چندین تکنیک برای رشد و موفقیت فردی
آموزش, رشد فردی و موفقیت

چند تکنیک ساده برای رشد و توسعه فردی

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

توسعه فردی و تکنیک‌های آن، امروز طرفداران زیادی پیدا کرده و این نشان می‌دهد اهمیت آن برای اغلب مردم ثابت شده است. این اصطلاح به تکنیک‌های مختلف برای بهبود عادات، رفتار، اعمال و واکنش‌ها اشاره دارد. گاهی مشکلات زندگی، افراد را به فکر رشد و توسعه فردی می‌اندازند و گاهی با تماشای یک فیلم یا شنیدن داستان زندگی یک فرد موفق تصمیم به تغییر می‌گیرند. این تغییرات می‌تواند اضافه شدن عادات و رفتارهای مثبت باشد یا اصلاح برخی رفتارهای اشتباه، درهرصورت مسیر رسیدن به موفقیت را راحت‌تر می‌کند. کتاب‌ها، مقالات و حتی کارگاه‌های آموزشی که در مورد تکنیک‌های رشد و توسعه فردی صحبت می‌کنند هرروز بیشتر می‌شود. ما یاد گرفته‌ایم که راه‌حل مشکلات را باید در درون خودمان جستجو کنیم اما برای این کار به کمک نیاز داریم. اگر فرصت شرکت در رویدادها را نداشته باشیم کتاب و مقاله می‌خوانیم و به سخنرانی‌هایی در این خصوص صورت گرفته گوش می‌کنیم. در این مقاله از توسعه فردی، مراحل و تکنیک‌های آن صحبت خواهیم کرد.

 • خودتان را بشناسید
 • چشم‌انداز فردی خود را تجسم کنید
 • برای توسعه فردی برنامه‌ریزی کنید
 • تکنیک‌های توسعه فردی
 • پیشرفت‌های خود را ثبت کنید

خودتان را بشناسید

پیش از آغاز این مسیر باید خودتان را بشناسید. چطور فکر می‌کنید؟ از چه چیزهایی ناراحت، خوشحال یا هیجان‌زده می‌شوید؟ نیازها و خواسته‌های شما چیست؟ نقاط ضعف و قدرت شما کدم‌اند؟ باید بدانید که هستید و قرار است چه تغییراتی در خود ایجاد کنید.

چشم‌انداز فردی خود را تجسم کنید

خود فعلی‌تان را با کسی که می‌خواهید به آن تبدیل شوید مقایسه کنید. در تجسم خلاقانه، شما خودِ آرمانی که قصد رسیدن به آن را دارید تصور می‌کنید. این تصویر به شما کمک می‌کند مسیر مشخصی برای تغییرات داشته باشید. خودِ آرمانی‌تان را ارزیابی کنید و از مناسب بودن آن مطمئن شوید. می‌توانید خود را با یک فرد موفق مقایسه کنید. چقدر شبیه به او فکر می‌کنید و چقدر رفتارتان به او شباهت دارد؟ بدون شک، زیبایی درونی این فرد شما را تحت تاثیر قرار داده است اما این زیبایی در کدام دیدگاه، عادت یا رفتار او دیده می‌شود؟ در فضای مجازی به دنبال قهرمان نباشید. در این صورت شما بدترین خودتان را با نمایشی‌ترین و بهترین حالت آن فرد مقایسه کرده‌اید. یک قهرمان واقعی پیدا کنید. افراد موفقی که زندگی‌نامه یا آثاری از آن‌ها وجود دارد. حالا باید راحت‌تر متوجه شوید چه تغییراتی نیاز دارید.

برای توسعه فردی برنامه‌ریزی کنید

نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید. برخی اشتباهات شما باید اصلاح شود و برخی را باید بپذیرید. خیلی از اشتباهات شما برای خودتان آشکار نیست. انتقاداتی که شنیده‌اید را مرور کنید و به آ‌ن‌ها فکر کنید. نقاط قوت، ابزار پرقدرتی در دستان شماست. گاهی بهتر است به جای تلاش بیهوده برای برطرف کردن برخی از نقاط ضعفمان روی نقاط قوت خود کار کنیم. جزییات این تغییرات و فرصتی که برای هر بخش از آن دارید، تعیین کنید. برنامه‌ریزی دقیق، احتمال رسیدن به مسیر را قوی‌تر می‌کند.

 

تکنیک‌های توسعه فردی

تکنیک‌های بسیاری برای رشد وجود دارد. شما برای توسعه فردی نیاز به مطالعه دارید. علاوه بر این اگر از یک مشاور یا مربی هم کمک بگیرید احتمال موفقیت شما بیشتر خواهد شد.

 • تجسم خلاقانه: خودتان را پس از تغییرات تجسم کنید. دیدن تصویر خودتان در این جایگاه، انگیزه شما را قوی‌تر خواهد کرد.
 • جملات تأکیدی: جملات مثبت و انگیزشی هستند که شما را در مسیرتان ثابت‌قدم خواهند ساخت.
 • مثبت‌اندیشی: بهترین تمرین برای این کار، قدردانی است. به زندگی خود فکر کنید و هرروز سه نکته مثبت آن را بیابید. بابت این نکات مثبت از خدا سپاسگزار باشید. پس از مدتی ذهن شما یاد می‌گیرد به جای دیدن مشکلات و ناراحتی‌ها، خوبی‌ها را ببیند.
 • مدیتیشن: مدیتیشن یا مراقبه روشی است که در آن تمرکز را تمرین می‌کنید. تکنیک‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. مهم نیست از کدام استفاده می‌کنید. آرام‌سازی عضلانی، تمرینات تنفسی یا خالی کردن ذهن هر روش دیگری که استفاده می‌کنید شما را آرام کرده و تمرکزتان را بالا می‌برد. مراقبه به شما کمک می‌کند از هیجانات خود، آگاه شوید و واکنش‌های منطقی‌تری در برابر اتفاقات محیط اطرافتان از خود نشان دهید.
 • آشنایی با افراد جدید: اگر درون‌گرا هستید حتماً این کار را انجام دهید. افراد جدید، شما را با افق‌های فکری جدیدی آشنا خواهند کرد. وقتی حرفی برای گفتن ندارید مکالمه را با سؤالات باز شروع کنید. سؤالات باز، جواب کوتاه و مشخصی ندارند و برای پاسخ به آن‌ها می‌توان از جملات متنوعی استفاده کرد. وقتی می‌پرسید «اسم شما چیست؟» یک پاسخ واضح و کوتاه وجود دارد که شما را وادار می‌کند برای ادامه گفتگو سؤال دیگری بپرسید.
 • رها کردن: همه ما به طرز عجیبی به مشکلات وابسته شده‌ایم. خاطرات تلخ و کدورت‌ها را همیشه با خود حمل می‌کنیم. اگر می‌خواهید رشد کنید این خاطرات را بپذیرید و رها کنید. اتفاقی‌ است که افتاده و بیش‌تر از این ارزش ندارد خودتان را به خاطر آن آزار دهید.
 • خداحافظی با تلویزیون و آشتی با طبیعت: تلویزیون فقط شما را درگیر داستان‌های غیرواقعی می‌کند. به جای آن سرگرمی ‌دیگری انتخاب کنید که الهام‌بخش باشد و مهارتی را در شما تقویت کند. طبیعت بهترین تفریح است. به شما لذت، آرامش و انرژی می‌دهد. در هر فرصتی که می‌توانید به طبیعت بروید. هر منظره‌ای که به آن دسترسی دارید. کوه، رود، دریا و جنگل هر کدام زیبایی خاص خود را دارند.

 

مراقبه به شما کمک می‌کند از هیجانات خود آگاه شوید و واکنش‌های منطقی‌تری در برابر اتفاقات محیط اطرافتان از خود نشان دهید.

 

پیشرفت‌های خود را ثبت کنید

نوشتن تحولات کلیدی و زمان رخ دادن آن‌ها علاوه بر اینکه انگیزش را در شما تقویت خواهد کرد، باعث می‌شود در برنامه‌ریزی‌های بعدی موفق‌تر عمل کنید. این جزییات را به‌دقت بررسی کنید و اگر در مسیر رسیدن به اهدافتان قرار ندارید، برنامه خود را اصلاح کنید.

یادگیریِ کنترل خشم، غلبه بر تنبلی، مذاکره مؤثر، مسئولیت‌پذیری و مثبت اندیشی نمونه‌هایی از توسعه فردی هستند. توسعه فردی می‌تواند کیفیت زندگی ما را بهبود بخشد. خواندن و دانستن کافی نیست. توسعه فردی را باید تمرین کرد. برای رشد کردن باید تغییر کنید و تغییر نیاز به انگیزه، پشتکار و تعهد دارد. در گام‌های اول معمولاً عادت‌های قدیمی که در ناخودآگاه ما، جا خوش کرده‌اند، باعث مقاومت در برابر تغییر می‌شوند. برخی از اطرافیان هم ممکن است واکنش‌هایی به تغییرات رفتاری ما نشان دهند. این سختی‌ها ما را سست می‌کنند و احتمال تسلیم شدن را در ما افزایش می‌دهند. اگر تصمیم گرفتید که رشد کنید، باید قوی باشید و سختی‌های این تغییر را بپذیرید. گاهی لازم است کاری را انجام دهید که مطابق میل شما نیست. برای تغییر آماده‌اید؟

مطالب مرتبط با این موضوع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *