چه آزمون‌هایی برای تست هوش و حافظه معتبر است؟

تست هوش و حافظه

تست هوش و حافظه

بی‌شک همه انسان‌ها دوست دارند بهره هوشی بالایی داشته باشند و بتوانند مسائل روزمره را به خوبی درک کنند و قدرت تحلیل بالایی داشته باشند. اولین گام برای افزایش بهره هوشی این است که بدانیم میزان آن چقدر است و کدام نوع از هوش‌ها در وجود ما بیشتر است. پس ابتدا میزان بهره هوشی خود را می‌سنجیم و سپس به دنبال این هستیم که هوش هیجانی، هوش اجتماعی، هوش موسیقایی، هوش درون فردی، هوش برون فردی و… در وجود ما تا چه میزان وجود دارد. برای سنجش همه انواع این هوش‌ها تست‌های استانداردی وجود دارد.

سنجش حافظه نیز به همین صورت است و تست‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد. تست هوش و حافظه را می‌توان از مراکز معتبر روانشناسی و کلینیک‌های روانپزشکی تهیه نمود. در سایت‌های معتبر نیز می‌توانید تست هوش و حافظه را پیدا نمایید.

انواع تست هوش و حافظه می‌توانند استعدادهای خاصی را اندازه بگیرند.

تست هوش و حافظه

انواع تست هوش و حافظه وجود دارد که هر کدام هوش را از دید جداگانه و متفاوتی مطرح می‌کنند. در واقع، هر کدام از آزمون‌ها می‌توانند استعدادهای خاصی را اندازه بگیرند.

تست هوش چگونه می باشد

آزمون‌های هوش دو قسمت است: ۱- فردی ۲- گروهی. یعنی اجرای آزمون‌ها به صورت فردی یا گروهی است.

همچنین بخوانید :  بازی‌های افزایش هوش | مفهوم جدید یادگیری در هزاره سوم

انواع آزمون‌های هوش

۱- آزمون هوش وکسلر

یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین آزمون‌ها برای سنجش هوش کودکان پیش‌دبستانی، دبستانی و بزرگسالان است. طبق تعریف وکسلر هوش عبارت است از گنجایش ذهنی فرد برای درک، فهم و مسلط شدن به اطراف خود.

وکسلر سه مجموعه آزمون برای گروه‌های سنی مختلف طراحی کرده است. این تست‌ها علاوه بر مشخص کردن بهره هوشی کلی افراد، بهره هوشی کلامی و هوش عملی را نیز مشخص می‌کنند. 

تست وکسلر برای کودکان ۵ تا ۱۵ سال طراحی شده و یک آزمون تحلیلی است. تست وکسلر کودکان از ۱۲ خرده‌آزمون تشکیل شده است که ۲ خرده‌آزمون آن اختیاری بوده و می‌توان با ۲ خرده‌آزمون دیگر جایگزین کرد.

خرده‌آزمون‌ها در این تست طبق ویژگی‌های کلامی و غیرکلامی به ۲ گروه تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

۱- گروه کلامی: این گروه شامل اطلاعات عمومی، مسائل عددی، ادراک عمومی، مسائل عددی، تشابه‌ها، لغات و حافظه عددی است.

۲- گروه غیرکلامی: این گروه شامل تنظیم داستان‌های تصویری، تکمیل تصاویر، رمزنویسی و ماز است.

خرده‌آزمون‌های کلامی و خرده‌آزمون‌های غیرکلامی، هر کدام میان خود همبستگی دارند؛ اما احتمال همبستگی گروه‌های کلامی و غیرکلامی در حالت کلی بسیار ضعیف است.

تست وکسلر برای بزرگسالان، هنگام اندازه‌گیری هوش در حال رشد کاربردی ندارد؛ بلکه هوش در حال پسروی را اندازه می‌گیرد. بنابراین نمی‌توان از مقیاس هوش تست وکسلر برای کودکان استفاده کرد؛ زیرا از نظر رغبت، سرعت انجام کار و نامتناسب بودن هنجارهای سن عقلی و ضریب هوشی افراد در سنین مختلف با افرادی که سن رشد خود را به پایان رسانده‌اند تفاوت‌هایی وجود دارد. تست وکسلر بزرگسالان ویژگی‌هایی دارد که به سنجش هوش آن‌ها کمک می‌کند. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

۱- آزمون‌دهنده در این تست به اندازه موفقیت خود امتیاز می‌گیرد و نمره خام او به نمره تراز‌شده تبدیل می‌شود.

۲- این تست یک آزمون مختلط یا ناهمگن است که از ۱۱ خرده‌آزمون تشکیل شده و سوالات هر‌کدام از خرده‌آزمون‌ها، با دشواری زیادی تنظیم شده است.

۳- نمره‌گذاری در این مقیاس ساده‌تر است؛ زیرا پاسخ‌ها درجه‌بندی شده‌اند.

۴- درجه‌بندی برای افراد در سنین مختلف در شرایط عینی انجام می‌شود. 

۵- دو جنبه اساسی هوش که هوش کلامی و غیرکلامی است را به صورت جداگانه اندازه‌گیری می‌کند.

هیچ‌گاه بدون مراجعه به پارامترها و معیارها، تست را تفسیر نکنید؛ حتی اگر تسلط زیادی داشته باشید‌؛ زیرا پاسخ‌های آزمون‌دهنده در خرده تست‌های درک و فهم، مفهوم لغات و شباهت‌ها از یکدیگر متمایز است.

قبل از انجام تست وکسلر باید مسائلی مانند بی‌قراری، استرس، خشونت و… را رفع کنید. هنگام اجرای تست نیز به محیط توجه زیادی داشته باشید. نور و حرارت آن مناسب باشد و هیچ چیزی تمرکز آزمون‌دهنده را از بین نبرد. زمان لازم برای انجام تست وکسلر حدود یک ساعت و ۱۵ دقیقه است و بهتر است که چند بار پشت سر هم این تست را انجام ندهید.

آزمون هوش وکسلر

تست هوش و حافظه

۲- آزمون هوش آدمک (گودیناف):

آزمون ترسیم آدمک از آزمون‌های جهانی، راحت و مطمئن است. هدف اصلی این آزمون، تعیین سن عقلی و بهره هوشی کودک است و برای کودکانی که زبان نمی‌دانند یا نمی‌توانند صحبت کنند مناسب است. سن اجرای این آزمون ۳ تا ۱۳ سال است.

روش استفاده از این تست به صورتی است که کودک باید با استفاده از یک مداد نرم و راحت، تصویر یک آدم را بکشد. توجه داشته باشید که نباید کودک را راهنمایی کنید تا بتوانید میزان هوش او را با دقت بیشتری بسنجید. هوش عقلی کودک بر‌اساس جزئیاتی که در نقاشی رعایت کرده است محاسبه می‌شود.

آزمون هوش آدمک (گودیناف)

تست هوش و حافظه

تست ریون مستقل از فرهنگ افراد است و می‌توان از آن برای سنجش هوش افراد در فرهنگ‌های مختلف استفاده کرد. 

۳- آزمون هوش ریون

آزمون هوشی ماتریس‌های پیش‌رونده ریون یکی از بهترین آزمون‌های هوشی است. این آزمون برای سنجش و اندازه‌گیری هوش کلی است. در تست ریون برخلاف سایر تست‌های هوش از سوالات متنی استفاده نمی‌شود؛ بلکه در این تست ماتریسی که از شکل‌های مختلف تشکیل شده است مقابل فرد قرار می‌گیرد که یک قطعه از آن خالی است و فرد باید از ۶ تا ۸ تصویری که در گزینه‌ها قرار داده شده است یکی را انتخاب کند. به همین علت نام دیگر آزمون هوش ریون، تست هوش تصویری ریون است.

پاسخ به سوالات تست ریون و تفسیر آن ساده است، به مهارت خواندن و نوشتن نیازی ندارد و به زبان خاصی محدود نمی‌شود؛ به همین علت این تست برای همه افراد ۵ تا ۶۵ سال مناسب است. ابداع‌کنندگان این تست معتقدند تست ریون مستقل از فرهنگ افراد است و می‌توان از آن برای سنجش هوش افراد در فرهنگ‌های مختلف استفاده کرد. 

سن شرکت‌کنندگان در نتیجه آزمون تاثیر زیادی دارد؛ به همین علت تفسیر این تست در سنین مختلف، متفاوت است. نتایج این آزمون به هفت دسته تقسیم می‌شوند و میزان هوش افراد را با یک کلمه مشخص می‌کنند. این دسته‌بندی‌ها عبارت‌اند از: نابغه (ضریب هوشی بیشتر از ۱۲۷)، تیزهوش (ضریب هوشی بیشتر از ۱۲۰)، باهوش (ضریب هوشی بیشتر از ۱۱۰)، متوسط (ضریب هوشی بیشتر از ۹۰)، متوسط ضعیف (ضریب هوشی بیشتر از ۸۰)، مرزی (ضریب هوشی بیشتر از ۷۳)، عقب‌مانده (ضریب هوشی کمتر از ۷۳)

تست ریون در سه نوع مختلف با ماتریس‌های متفاوت ایجاد شده است که هر‌کدام برای گروه خاصی از افراد کاربرد دارد. این تست‌ها عبارت‌اند از:

۱- تست ریون استاندارد: در این تست پنج سری سوال از A تا E وجود دارد و هر سری از آن ۱۲ سوال دارد که از ساده به سخت مرتب شده‌اند. هر‌چه سوالات بیشتری را پاسخ دهید باید از هوش خود بیشتر استفاده کنید. شکل‌های این تست سیاه هستند و در یک صفحه سفید قرار دارند؛ به همین علت به آن آزمون سیاه و سفید نیز می‌گویند.

۲- تست ریون رنگی: این تست برای کودکان بین ۵ تا ۷ سال و افرادی که اختلالات ذهنی دارند مناسب است. در این تست از شکل‌های رنگی استفاده شده است تا برای شرکت‌کنندگان جذاب باشد و کودکان را به انجام تست تشویق کند.

۳- تست ریون پیشرفته: این تست برای افرادی طراحی شده است که بهره هوشی آن‌ها از افراد متوسط بیشتر است. در این آزمون ۴۸ سوال وجود دارد که در ۲ بخش ۱۲تایی و ۳۶تایی ارائه می‌شود.

۴- آزمون نابسته به فرهنگ کتل

این آزمون برای اندازه‌گیری هوش عمومی ارائه شده است.

تست‌های هوش و حافظه بسیاری مانند آزمون نظامی آلفا، آزمون بینه و… وجود دارد؛ اما  چند تست هوش و حافظه که ما مطرح کردیم از معتبرترین آزمون‌ها در جهان و همچنین در ایران است. سایر آزمون‌ها ممکن است با توجه به فرهنگ ما کاربردی نداشته باشد.

همچنین بخوانید :  بالا بردن ضریب هوشی | ضریب آی‌کیو
آزمون هوش ریون

تست هوش و حافظه

تحقیقات جدید ثابت کرده‌اند که می‌توانیم با انجام فعالیت‌هایی، مغز را وادار نماییم که سلول‌ها و شبکه‌های عصبی جدیدی بسازد.

تست حافظه

این روزها به خاطر مشغله‌های فکری و پیشرفت تکنولوژی خیلی از افراد دچار فراموشی‌های گاه به گاه می‌شوند و همین امر آنان را نسبت به توانایی حافظه خود دچار تردید کرده است. حافظه به دو بخش کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌شود. گفته می‌شد که با افزایش سن حافظه بلندمدت ثابت می‌ماند و حافظه کوتاه‌ مدت تحلیل می‌رود، یعنی مغز قادر به ثبت اطلاعات جدید نیست؛ اما تحقیقات جدید ثابت کرده‌اند که می‌توانیم با انجام فعالیت‌هایی مغز را وادار نماییم که سلول‌ها و شبکه‌های عصبی جدیدی بسازد. بهتر است روزانه تمرین کنیم و برخی شماره تلفن‌های مهم را حفظ نماییم. اسامی افراد را با شغلشان در ذهن نشانه‌گذاری کنیم و حفظ نماییم. حل جدول نیز به افزایش ای کیو کمک می‌کند. در ادامه تستی برای حافظه آورده شده است  که با هم حل می‌کنیم.

کلماتی را که در زیر آمده‌اند درمدت ۲ دقیقه به خاطربسپارید. بعد از پایان ۲ دقیقه کاغذی را روی کلمات بگذارید و کلماتی را که به خاطر می‌آورید یادداشت کنید.

کلمات:

موز، حمام، نقره، کاشی، ماژیک، قاب عکس

مستند، جعفر، یخچال، روزنامه، ماکارونی، گربه

مورچه، پیاز، دکتر، مازندران، سرباز، بانک

داستان، قطعه، میمون، گاری، نوشابه، شارژر

بغداد، پدربزرگ، حیوان، دست، گریه، جنگل

نتیجه تست حافظه:

 • در صورتی که بتوانید ۲۶ تا۳۰ کلمه را یادآوری کنید، حافظه شما عالی است.
 • در صورتی که بتوانید ۲۲ تا ۲۶ کلمه را یادآوری کنید، حافظه شما خیلی خوب است.
 • در صورتی که بتوانید ۱۸ تا ۲۲ کلمه را یادآوری کنید، حافظه شما خوب است.
 • در صورتی که بتوانید ۱۴ تا ۱۸ کلمه را یادآوری کنید، حافظه شما تقریبا خوب است.
 • در صورتی که بتوانید ۱۰ تا ۱۴ کلمه را یادآوری کنید، حافظه شما متوسط است.
 • در صورتی که بتوانید کمتراز۱۰ کلمه را یادآوری کنید، حافظه شما ضعیف است.

امروزه نرم‌افزارها و بازی‌هایی وجود دارد که تست هوش و حافظه دارند. می‌توانید این نرم‌افزارها را در گوشی یا لپ‌تاپ خود نصب نمایید و از امکانات آن‌ها استفاده کنید.

همچنین بخوانید :  داروی افزایش هوش؛ همیشه سریع‌ترین راه بهترین نیست!
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 8   میانگین: 4.8/5]

5 پاسخ به “چه آزمون‌هایی برای تست هوش و حافظه معتبر است؟”

 1. علی گفت:

  سلام.
  از شما یک درخواستی داشتم.
  شما میتونید یک نرم افزار تقویت حافظه به زبان فارسی برای اندروید معرفی کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  من کل اینترنت را گشتم و همه نرم افزار ها به زبان انگلیسی بوده اند و آن هایی هم که فارسی هستند اصلا به قدرت اون نرم افزار های به زبان انگلیسی مثب لیموسیتی یا پیک نیستند
  آیا شما میتونید نرم افزاری در آن حد و به زبان فارسی معرفی کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  ممنون میشم اگر کمکم کنید

  • سپهر زارعی گفت:

   سلام و احترام
   متشکرم از پرسشی که مطرح فرمودید
   فعلا نرم افزاری مورد تایید نیست

   شاد باشید

   تیم مطالعه شریف

 2. صادقی گفت:

  باسلام، من حدود ۳ماه است که برای برادر۲۸ ساله ام که تصادف بدی داشته بدنبال تست هوش وحافظه که توسط دکترپزشک قانونی درخواست شده میگردم.متاسفانه توتهران هنوز نتونستم جایی روپیدا کنم که انجام بدن، میتونید کمک وراهنماییم کنید کجا برادرم روببرم.ممنون میشم برام جیمیل ارسال کنید.

 3. کاکا گفت:

  سلام من برای پایان نامم دنبال ازمونی هستم که بتوانم حافظه کوتا ه و بلند را اندازه گیری کند در مقالات به ازمون اسمیت دلاسا برخورد کردم ولی نتوانستم از جایی پرسشنامه مربوطه را دانلود کنم

 4. محمد گفت:

  طب سوزنی راه حل خوبیه. امتحان کردم در مورد مشابه جواب داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *