بازی برای تقویت حافظه تصویری
بازی تقویت حافظه

چند بازی جذاب برای تقویت حافظه تصویری

[تعداد: 58    میانگین: 3.1/5]

حافظه تصویری کمک می کند تا بتوانیم اطلاعات را به سرعت به ذهن بسپاریم و زمانی که به آنها احتیاج داریم با سرعت بالایی به خاطر بیاوریم. روش صحیح مطالعه همین است که باعث می شود تا یک مطالعه ی لذت بخش داشته باشیم. در واقع حافظه تصویری یا دیداری به معنای دیدن اجسام اشیا و مطالب و سپردن آنها به حافظه است که به همراه حافظه ی شنیداری در آموزش و پرورش کودکان در مدارس بسیار به کار می رود نقشی حیاتی در پرورش و توسعه ی مهارت های کودکان دارد. مهارت هایی مانند نوشتن املا و شنیدن و دیدن مطالب درسی و یادگیری آنها.

حافظه ی تصویری را می توان به دو بخش بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم نمود. کوتاه مدت به معنی به خاطر سپاری چیزهایی است که اخیرا دیده ایم و بلند مدت به خاطر سپاری چیزهایی است که در گذشته دیده شده است. البته در مرحله ی اول همه ی مطالب وارد حافظه کوتاه مدت می شود و با تمرین و تکرار و به کاربردن مثال های عملی می توان این مطالب را وارد حافظه بلند مدت کرد تقویت حافظه تصویری یکی از تمرین های افزایش تمرکز بحساب می آید که در ادامه بیشتر با آن آشنا می شویم.

کاربردهای حافظه تصویری

  • شناسایی و به خاطر سپاری حروف و سایر نشانه ها
  • هجی کردن کلمات آشنا و ناآشنا
  • خواندن
  • استفاده از ماشین حساب
  • به خاطر سپاری شماره تلفن ها

فعالیت و بازی هایی به تقویت حافظه تصویری کمک می کنند.

برخی بازی های ساده ی ذهنی برای تقویت حافظه ی تصویری می تواند شامل بزرگ نمایی اجسام در ذهن، تصور جسمی بی ربط(یعنی از تصویری که در ذهن خود می سازید یک استفاده بی ربط انجام دهید به طور مثال از یک خودکار تصویری بسازید که خودکار در حال پرواز کردن است.) ، تصور ذهنی طنزآمیز، تصویر ذهنی رنگی ، ارتباط موثر(بین پدیده ها ارتباط برقرار کنید)، داستان سرایی ذهن.

قاعده کلی : مغز انسان چیزی به نام کلمه نمی شناسد آن چیزی که مغز می شناسد تصویر یا مجموعه ای از تصاویر می باشد.

تقویت حافظه تصویری برای کودکان

به طور کلی کودکان بعد از دوران نوپایی حافظه بهتری پیدا می کنند چون در این دوران ناحیه هیپوکامپ مغزی که مسئول حفظ خاطرات است تکمیل شده است. از طرفی کودکان، جزئی نگرند و به جزییات دقت زیادی دارند. ولی غالب آنها چون نمی دانند که چطور از حافظه فعال خود استفاده کنند، بخش زیادی از خاطراتشان را از دست می دهند. یک مثال ملموس در این مورد اینکه مثلا کودکی میداند که کلید در را در جایی از خانه دیده است اما نمی داند کجا؟! و او برای گشتن دنبال کلید بدون مراجعه به حافظه اش بی هدف این طرف و آن طرف می دود و دنبال کلید می گردد.

دوره پیش دبستانی فرصت منحصر به فردی برای رشد حافظه دیداری کودکان است.

پیشنهاد چند بازی برای تقویت حافظه تصویری

۱) استفاده از فلش کارت هایی که دو به دو تصویر مشابه دارند و جابجایی و برگرداندن کارتها و حدس محل دو کارت مشابه

۲) جابجایی اشیا خانه و یا چند شی روی میز و حدس در مورد آنها

۳) تقویت نوشتن و کلام کودک در خانه و مدرسه

۴) بازی های تقویت حافظه ی کامپیوتری

بازی تقویت حافظه تصویری بزرگسالان

در سن بزرگسالی تقویت حافظه کمی سخت تر و پیچیده تر می شود اما غیرممکن نیست. در این مقطع سعی کنیم به همراه تغذیه و ورزش شیوه ی زندگی خود را کمی تغییر دهیم. به جای نگه داشتن همه ی مطالب و شماره تلفن ها در موبایل خود، کمی آنها را به خاطر بسپاریم و از حافظه ی خود برای به خاطر سپاری نام مکان ها و اسامی افراد استفاده کنیم. می توان برخی نام ها را به برخی نشانه ها قلاب کرد تا بهتر به خاطر بماند مثلا نام افراد را به شغلشان قلاب کنیم و یا اسامی برخی مکان ها را به اطلاعات قبلی مان پیوند بزنیم تا بهتر در خاطرمان بماند.

بازی های مختلفی هم برای تقویت حافظه تصویری در بازار وجود دارد و در گوشی همراه خود نیز می توانید برخی از این بازی ها را داشته باشید. در ضمن مطالعه هر روزه را فراموش نکنیم.

به کمک ورزش ذهن ،تمرین و بازی و فعالیت های ذهنی می توانید به مغزتان برای ساخت مسیرهای عصبی جدید و تقویت آن کمک کنید. مغز ما نیز مانند عضلات بدن برای تقویت و بهبود نیاز به پرورش و تمرین دارد تا بتواند کارایی بهتری داشته باشد.

انسان مادام در حال یادگرفتن بوده و حافظه تصویری بخش بازی¬های جذاب برای تقویت حافظه تصویری

مهمی از توانایی یادگیری فرد است. شاید بتوان گفت که مهم‌ترین و پرقدرت‌ترین اهرم یادگیری حافظه تصویری است و مراحل کاری این حافظه در سه بخش است. حافظه تصویری در بخش اول اطلاعات را دریافت می‌کند، در بخش دوم به پردازش آن‌ها می‌پردازد و در بخش سوم آن‌ها را به یاد می‌آورد. با بالا رفتن قدرت حافظه، فرد با سرعت بیشتری می‌تواند کارهای روزانه خود را انجام دهد و فراموشی کمتر، سبب تسریع در انجام امور می‌شود. راه‌های تقویت حافظه تصویری متفاوت است و علاوه بر این راه‌ها تغذیه، ورزش و خواب مناسب به بهبود عملکرد آن کمک می‌کند. یکی از راه‌هایی که می‌تواند در تقویت حافظه تصویری تأثیرگذار باشد، نوشتن است. نوشتن نوعی تمرین است که به‌صورت ناخودآگاه حافظه تصویری را تقویت می‌کند. انجام برخی از بازی‌ها نیز می‌تواند به تقویت حافظه تصویری کمک کند، برخی از این بازی‌ها به‌صورت آنلاین و به کمک ابزارهای الکترونیکی مانند گوشی و کامپیوتر هستند و برخی دیگر بازی‌های ساده و معمولی بوده که نیاز به ابزار خاصی ندارد. در این مقاله سعی داریم چند بازی تصویری به همراه چند بازی آنلاین برای تقویت حافظه را شرح دهیم تا افراد بتوانند به کمک این بازی‌ها حافظه خود را به بهترین شکل بهبود بخشند. سرفصل‌هایی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته‌شده عبارت است از :

  • بازی‌های تصویری برای تقویت حافظه
  • چند بازی آنلاین تقویت حافظه
  • تأثیر بازی برای تقویت حافظه فعال

بازی‌های تصویری برای تقویت حافظه

بازی‌های مختلفی برای تقویت حافظه وجود دارند که زمان زیادی از فرد نمی‌گیرد اما به‌خوبی حافظه فرد را تقویت می‌کند. برخی از بازی‌های تصویری برای تقویت حافظه مفیدتر هستند و انجام آن به‌صورت مداوم می‌تواند تأثیرات بسیار خوبی بر حافظه فرد داشته باشد. یکی از بازی‌های تصویری که می‌تواند برای تقویت حافظه تصویری بسیار مفید باشد بازی مکعب روبیک است. این بازی برای اغلب افراد آشنا بوده و باکمی حوصله و یادگیری فنون آن می‌توان حافظه خود را تقویت کرد. لازم به ذکر است که برای شروع می‌توان از مکعب ۳ تایی شروع کرد و کم‌کم آن را به مکعب ۵ تایی و بیشتر ارتقا داد. از دیگر بازی‌های تصویری تقویت حافظه که هم مناسب کودکان و هم مناسب بزرگ‌سالان است، بازی پازل است. البته برای تقویت بیشتر حافظه می‌توان این بازی را از نوع کورکورانه انجام داد. پازل کورکورانه به این شکل است که ابتدا به مدت چند دقیقه پازل کامل به خاطر سپرده می‌شود و سپس پازل بهم ریخته می‌شود، حال برای تکمیل پازل دیگر به تصویر کامل نگاه نشده و با همان حافظه تصویری اولیه ، می‌بایست پازل تکمیل شود. به‌مرورزمان می‌توانید سایز پازل را بزرگ‌تر کنید تا به چالش حافظه شما افزوده شود. بازی‌های ذهنی دیگری نیز وجود دارند که نیاز به ابزار خاصی ندارند و تمام بازی در ذهن فرد شکل می‌گیرد. این بازی‌های تصویری نیز در تقویت حافظه به‌شدت تأثیرگذار هستند. یکی از این بازی‌ها بازی قصر حافظه یا شیوه لوکی است. در این بازی شما یک مکان مانند خانه یا محل کار را به‌عنوان قصر حافظه در نظر می‌گیرید. یک مسیر مانند مسیر درب اتاق‌خواب تا ورودی آشپزخانه را انتخاب کرده و در مرحله بعد چشمان خود را بسته و در ذهن خود در این مسیر عبور می‌کنید، حال باید تمام اشیایی که در مسیر وجود دارد را به خاطر آورید. این بازی برای جاهایی که تردد شما در آن کم هست نیز قابل اجرا بوده و می‌تواند آزمون خوبی برای حافظه شما باشد.

بازی‌های مختلفی برای تقویت حافظه وجود دارند که زمان زیادی از فرد نمی‌گیرد اما به‌خوبی حافظه فرد را تقویت می‌کند. یکی از بازی‌های تصویری که می‌تواند برای تقویت حافظه تصویری بسیار مفید باشد بازی مکعب روبیک است.

چند بازی آنلاین تقویت حافظه

بازی‌های مختلفی برای تقویت حافظه وجود دارند که برخی از آن‌ها برگرفته از همین بازی‌های معمولی تقویت حافظه هستند. به‌طور مثال بازی آنلاین کارت که شامل تعدادی جفت کارت یکسان است و به پشت چیده شده است. فرد باید در این بازی با کلیک بر روی این کارت‌ها تصویر کارت‌ها را به خاطر بسپارد و جفت کارت‌ها را پیدا کند. شاید این بازی در مقیاس کوچک و زمان زیاد آسان باشد اما در زمان محدود و مقیاس بزرگ‌تر سخت­تر شده و تأثیر بسیار زیادی بر تقویت حافظه دارد. از دیگر بازی‌های آنلاین چهره و حالت مو است. در این بازی ابتدا چهره دو فرد به‌صورت کامل نشان داده می‌شود و پس از چند ثانیه موهای سر آن‌ها برداشته می‌شود و فرد وقت دارد تا مدل موی صحیح را از بین چند مدل موی دیگر پیدا کند و بر سر چهره مورد نظر بگذارد. وقتی تعداد چهرها و مدل موها زیاد شود آنگاه حافظه در چالش قرار می‌گیرد. از این قبیل بازی‌های آنلاین برای تقویت حافظه تصویری بسیار زیاد بوده و با یک جست‌وجو ساده می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

بازی آنلاین تقویت حافظه

تأثیر بازی برای تقویت حافظه فعال

حافظه فعال بخش مدیریتی و یادداشتی ذهن است که مسئول بسیاری از کارهاست. حافظه فعال به‌طور مستقیم به اطلاعات ورودی دسترسی دارد و علاوه بر دسترسی به اطلاعات گذشته باید به اطلاعات جدید نیز دسترسی مستقیم داشته باشد. توجه و تمرکز، یادگیری خواندن، یادگیری ریاضی و بسیاری از مباحث دیگر مستقیماً به حافظه فعال مربوط می‌شوند. تقویت حافظه فعال سبب افزایش قدرت یادگیری و پیشرفت می‌شود و ازاین‌رو باید به آن توجه ویژه‌ای داشت. بازی می‌تواند شرایط مختلفی را برای ذهن تجسم کند و این امر سبب می‌شود ذهن و حافظه فعال علاوه بر شرایط واقعی، درگیر شرایط بازی شوند و ازاین‌رو می‌تواند در تقویت حافظه فعال تأثیرگذار باشد. به‌طور مثال وقتی فرد یک بازی کامپیوتری را انجام می‌دهد، حافظه فعال به‌طور هم‌زمان هم درگیر شرایط بازی بوده و آن را تحلیل می‌کند و هم از شرایط اتاق و چیزی که در اطراف فرد در محیط واقعی رخ می‌دهد باخبر است. ازاین‌رو می‌توان تأثیر بازی برای تقویت حافظه فعال را مثبت ارزیابی کرد.درمجموع تقویت حافظه می‌تواند تأثیرات مثبتی بر روی زندگی افراد داشته باشد و این تقویت حافظه باید از جهات مختلف صورت پذیرد. بازی‌های تصویری برای تقویت حافظه بسیار مؤثر بوده و علاوه بر آن، بازی‌های آنلاین نیز می‌تواند در تقویت حافظه تصویری بسیار مؤثر باشند. باید در نظر داشت که در برخی پژوهش‌ها، از تأثیر بازی برای تقویت حافظه فعال نیز صحبت شده و آن را مثبت ارزیابی کرده‌اند.

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *