چگونه شاد زندگی کنیم؟

چگونه شاد زندگی کنیم؟

چگونه شاد زندگی کنیم؟

“اندوه” واژه‌ای است که افراد زیادی با آن آشنا هستند و حداقل در برخی از زمان‌ها گرفتار آن می‌شوند؛ زمانی که حس می‌کنند با توجه به تلاششان، نتیجه مورد نظر خود را کسب نکرده‌‌اند یا از امیدها و آرزوهایشان فاصله گرفته‌اند و احتمال رسیدن آن‌ها به آنچه می‌خواهند، کم است. پیش از هر چیز بدانید انسان‌های زیادی هستند که سختی‌های زیادی را متحمل شده یا به بیماری‌های مهلکی مبتلا شده‌اند و در طول سال‌ها به تجربه‌هایی رسیده‌اند که ارمغان و دستاورد آن «درک زیبایی زندگی» بوده است. نکته‌های زیر، راه‌های رسیدن به همین درک زیبایی است.

چگونه شاد زندگی کنیم؟

چگونه شاد زندگی کنیم؟

مثبت فکر کنید و مثبت عمل کنید

لازمه شادی و شاد بودن، مثبت‌اندیشی و جست‌وجو خوبی­‌ها و زیبایی­‌ها و ایجاد تعادل در زندگی است. هرگز اجازه ندهید که مسرت و شادکامی در زندگی‌تان از بین برود و اندوه بر شما مسلط شود. انسان با نگرش منفی به دنیا، چیزی جز روحیه‌ای افسرده، غمگین و حالتی خشمگینانه نداردو این نگرش منفی، تخریب­‌گر روح و جسم انسان و جامعه است. البته افراد شاد فقط مثبت نمی‌اندیشند؛ بلکه مثبت هم عمل می­‌کنند. برای شاد بودن باید افکار خود را عوض کنید، اما منتظر از راه رسیدن احساسات نباشید. افراد شاد روی عملکرد و اندیشه خود کنترل مستقیم دارند و آنچه را که احتیاج دارند طلب می‌کنند. همان‌طور که نعمت­‌ها معمولا از آسمان به زمین نمی‌افتند، از شکایت کردن نیز چیزی عاید انسان نمی‌­شود؛ پس به جای شکایت کردن، به دنبال خواسته­‌های خود بروید و بدانید که ثابت ماندن و تغییر نکردن، مخالف همه قوانین طبیعت است.

چگونه شاد زندگی کنیم؟

چگونه شاد زندگی کنیم؟

از اشتباهات خود درس بگیرید

نباید اجازه دهید که اشتباه‌هایتان باعث دلسردی و نا امیدی شما شوند؛ زیرا این اشتباهات، در حقیقت راه‌های کسب تجربه و فرصت‌هایی هستند که به شما گوشزد می‌کنند که هنوز هم می‌توانید صدای تپیدن قلبتان را بشنوید و زندگی هنوز ادامه دارد. به قول چرچیل:«آدم بدبین در هر فرصتی، مشکلات را می‌بیند؛ اما آدم خوش‌بین در هر مشکلی، فرصتی را می­‌بیند.» در واقع نباید به خود اجازه شکست خوردن بدهید. شکست به این معنی است که هیچگاه به هدف خود نخواهید نرسید یا دلیلی برای دست کشیدن از هدف وجود دارد. مطمئن باشید که اگر به هدف نرسیده‌اید برای آن است که  شما به تمرین و تجربه بیشتری احتیاج دارید؛ پس تسلیم نشوید.

از رویارویی با مشکلات فرصت بسازید

زندگی بدون مشکل، بی‌معنی است و در واقع همه آن چیزی که در نظر ما خوب جلوه می‌کند، زاییده مشکلاتی است که با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنیم. مشکلات شما می‌تواند یک فرصت باشد؛ پس در هیچ شرایطی نپذیرید که به آخر خط رسیده‌اید. همین زنده بودن شما، بزرگ‌ترین بهانه برای شکرگزاری است. از اینکه زنده هستید و می‌توانید این زندگی را با نگاه درست خود به شادمانی بگذرانید، خوش‌حال باشید.

چگونه شاد زندگی کنیم؟

چگونه شاد زندگی کنیم؟

انتقادپذیر باشید

انتقاد در ماهیت خود، مثبت است و درک این موضوع، راه را برای تغییر و تحول شما هموار می­‌کند؛ زیرا بخشی از موفقیت‌های شما به نحوه برخورد شما با منتقدانتان بر می‌گردد. گاه دوستان و همکاران شما کارهایی را به شما گوشزد می‌کنند که انجام ‌آن‌ها می‌تواند باعث پیشرفت شما شود؛ برای مثال، وقتی کسی از شما می‌خواهد که به جای برخوردهای خشن با گشاده‌رویی و لبخند با دیگران روبه‌رو شوید و به جای فریاد زدن، آرام صحبت کنید؛ مطمئن باشید که شما را به سمت شادی بیشتر هدایت می‌کند. اطمینان داشته باشید که وقتی شادی را به دیگران می‌بخشید، خودتان نیز از آن بی‌نصیب نمی‌مانید. در ضمن، بخش عمده‌ای از تلاش و همت شما باید این باشد که خودتان را بشناسید و در عین حال برای خودتان احترام قائل شوید. وقتی به این مرتبه رسیدید، از انتقاد به عنوان شانس یا دریچه‌ای به سوی پیشرفت و تعالی یاد می‌کنید.

چگونه شاد زندگی کنیم؟

چگونه شاد زندگی کنیم؟

قدرشناس باشید

برای همه ما موقعیت‌های زیادی برای قدردانی وجود دارد. فقط کافی است از افرادی که به ما کمک کرده‌اند و به ما آموخته‌اند که با مشکلات بجنگیم ممنون باشیم. مهم‌تر از همه، اگر شما به خاطر خود زندگی، قدرشناس باشید؛ زندگی هم مطابق میلتان خواهد شد. نوع نگاه شما به زندگی، تاثیر زیادی بر اتفاقات و رخدادهایی دارد که در مسیر زندگی‌تان پیش می‌آید و در نهایت، از میزان زیاد شادی، عشق و خوبی در زندگی خود تعجب خواهید کرد.

ورزش کنید

ورزش با تاثیر گذاشتن بر میزان دو ماده شیمیایی «کورتیزول» و «اندروفین»، حالت ذهنی افراد را تا حدی در بدن بهبود می‌بخشد. تنفس عمیق و تمرین آرام‌سازی عضلات نیز در شادی انسان موثر است.

چگونه شاد زندگی کنیم؟

چگونه شاد زندگی کنیم؟

موسیقی شاد گوش کنید

از گوش دادن به هر نوع موسیقی غمگینی بپرهیزید؛ در عوض به موسیقی‌های شاد با شعرهای عمیق گوش دهید یا اگر به چنین موسیقی‌ای دسترسی ندارید، برای شاد بودن موسیقی‌های شاد بی‌کلام گوش کنید.

پس در نتیجه:

چگونه شاد زندگی کنیم؟

چگونه شاد زندگی کنیم؟

منبع: پیک سنجش

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

2 پاسخ به “چگونه شاد زندگی کنیم؟”

  1. ر گفت:

    متشرکم .در این روزها که از انرژی ام کاسته شده بود ، مطالعه مطلب شما انگیزه ام را بیشتر کرد .
    از اشتباهات خودم درس بگیرم .

  2. hopak گفت:

    توصیه ها خیلی عالی و موثر هستند. ممنون از دقت نظر و ارائه نکات دقیق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *