چند بازی جذاب برای تقویت حافظه تصویری

حافظه تصویری کمک می‌کند تا بتوانیم اطلاعات را به سرعت به ذهن بسپاریم و زمانی که به آن‌ها احتیاج داریم با سرعت بالایی آن‌ها به خاطر بیاوریم. روش صحیح مطالعه همین است که باعث می‌شود تا یک مطالعه لذت‌بخش داشته باشیم. در واقع حافظه تصویری یا دیداری به معنای دیدن اجسام و مطالب و سپردن آن‌ها به حافظه است. حافظه تصویری به همراه حافظه شنیداری، در مدارس برای آموزش به کودکان کاربرد زیادی دارد و نقشی حیاتی در پرورش و توسعه مهارت‌های کودکان دارد. مهارت‌هایی مانند نوشتن املا و شنیدن و دیدن مطالب درسی و یادگیری آن‌ها.

حافظه تصویری را می‌توان به دو بخش بلندمدت و کوتاه‌مدت تقسیم نمود. کوتاه‌مدت به معنی به‌خاطرسپاری چیزهایی است که اخیرا دیده‌ایم و بلندمدت به خاطرسپاری چیزهایی است که در گذشته دیده شده است. البته در مرحله اول همه مطالب وارد حافظه کوتاه‌مدت می‌شود و با تمرین و تکرار و به کاربردن مثال‌های عملی می‌توان این مطالب را وارد حافظه بلندمدت کرد. تقویت حافظه تصویری یکی از تمرین‌های افزایش تمرکز محسوب می‌شود که در ادامه بیشتر با آن آشنا می‌شویم.

کاربردهای حافظه تصویری

  • شناسایی و به‌خاطرسپاری حروف و سایر نشانه‌ها
  • هجی کردن کلمات آشنا و ناآشنا
  • خواندن
  • استفاده از ماشین حساب
  • به‌خاطرسپاری شماره تلفن‌ها

فعالیت و بازی‌هایی که به تقویت حافظه تصویری کمک می‌کنند

برخی بازی‌های ساده ذهنی برای تقویت حافظه تصویری می‌تواند شامل بزرگ‌نمایی اجسام در ذهن، تصور جسمی بی‌ربط (یعنی از تصویری که در ذهن خود می‌سازید یک استفاده بی‌ربط انجام دهید؛ به طور مثال از یک خودکار تصویری بسازید که خودکار در حال پرواز کردن است)، تصور ذهنی طنزآمیز، تصویر ذهنی رنگی، ارتباط موثر (بین پدیده‌ها ارتباط برقرار کنید)، داستان‌سرایی ذهن.

قاعده کلی: مغز انسان چیزی به نام کلمه نمی‌شناسد؛ آن چیزی که مغز می شناسد تصویر یا مجموعه‌ای از تصاویر است.

تقویت حافظه تصویری برای کودکان

به طور کلی کودکان بعد از دوران نوپایی حافظه بهتری پیدا می‌کنند؛ چون در این دوران ناحیه هیپوکامپ مغزی که مسئول حفظ خاطرات است تکمیل می‌شود. از طرفی کودکان، جزئی‌نگر هستند و به جزئیات دقت زیادی دارند؛ ولی اکثر آن‌ها چون نمی‌دانند که چطور از حافظه فعال خود استفاده کنند، بخش زیادی از خاطراتشان را از دست می‌دهند. یک مثال ملموس در این مورد اینکه مثلا کودکی می‌داند که کلید در را در جایی از خانه دیده است، اما نمی‌داند کجا؟! و او برای گشتن دنبال کلید بدون مراجعه به حافظه‌اش بی‌هدف این طرف و آن طرف می‌دود و دنبال کلید می‌گردد. دوره پیش‌دبستانی فرصت منحصر به‌ فردی برای رشد و تقویت حافظه کودکان است.

پیشنهاد چند بازی برای تقویت حافظه تصویری

۱- استفاده از فلش‌کارت‌هایی که دو به دو تصویر مشابه دارند و جابه‌جایی و برگرداندن کارت‌ها و حدس محل دو کارت مشابه

۲- جابه‌جایی اشیا خانه یا چند شی روی میز و حدس در مورد آن‌ها

۳- تقویت نوشتن و کلام کودک در خانه و مدرسه

۴- بازی‌های تقویت حافظه کامپیوتری

بازی تقویت حافظه تصویری بزرگسالان

در سن بزرگسالی تقویت حافظه کمی سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌شود؛ اما غیرممکن نیست. در این مقطع سعی کنیم به همراه تغذیه و ورزش شیوه زندگی خود را کمی تغییر دهیم. به جای نگه داشتن همه مطالب و شماره‌ تلفن‌ها در موبایل خود، کمی آن‌ها را به خاطر بسپاریم و از حافظه خود برای به‌خاطرسپاری نام مکان‌ها و اسامی افراد استفاده کنیم. می‌توان برخی نام‌ها را به برخی نشانه‌ها قلاب کرد تا بهتر به خاطر بماند؛ مثلا نام افراد را به شغلشان قلاب کنیم یا اسامی برخی مکان‌ها را به اطلاعات قبلی‌مان پیوند بزنیم تا بهتر در خاطرمان بماند.

بازی‌های مختلفی برای تقویت حافظه تصویری در بازار وجود دارد و در گوشی همراه خود نیز می‌توانید برخی از این بازی‌ها را داشته باشید. در ضمن مطالعه هر روزه را فراموش نکنید. به کمک ورزش ذهن، تمرین، بازی و فعالیت‌های ذهنی می‌توانید به مغزتان برای ساخت مسیرهای عصبی جدید و تقویت آن کمک کنید. مغز ما نیز مانند عضلات بدن برای تقویت و بهبود، نیاز به پرورش و تمرین دارد تا بتواند کارایی بهتری داشته باشد.

بازی¬های جذاب برای تقویت حافظه تصویری

انسان مادام در حال یادگرفتن است و حافظه تصویری بخش مهمی از توانایی یادگیری فرد است. شاید بتوان گفت که مهم‌ترین و پرقدرت‌ترین اهرم یادگیری حافظه تصویری است و مراحل کاری این حافظه در سه بخش است. حافظه تصویری در بخش اول اطلاعات را دریافت می‌کند، در بخش دوم به پردازش آن‌ها می‌پردازد و در بخش سوم آن‌ها را به یاد می‌آورد. با بالا رفتن قدرت حافظه، فرد با سرعت بیشتری می‌تواند کارهای روزانه خود را انجام دهد و فراموشی کمتر، سبب تسریع در انجام امور می‌شود. راه‌های تقویت حافظه تصویری متفاوت است و علاوه بر این راه‌ها تغذیه، ورزش و خواب مناسب به بهبود عملکرد آن کمک می‌کند. یکی از راه‌هایی که می‌تواند در تقویت حافظه تصویری تاثیرگذار باشد، نوشتن است. نوشتن نوعی تمرین است که به‌صورت ناخودآگاه حافظه تصویری را تقویت می‌کند. انجام برخی از بازی‌ها نیز می‌تواند به تقویت حافظه تصویری کمک کند؛ برخی از این بازی‌ها به‌صورت آنلاین و به کمک ابزارهای الکترونیکی مانند گوشی و کامپیوتر و برخی دیگر بازی‌های ساده و معمولی هستتد که نیاز به ابزار خاصی ندارند. در این مقاله سعی داریم چند بازی تصویری به همراه چند بازی آنلاین برای تقویت حافظه را شرح دهیم تا افراد بتوانند به کمک این بازی‌ها حافظه خود را به بهترین شکل بهبود بخشند. سرفصل‌هایی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته‌شده عبارت است از:

  • بازی‌های تصویری برای تقویت حافظه
  • چند بازی آنلاین تقویت حافظه
  • تأثیر بازی برای تقویت حافظه فعال

بازی‌های تصویری برای تقویت حافظه

بازی‌های مختلفی برای تقویت حافظه وجود دارند که زمان زیادی از فرد نمی‌گیرند، اما به‌خوبی حافظه فرد را تقویت می‌کنند. برخی از بازی‌های تصویری برای تقویت حافظه مفیدتر هستند و انجام آن‌ها به‌صورت مداوم می‌تواند تاثیرات بسیار خوبی بر حافظه فرد داشته باشد. یکی از بازی‌های تصویری که می‌تواند برای تقویت حافظه تصویری بسیار مفید باشد بازی مکعب روبیک است. این بازی برای اغلب افراد آشنا است و با کمی حوصله و یادگیری فنون آن می‌توانید حافظه خود را تقویت کنید. لازم به ذکر است که برای شروع می‌توانید از مکعب ۳تایی شروع کنید و کم‌کم آن را به مکعب ۵تایی و بیشتر ارتقا دهید.

از دیگر بازی‌های تصویری تقویت حافظه که هم مناسب کودکان و هم مناسب بزرگسالان است، بازی پازل است. البته برای تقویت بیشتر حافظه می‌توان این بازی را از نوع کورکورانه انجام داد. پازل کورکورانه به این شکل است که ابتدا به مدت چند دقیقه پازل کامل به خاطر سپرده می‌شود و سپس پازل بهم ریخته می‌شود؛ سپس برای تکمیل پازل دیگر به تصویر کامل نگاه نمی‌شود و با همان حافظه تصویری اولیه، پازل تکمیل می‌شود. به‌مرورزمان می‌توانید سایز پازل را بزرگ‌تر کنید تا به چالش حافظه شما افزوده شود. بازی‌های ذهنی دیگری نیز وجود دارند که نیاز به ابزار خاصی ندارند و تمام بازی در ذهن فرد شکل می‌گیرد. این بازی‌های تصویری نیز در تقویت حافظه به‌شدت تاثیرگذار هستند. یکی از این بازی‌ها بازی قصر حافظه یا شیوه لوکی است. در این بازی شما یک مکان مانند خانه یا محل کار را به‌عنوان قصر حافظه در نظر می‌گیرید. یک مسیر مانند مسیر درب اتاق‌خواب تا ورودی آشپزخانه را انتخاب می‌کنید و در مرحله بعد چشمان خود را می‌بندید و در ذهن خود در این مسیر عبور می‌کنید؛ حال باید تمام اشیایی که در مسیر وجود دارد را به خاطر آورید. این بازی برای جاهایی که تردد شما در آن کم است قابل اجرا است و می‌تواند آزمون خوبی برای حافظه شما باشد.

بازی‌های مختلفی برای تقویت حافظه وجود دارند که زمان زیادی از فرد نمی‌گیرند؛ اما به‌خوبی حافظه فرد را تقویت می‌کنند. یکی از بازی‌های تصویری که می‌تواند برای تقویت حافظه تصویری بسیار مفید باشد بازی مکعب روبیک است.

چند بازی آنلاین تقویت حافظه

بازی‌های مختلفی برای تقویت حافظه وجود دارند که برخی از آن‌ها برگرفته از همین بازی‌های معمولی تقویت حافظه هستند؛ به‌طور مثال بازی آنلاین کارت که شامل تعدادی جفت کارت یکسان است و به پشت چیده شده است. فرد باید در این بازی با کلیک روی این کارت‌ها تصویر کارت‌ها را به خاطر بسپارد و جفت کارت‌ها را پیدا کند. شاید این بازی در مقیاس کوچک و زمان زیاد آسان باشد، اما در زمان محدود و مقیاس بزرگ‌تر سخت‌تر می‌شود و تأثیر بسیار زیادی بر تقویت حافظه دارد. از دیگر بازی‌های آنلاین چهره و حالت مو است. در این بازی ابتدا چهره دو فرد به‌صورت کامل نشان داده می‌شود و پس از چند ثانیه موهای سر آن‌ها برداشته می‌شود و فرد وقت دارد تا مدل موی صحیح را از بین چند مدل موی دیگر پیدا کند و بر سر چهره مورد نظر بگذارد. وقتی تعداد چهرها و مدل موها زیاد شود آنگاه حافظه در چالش قرار می‌گیرد. از این قبیل بازی‌های آنلاین برای تقویت حافظه تصویری بسیار زیاد است و با یک جست‌وجو ساده می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

بازی آنلاین تقویت حافظه

تأثیر بازی برای تقویت حافظه فعال

حافظه فعال بخش مدیریتی و یادداشتی ذهن است که مسئول بسیاری از کارهاست. حافظه فعال به‌طور مستقیم به اطلاعات ورودی دسترسی دارد و علاوه بر دسترسی به اطلاعات گذشته باید به اطلاعات جدید نیز دسترسی مستقیم داشته باشد. توجه و تمرکز، یادگیری خواندن، یادگیری ریاضی و بسیاری از مباحث دیگر مستقیم به حافظه فعال مربوط می‌شوند. تقویت حافظه فعال سبب افزایش قدرت یادگیری و پیشرفت می‌شود و ازاین‌رو باید به آن توجه ویژه‌ای داشت. بازی می‌تواند شرایط مختلفی را برای ذهن تجسم کند و این امر سبب می‌شود ذهن و حافظه فعال علاوه بر شرایط واقعی، درگیر شرایط بازی شوند و ازاین‌رو می‌تواند در تقویت حافظه فعال تاثیرگذار باشد. به‌طور مثال وقتی فرد یک بازی کامپیوتری را انجام می‌دهد، حافظه فعال به‌طور هم‌زمان هم درگیر شرایط بازی می‌شود و آن را تحلیل می‌کند و هم از شرایط اتاق و چیزی که در اطراف فرد در محیط واقعی رخ می‌دهد باخبر است. ازاین‌رو می‌توان تاثیر بازی برای تقویت حافظه فعال را مثبت ارزیابی کرد. در مجموع تقویت حافظه می‌تواند تاثیرات مثبتی روی زندگی افراد داشته باشد و این تقویت حافظه باید از جهات مختلف صورت پذیرد. بازی‌های تصویری برای تقویت حافظه بسیار موثر هستند و علاوه بر آن، بازی‌های آنلاین نیز می‌تواند در تقویت حافظه تصویری بسیار موثر باشند. باید در نظر داشت که در برخی پژوهش‌ها، از تاثیر بازی برای تقویت حافظه فعال نیز صحبت شده است و آن را مثبت ارزیابی کرده‌اند.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 13   میانگین: 4.3/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *