چگونه فرد منظمی شویم؟ | چک لیست ۱۲ مرحله‌ای

یکی از مهم‌ترین راه‌های موفقیت، داشتن نظم و انضباط است. همانطور که می‌دانید، منظم بودن باعث صرفه‌جویی در زمان، افزایش بهره‌وری، کاهش استرس و ایجاد تعادل می‌شود و رسیدن به اهداف را آسان‌تر می‌کند.

انسان به طور ذاتی دوست دارد که همه چیز مرتب و منظم باشد؛ در صورتی که در عمل کوتاهی می‌کند و با این کار به‌راحتی استرس و کاهش کارایی خود را فراهم می‌آورد.

بسیاری از افراد بی‌نظم هستند و فکر می‌کنند با وجود بی‌نظمی می‌توانند به همه کارهای خود برسند؛ اما بی‌نظمی باعث می‌شود آن‌ها از ارتقاء شغلی و اهدافی که دارند دور شوند.  بی‌نظمی باعث استرس و عدم خلاقیت می‌شود و در نهایت بهره‌وری شما را برای انجام کارها کاهش می‌دهد.

اگر شما بی‌نظم هستید و این مقاله را می‌خوانید، ناراحت نباشید؛ زیرا با مطالعه این مقاله از قبل خود جلوتر می‌روید و راهکارهای موثری را یاد می‌گیرید. در ادامه مطلب به بررسی «چگونه منظم شویم؟» می‌پردازیم. همچنین می‌توانید با دانلود کتاب چگونه منظم شویم از مطالب مفید این کتاب استفاده کنید.

سرفصل‌های عنوان شده در این مقاله عبارت‌اند از:

 • چک لیست ۱۲ مرحله‌ای برای این که چگونه منظم شویم
 • ریشه بی‌نظمی در مغز ما است
 • داشتن دفترچه یادداشت و تقویم
 • کارهایتان را عقب نیندازید
 • تعیین زمان مناسب برای کارها
 • به خودتان جایزه دهید
 • رعایت جای خاص وسایل
 • کمک گرفتن از کتاب‌ها برای منظم شدن
 • فضای اطرافتان را تمیز کنید
 • از افراد منظم الگوبرداری کنید
 • مدیریت زمان را در نظر بگیرید
 • وقت‌شناسی را فراموش نکنید
 • برای منظم بودن نیاز به استراحت کافی و غذای مناسب دارید
 • مزایای منظم بودن

چک لیست ۱۲ مرحله‌ای برای این که چگونه منظم شویم:

امروزه با پیشرفت زندگی، نامنظم بودن اثرات زیادی بر کار و زندگی همه انسان‌ها دارد. در ادامه چک لیست ۱۲ مرحله‌ای برای اینکه چگونه منظم شویم ارائه شده است.

 • ریشه بی‌نظمی در مغز ما است:

شاید برایتان جالب باشد که بدانید مغز ما تمایل دارد انرژی کم‌تری مصرف کند و انجام کارها به‌گونه‌ای باشد که بار ذهنی کمتری برایش ایجاد شود. در نتیجه مغز از کاری به کار دیگر می‌پرد یا کارها را نصفه تمام می‌کند.

این نکته قابل‌تامل است که شما می‌توانید با تکرار مداوم، به صورت ناخودآگاه کارها را به‌طور منظم انجام دهید.

 • داشتن دفترچه یادداشت و تقویم:

همیشه لیستی از کارهای روزانه برای خود تهیه کنید

کسانی که منظم هستند، همیشه کارهای خودشان را یادداشت می‌کنند تا دچار استرس نشوند. اولین نکته‌ای که باید رعایت کنید، داشتن  یک دفترچه یادداشت برای خودتان است تا در هر لحظه‌ای بتوانید تمام کارهایی را که باید انجام دهید در آن یادداشت کنید؛ با این کار هیچ‌وقت آن‌ها را فراموش نخواهید کرد. به این صورت شما همیشه لیستی از کارهای روزانه خود دارید.

از مزایای دفتر یادداشت این است که می‌توانید همه افکار و ایده‌های خود را در یک ‌جا جمع کنید. همچنین هنگامی که شما چیزی را می‌نویسید، دیگر نیاز به به‌یاد آوردن آن ندارید و انرژی ذهنی مصرف نمی‌کنید. توجه داشته باشید که بهتر است از یک سررسید استفاده کنید که هر روز یک صفحه جدید داشته باشد؛ زیرا با این روش اگر به اطلاعاتی در روزهای قبل نیاز داشته باشید، می‌توانید به راحتی به روزهای قبل مراجعه کنید.

همچنین با داشتن تقویم می‌توانید کارهای خود را در زمان‌های مناسب انجام دهید و نظم خاصی برای زمان خود داشته باشید. در تقویم خود می‌توانید رویدادها و تاریخ‌های مهم را برای فراموش نکردن علامت بزنید.  سعی کنید که تقویم‌تان در دسترستان باشد. زمانی که رویدادی را در تقویم‌ ثبت کرده باشید، به آسانی می‌توانید از تاریخ آن با‌خبر شوید. همچنین تقویم‌تان به شما یادآوری می‌کند که کارهای خود را به موقع انجام دهید و دیگر نگران فراموش کردن‌ آن‌ها نیستید.

همچنین بخوانید :  نظم دادن به کارهای روزانه با نقشه ذهنی
 • کارهایتان را به عقب نندازید:

سعی کنید در هیچ زمانی اجازه ندهید که کارهایتان حتی برای چند دقیقه انجام نشود و به تعویق بیفتد؛ در غیر این صورت شما می‌مانید و حجم زیادی از کار که هیچ‌کدام انجام نشده است. همچنین از این نکته نیز غافل نشوید که هیچ کاری را نیمه‌تمام رها نکنید. یکی از دلایل انجام ندادن کارها به صورت مداوم، می‌تواند وجود حواس‌پرتی‌ باشد.

کریس بیلی عقیده دارد که جای این که بخواهید روزانه برای خودتان حجم زیادی کار در نظر بگیرید و در آن‌ها غرق شوید، ۳ کاری را انتخاب کنید که بالاترین اهمیت را دارند.

 • تعیین زمان مناسب برای کارها:

زمانی شما یک فرد منظم خواهید شد که هرکار را در زمان مناسب خود انجام دهید. برای این کار نیاز به برنامه‌ریزی دارید. اولین قدم در این مرحله آشنایی با نحوه برنامه‌ریزی است، که بتوانید اولویت بندی کارها را رعایت کنید و آن‌ها را به صورت هفتگی دسته‌بندی کنید. از کارهای خیلی مهم به کارهای مهم و به کارهای با اهمیت کمتر برسید.

کارهایی که سخت هستند و آن‌ها را دوست ندارید در اول روز انجام دهید تا ادامه روز را با خیال راحت سپری کنید. بهتر است بدانید حتی برای کارهای کوچک و ساده‌ای مانند انتخاب لباس نیز باید برنامه‌ریزی داشته باشید.

یکی از روش‌های نظم دادن به کارهای روزانه، استفاده از نقشه ذهنی است.

به خاطر بسپارید که برای منظم شدن باید عواملی مانند رادیو، تلوزیون، موبایل و … را که موجب حواس‌پرتی‌ شما می‌شوند از خود دور کنید و تمام تمرکز خود را روی کاری که انجام می‌دهید بگذارید.

 • به خودتان جایزه دهید:

برای داشتن انگیزه کافی برای ادامه دادن، منظم بودن خودتان را تشویق کنید. اگر در یک روز با برنامه سخت، تمام کارهایتان را به صورت کامل و صحیح انجام دادید، خودتان را به یک کافی‌شاپ یا هر چیزی که علاقه دارید دعوت کنید. اما اگر در همان روز از خود راضی نبودید، خودتان را جریمه کنید؛ برای مثال اگر تصمیم داشتید صبح‌ها زودتر از خواب بلند شوید و نتوانستید، خود را از خواب ظهر محروم کنید.

نویسنده کتاب «قورباغه‌ات را قورت بده» عقیده دارد که کارهای سخت را زودتر از بقیه کارها انجام دهید و قورباغه زشت‌ را اول بخورید.

 • رعایت جای خاص وسایل:

قرار دادن وسایل در جای مخصوص به خود

دسته‌ای از انسان‌ها که همیشه با این سوال مواجه می‌شوند که چگونه منظم شویم، افرادی هستند که برای وسیله‌های خود جای مناسبی تعیین نکردند؛ به همین دلیل آن‌ها را گم می‌کنند. مانند زمانی که کلیدهای خود را پیدا نمی‌کنید و یادتان نمی‌آید آخرین بار کی و چگونه استفاده کردید، در حالی که اگر یک جای مشخص مانند آویز در جلوی درب داشته باشید و عادت کنید که کلید خود را آن جا آویزان کنید، هیچ زمان با این مشکل مواجه نخواهید شد. هر چیزی را نیز بعد از استفاده فورا در جای خودش قرار دهید.

فراموش نکنید برای مرتب کردن قبض‌ها و رسیدها زمان بگذارید؛ زیرا ارزشش را دارد. پس اگر تا به حال برای قبض‌های خود جای معینی را مشخص نکردید، همین الان این کار را بکنید؛ زیرا اگر لازم باشد چیزی را برگردانید، به آسانی رسیدش را پیدا می‌کنید و وقت و انرژی بیهوده هدر نمی‌دهید.

 • کمک گرفتن از کتاب‌ها برای منظم شدن:

یکی از کتاب‌هایی که بسیار کاربردی است و به شما در ایجاد نظم کمک می‌کند، کتاب «چگونه منظم شویم» است. شما می‌توانید با دانلود کتاب چگونه منظم شویم با همه نکات مهم در این رفتار آشنا شوید. نویسنده این کتاب سعی دارد راهکارهایی را برای منظم شدن و منظم ماندن به مخاطبان آموزش دهد. در این کتاب اطلاعات کاملی درباره مزایا و موانع منظم شدن، اولویت‌بندی و چگونگی نظم دادن به کارها، مدیریت نظم، چگونگی استفاده از چک‌لیست‌ها و نمودارها برای سنجش میزان نظم‌دهی به کارها وجود دارد.

 • فضای اطرافتان را تمیز کنید:

مرتب کردن میز

به خاطر بسپارید که همیشه فضای مرتب و منظمی را اطراف خود داشته باشید. از میز یا کمد خود تا اتاق خواب، آشپزخانه و … را بررسی کنید، همه وسایلی که بدون استفاده هستند بردارید یا جابه‌جا کنید. وسایل اضافه را جمع کنید و برای مثال در انباری قرار دهید.

هر کدام از وسایل، فضای مناسب و کاربرد خود را داشته باشند. نظم دادن به وسایل تنها به این معنی نیست که برای هر چیزی جایی داشته باشید، بلکه به این معنی است که بتوانید آن اشیاء را سریع ارزیابی کنید.

در فضاهای منظم، به راحتی می‌توانید از هر چیزی استفاده کنید و همچنین محیط‌های مرتب و منظم احساس آرامش و خوبی نیز به انسان می‌دهند.

فراموش نکنید که برای تعیین مدت زمان تمیزکاری از تایمر استفاده کنید، تا در زمان مشخص‌شده آن را انجام دهید.

 • از افراد منظم الگوبرداری کنید:

ممکن است گاهی از خودتان بپرسید که چگونه منظم شویم؟ یکی دیگر از راه‌های منظم شدن را می توان الگوبرداری از افراد منظم و موفق دانست؛ شما نیز روش‌های آن‌ها را یاد بگیرید و اجرا کنید. دوستان و معاشران تاثیر زیادی بر زندگی شما خواهند گذاشت.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که از ابزارهای جذاب و جدید برای منظم بودن استفاده کنید؛ زیرا هنگامی که ابزارهای شما از لحاظ عاطفی و بصری جذاب و مورد‌علاقه باشند، تمایل شما نیز برای استفاده کردن از آن‌ها بیشتر خواهد بود. هر وسیله‌ای را که برمی‌دارید، پس از استفاده دوباره در جای خود قرار دهید. اگر این کار را انجام ندهید روزانه مقدار زیادی زمان را برای پیدا کردن وسیله‌های خود هدر می‌دهید.

حضرت علی (ع) در نهج‌البلاغه چنین سفارش کرده‌اند:شما و همه فرزندان و کسانم و هر که را نوشته‌ام به او رسد، به تقواى خدا و نظم داشتن در کارتان سفارش مى‌کنم.

از سخنان تئودور روزولت درباره نظم نیز چنین گفته شده است: با انضباط فردی تقریبا همه چیز امکان‌پذیر است.

 • مدیریت زمان را در نظر بگیرید:

از جمله مهم‌ترین راه‌های رسیدن به نظم، تقسیم کردن درست وقت است. تنظیم کردن زمان علاوه بر این که باعث ایجاد نظم می‌شود، می‌تواند موجب شود که انسان به خوبی از زمان‌های آزاد خود استفاده کند و از فرصت‌ها نهایت بهره را ببرد.

شما می‌توانید یک روز در هفته را برای انجام دادن کارهای جزئی در نظر بگیرید؛ برای مثال کارهای کوچک و بی‌اهمیتی را که موجب می‌شوند از انجام لیست کارهای اصلی دور بمانید در یک روز هفته انجام دهید. در این روز به مسائل روزمره مثل رفتن به فروشگاه یا تعمیرات لوازم خانه بپردازید.

 • وقت‌شناسی را فراموش نکنید:

از ویژگی‌های مهم افراد منظم، وقت‌شناس بودن آن‌ها است. برای این کار بهتر است زمانی که با دیگران قرار ملاقات می‌گذارید، ابتدا همه جوانب مانند ترافیک، محل مقصد و … را در نظر بگیرید تا بتوانید به موقع به قرار خود برسید. از اهمیت این نکته غافل نشوید که با زود رسیدن دیگر استرس و دلهره دیر رسیدن را ندارید.

افراد منظم برنامه‌ریزی دقیقی برای زمان‌های خود دارند و در برنامه خود‌ هیچ‌گاه ۲ملاقات کاری که از نظر زمانی مهم هستند را پشت سر یکدیگر قرار نمی‌دهند. اگر برنامه‌ریزی دقیقی برای کارهای خود داشته باشید نیازی نیست که چند کار را همزمان انجام دهید یا از کارهای خود عقب بمانید.

 • برای منظم بودن نیاز به استراحت کافی و غذای مناسب دارید:

از کلیدهای نظم، حفظ کردن سطح بالای انرژی است؛ زیرا منظم بودن در زمانی که خسته هستید بسیار دشوار است. همچنین جالب است بدانید اگر صبحانه خود را سرشار از پروتئین با کالری کم استفاده کنید و برای ناهار نیز غذاهای چربی که موجب خواب‌آلودگی می‌شوند استفاده نکنید، می‌توانید در طول روز انرژی خودتان را حفظ کنید.

مزایای منظم بودن:

منظم بودن نیز مانند بهره‌مندی از دیگر ویژگی‌های مطلوب، پیامدهای مثبت فراوانی دارد که به مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

 • کاهش استرس و ایجاد آرامش
 • ایجاد تعادل زیاد
 • افزایش کارایی
 • گذاشتن وقت بیشتری برای خانواده و دوستان
 • صرفه‌جویی 
 • پیشرفت در زندگی

نظم یکی از عوامل مهم در موفقیت است. در این مقاله سعی بر این شد تا به‌طور مختصر، توضیحاتی از مراحل منظم شدن بیان کنیم تا بتوانیم به افراد مختلف کمک کنیم تا منظم شوند. 

همچنین بخوانید :  افراد منظم چه عادت‌هایی در زندگی خود دارند؟

برای دانلود پی‌دی‌اف ( pdf ) چگونه منظم شویم کلیک کنید

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین:  4/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *