتی به مرحله اجرا درآمد با خود می‌گویید این همان فکر نیم ساعتی است. انجام ورزش یوگا یا مدیتیشن بهترین تمرین برای این قدم است.

چطور از زندگی‌مان بیشتر لذت ببریم

دومین قدم) تفریح کنیم، شاد باشیم و لبخند بزنیم 

بیایید همین‌ الان یک روز را مشخص کنیم که روز تفریح است و خود را ملزم کنیم که در این روز حتما تفریح داشته باشیم؛ شاید برخی افراد الان بگویند در این اوضاع مالی دیگر پولی برای تفریح باقی نمی‌ماند و من می‌گویم شاید تعریف ما از تفریح تعریف درستی نیست که تا اسم تفریح به میان می‌آید تمام حواس‌مان به سمت هزینه‌های آن می‌رود.

تفریح یعنی این‌که ما لحظاتی را به‌تنهایی یا با عزیزان‌مان بگذرانیم و از آن زمان لذت ببریم. پارک نزدیک خانه‌مان می‌تواند بهترین محل برای تفریح باشد به همان‌جا برویم، قدم بزنیم بازی کردن کودکان را نگاه کنیم و با خنده آن‌ها بخندیم. این‌ یک تفریح کاملا راحت، رایگان و انرژی دهنده است.

خنده روی تک‌تک سلول‌های بدن اثر می‌گذارد هنگامی‌که می‌خندیم همانند کودکان می‌شویم. می‌توانیم به‌راحتی احساس‌مان را بیان کنیم و از زندگی لذت ببریم. پس زندگی را کمتر جدی بگیریم و به مشکلات لبخند بزنیم.

بیایید به خودمان قول دهیم در هفته حتما یک روز را به تفریح و شادی اختصاص دهیم.

چطور از زندگی‌مان بیشتر لذت ببریم

سومین قدم) که لحظات بیشتری با خانواده‌مان بگذرانیم و بیشتر عشق بورزیم

بعضی از ما چنان غرق کار و درگیری‌های روزانه شده‌ایم که حتی یک ساعت هم برای در کنار خانواده‌ بودن وقت نمی‌گذاریم.

به جرات می‌توانم بگویم هر فردی با هر شغل و سمت و شرایط کاری می‌تواند برنامه‌هایش را طوری تنظیم نماید که یک ربع بیشتر در کنار خانواده‌اش باشد اگر در هفته اول پانزده دقیقه به زمان با هم بودن اضافه کنیم و در هفته بعد پانزده دقیقه دیگر همین‌طور کم‌کم به این زمان اضافه می‌شود چقدر زندگی برای‌مان لذت‌بخش‌تر می‌گردد.

در کنار خانواده بودن خود بهترین پاسخ برای سوال چطور از زندگی‌مان بیشتر لذت ببریم است. 

 

چطور از زندگی‌مان بیشتر لذت ببریم

چهارمین قدم) همواره در حال آموختن و یادگیری باشیم

زمانی که مطلب جدیدی را یاد می‌گیریم به جوان ماندن و عزت‌نفس خود کمک کرده‌ایم. از همین حالا شروع به یادگیری کنیم و به خودمان قول دهیم هرروز یک مطلب جدید (هرچند کوتاه) یاد بگیریم و در روز تایم مشخص روزانه برای یادگیری داشته باشیم، مثلا با خود قرار بگذاریم که هر روز صبح ساعت ۷ الی ۷/۳۰ را به یادگیری اختصاص دهیم. 

یادگیری مهارت تندخوانی به علاقه‌مندی ما به مطالعه و یادگیری کمک شایانی خواهد کرد و برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله تندخوانی چیست را مطالعه بفرمایید.

چطور از زندگی‌مان بیشتر لذت ببریم

در نهایت با اجرای همین چهار راهکار ساده می‌توانیم زندگی شادی برای خودمان بسازیم و از لحظه‌لحظه زندگی‌مان لذت ببریم و از استرس و فشار روزمره دور شویم.

البته در محصول کاهش استرس به‌طور مفصل در مورد این‌که چگونه استرس خود را کاهش دهیم صحبت شده است و این قدم‌های ابتدایی است برای این‌که بدانیم چطور از زندگی‌مان بیشتر لذت ببریم.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

3 پاسخ به “چطور از زندگی‌مان بیشتر لذت ببریم”

 1. علی احمدی گفت:

  سلام
  ممنون بابت مطالبی به این کاربردی
  برای من که خیلی مفید بود.
  باز هم از این مطالب بگذارید.

 2. معصومه کریمی گفت:

  خیلی خووووووب بود
  سپاس

 3. سید محمد گفت:

  باسلام خیلی ممنو ن ازورزش یوگا استفاده نمودم درتمرکز افکار عالی بود درپیاده روی هم آرامش را بدست اوردم حالا دیگر همه را دوست دارم یاعلی مدد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *