چگونه با افکار منفی مقابله کنیم؟

ممکن است همه داوطلبان کنکور احساساتی مانند نگرانی برای قبول شدن در کنکور، استرس هنگام مرور درس‌ها، ترس از به خاطر نیاوردن مطالب و… داشته باشند. هر چه به روز کنکور نزدیک‌تر می‌شوند استرس و افکار منفی آن‌ها نیز بیشتر می‌شود.

نگرانی یک فکر منفی است و نشانه‌های خاصی نیز دارد که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن غیرقابل کنترل بودن است. اگر شما نیز وقتی به کنکور و قبولی در رشته مورد علاقه خود فکر می‌کنید؛ احساس عدم موفقیت و ناتوانی می‌کنید، درگیر افکار منفی و نگران‌کننده شده‌اید.

افرادی که نگرانی کمتری دارند، می‌توانند با استفاده از روش‌های مختلف نگرانی خود را نادیده بگیرند و آن را کنترل کنند؛ اما افرادی که نگرانی بیشتری دارند، نمی‌توانند احساسات خود را به خوبی مدیریت کنند و دچار مشکلات زیادی می‌شوند.

احساس منفی و نگرانی، ممکن است که به صورت کم یا زیاد بر عملکرد شما تاثیر بگذارد و علاوه بر اینکه وقت شما را بگیرد، باعث کاهش یادگیری‌تان شود. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا راهکارهایی را به شما ارائه دهیم که با این افکار منفی و احساس آزار دهنده مقابله کنید و سرحال و با انرژی بخوبی برنامه مطالعاتی خود را ادامه دهید و با انگیزه باشید.

چگونه با افکار منفی مقابله کنیم

از جمله این راهکارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- از خود سوال کنید: «انجام چه کاری در این شرایط جواب می‌دهد؟»

مقابله با افکار منفی

حتی زمانی که احساس می‌کنید هیچ کاری از دست‌تان بر نمی‌آید، به دقت فکر کنید؛ مطمئنا یک راه پیدا می‌کنید که به شما کمک کند. همین موضوع هم جای بسی خوشحالی دارد.

حال چگونه می‌توانید آن را به کار بندید و ارتقا دهید؟ با مطرح کردن این سوال، خودتان را از دایره منفی‌گرایی‌هایی نظیر «واقعا ناامید کننده است»، نجات داده‌اید

و می‌توانید روی نکات مثبت تمرکز کنید.

به این طریق، شما راهی را پیدا کرده‌اید که بتوانید از ناامیدی‌ها نجات پیدا کنید. یادتان باشد که تا روز آخر مانده به کنکور، وقت دارید تا با انجام برخی از کارها، مثلا تست‌زنی بیشتر، مرور مجدد مطالبی که در آنها ضعیف هستید، اشکال دارید و … به بهتر شدن وضعیت‌تان در کنکور کمک کنید.

به خاطر داشته باشید که فقط و فقط به نکات مثبت کار پیشرفت‌های‌تان تمرکز کنید و مجالی برای بروز افکار منفی نگذارید.

۲- هر کاری را که با موفقیت انجام داده‌اید، یادداشت کنید

یادداشت راهی برای مقابله با افکار منفی

یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که روی پیشرفت‌ها و کارهایی که تاکنون در جهت آمادگی برای کنکور داشته‌اید، فکر کنید و فعالیت‌ها و کارهایی را که کرده‌اید، تحسین کنید؛ حتی اگر از نگاه شما یا دیگران جزئی باشد.

باید بدانید که این تلاش حتما کمک موثری برای شما خواهد بود. نگاهی به برنامه خود بیندازید و فقط روی نقاط مثبت تمرکز کنید؛ این که از زمان شروع به مطالعه، هر درس را چقدر مطالعه کرده، چقدر مرور داشته و چه مطالب جدیدی یاد گرفته‌اید.

به خاطر داشته باشید که فقط و فقط به نکات مثبت کار پیشرفت‌های‌تان تمرکز کنید و مجالی برای بروز افکار منفی نگذارید.

بهتر است همه احساسات و افکار مثبت و منفی خود را روی کاغذ یادداشت کنید و زمانی حدود ۱۰ دقیقه را به یادداشت آن‌ها اختصاص دهید. این کار باعث می‌شود به احساسات مثبت بیشتر توجه کنید، افکار منفی را نادیده بگیرید و احساس آرامش داشته باشید.

۳- روی عملی کردن آرزوهای خود تمرکز کنید

روی عملی کردن آرزوهای خود تمرکز کنید

گاهی چنان غرق مطالعه و مسائل مربوط به کنکور می‌شویم که یادمان می‌رود هدف اصلی از شرکت در آن چیست. به همین دلیل هم با کمترین موضوعی، دچار ناامیدی و یاس می‌شویم. به جای اینکه یک آزمون یا به یاد نیاوردن یک مبحث درسی، شما را به هم ریخته و ناامید کند، هدف اصلی‌تان را در ذهن خود تجسم کنید با خود بگویید که انتظار دارید چه اتفاق متفاوتی رخ دهد.

روی هدفتان تمرکز کنید و بدون این که به افکار منفی در ذهن‌تان مجال جولان دهید، با انرژی ادامه دهید.

تنها دانستن این مطلب که شما می‌توانید راه‌حل‌های متفاوتی را پیش‌روی‌تان بشمارید، به شما کمک می‌کند که احساس بهتری پیدا کنید.

۴- به راه‌حل‌های ساده فکر کنید

به‌ جای این که با صحبت منفی دیگران یا یک آزمون نه چندان خوب که داده‌اید و یا چند تست منفی که زده‌اید، دچار ناراحتی و اضطراب شوید، برای این که در مدت باقی مانده انرژی خود را حفظ کرده و با توان عالی به پیش بروید، به راه‌ حل‌های ساده برای جبران مشکل خود فکر کنید.

چند راه‌حل برای خود بنویسید و آن وقت بهترین این راه‌حل‌ها را انتخاب کنید؛ مثلا شما به‌عنوان داوطلب گروه آزمایشی علوم انسانی، پس از زدن تست‌های آمار و با وجود اینکه قبلا درس آمار را به‌خوبی مطالعه کرده‌اید در آزمونی که از خود گرفته‌اید، نتوانسته‌اید به‌خوبی به تست‌های درس آمار و ریاضی پاسخ دهید.

به‌ جای استرس و نگرانی سعی کنید به این سوال پاسخ دهید که چه کاری باید انجام دهید.

برای پاسخ به این سوال، چند راه‌حل را در نظر بگیرید؛ مثلا در مدت باقی‌مانده، در این درس، تست‌های بیشتری بزنید و به‌طور گسترده‌ای رفع اشکال کنید؛ یا این که تصمیم بگیرید مباحثی را که در آن‌ها اشتباهات زیادی دارید، به‌طور کلی از تست‌زنی در کنکور حذف کنید.

تنها دانستن این مطلب که شما می‌توانید راه‌حل‌های متفاوتی را پیش‌روی‌تان بشمارید، به شما کمک می‌کند که احساس بهتری پیدا کنید.

۵- اهل عمل باشید

اهل عمل باشید

بسیاری از داوطلبان عزیز، وقتی یک یا چند بار در آزمون‌های آزمایشی یا تست‌زنی نتیجه خوبی کسب نمی‌کنند، معمولا شور و اشتیاق اولیه خود را از دست می‌دهند و

دیگر حتی تمایلی ندارند که به کنکور فکر کرده و درس بخوانند.

این موضوع، به‌خصوص الان که شما در اواخر راه هستید، می‌تواند بسیار آسیب‌زا باشد.

به‌جای ناامیدی و استرس، به کارهایی که می‌توانید در این مدت برای رفع مشکل‌تان انجام دهید فکر کنید. شما بیشتر مسیر را پیموده‌اید، و چه خوب و چه بد، مهم این است که برای روزهای باقی مانده یک تصمیم خوب بگیرید و بدون اینکه اجازه دهید مسائل کوچک، شما را خسته و ناراحت کند، دست به عمل بزنید. منتظر چه هستید؟

بلند شوید و از همین الان، درست است از همین الان، کارهایی را انجام دهید که در کنکور شما تاثیر مثبت داشته باشد.

نگویید: «زمان کمی دارم»؛ فقط به آنچه می‌توانید انجام دهید فکر کنید و همه آن کارها را با برنامه‌ریزی در زمان باقی‌مانده انجام دهید.

همین که تصمیم به عمل کردن گرفتید، احساس بهتری به سراغ شما خواهد آمد.

همان‌طور که توماس ادیسون گفته است: «بسیاری از افراد شکست‌خورده کسانی هستند که متوجه نبوده‌اند تا چه اندازه به اهداف خود نزدیک شده‌اند.»

مسئله دیگری که ممکن است اتفاق بیافتد، این است که شما وقت زیادی را صرف نگرانی می‌کنید.

نگرانی، یکی از بدترین راه‌های اتلاف انرژی است و اجازه نمی‌دهد که شما به سمت جلو حرکت کنید.

تنها کاری که باید انجام دهید، این است که اهل عمل باشید.

زمانی که مجددا توانستید به سمت جلو حرکت کنید، آن وقت متوجه می‌شوید که دیگر دلیلی برای نگرانی‌های‌تان وجود ندارد.

۶- نتیجه مثبت را تجسم کنید

نتیجه مثبت را تجسم کنید

بیشتر آن وقتی را که می‌خواهید صرف نگرانی، ترس و منفی بافی کنید، صرف مثبت اندیشی کنید. این درست همان چیزی است که شما باید به آن برسید.

خودتان را ببینید که مشکلات را به‌خوبی پشت سر گذاشته و به آرزوها و اهداف‌تان رسیده‌اید.

روی این کار وقت بگذارید. این امر به شما امید می‌دهد تا راهتان را با انرژی و با احساس مثبت ادامه دهید.

تاییدات مثبت را از یاد نبرید. وقتی به هدف خاصی می‌رسید، معمولا جملات و عبارات مثبت را از افراد مختلف خواهید شنید.

این عبارت‌ها معمولا کوتاه، قابل باور و مشخص است؛ پس بهتر است که این جملات را بارها برای خودتان تکرار کنید تا نوع دیگری از افکار درونی برای شما ایجاد شود.

گام بعدی این است که تمام این تاییدات را با صدای بلند و با شور و شوق بگویید.

حواستان باشد که خواندن از روی جملات و کلمات مثبت بدون هیچ حسی، فایده‌ای ندارد.

همچنین بخوانید :  برنامه ریزی تحصیلی (درسی) | برنامه ریزی برای موفقیت در درس و امتحان

۷- مثبت باقی بمانید

معمولا موارد مختلف، به آن اندازه‌ای که آن‌ها را در ابتدای کار می‌بینید، بد نیستند. گاهی اوقات چیزها بدتر از آن چه که هستند به نظر می‌رسند؛ تنها به این دلیل که ما خودمان خسته هستیم و از نظر ذهنی آمادگی نداریم.

کمی استراحت و احساس امید و انرژی، می‌تواند اوضاع را عوض کند. یکی از ویژگی‌های افکار منفی، طولانی بودن و کامل شدن آن‌هاست.

فکرهای منفی این قدر در ذهن باقی می‌ماند و دنبال هم می‌چرخد تا یک ماجرای تلخ و منفی بزرگ در ذهن شکل گیرد اما از حالا به بعد، سعی کنید که این تمرین را انجام دهید.

فکرهای شاد و مثبت را مانند یک فیلم طولانی و نشاط‌انگیز دنبال کنید.

برخی از تجسم‌ها بسیار مفید خواهد بود و باید تا می‌توانید داستان را ادامه دهید و بگذارید که ساعت‌ها زمان شما را به خودش اختصاص دهد؛ در ضمن، خیلی بهتر است اگر این داستان را درباره خودتان بسازید و تصور کنید که به هدف‌های‌تان رسیده‌اید.

فقط کافی است که مثبت فکر کنید و مثبت باقی بمانید تا انرژی‌های مثبت به شما کمک کنند تا مطالعات و دانسته‌های‌تان به‌راحتی در ذهن‌تان جاری شوند و شما موفق شوید.

با برنامه‌ریزی صحیح می‌توان افکار منفی را کمرنگ‌تر کرد و به مرور زمان آن‌ها را از بین برد. ابتدا باید افکار منفی را به درستی شناسایی کنید. در حالت کلی هر فکری که باعث جلوگیری از پیشرفت شما شود جزء افکار منفی محسوب می‌شود. شما نمی‌توانید افکار منفی خود را در یک روز از بین ببرید؛‌ زیرا مغز به راحتی باور نمی‌کند که این افکار منفی هستند. 

بسیاری از افراد متوجه افکار منفی خود نمی‌شوند؛ احساساتی مانند نگرانی‌های بیهوده، انتقاد از خود و افسردگی از نشانه‌های افکار منفی هستند. همان‌طور که گفته شد یکی از بهترین کارها برای از بین بردن افکار منفی، جایگزین کردن آن‌ها با افکار مثبت است. برای این کار می‌توانید:

۱- از همه شبکه‌های اجتماعی که باعث ایجاد افکار منفی می‌شوند خارج شوید.

۲- کتاب‌های حوزه موفقیت را مطالعه کنید.

۳- برای دوستی‌های خود حد و مرز قائل شوید و با افرادی که افکار منفی و ناامیدکننده دارند صحبت نکنید.

یادتان باشد که افکار مثبت می‌تواند افکار منفی و در نتیجه استرس و اضطراب را از شما دور کند؛ پس مثبت باقی بمانید.

اضطراب هنگامی نگران کننده است که در عملکرد شما تاثیر منفی داشته باشد

۸- زیاد فکر و خیال نکنید

داشتن کمی استرس برای داوطلبان طبیعی است و می‌تواند خلاقیت را در آن‌ها ایجاد کند و موجب افزایش کارایی در امور تحصیلی‌شان شود. اضطراب هنگامی نگران کننده است که در عملکرد شما تاثیر منفی داشته باشد، و البته مرز بین اضطراب طبیعی و غیرطبیعی باید شناسایی و اضطراب منفی رفع شود.

نکته دیگری که باید حتما به آن توجه داشته باشید، این است که سعی کنید زیاد به کنکور و نتیجه آن فکر نکنید.

شما سعی و تلاش خود را کرده‌اید و نتیجه و شرایط تحصیلی آینده شما به جز این، به شرایط دیگری، مانند میزان آمادگی داوطلبان، سطح سوالات و … بستگی دارد.

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که گاهی از نظر شما شرایط خیلی ناامید کننده است اما بعد اتفاقات خوبی می‌افتد که شما اصلا تصورش را هم نمی‌کردید یا اصلا روند امور آن چنان می‌شود که کاملا با تصورات شما فرق می‌کند؟

۹- شادابی خود را حفظ کنید

شادابی خود را حفظ کنید

آرامش با شادابی ارتباط مستقیم دارد. برای سرحالی و شادابی، رعایت چند نکته لازم است:

اول نظم، دوم ورزش و نرمش که حتما باید هر روز انجام شود؛ هر قدر که برای‌تان امکان‌پذیر است. به‌خصوص اول صبح، حرکات ورزشی انجام دهید. سوم تغذیه مناسب و چهارم و مهم‌تر از همه، داشتن تفکر و انرژی مثبت.

۱۰تنظیم ساعت بیولوژیک

حالات بدنی افراد برحسب عادت در ساعات مختلف متفاوت است. کسی که عادت دارد بعدازظهرها دو ساعت بخوابد، اگر یک روز برای خوابیدن فرصت پیدا نکند، احساس خمودگی و کسالت پیدا می‌کند.

کسی که عادت دارد در ساعات معینی مطالعه کند، در صورتی که بخواهد به اجبار این ساعات را تغییر دهد، نتیجه کمتری از مطالعه‌اش خواهد گرفت. بسیاری از داوطلبان، ممکن است که به دلیل نزدیک شدن به کنکور، بیش از توان و انرژی خود از خود و مغزشان کار کشیده و ساعات زیادی را صرف مطالعه کنند.

این موضوع در کنار تحرک نداشتن، باعث می‌شود تا احساسات منفی هم به دلیل خستگی به سراغ داوطلبان بیاید.

به این موضوع توجه داشته باشید که بازدهی خوب، همیشه نتیجه یک مغز آماده و به دور از خستگی است؛ پس ساعت‌های خواب و بیداری خود را تنظیم کنید.

همچنین خوب بخوابید و اوقاتی را برای استراحت خود در نظر بگیرید تا دچار استرس و اضطراب کمتری شوید.

می‌توانید از برخی جملات مثبت قبل از خواب استفاده کنید و افکار منفی خود را از بین ببرید. برخی از این جملات عبارت‌اند از:

۱- من سپاس‌گزارم: من از زندگی، معلمانم که به من درس می‌آموزند و برای خواب آرامی که می‌توانم داشته باشم سپاس‌گزار هستم.

۲- من رها هستم:‌ من همه ناآرامی‌ها، ناملایمت‌ها، نگرانی‌ها و استرس‌ها را رها کرده‌ام. من تمام افکار منفی خود را رها می‌کنم و افکار مثبت خود را نگه می‌دارم تا زمانی که می‌خوابم آرامش زیادی داشته باشم.

۳- من می‌بخشم: تمام اتفاقات گذشته، رخ داده‌اند و من توانایی تغییر دادن آن‌ها را ندارم. بنابراین اتفاقات گذشته را فراموش می‌کنم و اجازه می‌دهم زندگی در جریان باشد. من انسان‌هایی را که باعث ایجاد اتفاقات ناخوشایند در زندگی من شده‌اند می‌بخشم تا ذهن آرام‌تری داشته باشم.

۱۱- ذکر خدا، آرامش‌بخش دل‌ها

ذکر خدا، آرامش‌بخش دل‌ها

به عنوان مهم‌ترین موضوع در اینجا باید اشاره کنیم که تمام جریان امور دنیا در مسیر خواست خدا در حرکت هستند و ما نیز جزئی از این جریان هستیم.

شما تلاش خود را بکنید و اجازه ندهید که موضوعات کوچک و سطحی، باعث ناامیدی‌تان گردد؛ سپس به خدا توکل کنید و از او بخواهید تا بهترین‌ها را برای شما مقدر کند.

همیشه بهترین‌ها، آن‌هایی نیستند که ما یا اطرافیان‌مان فکر می‌کنیم.

گاهی بهترین بودن یک موضوع، بعد از گذشت سال‌ها برای افراد مشخص می‌شود؛ بنابراین، با قلبی آکنده از ایمان به خدا، فقط تلاش کنید و نتیجه را به او واگذار نمایید.

همچنین بخوانید :  امید به آینده، راه رسیدن به اهداف را هموار می‌کند

 چگونه با افکار منفی مقابله کنیم؟

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین: 4.5/5]

4 پاسخ به “چگونه با افکار منفی مقابله کنیم؟”

 1. ... گفت:

  مطالعه شریف/مشاوره برای کنکور داره؟

  • ادمین سایت گفت:

   دوست خوبم
   سلام
   ما با دوره های فوق پیشرفته تندخوانی فانتوم به شما آموزش می دهیم که چطور با سرعت بالا و کاربردی تر مطالعه کنید.
   در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 2. علی گفت:

  ممنونم بابت توضیحاتتون عالی بود

 3. تخته سیاه گفت:

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *