چگونه ثروتمند شویم؟

 برخی از افراد ثروت را چند میلیارد، برخی دیگر چند صد میلیون، برخی دیگر نیز ثروت را تنها به اندازه‌ای که نیازهای روزانه آن‌ها را تامین کند می‌دانند. همچنین گروهی  از افراد نیز هستند که می‌گویند ثروت هیچ‌گاه با پول به دست نمی‌آید؛ آن‌ها ثروت را در چیزهای مادی نمی‌بینند و چیزهایی مانند خانواده، دوستان و… را ثروت می‌دانند. پس تعریف ثروت از دیدگاه‌ افراد متفاوت است و نتیجه موفقیت آن‌ها در یک حوزه خاص است؛ اما این کار چگونه انجام می‌شود؟

تعریف ثروت به طرز فکر افراد بستگی دارد؛ داده‌های ذهنی افراد تاثیر زیادی روی شکل‌گیری ذهنیت آن‌ها نسبت به ثروت دارد. مهم‌ترین روش ثروتمند شدن استفاده از فرصت‌ها است؛ امروزه به دلیل پیشرفت علم و تکنولوژی می‌توان راه‌های جدیدتری برای کسب ثروت پیدا کرد.

زمانی که از شروع یک کسب‌و‌کار جدید صحبت می‌شود، همه افراد یک مغازه یا یک دفتر کار شیک را تصور می‌کنند که برای شروع به سرمایه‌ای تقریبا زیاد احتیاج دارند؛ اما این دیدگاه اشتباه است. راه‌اندازی هر کار جدیدی برای ثروتمند شدن به سرمایه احتیاج دارد، اما منظور از سرمایه تنها سرمایه میلیاردی نیست. سرمایه افرادی که به آن‌ها موفق یا ثروتمند می‌گویند، هوش مالی، زمان‌سنجی، ابتکار و ریسک‌پذیری است. هر فرد علایق و استعدادهای منحصربه‌فرد خود را دارد که می‌تواند به وسیله آن‌ها ثروتمند شود؛ فقط کافی است با قوانین ثروتمند شدن آشنایی داشته باشد.

سرفصل‌های ارائه‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • تعریف ثروت
  • تعریف شخص ثروتمند
  • سنجش ثروت
  • توصیه‌های بیل گیتس برای ثروتمند شدن
  • راهکارهای ثروتمند شدن
  • نکاتی که باعث می‌شود سریع‌تر ثروتمند شوید

تعریف ثروت

به  معیاری برای ارزش تمام دارایی‌های ارزشمند یک فرد، جامعه یا کشور ثروت یا Wealth می‌گویند. ثروت از طریق کسر بدهی از تمام دارایی‌های افراد به دست می‌آید. رابرت کیوساکی نویسنده کتاب امور مالی شخصی به نام «چهار‌ ‌راه پول‌سازی» در قالب داستان «پدر پولدار پدر بی‌پول» ثروت را رهایی از کار کردن می‌داند. طبق تعریفی که او از ثروت ارائه می‌کند، فیش حقوقی افراد و پولی که برای مخارج روزانه آن‌ها در گردش است، هر چه قدر باشد به میزان ثروت ارتباطی ندارد؛ بلکه ثروت مربوط به اندوخته‌ای است که برای روزهای آینده کنار گذاشته می‌شود. کیوساکی معتقد است، زمانی که شما با داشته‌های خالص خود زندگی راحتی داشته باشید، ثروتمند هستید. 

زمانی که شما با داشته‌های خالص خود زندگی راحتی داشته باشید، ثروتمند هستید. 

تعریف شخص ثروتمند

ثروتمند به کسی می‌گویند که زندگی متعادل و متوازنی‌ ‌داشته باشد. شخص ثروتمند احترام اطرافیان خود را دارد و وضعیت مالی او درست و مرتب است. انسان ثروتمند پول و معنویت را با هم دارد و بیش از هر کسی و هر چیزی روی خود سرمایه‌گذاری می‌کند و به موفقیت می‌رسد.

سنجش ثروت

رایج‌ترین چیزی که برای سنجش میزان ثروت به کار می‌رود، پول است. ارزش محصولات که با پول خرید و فروش می‌شوند به میزان علاقه افراد برای پول دادن به آن‌ها یا کار کردن در ازای دریافت آن محصولات بستگی دارد. همچنین فاکتور دیگری که برای سنجش میزان ثروت به کار می‌رود درجه پذیرش آن در جهان است. اگر مردم در کشور‌های دیگر حاضر نباشند که پول کشور ما را برای ارائه کالا یا خدمتی دریافت کنند، پول ما هیچ ارزشی نخواهد داشت. برای مثال دلار آمریکا در بیشتر کشورهای جهان پذیرفته می‌شود؛ اما بیشتر کشورها معامله با ریال را نمی‌پذیرند.

توصیه‌های بیل‌گیتس برای ثروتمند شدن

بیل‌گیتس، از بزرگترین سرمایه‌داران جهان، پنج راه مهم و اساسی را ضامن موفقیت و رسیدن به ثروت می‌داند که عبارت‌اند از:

۱- توانایی «نه» گفتن

این توصیه برای تمام افراد چه ثروتمند و چه فقیر کاربردی است. اگر فرد توانایی «نه» گفتن به مواردی که از پیشرفت او جلوگیری می‌کند را داشته باشد، یاد می‌گیرد روی مواردی که برای او اهمیت دارد تمرکز کند تا به موفقیت و ثروت برسد.

۲- پذیرش انتقاد

بیل گیتس می‌گوید زمانی که اتفاقات ناگواری رخ می‌دهد یا افرادی از شما انتقاد می‌کنند، از آن‌ها استقبال کنید؛ زیرا این موارد به شما کمک می‌کنند که متوجه شوید کجای کار شما نیاز به بهبود و بهینه‌سازی دارد. هیچ فردی دوست ندارد که کسی از او انتقاد کند، اما نبود انتقادات روند پیشرفت را کندتر می‌کند. علاوه بر این موارد فرد باید توانایی داشته باشد که به انتقادهای سازنده توجه کند و انتقادهای بیهوده را فراموش کند.

۳- خوش‌بین بودن

بسیاری از اتفاقاتی که در دنیا در حال رخ دادن است، ممکن است برای افراد ناخوشایند باشد؛ اما اگر همه افراد بدبین باشند و به شکست فکر کنند، کسی برای یک ایده تازه در کسب‌وکار سرمایه‌گذاری نمی‌کند. بیل گیتس می‌گوید: «بیشتر افراد تصور می‌کنند خوش‌بینی یک امید بیهوده و پوچ است؛ اما در کنار آن ناامیدی کاذب نیز وجود دارد که باید از آن دوری کرد.»

۴- پذیرش شکست

بیل گیتس در کتاب «The Road Ahead» نوشته است: موفقیت مانند یک معلم است که دانش‌آموزان را طوری تربیت می‌کند که گویا هیچ‌گاه شکست نمی‌خورند. او می‌‌گوید زمانی که تصور کنید هیچ‌گاه شکست نمی‌خورید، تفکر خلاقانه برای به دست آوردن ایده‌های جدید نخواهید داشت. بیشتر افراد از شکست خوردن می‌ترسند؛ اما باید به این نکته توجه داشت که شکست می‌تواند باعث ایجاد فرصت‌های جدید و رسیدن به موفقیت باشد.

برای ثروتمند شدن باید روی اهداف خود تمرکز داشته باشید.

۵- تمرکز روی هدف

بیل گیتس می‌گوید شما باید اهداف مشخصی داشته باشید و برای نشان دادن میزان پیشرفت خود مقیاس درستی انتخاب کنید. شرط مهم رسیدن به اهداف، تمرکز زیاد روی آن‌ها است؛ زمانی که تمرکز شما روی ثروتمند شدن باشد از تمام تلاش خود برای رسیدن به آن استفاده می‌کنید و اشتباهات کمتری خواهید داشت.

همچنین بخوانید: «چند استراتژی عملی برای کسب ثروت بیشتر»

راهکارهای ثروتمند شدن

هر فرد با شناسایی مهارت‌های درونی خود می‌تواند ثروتمند شود. عوامل و راهکارهای زیادی برای ثروتمند شدن وجود دارند؛ برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

۱- یادگیری یک حرفه 

همیشه وقتی آرزوی یک شغل را داریم دست‌یافتن به آن برای ما دشوار است. برای تحقق یافتن رویاها ابتدا باید دانش آکادمیک رشته مورد نظر خود را یاد بگیریم. برای این کار مهم نیست که کجا تحصیل کرده باشید، بلکه باید دانش لازم را در زمینه کاری مورد‌نظر به حد مطلوبی به دست آورید. گاهی‌اوقات مطالبی که به صورت تئوری یاد گرفتید به شما کمک می‌کند تا از همکاران خود برتر باشید.

اگر برای شما کسب ثروت خیلی مهم است، نباید به دنبال رشته مورد‌علاقه خود باشید؛ بلکه باید به تحقیقاتی که درباره متوسط درآمد شغل‌ها به دست آمده است توجه کنید. سپس دقت کنید که از بین آن‌ها به چه رشته‌ای علاقه دارید و آن را انتخاب کنید.

برای فعالیت شغلی خود مکان درستی را انتخاب کنید و به جاهایی بروید که فرصت‌های شغلی در آنجا بیشتر است. برای مثال اگر می‌خواهید به عنوان کارشناس مسائل مالی و بورس فعالیت کنید، زمینه‌های شغلی برای شما در شهر بزرگی مانند تهران نسبت به شهرهای کوچک بیشتر است.

سعی کنید برای کسب تجربه‌های بیشتر و کسب ثروت یک شغل پیدا کنید؛ برای این کار تا حد ممکن به جاهای مختلف رزومه ارسال کنید و به مصاحبه بروید. هنگامی که کار مورد‌نظر خود را پیدا کردید، برای کسب تجربه‌های مختلف بسیار تلاش کنید. می‌توانید تا زمانی که شغل مورد‌نظر خود را پیدا کنید در یک شرکت معتبر کارآموز باشید.

گاهی‌ اوقات شغل یا کارفرمای خود را تغییر دهید و از این کار ترسی نداشته باشید. با این کار می‌توانید حقوق خود را افزایش دهید، تجربه‌های کاری و غیرکاری خود را افزایش دهید و در آینده نیز احتمال بی‌کاری شما کاهش پیدا می‌کند. اگر کارمند مفیدی باشید، کارفرما برای شما افزایش حقوق و پاداش در نظر می‌گیرد. ممکن است به علت وابسته بودن به شرایط حال حاضر خود یا ترس از محیط کاری جدید این تغییر را ایجاد نکنید؛ اما اگر می‌خواهید تجربه‌های زیادی به دست آورید و به ثروت برسید باید این کار را انجام دهید.

پس از کسب دانش و تجربه لازم، سعی کنید در کنار شغل خود یک تجارت شخصی راه‌اندازی کنید. بیشتر افراد موفق در کنار درآمد ماهانه خود یک شغل جانبی نیز دارند که درآمد زیادی از آن به دست می‌آورند. با این کار علاوه بر اینکه درآمد بیشتری به دست می‌آورید، مسئول کار خود نیز هستید و می‌توانید در زمان‌های دلخواه خود کار کنید.

سرمایه‌گذاری در جاهای پرسود باعث افزایش ثروت می‌شود.

۲- سرمایه‌گذاری

زمانی که از سرمایه‌گذاری صحبت می‌شود بسیاری از افراد به پول، طلا و دارایی‌های مشابه آن‌ها فکر می‌کنند. در صورتی که سرمایه‌گذاری می‌تواند در مواردی مانند تحصیل باشد؛ اگر از طریق کنکور موفق نشدید به دانشگاه بروید، با هزینه خودتان به دانشگاه بروید. این هزینه مدت‌ها بعد زمانی که به اهداف خود می‌رسید، چند برابر به شما برمی‌گردد؛ برای مثال فردی که به تجارت علاقه دارد و در رشته MBA  تحصیل می‌کند، پس از مدت کوتاهی با کار کردن می‌تواند هزینه تحصیل خود را جبران کند.

سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی نیز فعالیت خوبی برای کسب درآمد بیشتر است؛ اگر دانش مورد نظر را کسب کنید می‌توانید درآمد زیادی را از این راه به دست آورید. برای مثال خرید و فروش سهام شرکت‌های معتبر و اوراق قرضه راه خوبی برای سرمایه‌گذاری و کسب سود است. برای افرادی که ریسک‌پذیرتر هستند نیز سرمایه‌گذاری در بورس سود بیشتری دارد. 

با خرید ملک یا زمین‌هایی که در مکان‌های رو به رشد قرار دارند می‌توانید سرمایه‌گذاری پرسودی داشته باشید؛ همچنین اگر وقت و انرژی زیادی دارید می‌توانید به صورت فردی یا مشارکتی برای ساخت‌ و ساز اقدام‌ کنید.

روی زمان خود نیز سرمایه‌گذاری کنید و با برنامه‌ریزی مناسب از هدر رفتن آن جلوگیری کنید و از هر زمانی برای مطالعه و یادگیری استفاده کنید. 

۳- پس‌انداز روزانه

اگر پول‌های خود را در بانک نگه‌دارید به مرور زمان از ارزش آن‌ها کم می‌شود. نگهداری پول در بانک اقدام اولیه برای نگهداری پول است اما پس از مدتی با افزایش موجودی، شما باید بتوانید در جاهای پرسودتر پول خود را پس‌انداز کنید. بودجه‌بندی روزانه باعث می‌شود مقدار زیادی از هزینه‌های شما کاهش پیدا کند.

۴- اینترنت

برای راه‌اندازی یک سایت می‌توانید با سرمایه کم اما با ابتکار زیاد به درآمد بالایی برسید. کلید موفقیت در کارهای اینترنتی ترکیب ایده‌ها و مهارت‌ها با استفاده از خلاقیت است؛ برای مثال فردی در کابینت‌سازی مهارت داشته است اگر بتواند مهارت‌های خود را با اینترنت ترکیب کند یا از طریق اینترنت خدمات بیشتری ارائه کند، به موفقیت و درآمد بیشتری می‌رسد.

نکاتی که باعث می‌شود سریع‌تر ثروتمند شوید

برخی نکات روانشناسی ثروت که باعث می‌شوند شما زودتر به اهداف خود برسید و ثروتمندتر شوید عبارت‌اند از:

۱- حفظ ارتباطات

ارتباط گرفتن فقط به معنی معاشرت با افراد ثروتمند نیست، بلکه قرار گرفتن در جمعی است که با شما اهداف یکسانی دارند و تبادل نظر با آن‌ها باعث می‌شود زودتر به اهدافی که دارید برسید.

یکی از راه‌های مناسب برای این کار، استفاده از شبکه‌های اجتماعی است. هیچ‌گاه ارتباطات خود را با دوستان، همکاران و حتی شرکای قدیمی قطع نکنید و با آن‌ها در تماس باشید؛ این کار در مواقع حساس به شما کمک می‌کند.

۲- مقابله با مصرف‌گرایی

افراد ثروتمند معمولا پول‌ خود را در جایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که باعث می‌شود ثروت آن‌ها بیشتر شود، سپس با سود آن‌ سایر هزینه‌های خود را تامین می‌کنند؛ اما افراد فقیر با مصرف‌گرایی و هزینه‌های بی‌مورد باعث فقر بیشتر خود می‌شوند. اگر با تجمل‌گرایی مقابله کنید و به جای آن‌، سرمایه‌گذاری کنید به ثروت بیشتری می‌رسید.

۳- مطالعه زندگی‌نامه افراد ثروتمند

با مطالعه زندگی‌نامه افراد ثروتمند می‌توانید از موفقیت‌های آن‌ها درس بگیرید و متوجه شوید که آن‌ها چه روند فکری برای رسیدن به اهداف خود داشتند و از چه چیزی برای ثروتمند شدن الهام گرفتند. الهام گرفتن و خلاقیت داشتن باعث می‌شود که برای کسب ثروت انگیزه بیشتری داشته باشید.

۴- برنامه‌ریزی

برنامه‌ریزی در راستای رسیدن به اهداف به شما کمک می‌کنند تا اهداف خود را فراموش نکنید. زمانی که برنامه‌ریزی صحیحی برای ثروتمند شدن داشته باشید انگیزه می‌گیرید تا در مسیر رسیدن به اهداف خود باقی بمانید.

۵- مبارزه با ترس

ترس مسیر رسیدن به ثروت را ویران می‌کند. باید از ترس به عنوان یک علامت استفاده کنید و هوشیار باشید؛ زیرا ترسیدن از موقعیت‌هایی که فکرمی‌کنید نامعقول است باعث می‌شود به موفقیت نرسید. دوران جوانی بهترین زمان برای انجام تغییرات اساسی است؛ پس با ترسیدن زمان خود را هدر ندهید.

نتیجه‌گیری

به معیاری برای ارزش تمام دارایی‌های ارزشمند یک فرد، جامعه یا کشور ثروت یا Wealth می‌گویند؛ ثروت از طریق کسر بدهی از تمام دارایی‌های افراد به دست می‌آید.

برای رشد کردن باید از کتاب‌ها و مقالات مختلف استفاده کنیم. برای کسب ثروت به دو نوع دانش نیاز داریم: 

۱- دانش و موفقیتی که پایه و اساس کار است؛ مانند دانستن باورهای مربوط به ثروت، روانشناسی ثروت، پیدا کردن راه‌های رسیدن به موفقیت و هدف‌گذاری برای آن، چگونگی افزایش بهره‌وری برای کسب ثروت و غیره.

۲- دانش و موفقیت برای رسیدن به ثروت که به آن مهارت‌های فنی می‌گوییم؛ این دانش شامل مواردی مانند بازاریابی، فروش و سایر مسائل مربوط به کسب‌و‌کار هستند.

با بررسی راه و روش‌های ثروتمند شدن به این نتیجه می‌رسیم که با تلاش، پشتکار و تیزهوشی می‌توان ثروتمند شد. شما باید ثروت‌های خود را حفظ کنید؛ زیرا ثروتمند ماندن از ثروتمند شدن سخت‌تر است.

همچنین بخوانید: «۱۰ نکته کلیدی برای ثروتمند شدن»

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *