چطور متن سخنرانی بنویسیم؟ نکاتی برای نوشتن متن سخنرانی

احتمالا همه‌ ما اولین تجربه سخنرانی خود را در زمان مدرسه داشته‌ایم. انواع روش‌های سخنرانی جذاب وجود دارند که هر یک با هدف اطلاع‌رسانی، آموزش، ترغیب کردن، انگیزه و سرگرمی ارائه می‌شوند. با این حال همه‌ آن‌ها یک هدف مشترک را دنبال می‌کنند، برقراری ارتباطی صریح و موثر با مخاطب. اگرچه پیش‌نویس و ارائه یک سخنرانی قوی ممکن است دلهره‌آور باشد اما نکاتی برای شکستن این تصورات وجود دارد که انجام این فرایند را برای‌تان ساده می‌سازد. حتی سخنران‌های حرفه‌ای زمانی که با کمبود وقت مواجه می‌شوند هیجان‌زده شده و کنترل خود را از دست می‌دهند. به این دلیل است که نوشتن متن سخنرانی یکی از اصلی‌ترین عوامل در موفقیت سخنرانی به شمار می‌آید.

چطور متن سخنرانی بنویسیم؟ نکاتی برای نوشتن متن سخنرانی

با آماده‌سازی یک نمونه متن سخنرانی در جلسات می‌توانید یک سخنرانی به‌ یادماندنی ارائه دهید که تا مدت‌های طولانی در قلب مخاطبان‌تان باقی بماند. واژه‌ها قدرتمند هستند؛ بنابراین می‌توانید با انتخاب درست و هوشیارانه‌ کلمات، سخنرانی خود را ماندگار کنید. قدرت سخنرانی هرگز نباید بیش‌ از حد مورد توجه قرار گیرد. به همین دلیل در انتخاب کلمات و جملات دقت کافی را به خرج دهید و تلاش کنید تا جملات آغازین برای سخنرانی، درخشان باشند. همچنین باید بتوانید کلمات و عملکردهای خود را هنگام صحبت کردن و در لحن صحبت انتخاب کنید. اگر می‌خواهید که سخنرانی به‌یادماندنی ارائه دهید زمان نوشتن متن سخنرانی سعی کنید که نوشته‌های‌تان مرتبط به هم، معتبر، جالب، فریبنده، ترغیب‌کننده و سرگرم‌کننده باشد. این موارد تمام آن چیزهایی است که باید بدانید تا در دراز مدت به یک نتیجه نهایی برسید.

در ادامه توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانید یک متن سخنرانی موثر بنویسید و همچنین نکاتی را در خصوص نوشتن متن سخنرانی ارائه خواهیم داد. سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • تهیه پیش‌نویس و نمونه متن سخنرانی در جلسات
  • جذاب ساختن سخنرانی با متن مناسب

تهیه پیش‌نویس و نمونه متن سخنرانی در جلسات

ارائه سخنرانی برای یک کلاس، اتفاق یا یک کار می‌تواند اضطراب‌آور بوده و سبب عصبانیت شما شود. با این حال نوشتن متن سخنرانی موثر می‌تواند به تقویت اعتماد به نفس شما کمک کند. اگر بخواهید متن سخنرانی خود را با تمام جزئیات و کلمات بنویسید و آن را حفظ کنید، ممکن است هنگام سخنرانی دچار مشکل شوید. برای مثال اگر تنها یک جمله یا حتی یک کلمه از متن سخنرانی خود را فراموش کنید، سخنرانی از کنترل شما خارج می‌شود و دچار استرس و تپش قلب می‌شوید.

در این حالت ذهن شما مدام تلاش می‌کند که به عقب برگردد و آن کلماتی را که فراموش کرده است به خاطر آورد. علاوه بر آن متن کامل نوشته شده باعث می‌شود خلاقیت در سخنرانی کمتر شود و شما مانند یک زندانی در بند متن سخنرانی قرار بگیرید؛ به این صورت که نمی‌توانید از چارچوب متن سخنرانی خارج شوید، اگر هم خارج شوید حس می‌کنید به بیراهه رفته‌اید و می‌خواهید هر چه زودتر به متن سخنرانی برگردید.

جهت نوشتن نمونه متن سخنرانی در جلسات و سایر سخنرانی‌ها می‌توانید از راهنمایی‌های زیر کمک بگیرید:

۱- در مورد موضوع خود به‌ خوبی تحقیق کنید

اگر می‌خواهید که یک متن سخنرانی آموزنده و ترغیب‌کننده بنویسید باید در مورد موضعی که می‌خواهید ارائه دهید بسیار تحقیق کنید. تحقیق و بررسی موضوع به شما کمک می‌کند تا متنی معتبرتر با نقاط قوت متقاعدکننده‌تر آماده کنید. منابع علمی مانند کتاب‌ها، مجلات علمی، روزنامه و وب‌سایت‌های دولتی را برای پیدا کردن اطلاعات و طرفداری از ادعاهای خود جستجو کنید.

نکاتی برای نوشتن متن سخنرانی

۲- نوشتن متن سخنرانی در یک طرح کلی

ایجاد متن سخنرانی در یک طرح کلی که شامل استدلال و نکات اصلی است نحوه سخنرانی در جلسات را برای شما ساده‌تر خواهد کرد. برای نوشتن نمونه متن سخنرانی در جلسات بهتر است ایده‌ها و تحقیقات خود را در یک طرح کلی سازمان‌دهی کنید. سازمان‌دهی ایده‌ها یک راه عالی برای بررسی کامل بودن متن سخنرانی است. توجه داشته باشید که باید قبل از نوشتن پیش‌نویس نمونه متن سخنرانی در جلسات، سازمان‌دهی را در پیش گیرید. به‌طور کلی یک متن سخنرانی باید شامل مقدمه (که همان متن شروع سخنرانی در جلسات اداری است)، پنج نقطه اصلی با ذکر منابع مانند آمار، نقل‌قول‌ها، نمونه‌ها و حکایت‌ها و همین‌طور نتیجه‌گیری باشد. با استفاده از این ساختار عددی و ایجاد طرح ساده‌ای از سخنرانی می‌توانید نکته‌ها را برجسته‌تر بیان کنید. سعی کنید لحن صحبت خود را در نوشتار به‌گونه‌ای انتخاب کنید که آموزنده و قانع‌کننده باشد. سپس با برنامه‌ریزی تلاش کنید تا سخنرانی خود را با مسائل و راه‌حل‌های ساختاری تطبیق دهید. بهتر است متن شروع سخنرانی در جلسات اداری با گفتن اشتباهات و نادرستی‌­ها آغاز شود آنگاه در ادامه و در نیمه دوم سخنرانی توضیح دهید که راه‌حل رفع مشکل چیست؟

۳- انتخاب تله برای جلب‌توجه مخاطب

جملات آغازین برای سخنرانی مهم‌ترین بخش سخنرانی محسوب می‌شوند؛ زیرا در این زمان است که مخاطبان تصمیم می‌گیرند که آیا تمایلی به گوش دادن به ادامه مطالب شما دارند یا خیر. با توجه به موضوع و اهداف سخنرانی می‌توانید از جملات خنده‌دار، غم‌انگیز، ترسناک یا تکان‌دهنده برای جذب مخاطب خود استفاده کنید. به‌طور مثال گاهی اوقات بیان زیباترین آیه برای شروع سخنرانی، هم می‌تواند توجه مخاطب را جلب کند و هم سبب آرامش شما شود. حتی اگر می‌خواهید در مورد کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی نیز صحبت کنید، شاید با بیان این جمله که “وسایل نقلیه بنزینی با افزایش گرمای زمین ارتباط مستقیم داشته و سبب تخریب سیاره‌ ما خواهند شد”، بتوانید مخاطب را متقاعد کنید که به ادامه مطالب شما گوش دهد.

جملات آغازین برای سخنرانی

۴- ارتباط موضوع با یک مسئله بزرگ‌تر و رساندن اطلاعات اصلی

ممکن است موضوع شما برای مخاطبان ملموس نباشد لذا برای جلب‌ توجه مخاطب باید توضیحات بیشتری را ذکر کنید. این موضوع بسیار اهمیت دارد زیرا تا زمانی که مخاطبان شما اهمیت موضوع شما را درک نکنند بعید است که بتوانند به آن توجه کنند. بنابراین زمان نوشتن متن سخنرانی تصویرسازی مناسبی از موضوع خود داشته باشید و به دلایل اینکه چرا مخاطبان باید به موضوع شما توجه کنند، فکر کنید. به‌عنوان مثال اگر می‌خواهید در مورد افزایش بودجه برای تحقیق در مورد بیماری آلزایمر سخنرانی کنید، بیان اطلاعاتی در مورد چگونگی بروز بیماری آلزایمر و تاثیر آن بر خانواده‌ها می‌تواند در جلب توجه مخاطب مفید باشد. آشنایی با روش‌های سخنرانی جذاب می‌تواند در این زمینه کمک کننده باشد.

۵- نکات اصلی متن را در یک نظم منطقی آدرس‌دهی کنید

بعد از متن شروع سخنرانی در جلسات اداری و معرفی و ارائه مفاد، صحبت‌های خود را به نکات اصلی موضوع انتقال دهید. زمان نوشتن متن سخنرانی حداقل یک پاراگراف را برای بیان هر یک از نکات در نظر بگیرید. به‌عنوان مثال اگر سخنرانی‌تان در مورد پایان دادن به آزمایش لوازم­ آرایشی ­و ­بهداشتی روی حیوانات است، جملات آغازین برای سخنرانی شما می‌تواند یک نکته درباره بی‌رحمانه بودن این آزمایش‌ها باشد و سپس توضیح دهید که چرا این عمل غیرضروری است و درنهایت در مورد روش‌های جایگزینی که می‌تواند روش فوق را منسوخ کند صحبت کنید.

۶- معرفی موضوعات جدید و خلاصه کردن مطالبی که قبلا پوشش داده شد

یکی دیگر از روش‌های سخنرانی جذاب این است که برای کمک به مخاطبان جهت درک موضوع و نکات آن قبل از ورود به نکته جدید مرور مختصری در حد ۱ تا ۲ جمله ارائه دهید و بعد از پایان آن نکته نیز مطالب را در ۱ تا ۲ جمله خلاصه کنید. بهتر است لحن صحبت شما در بیان پیش‌نمایش‌ها و خلاصه‌ها ساده‌تر باشد تا نقاط قوت آن نکته برای مخاطبان روشن شود. به‌طور مثال زمان صحبت کردن در مورد مفهوم درد ناگهانی عضلانی بهتر است ابتدا توضیح مختصری در مورد آن ارائه دهید. سپس به بیان جزئیات بیشتر و نحوه ارتباط آن با دیگر نقاط بپردازید و درنهایت خلاصه‌ای از نکات اصلی را بیان کنید.

اصول سخنرانی

۷- برای هدایت مخاطبان از عبارات اتصال‌دهنده استفاده کنید

به‌کارگیری عبارات یا کلمات متصل‌کننده می‌تواند جریان گفتار شما را بهبود بخشد. به خوانندگان خود کمک کنید تا نقاط اتصال را بیابند. شما ممکن است زمان نوشتن متن سخنرانی یا خواندن آن متوجه اتصال جملات نشوید اما ممکن است با توجه بیشتر متوجه شوید که متن شما متلاطم و بی‌دست‌ و پا است. برای اطمینان از وجود اتصال در سراسر سخنرانی متن نوشته‌شده را موردبررسی قرار دهید. بعضی از کلمات و عبارات انتقالی عبارت‌اند از سپس، بعد، قبل از، بعد از، اولین، دومین، در آن لحظه، در آینده.

۸- پایان دادن به سخنرانی با فراخوانی تاثیرات عمل به موضوع

همان‌طوری که به پایان سخنرانی نزدیک می‌شوید مخاطبان شما نیز باید نسبت به موضوع هیجان‌زده و آماده به عمل باشند. مخاطبان خود را تشویق کنید تا بیشتر بیاموزند و زمان ارائه راه‌حل مشکل و توصیف آن، از آن‌ها بخواهید که با شما مشارکت داشته باشند. این یک فرصت عالی برای به اشتراک گذاشتن منابع با مخاطبان است و می‌تواند راهی برای شرکت دادن آن‌ها در سخنرانی باشد. به‌عنوان مثال اگر فقط اثرات گرم شدن کره زمین بر جمعیت خرس قطبی را توصیف کرده‌اید، می‌تواند سخنرانی خود را با بیان توضیحاتی در مورد سازمان‌های غیرانتفاعی که در تلاش برای حفاظت از محیط‌ زیست و جمعیت خرس‌های قطبی هستند به پایان برسانید.

جملات آغازین برای سخنرانی باید کمتر از یک پاراگراف و حداکثر در یک صفحه نوشته شود؛ لذا زمان نوشتن متن سخنرانی از بیان موضوعات اضافی و خسته‌کننده در ابتدای متن خودداری کنید.

جذاب ساختن سخنرانی با متن مناسب

یک سخنرانی به‌یادماندنی باید کاملا منطقی ارائه شود؛ زیرا که با نگرانی‌ها، شک و تردید، شادی یا درد و ناامیدی مخاطبین شما مرتبط است. یک سخنران در صورتی‌که بتواند خود را با مخاطبان نزدیک‌تر سازد و مانند آن‌ها صحبت کند متن سخنرانی وی نیز بر دل مخاطبان می‌نشیند. یکی از مواردی که بر جذاب شدن سخنرانی اثر دارد، نوشتن متنی منسجم و مدون با نظم معین است تا سخنران به‌وسیله آن بتواند محتوای سخنان خود را با شیوایی و بلاغت در کلام خود به دیگران منتقل کند. 

منظور از متن منسجم و مدون این نیست که همه واژگان مربوط به سخنرانی از قبل در متن نوشته شده باشد و سخنران نیز آن را کامل حفظ کند؛ بلکه متن سخنرانی باید شامل رئوس و عناوینی باشد که سخنران می‌خواهد درباره آن‌ها سخنرانی کند. متن سخنرانی در نهایت یک یادداشت خلاصه است که تعدادی نکات مهم در آن قرار دارد.

برای جذاب ساختن متن سخنرانی از راهنمایی‌­های زیر کمک بگیرید:

۱- انتخاب کلمات و جملات کوتاه و ساده: استفاده از کلمات عجیب و سخت در بیان جملات درک موضوع را برای مخاطب دشوار می‌سازد. همچنین جملات پیچیده و طولانی می‌تواند نشان‌دهنده نقطه‌ضعف و نگرانی شما باشند. لحن صحبت شما برای ارائه بخشی عمده‌ای از سخنرانی باید ساده باشد. فقط درصورتی‌که راهی برای بیان ایده شما جز با کلمات و عبارات پیچیده وجود ندارد می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. به‌عنوان مثال به‌جای گفتن جمله “دستیابی به وزن مناسب و حفظ آن به شما کمک می‌کند تا از نهایت توانایی خود استفاده کنید؛ زیرا شما را قادر می‌سازد که توانایی جسمی خود را بهبود بخشید و سبب افزایش اعتمادبه‌نفس شما می‌شود و حس موفقیت را در شما برمی‌انگیزد” می‌توانید بگویید ” وزن مناسب انجام کارهای فیزیکی را برای شما ساده‌تر می‌سازد و احساس شادی را در شما افزایش می‌دهد”. به خاطر داشته باشید که ساختار جملات شما نیز مهم است. برای تنوع در گفتار می‌توانید از یک یا دو جمله طولانی در هر صفحه استفاده کنید. بنابراین زمان نوشتن متن سخنرانی خیلی از جملات طولانی استفاده نکنید.

جذاب ساختن سخنرانی با متن مناسب

۲- استفاده مناسب از نام‌ها و ضمایر: خوب است که زمان نوشتن متن سخنرانی از ضمایر نیز گاهی استفاده کنید؛ به‌ خصوص اگر لازم است چندین بار به گفته‌های یک شخص ارجاع دهید. با این حال استفاده بیش‌ از اندازه از ضمایر استدلال سخنان‌تان را برای مخاطب دشوار می‌سازد. هر وقت که ممکن است از اسم‌های مناسب مثل افراد، مکان‌ها و اشیا استفاده کنید و از استفاده بیش‌ از حد آن‌ها نیز بپرهیزید.

۳- می‌توانید یک کلمه یا عبارت را چندین بار در متن بیاورید: یک عبارت قوی در متن سخنرانی خود را تکرار کنید، اگرچه تکرار بیش‌ازحد در هر نوشتار می‌تواند سبب حواس‌پرتی مخاطب شود. بنابراین زمان نوشتن متن سخنرانی توجه کنید که کلمه یا عبارتی را می‌توانید بیشتر تکرار کنید که بتواند استدلال موضوع را بهبود بخشد و مخاطبان را درگیر کند. به‌عنوان‌ مثال اگر برای گروهی از فروشندگان صحبت می‌کنید که سعی دارند فروش یک محصول جدید به نام “سینرژی” را افزایش دهند، شما می‌توانید یک عبارت ساده و تاثیرگذار مانند ” با مشتریان خود در مورد سینرژی صحبت کنید” یا فقط عبارت ساده “سینرژی” را چندین بار در طول سخنرانی تکرار کنید.

۴- محدود کردن آمار و نقل‌قول‌ها برای جلوگیری از توجه بیش‌ از حد مخاطبان نسبت به آن: ممکن است به نظر برسد که ارائه آمار کتبی و شفاهی توسط کارشناسان یک راه مطمئن برای قانع کردن مخاطبان باشد؛ اما اغلب اثر متقابل دارد. زمان تهیه نمونه متن سخنرانی در جلسات فقط ۱ تا ۲ آمار یا نقل‌قول را بنویسید و فقط هم از آمارهای معتبر استفاده کنید. به اشتراک‌گذاری یک مجموعه پیچیده از آمارها کمتر قانع‌کننده بوده و حتی می‌تواند مخاطبان‌تان را گیج کند. نقل‌قول‌هایی را انتخاب کنید که پیگیری آن‌ها آسان باشد و در مورد ارتباط نقل‌قول با موضوع خود توضیح دهید. سعی کنید از نقل‌قول‌هایی که لحن صحبت ساده‌ای دارند استفاده کنید و بیشتر از دو خط در هر صفحه نیز نباشند.

جملات تمرینی فن بیان

۵- تمرین نمونه متن سخنرانی در جلسات و بررسی نقاط ضعف آن: پس از پایان نوشتن متن سخنرانی چندین بار آن را بخوانید و قسمت‌هایی که می‌توانید تقویت کنید را شناسایی کنید. اگر سخنرانی شما با محدودیت زمانی همراه است بنابراین زمان نوشتن متن سخنرانی این موضوع را در نظر بگیرید.

۶- تمرین جملات تمرینی فن‌بیان: یکی از مواردی که زمان آموزش سخنرانی و نوشتن متن سخنرانی باید به آن توجه کرد استفاده از تکنیک‌هایی مانند لحن صحبت و استفاده از جملات تمرینی فن بیان است. تعادل در تن صدا، شمرده حرف زدن، نفس کشیدن به‌موقع و مناسب، لحن صحبت و شدت صدا، محکم حرف زدن و تردید نداشتن ازجمله جملات تمرینی فن‌بیان هستند که برای ارائه یک سخنرانی موفق و تاثیرگذاری باید به آن توجه داشته باشید.

همچنین بخوانید :  ۱۴ راهکار تقویت فن بیان برای سخنرانی

تکرار کلمات یا عبارات در زمان نوشتن متن سخنرانی در صورتی سبب بهبود در استدلال موضوع خواهد شد که بتواند مخاطبان را درگیر کنید. توجه کنید که تکرار بیش‌ از حد سبب حواس‌پرتی مخاطب خواهد شد.

یکی از مهارت‌های آموزش سخنرانی این است که بتوانید مهارت نوشتن را بیاموزید. با برنامه‌ریزی دقیق برای نحوه سخنرانی در جلسات و در نظر گرفتن جزئیات، می‌توانید در نوشتن متن سخنرانی موفق شوید و یک سخنرانی مهیج، سرگرم‌کننده، آگاهی‌دهنده و متقاعدکننده ارائه دهید. تحقیق در مورد موضوع، ایجاد یک طرح کلی، سازمان‌دهی متون ازجمله مواردی هستند که زمان نوشتن متن سخنرانی باید مورد توجه قرار گیرند. جملات آغازین برای سخنرانی باید از کلمات و عبارت کوتاه و ساده تشکیل شوند. سعی کنید در متن سخنرانی از نام‌ها و ضمایر به‌طور مناسب استفاده کنید. اگرچه تکرار یک عبارت ممکن است سبب حواس‌پرتی مشترک شود اما تکرار به‌اندازه می‌تواند در استدلال موضوع به مخاطب کمک کند. برای آمادگی در سخنرانی به خودتان وقت بدهید و مهارت نحوه سخنرانی در جلسات را بیاموزید و برای رسیدن به نتایج بهتر چندین بار آن‌ها را تمرین کنید. جملات تمرینی فن‌بیان و تمرین لحن صحبت می‌تواند در ارائه یک سخنرانی قوی و موثر به شما کمک کند.

همچنین بخوانید :  روشی فوق‌العاده برای غلبه بر استرس در سخنرانی
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *