چه راهکارهایی برای تنبلی درسی موثر است؟

چه راهکارهایی برای تنبلی درسی موثر است؟

چه راهکارهایی برای تنبلی درسی موثر است؟

عوامل مختلفی در به وجود آمدن تنبلی و کمتر تلاش کردن کنکوری‌های عزیز موثر است. یکی از این عوامل، آن است که بیشتر کنکوری‌ها، تا الان به‌سختی درس خوانده‌اند و این موضوع باعث خستگی آن‌ها شده و دیگر نمی‌توانند به خوبی گذشته درس بخوانند؛ همین عامل، باعث تنبلی آن‌ها شده است. یکی از مشکلاتی که افراد زیادی با تغییر فصل با آن درگیر می‌شوند، خواب‌آلودگی و خستگی است.

این احساس بی‌حوصلگی، خستگی و نیاز به خواب، در افراد مختلف متفاوت است. این احساس به تغییرات فصلی و بیولوژیکی بدن مربوط می‌شود و بسته به عادت، در برخی از افراد زودتر و در برخی، دیرتر به حالت اولیه باز می‌گردد. خوب عملی نشدن برنامه از جمله عواملی است که بر تنبلی عزیزان کنکوری تاثیر می‌گذارد. بیشتر داوطلبان کنکوری، برای موفقیت بیشتر و بازدهی بهتر، یک برنامه درسی تنظیم می‌کنند؛ اما گاهی‌اوقات این برنامه به دلایل مختلف، عملی نمی‌شود.

عملی نشدن برنامه، ممکن است که بر روحیه داوطلب تاثیر گذاشته و او را از مطالعه بعدی نیز بازدارد. از طرف دیگر، داوطلب کم کم عادت می‌کند تا درس کمتری بخواند و تنبلی کند. شاید تعجب کرده باشید؛ زیرا ما بیشتر اوقات می‌شنویم استرس داشتن باعث می‌شود که داوطلبان در مطالعه خود بهتر عمل کنند؛ اما گاهی نیز پیش می‌آید که وجود استرس، مانع درس خواندن و فعالیت دانش‌آموزان کنکوری می‌شود؛ زیرا فرد تصور می‌کند یادگیری خوبی نداشته یا تلاشش نتیجه نخواهد داد، پس به این نتیجه می‌رسد که مطالعه تاثیری ندارد و به این ترتیب، تنبلی می‌کند و دست از مطالعه می‌کشد.

ممکن است که این مشکل برای شما عزیزان هم پیش بیاید که گاهی حتی تا چند روز، دچار تنبلی شده و درس نخوانید و دست از تلاش بکشید. برای اینکه از تنبلی جلوگیری کنید، بهتر است که به موارد زیر توجه کنید:

چه راهکارهایی برای تنبلی درسی موثر است؟

چه راهکارهایی برای تنبلی درسی موثر است؟

بزرگ‌ترین نیروی انگیزه­‌بخش در جهان، داشتن شور و هیجان و رضایت از کاری است که انجام می‌دهید.

۱- به خود پاداش دهید

بزرگ‌ترین نیروی انگیزه­‌بخش در جهان، داشتن شور و هیجان و رضایت از کاری است که انجام می‌دهید. اگر احساس کنید که پاداش تلاش خود را می‌گیرید، انگیزه‌ای برای کار بیشتر به دست می‌آورید؛ اما اگر کاری که می‌کنید به قدر کافی خوب نباشد، کار شما به فعالیتی کسل‌کننده و بی‌نشاط تبدیل می‌شود. اشخاص موفق، اغلب به دلیل کاری که می‌کنند به خود امتیاز می‌دهند و احساس هیجان دارند.

چه راهکارهایی برای تنبلی درسی موثر است؟

چه راهکارهایی برای تنبلی درسی موثر است؟

۲- مثبت فکر کنید

یکی از علل طفره‌ رفتن شما از انجام یک کار، این است که درباره آن کار به طرز غیرمنطقی و غیرواقع‌بینانه فکر می‌کنید. ممکن است که آن کار را برای خود، بیش از حد سخت، طولانی، غیرممکن یا دشوار تصور کرده باشید. وقتی اول مطالعه یک درس یا مبحث، مرور و تست‌زنی، آن درس یا آن برنامه مطالعاتی را برای خود دشوار تلقی کنید، حتما انجام آن کار برایتان سخت خواهد شد و باعث می‌شود که از انجام آن طفره بروید و تنبلی کنید. پس برای اینکه دچار تنبلی نشوید، درباره کاری که می‌خواهید انجام دهید مثبت فکر کنید و مثبت‌گرا باشید تا انجام کارها برایتان راحت و ممکن شود.

چه راهکارهایی برای تنبلی درسی موثر است؟

چه راهکارهایی برای تنبلی درسی موثر است؟

داشتن برنامه در هر موردی، یکی از بهترین عوامل رسیدن به هدف است. برنامه‌ریزی به کار شما جهت و نظم می‌دهد.

۳- برنامه مشخصی داشته باشید و به آن عمل کنید

داشتن برنامه در هر موردی، یکی از بهترین عوامل رسیدن به هدف است. برنامه‌ریزی به کار شما جهت و نظم می‌دهد. بعد از برنامه‌ریزی، خود را ملزم به انجام آن برنامه کنید و این التزام را همیشه رعایت نمایید. اگر بنا به دلایل مختلفی نتوانستید به برنامه درسی خود عمل کنید، در وقت مناسب، این کاستی را جبران نمایید. در ضمن برنامه خارج از توان خود نریزید، و اگر به این نتیجه رسیدید که برنامه شما خارج از توان و انرژی شماست، آن را تغییر دهید؛ اما هیچ‌گاه به خاطر عملی نشدن یک برنامه، دست از کار نکشید و تنبلی نکنید.

چه راهکارهایی برای تنبلی درسی موثر است؟

چه راهکارهایی برای تنبلی درسی موثر است؟

۴- شجاع باشید

در به عهده گرفتن کاری که از انجام آن پرهیز دارید، شجاع باشید. یک عمل شجاعانه می‌تواند همه ترس‌های شما را از میان ببرد. به زمان برگزاری آزمون سراسری، مطالبی که مطالعه کرده‌اید و درس‌هایی که مطالعه نکرده‌اید فکر نکنید؛ فقط به این فکر کنید که موفق می‌شوید و بدون استرس و توقف درس بخوانید. دیگر به خود نگویید که عملکردتان باید خوب باشد. به خاطر داشته باشید که نفس عمل کردن، بسیار مهم‌تر از هر چیز دیگری است.

کلمات «ای کاش»، «آرزو» و «شاید» را از فرهنگ لغات خود حذف کنید. این کلمات ابزار به تعویق‌اندازی کارها هستند. هر وقت این کلمات، وارد ذهن شما می‌شوند، جملات تازه‌ای را جانشین آن‌ها کنید؛ مثلا جمله «امیدوارم کارها رو به راه شوند» را به جمله «آن کار را عملی خواهم کرد» تبدیل کنید و آن را به زبان آورید.

۵- لحظه‌های تکرار نشدنی را دریابید

همه ما، فقط و فقط یک بار امکان زندگی و استفاده از لحظه‌های خوش را داریم. تا الان با خود فکر کرده‌اید که چند بار، شب‌های امتحان سختی را پشت سر گذاشته‌اید که وقتی تمام شدند، حتی دلتان برای آن لحظه‌ها تنگ شده است. لحظه‌ها، تکرار نشدنی هستند؛ پس قدر آن‌ها را بدانید و برای هر چه بهتر شدن آن‌ها تلاش کنید و بدانید که این روزها هم تمام خواهد شد و شما سال دیگر در شرایط دیگری خواهید بود؛ پس برای وقتی که در گذر است و تکرار نخواهد شد، تنبلی را کنار بگذارید، در جا نزنید و با انرژی و شاداب، اهدافتان را دنبال کنید.

 

چه راهکارهایی برای تنبلی درسی موثر است؟

چه راهکارهایی برای تنبلی درسی موثر است؟

۶- زمان حال و عوامل به تعویق اندازی را با دقت بررسی کنید

ببینید که اکنون از چه چیزی اجتناب می‌کنید و شروع به مقابله و مبارزه با آن کنید. اگر درس‌هایی در بین دروس شما وجود دارد که سخت بودن آن‌ها باعث تنبلی شما می‌شود، اگر حجم زیاد درس‌ها باعث به تعویق اندازی شما می‌گردد یا نگرانی و ناامیدی باعث می‌شود تا شما در مطالعه درس‌هایتان تنبلی کنید، سعی کنید که با همه آن‌ها به‌طور مثبت مقابله کنید. به این موضوع فکر کنید که شما می‌توانید و موفق خواهید شد؛ پس به خودتان انگیزه بدهید و با موضوعی که باعث به تعویق اندازی کارهای شما می‌شود مقابله کنید.

چه راهکارهایی برای تنبلی درسی موثر است؟

چه راهکارهایی برای تنبلی درسی موثر است؟

۷- در خودتان انگیزه ایجاد کنید

بسیاری از موارد تنبلی و اهمال‌کاری، به خاطر نداشتن انگیزه کافی است و همین مسئله، باعث بی‌حالی و تنبلی شخص در انجام کارها و برنامه‌های او می‌شود. از درس خواندن و کنکور دادن، چه هدفی دارید؟ چه برنامه‌هایی برای آینده خود دارید؟ خود را در شرایطی تصور کنید که در دانشگاه و رشته مورد نظر خود تحصیل می‌کنید، کنار دوستان جدید دانشگاهی خود لحظه‌های خوشی را می‌گذرانید یا اینکه در شغل مورد نظر خودتان مشغول به فعالیت هستید. انگیزه داشتن، موتور انرژی و پیش‌برنده شما در کارهایتان است؛ پس هر وقت احساس کردید که تنبلی و رخوت بر شما غلبه کرده است، بلافاصله به اهداف خود فکر کنید و با انگیزه مجدد قدم در راه بگذارید.

همچنین بخوانید: «روش‌های ایجاد انگیزه برای درس خواندن کنکور»

چه راهکارهایی برای تنبلی درسی موثر است؟

چه راهکارهایی برای تنبلی درسی موثر است؟

۸- کارهایتان را اولویت‌بندی کنید

به عنوان یک داوطلب کنکوری، ممکن است که کارهای مختلفی برای انجام دادن داشته باشید. ممکن است هم به مدرسه بروید، هم در کلاس کنکور شرکت کنید و هم با دوستانتان مطالعه کنید. گاهی‌اوقات، وقتی حجم کارهایی که باید انجام دهید زیاد می‌شود، از شدت افزایش کارها و احساس ناتوانی از انجام آن‌ها، ناامید شوید، دست از کار بکشید و به تنبلی رو آورید. برای اینکه چنین مشکلی برای شما پیش نیاید، کارهای خود را اولویت‌بندی کنید. اگر می‌توانید بدون رفتن به کلاس کنکور، مطالعه خوبی داشته باشید، این کار را انجام دهید؛ حتی در مطالعه درس‌ها و مطالعه مباحث هر درس، اولویت‌بندی کنید. این اولویت بندی به شما جهت می‌دهد و وقتی شما بدانید که چه کاری برای بهتر پیش رفتن برنامه شما خوب است، دچار تنبلی نخواهید شد.

۹- در حد توان کار کنید

گاه انسان به انجام کاری مبادرت می‌کند که از حد توان و طاقت او به مراتب فراتر است. در اینجا شخص با انتخاب غلط، زمینه اهمال‌کاری خود را فراهم ساخته است؛ بنابراین، هر داوطلب اول باید توان خویش را در مطالعه درس‌ها بسنجد و سپس یک برنامه‌ریزی خوب داشته باشد. خودتان را با خودتان مقایسه کنید، نه با دوستان یا سایر افراد خانواده؛ زیرا توان هر فردی با دیگری تفاوت دارد. سپس در حد توان از خود کار بکشید و نه بیشتر یا کمتر. این کار باعث خواهد شد تا شما کار انجام نشده‌ای در برنامه خود نداشته باشید و با خرسندی و رضایت پیش بروید.

تغییر و تحول در محیط مطالعه، می‌تواند تنبلی و بی‌حالی را از افراد دور کند.

۱۰- محیط کار خود را تغییر دهید

گاهی، تنبلی و اهمال‌کاری به خاطر شرایط محیطی خاصی است که شما در آن قرار گرفته‌اید. تغییر و تحول در این شرایط، می‌تواند تنبلی و بی‌حالی را از افراد دور کند؛ بنابراین، زمانی که احساس تنبلی و رخوت به سراغ شما آمد، برای مدتی، مکان مطالعه خود را تغییر دهید و سعی کنید که دوباره با انرژی و شادابی درس بخوانید. مکان مطالعه شما می‌تواند کتابخانه، کافه یا اتاقی در خانه باشد فقط به این نکته توجه داشته باشید که این مکان‌ باید ساکت و بدون عوامل حواس‌پرتی باشد. 

۱۱- واقع‌بین باشید

برای جلوگیری از تنبلی و خستگی هنگام درس خواندن واقع‌بین باشید؛ برای خود برنامه‌ریزی معقول داشته باشید و به آن پایبند بمانید. تحت هیچ شرایطی قوانینی را که برای کارهای خود تعیین کرده‌اید به بهانه تفریح و استراحت به هم نزنید. بهتر است میان کار و فعالیت تعادل ایجاد کنید؛ اما در انجام دادن آن‌ها سرسخت باشید. زمانی که کارهای خود را طبق برنامه‌ریزی کامل انجام می‌دهید استراحت دلچسب‌تری خواهید داشت. 

۱۲- اهداف هفتگی خود را یادداشت کنید

یادداشت کردن اهداف کوتاه‌مدت به صورت هفتگی باعث می‌شود افراد انگیزه بیشتری برای اجرای آن داشته باشند و تنبلی نکنند. اهداف افراد در هر مرحله از زندگی تغییر می‌کند‌ و یادداشت کردن آن‌ها، علاوه بر اینکه باعث منظم شدن افکار می‌شود، به افراد انگیزه می‌دهد تا برای رسیدن به آن‌ها تلاش کنند.

۱۳- اعتمادبه‌نفس داشته باشید

برای رسیدن به موفقیت باید به ویژگی‌ها و توانایی‌های خود اعتماد داشته باشید. استفاده از جملاتی مانند من می‌توانم، من قوی هستم و… به افزایش اعتمادبه‌نفس شما کمک می‌کند. همچنین تکرار جمله‌های مثبت و الهام‌بخش در طول روز باعث می‌شود شاداب‌تر و سرحال‌تر باشید. 

۱۴- در صورت نیاز از دیگران کمک بگیرید

بسیاری از افراد علاقه‌ای به کمک گرفتن از دیگران ندارند. علت این موضوع می‌تواند عواملی مانند ترس از برخورد دیگران یا خجالت باشد. اگر افراد با دیگران معاشرت بیشتری داشته باشند و در صورت نیاز از آن‌ها کمک بگیرند، حس مسئولیت بیشتر پیدا می‌کنند و در انجام کارها تنبلی نمی‌کنند. 

چه راهکارهایی برای تنبلی درسی موثر است؟

در پایان به موارد زیر هم توجه کنید:

۱- یاد خدا و توجه و توکل به ذات مقدس لایزال الهی و طلب کمک و یاری از او، نقش موثری در ایجاد آرامش و امید به آینده دارد؛ بنابراین، یاد پروردگار و توجه و توکل به خداوند را در انجام کارها فراموش نکنید.

۲- با توجه به توانایی‌ها و استعدادهای خویش، هدفی معقول و قابل دسترسی و مطابق با شرایط و امکانات موجود را برای خود ترسیم کنید.

۳- به منظور رسیدن به هدف مورد نظر، از یک برنامه مدون و جدول زمان‌بندی شده استفاده کنید و خود را مقید به انجام آن کنید.

۴- اگر افکار منفی و احساس ضعف و خودکم‌بینی باعث کم‌حوصلگی شما شده است، با به خاطر آوردن توانایی‌ها، استعدادها و موفقیت‌های گذشته خویش و توجه به نقاط قوت زندگی، یاس و ناامیدی نسبت به آینده را در وجود خود به امیدواری و خوش‌بینی نسبت به آینده تبدیل کنید. باید باور کنید که مانند دیگر انسان‌‏ها از توانمندى‏‌هاى بسیاری برخوردارید. فراموش نکنید که نقاط قوت انسان از نقاط ضعفش بیشتر است و تصمیم خوب در پرتو تکیه بر قوت‏‌ها، جبران ضعف‏‌ها و احساس توانمندى شكل مى‏‌گیرد.

۵- بکوشید که براى هر رفتارى انگیزه‏اى قوى داشته باشید و از آثار مثبت تصمیم‏‌گیرى‏‌ها و رفتارهاى خاص خویش به طور کامل آگاه شوید.

۶- براى تصمیم‏‌گیرى‏‌ها و اقدامات خویش، امنیت روانی فراهم آورید تا بتوانید به آرامى در برابر دیگران یا همراه آنان ابراز وجود کنید و برجستگى فکرى و فعالیت‌های ارزشمند خود را از طریق تصمیم‌هایتان آشکار سازید.

۷- در برابر اراده پولادین انسان، همه سختی‏‌ها آسان مى‌‏شود. به استقبال کارهاى به ظاهر دشوار بروید و به خود تلقین کنید که مى‏‌توانید در این امور درست تصمیم بگیرید و افتخار موفقیت در انجام آن‌ها را به دست آورید.

۸- از خواب زیاد، پرخوری و دیگر اسباب تنبلى و سستى اراده پرهیز کنید.

۹- در تصمیم‏‌ها و فعالیت‏‌هاى افراد موفق و برتر دقت کنید و در همسان‌سازى و الگوپذیری از آن‌ها جدى باشید تا جرات انجام کار را پیدا کنید و توان تصمیم‌‌گیرى و اجرا در شما تقویت شود.

۱۰- ورزش مستمر و منظم را که در تقویت اراده بسیار موثر است، فراموش نکنید.

۱۱- هدف نهایی و اهداف واسطه‌ای خود را از درس خواندن مشخص کنید؛ زیرا اگر انسان هدف مشخصی داشته باشد، همواره آن هدف برای او انگیزه ایجاد می‌کند. انگیزه، مانند یک موتور محرکه، انسان را به پیش می‌برد و از تنبلی او جلوگیری می‌کند.

۱۲- از پراکنده‌خوانی اجتناب کنید. پراکنده‌خوانی، یکی از عوامل تنبلی است. مطالعات شما باید هدفمند و در زمان مناسب باشد.

۱۳- اگر فرد خیال‌پردازی هستید، هنگام درس خواندن به هیچ چیز دیگری فکر نکنید. در این مواقع به خود یاد‌آوری کنید که اگر درس خود در را در زمان مناسب نخوانید، یاد گرفتن آن در آینده برای شما سخت‌تر می‌شود. توجه داشته باشید که مهم‌ترین شرط برای یاد گرفتن مطالب درسی، داشتن تمرکز است. اگر احساس می‌کنید مطلبی را به خوبی یاد نگرفته‌اید به سراغ ادامه آن مطالب نروید.

۱۴- هیچ‌گاه در زمان درس خواندن از تلفن‌همراه استفاده نکنید؛‌ بهتر است آن را خاموش کنید یا در حالت پرواز قرار دهید. توجه داشته باشید که هنگام مطالعه تلفن‌همراه را کنار خود قرار ندهید‌؛ زیرا باعث پرت شدن حواس شما می‌شود.

۱۵- هنگام درس خواندن به باقیمانده صفحات نگاه نکنید‌‌؛ زیرا ممکن است انگیزه خود را برای مطالعه بیشتر از دست بدهید. 

۱۶- زمان مناسبی را برای درس خواندن انتخاب کنید. برای مثال ساعت‌های پایانی شب زمان مناسبی برای مطالعه و یادگیری نیست؛ زیرا افراد در این ساعت‌ها خسته و بی‌حوصله هستند. پس از خوردن غذا نیز زمان مناسبی برای درس خواندن نیست؛ زیرا انرژی بدن برای هضم غذا استفاده می‌شود و احساس خواب‌آلودگی پیدا می‌کنید.

درنتیجه:

چه راهکارهایی برای تنبلی درسی موثر است؟

چه راهکارهایی برای تنبلی درسی موثر است؟

همچنین بخوانید: «با انگیزه نیستم، چیکار کنم؟»

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 33   میانگین: 4.2/5]

8 پاسخ به “چه راهکارهایی برای تنبلی درسی موثر است؟”

 1. حامد نیکوئی زاده گفت:

  سلام خدا قوت، خسته نباشید.
  سایت شما واقعا عالیه واز مقالات و … خیلی لذت بردم. امیدوارم‌که روز به روز بر تعداد افرادی که‌به‌دنبال موفقیت هستند، افزوده بشه.
  با توجه به‌اینکه تندخوانی یک نیاز بسیار بسیارر ضروری هست، بنده علاقه دارم که در این زمینه تلاش کنم ولی به دلیل فقر مالی توانایی خرید پکیج مورد‌نظر رو ندارم و‌ در شهری محروم‌زندگی می کنم
  اگر راهکاری باشد‌ که بتونین در حقم لطف کنید، ممنون میشم. اگر امکان نداشته باشد، باز هم آرزوی موفقیت برای شما دارم.

  • پشتیبان شماره۱ تست گفت:

   سلام دوست عزیز مطالعه شریف
   ممنون از اینکه مقالات سایت را دنبال می کنید
   دوست عزیز می توانید عضو سایت مطالعه شریف شوید و دروس رایگان تندخوانی فانتوم و تقویت حافظه را به صورت رایگان دریافت کنید.

   موفق و پیروز باشید.

 2. فرشید گفت:

  با سلام و احترام
  بهترین راه کار مقابله با تنبلی رسیدن شخصی خود به این که به انجام کارهای لازم برای موفقیت نیاز دارد و منفعت او در این است که موفق شود

 3. وحید گفت:

  سلام
  بسیار عالی بود این مقاله

 4. aida گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  مطالب خوب بودن
  من تقریبا همهٔ اینا رو دارم اما تنها مشکلم خوابه خیلی میخوابم 😭😭😭😭من خیلی انگیزه دارم برا درس خواندن ب خدا و ب خودم ایمان دارم و میدونم که میتونم اما متسفانه خواب لعنتی نمیذاره زیاد درس بخونم خیلی در مقابلش مقاومت میکنم ولی فایده نداره نمیدونم چه مرگمه 😭😭😭😭وضع سلامتم هم اوکیِ اما میدونم چیکار کنم 😭روزایی که مدرسه میرفتم هر روز راس ساعت 6بیدار بودم و تمام 8ساعتی که توی مدرسه بودم خیلی پر انرژی بودم حتی اگه ساعت5صبح هم میخوابیدم 6بیدار بودم و انرژی داشتم اما الان هرکاری میکنم نمیتونم 6بیدار شم 😭😭😭

 5. اس گفت:

  سلام خسته نباشی .من یه روش برای تقویت اراده پیدا کرده ام.اگه بخام اونو تو سایتتون بزارم تا دیگران استفاده کنند باید چیکار کنم؟ایا شما موافقت می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *