چگونه تنفس شکمی را تمرین کنیم؟

چگونه تنفس شکمی را تمرین کنیم؟

چگونه تنفس شکمی را تمرین کنیم؟ تنفس، اولین چیزی است که هنگام بروز احساسات یا خستگی و فشارهای جسمی و روحی، تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

تنفس، بر سیستم عصبی، قلب، عضلات، خواب، میزان انرژی، تمرکز و حافظه و بسیاری موارد دیگر موثر است.

تنفس یکی از بزرگ‌ترین سیستم‌های دفع مواد زاید نیز به شمار می‌رود. هفتاد درصد از مواد زاید درون بدن ما با تنفس، از بدن خارج می‌شوند.۳۰ درصد این مواد از طریق پوست و تنها ۱۰ درصد آن توسط کلیه‌ها و دستگاه گوارش دفع می‌شود. برای داشتن یک تنفس خوب باید تنفس شکمی را تمرین کرد.

تنفس شکمی، تنفس عمیق و موثر است که راه خود را تا پایین و به سمت شکم پیش می‌برد. شکم به سمت جلو، به طرف پهلوها و حتی به سمت ستون مهره‌ها منبسط می‌شود. حرکت‌های ناشی از تنفس را می‌توان از پایین تا حدود لگن و از بالا در قسمت نوک ریه‌ها حس کرد.

تنفس شکمی، تاثیری آرامش بخش دارد و ما علی‌رغم تعداد کمتر دم و بازدم، احساس بهتری خواهیم داشت. بدن در این حالت با هر نفس، اکسیژن بیشتری را جذب و مواد زاید بیشتری را دفع می‌کند.

روش‌های تنفس از شکم

 برای باز آموختن روش تنفس از شکم و بهره‌مند شدن از فواید آن، راه ساده‌ای وجود دارد. تمرکز و آرامش از نکات عمده در انجام این تمرین هستند.

چگونه تنفس شکمی را تمرین کنیم؟

چگونه تنفس شکمی را تمرین کنیم؟

گام اول

می‌توانید بایستید یا دراز بکشید (ترجیحا بایستید).

گام دوم

در حالت ایستاده، پاهای خود را نزدیک به یک‌دیگر قرار دهید.

گام سوم

عضلات خود را شل کنید و ذهن خود را از تمام افکار خالی کنید (انجام این کار به زبان، بسیار ساده‌تر است تا به عمل!).

گام چهارم

دست‌های خود را با چابکی به هم بمالید؛ کف یک دست را (دست چپ برای آقایان و دست راست برای خانم‌ها) روی نقطه «‌هارا» (Hara) دو انگشت پایین‌تر از ناف قرار داده و دست دیگر را روی آن بگذارید.

چگونه تنفس شکمی را تمرین کنیم؟

گام پنجم

دهان خود را اندکی باز کنید.

گام ششم

با کف دست‌ها، فشاری نرم و آهسته به سمت داخل شکم وارد کنید. با شمارش یک تا شش، نفس خود را بیرون دهید؛‌ دو شماره دیگر به فشار شکم ادامه دهید.

چگونه تنفس شکمی را تمرین کنیم؟

گام هفتم

فشار را به آرامی قطع کرده و با شش شماره هوا بگیرید. دو شماره نفس را نگه دارید. هر دور اجرای فشار، نگه داشتن نفس، آزاد کردن و نفس گرفتن، یک واحد تنفس نامیده می‌شود.

گام هشتم

این روند را تا انجام ده واحد تنفس ادامه دهید.

گام نهم

چشم‌ها را باز کنید و چند قدم راه بروید.

گام دهم

حالا دست‌ها را پایین آورده و در دو طرف بدن قرار دهید و اگر هنوز چشم‌های‌تان باز است، آن‌ها را ببندید.

گام یازدهم

خود را از هر فکر و ذهنیتی آزاد کرده و حدود پنج دقیقه یا بیشتر، از حالت «هیچ» لذت ببرید. برای این که این کار را بدون مشکل و صحیح انجام دهید، باید هنگام فشردن نقطه «هارا»، نفس را بیرون داده (بازدم) و هنگام آزاد کردن نقطه، نفس بکشید (دم).

برای سادگی کار، حواس خود را بر فشار آوردن و آزاد کردن تمرکز کنید.

چگونه تنفس شکمی را تمرین کنیم؟

تنفس خودبه‌خود انجام می‌شود. به مدت دو هفته، تمرین‌ها را یک مرتبه هنگام صبح و یک مرتبه در هنگام عصر، انجام دهید و ببینید که چه احساسی خواهید داشت. این تمرین برای بازگشت به حال خوب، در زمانی که احساس ناراحتی و خستگی می‌کنید، بسیار موثر است.

بی صبرانه منتظر خواندن نظرات شما هستیم.

چگونه تنفس شکمی را تمرین کنیم؟

منبع: پیک سنجش

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 8   میانگین: 4.1/5]

5 پاسخ به “چگونه تنفس شکمی را تمرین کنیم؟”

 1. میلاد گفت:

  مثل همیشه عالی بود.
  ممنون

 2. کاوه گفت:

  توضیحات کاملی بود ، در مطلبی برای اثر بخشی بیشتر در تنفس، عمل دم را از بینی با بستن دهان و بازدم از طریق دهان انجام گیرد .لطفا منبع مطالب را ذکر بفرمایید .

 3. سحر گفت:

  ممنون عالی بود من انجام میدادم ولی وقتی مطلب شما را خواندم و ا نجام دادم خیلی حس بهتری داشتم و بیشتر به دلم نشست کامل و ساده توضیح دادید سپاسگزارم موفق باشید

  • تیم پشتیبان و کوچینگ مطالعه شریف گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف سلام
   بسیار مفتخریم که مطالب و مقالات ارائه شده برای دوستانمان مفید است و باعث پیشرفت آنها می شود
   موفق تر باشید

 4. ستار گفت:

  با سلام .
  خیلی اتفاقی به سایت شما برخوردم و چند مطلب را مطالعه نمودم. از صداقتتان بسیار لذت بردم. برایتان بهترین ها رو آرزومندم. سال 99مبارک و همیشه سلامت باشید 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *