بازی برای تقویت حافظه تصویری
بازی تقویت حافظه

چند بازی جذاب برای تقویت حافظه تصویری

[تعداد: 46    میانگین: 3.1/5]

حافظه تصویری کمک می کند تا بتوانیم اطلاعات را به سرعت به ذهن بسپاریم و زمانی که به آنها احتیاج داریم با سرعت بالایی به خاطر بیاوریم. روش صحیح مطالعه همین است که باعث می شود تا یک مطالعه ی لذت بخش داشته باشیم. در واقع حافظه تصویری یا دیداری به معنای دیدن اجسام اشیا و مطالب و سپردن آنها به حافظه است که به همراه حافظه ی شنیداری در آموزش و پرورش کودکان در مدارس بسیار به کار می رود نقشی حیاتی در پرورش و توسعه ی مهارت های کودکان دارد. مهارت هایی مانند نوشتن املا و شنیدن و دیدن مطالب درسی و یادگیری آنها.

حافظه ی تصویری را می توان به دو بخش بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم نمود. کوتاه مدت به معنی به خاطر سپاری چیزهایی است که اخیرا دیده ایم و بلند مدت به خاطر سپاری چیزهایی است که در گذشته دیده شده است. البته در مرحله ی اول همه ی مطالب وارد حافظه کوتاه مدت می شود و با تمرین و تکرار و به کاربردن مثال های عملی می توان این مطالب را وارد حافظه بلند مدت کرد.

کاربردهای حافظه تصویری

  • شناسایی و به خاطر سپاری حروف و سایر نشانه ها
  • هجی کردن کلمات آشنا و ناآشنا
  • خواندن
  • استفاده از ماشین حساب
  • به خاطر سپاری شماره تلفن ها

فعالیت و بازی هایی به تقویت حافظه تصویری کمک می کنند.

برخی بازی های ساده ی ذهنی برای تقویت حافظه ی تصویری می تواند شامل بزرگ نمایی اجسام در ذهن، تصور جسمی بی ربط(یعنی از تصویری که در ذهن خود می سازید یک استفاده بی ربط انجام دهید به طور مثال از یک خودکار تصویری بسازید که خودکار در حال پرواز کردن است.) ، تصور ذهنی طنزآمیز، تصویر ذهنی رنگی ، ارتباط موثر(بین پدیده ها ارتباط برقرار کنید)، داستان سرایی ذهن.

این مقاله را نیز از دست ندهید:  آیا کنجد برای تقویت حافظه مفید است؟

قاعده کلی : مغز انسان چیزی به نام کلمه نمی شناسد آن چیزی که مغز می شناسد تصویر یا مجموعه ای از تصاویر می باشد.

تقویت حافظه تصویری برای کودکان

به طور کلی کودکان بعد از دوران نوپایی حافظه بهتری پیدا می کنند چون در این دوران ناحیه هیپوکامپ مغزی که مسئول حفظ خاطرات است تکمیل شده است. از طرفی کودکان، جزئی نگرند و به جزییات دقت زیادی دارند. ولی غالب آنها چون نمی دانند که چطور از حافظه فعال خود استفاده کنند، بخش زیادی از خاطراتشان را از دست می دهند. یک مثال ملموس در این مورد اینکه مثلا کودکی میداند که کلید در را در جایی از خانه دیده است اما نمی داند کجا؟! و او برای گشتن دنبال کلید بدون مراجعه به حافظه اش بی هدف این طرف و آن طرف می دود و دنبال کلید می گردد.

دوره پیش دبستانی فرصت منحصر به فردی برای رشد حافظه دیداری کودکان است.

پیشنهاد چند بازی برای تقویت حافظه تصویری

۱) استفاده از فلش کارت هایی که دو به دو تصویر مشابه دارند و جابجایی و برگرداندن کارتها و حدس محل دو کارت مشابه

۲) جابجایی اشیا خانه و یا چند شی روی میز و حدس در مورد آنها

۳) تقویت نوشتن و کلام کودک در خانه و مدرسه

۴) بازی های تقویت حافظه ی کامپیوتری

بازی تقویت حافظه تصویری بزرگسالان

در سن بزرگسالی تقویت حافظه کمی سخت تر و پیچیده تر می شود اما غیرممکن نیست. در این مقطع سعی کنیم به همراه تغذیه و ورزش شیوه ی زندگی خود را کمی تغییر دهیم. به جای نگه داشتن همه ی مطالب و شماره تلفن ها در موبایل خود، کمی آنها را به خاطر بسپاریم و از حافظه ی خود برای به خاطر سپاری نام مکان ها و اسامی افراد استفاده کنیم. می توان برخی نام ها را به برخی نشانه ها قلاب کرد تا بهتر به خاطر بماند مثلا نام افراد را به شغلشان قلاب کنیم و یا اسامی برخی مکان ها را به اطلاعات قبلی مان پیوند بزنیم تا بهتر در خاطرمان بماند.

این مقاله را نیز از دست ندهید:  مواد غذایی مضر برای حافظه

بازی های مختلفی هم برای تقویت حافظه تصویری در بازار وجود دارد و در گوشی همراه خود نیز می توانید برخی از این بازی ها را داشته باشید. در ضمن مطالعه هر روزه را فراموش نکنیم.

با تمرین و بازی و فعالیت های ذهنی می توانید به مغزتان برای ساخت مسیرهای عصبی جدید و تقویت آن کمک کنید. مغز ما نیز مانند عضلات بدن برای تقویت و بهبود نیاز به پرورش و تمرین دارد تا بتواند کارایی بهتری داشته باشد.

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *