نکاتی که باید برای بهتر درس‌ خواندن بدانید!

ممکن است شما از آن دسته افرادی باشید که به درس‌ خواندن به چشم کاری سخت و طاقت فرسا نگاه می‌کنید اما باید بدانید که می‌توانید دیدگاه خود را تغییر داده و یاد بگیرید از درس خواندن لذت ببرید. اصولا این سوال که چگونه عاشق درس خواندن شویم، همواره یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی است که ذهن دانش‌آموزان و دانشجویان را در دوران تحصیل به خود مشغول می‌کند؛ به‌ویژه زمان‌هایی که تحت فشار زیادی برای درس خواندن و مطالعه قرار دارند، مانند کنکور دانشگاه، فصل امتحانات، نزدیک شدن زمان تحویل پروژه‌ها و غیره. با به‌کار بستن نکات زیر به زودی چنان شیفته درس خواندن می‌شوید که هم‌کلاسی‌های‌تان به شما غبطه خواهند خورد!

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

 • راهکارهای افزایش انگیزه هنگام درس خواندن
 • محیط مناسب برای درس خواندن
 • نکات کلیدی درس خواندن کارآمد

راهکارهای افزایش انگیزه هنگام درس خواندن

راهکارهایی برای خسته نشدن هنگام درس خواندن و افزایش انگیزه وجود دارند که باعث می‌شوند افراد مطالعه مفیدتری داشته باشند. این راهکارها عبارت‌اند از:

1. به موسیقی گوش کنید

عادت‌های انسان‌ها هنگام درس خواندن و مطالعه بسیار متفاوت است. بعضی افراد با وجود صدای موسیقی در پس زمینه، نمی‌توانند تمرکز کرده و مطالعه کنند اما اگر می‌خواهید درسی را مطالعه کنید که هیچ علاقه‌ای به موضوع آن ندارید، وجود یک موسیقی پس زمینه می‌تواند تا حد زیادی به شما کمک کند. باید انواع مختلف موسیقی را امتحان کنید تا بفهمید کدام یک هنگام درس خواندن برای‌تان موثر هستند. بعضی‌ها نمی‌توانند با وجود موسیقی با کلام تمرکز کنند؛ بنابراین یک موسیقی ملایم ارکسترال، پیانو یا جاز ممکن است راه چاره آنان باشد. گفته می‌شود موسیقی موتزارت تاثیر ویژه‌ای بر روی سلول‌های مغزی دارد و گوش دادن به قطعات او در هنگام درس خواندن و مطالعه اثر شگفت‌انگیزی دارد.

2. لوازم‌التحریر مورد علاقه خود را بخرید

یک روش ساده دیگر که می‌تواند درس خواندن را برای‌تان لذت بخش کند و پاسخ عملی و آسانی به این سوال باشد که چگونه عاشق درس خواندن شویم؟ خریدن لوازم‌التحریر و وسایلی برای میز تحریرتان است که به آن‌ها علاقه داشته باشید. خودکار و کاغذ با کیفیت که لذت نوشتن را در شما زنده کنند، ست خودکارهای رنگی، ماژیک‌های هایلایت، دفترچه یادداشت با جلدی جذاب و غیره. تمام این وسایل باعث می‌شوند تشویق شوید تا از آن‌ها استفاده کنید.

یک وسیله بسیار موثر دیگر که می‌توانید روی میز خود بگذارید، دفترچه یادداشت مخصوص لیست کارهای‌تان است. هیچ چیز رضایت بخش‌تر از این نیست که کارهای‌تان را به صورت لیستی در این دفترچه یادداشت کرده و پس از انجام هر کار، در کنار آن یک علامت تیک بزنید. این لیست همچنین شما را همواره راهنمایی می‌کند که قرار است چه کارهایی را در چه زمانی انجام دهید.

همچنین بخوانید :  راه‌های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن

3. به خودتان پاداش دهید

پاداش دادن به خود بابت تلاش‌های‌تان، بخش مهمی از فرآیند لذت بخش کردن درس خواندن و انگیزه دادن به خود است. هنگام درس خواندن خوراکی‌های سالم کم حجمی همراه خود داشته باشید، مانند تکه‌های کوچک میوه تازه، میوه خشک یا آجیل. اگر در حال مطالعه درس سختی هستید، مطالب درستان را به بخش‌های مختلف تقسیم کنید و پس از اتمام هر بخش، یک تکه میوه یا یک عدد آجیل بخورید. در مقیاس بلند‌مدت‌تر می‌توانید برای زمان استراحت خود نیز برنامه‌ای تدارک ببینید، مثلا ملاقات با دوستان‌تان، رفتن به سینما برای دیدن فیلم مورد علاقه‌تان یا هر کار دیگری که پس از یک جلسه طولانی و سخت مطالعه، به مغز و فکر شما استراحت می‌دهد.

4. خود را از قید عقاید محدود کننده بی‌ارزش درباره یادگیری آزاد کنید

آیا این جملات را درباره خود استفاده می‌کنید؟

 • هیچ‌وقت نمی‌توانم این مطلب را یاد بگیرم.
 • غیر ممکن است.
 • این مطلب به طرز فجیعی سخت به نظر می‌رسد.

آیا دیگران این جملات را درباره شما استفاده می‌کنند؟

 • چقدر خنگ هستی!
 • برادرت توانست این درس را پاس کند، تو هم می‌توانی.
 • نمی‌دانم چرا نمی‌توانی این مطلب را یاد بگیری.
 • بقیه شاگردان این مطلب را یاد گرفته‌اند. تو چه مشکلی داری؟
 • سعی کن این درس را پاس کنی. می‌خواهی تنها شاگردی باشی که در این درس قبول نمی‌شوی؟

همچنین بخوانید :  روش‌های ایجاد انگیزه برای درس خواندن کنکور

جملات مشابه این‌ها فراوان هستند که ممکن است برای شما آشنا باشند. یک خودکار و کاغذ بردارید و به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • چه چیزی از فرآیند یادگیری در زمان کودکی‌ام به یاد می‌آورم؟
 • مردم درباره توانایی‌های یادگیری من چه چیزهایی می‌گفتند؟
 • معلم‌هایم چه چیزی در این باره می‌گفتند؟
 • به نظر خودم در چه درس‌هایی استعداد ندارم و نمی‌توانم آن‌ها را به خوبی یاد بگیرم؟

حالا در کنار تمام جواب‌های خود، این را بنویسید: “مزخرف است!”

یک چکش بردارید و به جان این مزخرفات بیفتید. به خودتان قول دهید که دیگر هرگز به دام اعتقادات محدود کننده درباره قدرت یادگیری خود نخواهید افتاد.

انسان‌ها از بدو تولد شروع به یادگیری مطالب و مهارت‌های مختلف می کنند و این روند معمولا تا پایان عمر ادامه می‌یابد. درس خواندن و مطالعه کردن در دنیای کنونی به یکی از بخش‌های اصلی زندگی بسیاری از انسان‌ها تبدیل شده تا بتوانند در عصر تکنولوژی، به رقابت با سایر افراد پرداخته و موقعیت خود را در بازار کار حفظ کنند. به نظر می‌رسد گریزی نیز وجود ندارد، پس دفعه بعد که ناگهان در هنگام مطالعه احساس دلزدگی و خستگی کردیم و به دنبال پاسخ‌هایی گشتیم تا بفهمیم چگونه عاشق درس خواندن شویم، به یاد بیاوریم که با به‌کارگیری تعدادی نکته ساده و کاربردی، می‌توانیم به راحتی فضای ذهنی خود را عوض کرده و با روحیه‌ای قوی و مشتاق، به یادگیری و درس خواندن‌مان ادامه دهیم.

5. برنامه‌ریزی کنید

بهتر است مدت زمانی را برای برنامه‌ریزی اختصاص دهید و برای کوچکترین کارهای خود برنامه‌ریزی کنید. توجه داشته باشید اجرای برنامه‌ریزی فقط مخصوص یک هفته نیست؛‌ باید برنامه‌ریزی را در اولویت قرار دهید و هنگام درس خواندن از آن استفاده کنید.

6. زنگ تفریح در نظر بگیرید

اگر پس از مدت زمان مشخصی مطالعه، زمان کوتاهی را برای استراحت در نظر بگیرید، مطالب را بهتر یاد می‌گیرید؛ زیرا مطالعه بی‌وقفه باعث می‌شود تمرکز کافی برای مطالعه نداشته باشید. برای مثال پنج دقیقه استراحت پس از ۲۰ الی ۳۰ دقیقه مطالعه می‌تواند شما را سرحال کند و مطالب جدید را زودتر یاد بگیرید. 

اگر درس خواندن برای شما کار سختی است؛ بهتر است به‌جای مدت زمان طولانی برای درس خواندن، زمان خود را به بخش‌های ۲۰ دقیقه‌ای تقسیم کنید و پس از مطالعه هر بخش ۱۰ دقیقه استراحت کنید. به این نکته توجه داشته باشید که زمان‌بندی شما برای مطالعه باید منطقی باشد و بخش مورد نظر در پایان مدت زمان در‌نظر گرفته‌شده تمام شود‌؛ زیرا اگر مبحث درسی ناتمام بماند به خاطر آوردن آن سخت‌تر می‌شود.

7. در کنار سخت‌کوشی مثبت‌اندیش باشید

سعی کنید اعتمادبه‌نفس خود را در هر شرایطی حفظ کنید. اگر مدام فکر کنید که نمره بدی در آزمون می‌گیرید، نمی‌توانید به اندازه کافی تلاش کنید و ناامید می‌شوید. در کنار درس خواندن باید اعتماد به نفس داشته باشید و برای رسیدن به هدف، سخت تلاش کنید.

8. گاهی به صورت گروهی درس بخوانید

گاهی‌اوقات با دوستان خود قرار بگذارید، یادداشت‌های خود را مقایسه و اشکالات درسی خود را بر‌طرف کنید. درس خواندن گروهی باعث می‌شود نقاط ضعف وقوت خود را شناسایی کنید و اشتباهات خود را برطرف کنید. اگر مطالب درسی را برای دوستان خود توضیح دهید، مطالب دوباره برای شما یادآوری می‌شود. توجه داشته باشید که هنگام درس خواندن گروهی از بحث‌های حاشیه‌ای بپرهیزید تا از زمان خود بهتر استفاده کنید.

محیط مناسب برای درس خواندن

محل مطالعه باید ویژگی‌هایی داشته باشد که باعث افزایش تمرکز و بهبود یادگیری شما شود. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

 

1. اتاق ساکت، تمیز و منظم

مکانی برای مطالعه انتخاب کنید که هنگام درس خواندن در آن چیزی حواس شما را پرت نکند. سعی کنید چیزهایی را که باعث حواس‌پرتی می‌شوند از خود دور کنید. یکی از بزرگترین اشتباهات هنگام درس خواندن، ایجاد وقفه‌های مکرر در مطالعه و چک کردن شبکه‌های اجتماعی است. 

2. نور کافی

مکانی که برای مطالعه انتخاب می‌کنید باید نور کافی داشته باشد. اگر در روز مطالعه می‌کنید پرده‌ها را کنار بکشید و اگر در شب مطالعه می‌کنید از چراغ مطالعه استفاده کنید. بهتر است کمی هم پنجره را باز بگذارید؛ زیرا تحقیقات نشان می‌دهند که افراد در محیط ساکت، روشن و سرشار از اکسیژن یادگیری بهتر و تمرکز بیشتری دارند.

3. تلویزیون خاموش

بیشتر دانش‌آموزان و دانش‌جویان تصور می‌کنند که می‌توانند هنگام تماشای تلویزیون و چت کردن با دوستان خود، درس نیز بخوانند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند بیشتر افراد هنگام انجام همزمان این کارها تمرکز کافی نخواهند داشت. تغییر مداوم تمرکز و توجه در زمان درس خواندن و تماشای تلویزیون جذب اطلاعات را برای مغز دشوارتر می‌کند.

نکات کلیدی درس خواندن کارآمد

برای اینکه از درس خواندن لذت ببرید و نتایج خوبی نیز در امتحان بگیرید باید برخی نکات کلیدی را هنگام درس خواندن رعایت کنید. این نکات عبارت‌اند از:

1. در حالت خستگی مطالعه نکنید

اگر در زمان‌هایی که خیلی خسته هستید درس بخوانید، علاوه بر اینکه مطالب را یاد نمی‌گیرید، فردای آن روز نیز خسته و بی‌انرژی خواهید بود. بهتر است به جای درس خواندن در نیمه‌شب با حالت خواب‌آلودگی، استراحت کنید و در زمان‌هایی که سرحال هستید مطالعه کنید.

2. درس خواندن را به شب امتحان موکول نکنید

درس خواندن فشرده در شب امتحان فایده‌ای ندارد؛ زیرا به خاطر سپردن حجم زیادی از اطلاعات در زمان کوتاه امکان‌پذیر نیست. بهترین روش درس خواندن مطالعه پیوسته مطالب و مرور چند‌باره آن‌ها است. این روش برای درس‌های حفظی مانند تاریخ بسیار مفید است. 

هنگام مطالعه از تکنیک‌های افزایش تمرکز استفاده کنید و پس از ۳۰ دقیقه مطالعه، پنج دقیقه استراحت کنید. این روند را سه بار تکرار کنید؛ سپس یک استراحت ۳۰ الی ۴۰ دقیقه‌ای داشته باشید.

3. متناسب با سبک یادگیری خود درس بخوانید

شناسایی سبک یادگیری و استفاده از آن هنگام درس خواندن باعث می‌شود مطالب را در مدت زمان کمتر و بهتر یاد بگیرید. برای مثال اگر روش یادگیری شما شنیداری است بهتر است مطالب درسی را با صدای بلند بخوانید.

4. روش مطالعه خود را براساس موضوع مطالعه انتخاب کنید

برای یادگیری درس‌هایی مانند ریاضی باید تمرین زیادی داشته باشید و مسائل گوناگونی را حل کنید؛ اما در درس‌هایی مثل ادبیات باید نکات آن را بخوانید و حفظ کنید. در حالت کلی سعی کنید مفهوم مطالبی را که می‌خوانید به خوبی درک کنید.

5. خود را به جای معلم بگذارید

گاهی‌اوقات از دید معلم یا طراح سوال به مطالب درسی نگاه کنید. برای مثال ممکن است چه سوالاتی در آزمون مطرح شود؟ سوالات انحرافی از بخش‌های مختلف چگونه طرح می‌شوند؟ مطرح کردن این سوالات به شما کمک می‌کند تا روی مفاهیم کلیدی بیشتر تمرکز کنید.

6. از فردی با تجربه کمک بگیرید

اگر در درسی ضعیف هستید از معلم خصوصی یا معلم خود کمک بگیرید و هیچ ترسی از پرسیدن سوالات خود نداشته باشید. سوال پرسیدن نشان می‌دهد که شما توجه لازم را به مباحث درسی دارید. اگر مطلبی را نمی‌فهمید از معلم خود بخواهید آن را دوباره به شما توضیح دهد.

7. مطالب درسی را مرور کنید

برای اینکه زمان امتحانات را فراموش نکنید، تاریخ آن‌ها را در تقویم خود علامت‌ بزنید و حداقل یک هفته قبل از هر آزمون درس خواندن را شروع کنید. همچنین ارزش نمره هر درس را برای خود مشخص کنید تا بدانید چه مقدار زمان برای مطالعه آن صرف کنید. 

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 182   میانگین: 4.3/5]

37 پاسخ به “نکاتی که باید برای بهتر درس‌ خواندن بدانید!”

 1. ریحانه گفت:

  من با انگیزه و اراده و برنامه ریزی شروع میکنم ولی وقتی برنامه ریزی رو درست اجرا نمیکنم و موقع درس خوندن سریع حواسم پرت حاشیه میشه مثلا یهو میرم سمت گوشی دست خودمم نیستا بعد یه دیقه میشه ی ساعت و وقتم هدر میره چیکار کنم ؟

  • تیم پشتیبانی مطالعه شریف گفت:

   سلام دوست خوب مطالعه شریف
   برنامه ریزی شما باید واقع بینانه باشد و برای افزایش تمرکز و کاهش حواس پرتی بهتر است تمرینات تمرکز استاد سعید محمدی را حتما انجام دهید .
   موفق تر باشید

 2. Yegiv گفت:

  من تو برنامه ریزی خیلی خوبم اما وقتی که نوبت عمل بهش بشه خسته میشم نمیدونم چرا یا اینکه ۱۰ دیقه درس میخونم بعد استراحت ۱ ربعه ام میشه ۲ ساعت😂

  • تیم پشتیبان و کوچینگ مطالعه شریف گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف سلام
   تغییر ایجاد کنید
   مطمئنیم به شیوه ی درست تری موفق تر خواهید بود

   موفق تر باشید

   • M گفت:

    سلام . من دهم هستم . قبلا و حتی اوایل سال تمام مطالب رو عمیقا و با سرعت نسبتا زیاد میخوندم و به راحتی به سوالای مفهومی جواب میدادم. بخوص زیست و ریاضی رو به خوبی تجزیه تحلیل میکردم و با یه دور خوندن کل مطلب رو میگرفتم . دوستام همش میگفتن چجوری میخونی و وقتی میگفتم یه دور خوندم یا اصلا نخوندم و مطالب رو از قبل یادمه فکر میکردن دارم چاخان میکنم! اما چند وقتیه همش گیجم . گنگم و چیزی یادم نمیمونه. شدم مثه یه رباط . درکی از دنیای اطرافم ندارم و واسه خوندن یه بند از کتاب دو سه ساعت زمان باید صرف کنم و اخرش هم انگار هیچی نخوندم. دارم دیوونه میشم. هرکار میکنم نمیتونم تمرکز کنم و مطالب رو بفهمم..اوایل به هرکی میگفتم فکر میکرد بهانه است و باور نمیکرد ولی انقدر تو یه بازه زمانی این حالات بد شد که ریاضی( همون درسی که من همیشه بالاترین نمره رو میاوردم (( نمره هام زیر هجده نبود)) یهویی تک شدم! دارم دیوونه میشم. هرکار میکنم نمیتونم اونی که بودم بشم. اگه راه حلی هست توروخدا واسم ایمیل کنین چون وقت امتحانات ثلثه و من نمیدونم باید چکار کنم😢 دیگه اون عشق به درس رو حس نمیکنم و به زور به پای خوندن یه صفحه از کتابم میشینم😢😢

 3. علیرضا گفت:

  اقا من تو مغزم نمیزه

 4. آوا گفت:

  من موقع درس خوندن فقط ده دقیقه اول با انگیزه و پرانرژی درس میخونم بعد خسته میشم و خوابم میگیره

  • تیم پشتیبان و کوچینگ مطالعه شریف گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف سلام
   احتمالا نیاز به ایجاد تغییر اساسی در برنامه زندگی و نحوه ی مطالعه تان دارید
   لطفا مقطع و رشته تحصیلی خود را اعلام کنید

 5. diakoo گفت:

  دوست دارم 20 بگیرم تمام درس هامو که بتونم یه مقدار از زحمات والدینمو جبران کنم.
  ولی یه معلم داری اگه جواب رو خلاصه هم بگی !!!! نمره نمیده واقعا نمره نمیده .
  هر سال نمره ی من به خاطر اون 19.50 واقعا نامردی نیست. والدینمم 19.50 قبول ندارن.
  منم باید عین جمله ی کتاب رو یاد بگیرم و یه واو هم جا نزارم ……. همشم به خاطر معلمه
  حالا کمک کنید لطفا که چجوری اینه جمله رو یادم بمونه………..

 6. ماه گفت:

  سلام خسته نباشيد
  من مدرك ليسانس دارم و دوست دارم تغيير رشته بدهم ودوباره در كنكور شركت كنم الان چند روزي هست كه حسابي برنامه ريزي كردم و دارم ميخوانم ولي مشكلاتي هست وقتي درس ميخوانم يك جاهايي خسته ميشوم يا تا قسمتي از برنامه را پيش ميروم ولي بقيه برنامه را بهش عمل نميكنم يا وقتي مطلبي را ميخواهم ياد بگيرم و نميشود خيلي از خودم نا اميد ميشوم من در دانشگاه شاگرد زرنگي بودم وبا دانشجو ها حسابي رقابت ميكردم ولي نميدانم چرا براي درس هاي كنكور سستي به خرج مي دهم لطفا راهنماييم كنين با سپاس از شما

  • تیم پشتیبان و کوچینگ مطالعه شریف گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف سلام
   لطفا 22 درس رایگان مهارت مطالعه را دانلود و تماشا بفرمایید
   در صورتی که به این متد مطالعه کردن (که ما قول می دهیم مسائل شما را مرتفع می نماید) علاقمند بودید، میتوانید یکبار برای همیشه به اینگونه حس ها پایان دهید
   موفق تر باشید

 7. سونیا گفت:

  من هروقت میخوام شروع کنم خستم و احساس میکنم همه چی بلدم ولی قبل امتحان هیچی بلد نیستم تو ابتدایی ۲۰ بودم اما الان که هفتمم زیر ۱۷ میشم چکار کنم؟؟؟لطفا کمک کنید

 8. ... گفت:

  منم برای یاد گرفدن یک. بند خیلی زمان صرف میکنم
  فقد توی مدرسه میتونم بخونم
  حوصله ی اینک تو خونه بخونم ندارم
  حس میکنم امسال گند بزنم

 9. Hossin گفت:

  سلام . من واقعا مخم شیمی نمیکشته اصلا پشت کنکورم و کنکور ۹۸ شیمی رو صفر زدم واقعا نمیدونم چیکار کنم کمکککککک😭

  • تیم پشتیبان و کوچینگ مطالعه شریف گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف سلام
   لطفا شماره تماس خود را ارسال فرمایید تا مشاوران آموزش با شما تماس بگیرند
   یا با شماره تلفن 02166064000 تماس بگیرید
   موفق تر باشید

  • تیم پشتیبان و کوچینگ مطالعه شریف گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف سلام
   لطفا شماره تماس خود را ارسال فرمایید تا مشاوران آموزش با شما تماس بگیرند
   یا با شماره 02166064000 تماس بگیرید
   موفق تر باشید

 10. علیرضت گفت:

  من درس زیاد میخونم ولی چیز زیادی نمیفهمم تمرکزم بسیار پایینه تا حالا چند جا مشاوره رفتم تو رو خدا کمکم کنید چیکار کنم که تمرکزم بیشتر شه

 11. علی گفت:

  من همیشه موقع درس خواندن فکر می کنم همه چیز را بلدم برای این مشکل چه کنم؟

  • تیم تولید محتوا گفت:

   شما باید تو خودت علاقه درس خواندن ایجاد کنی تا بتونی درس بخونی مقاله را دوباره مطالعه کنید تا متوجه بشین

  • تیم پشتیبان و کوچینگ مطالعه شریف گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف سلام
   موقع امتحان چه احساسی دارید؟
   آیا واقعا پاسخ سوالات را می دانید ؟
   پاسخ سوالات را می دانید فقط به یاد نمی آورید ؟
   یا کلا پاسخ سوالات را نمی دانید ؟

   موفق تر باشید

 12. Niloo گفت:

  من دانش آموزه سال دهمی ام الان چند ماهی که از شروع مدارس میگذره ولی من هنوز به این روند عادت نکرده من در سه سال راهنمایی ام همیشه نمراتم بالا ی 19.5بود ولی الان اصلا سر درس خوندن تمرکز ندارم ميشه راهنماييم کنید تا خود ما پیدا کنم؟

  • تیم تولید محتوا گفت:

   سلام دوست عزیز امیدوار هستیم هر چه زود تر بتونی مسیرت رو پیدا کنی بهتون پیشنهاد میکنیم از مقالات سایت کمک بگیرین و روش های که گفته شده را بکار بگیرید تمامی مقالات توسط بهترین مشاوران تحصلی و روانشناسی تهیه شده که قطعا می تونه به شما کمک کنه

 13. ز.ب گفت:

  سلام؛من رشتهء حسابداری هستم؛و دهم
  علاقه نداشتم ولی الان یکم باهاش کنار اومدم اما نمیتونم تمرکز بزارم روی درسم چیکار کنم ؟
  دوست دارم همهء درسام عالی باشن ولی ذهنم سمت درس نمیره😞

 14. مهدیه گفت:

  سلام خسته نباشید من حس می کنم از درس متنفرررررم کلا اگه دست خودم بود ترک تحصیل می کردم همش خوابم در واقع به خاطر اینکه زیاد می خوابم وقت برای چیز دیگه ای ندارم جدیدا اصلا هدف خاصی هم ندارم کلاس نهمم امسال انتخاب رشته داره به هیچی علاقه ندهرم چیکار کنم

 15. مرینت دوپن چنگ گفت:

  من کلاس ششمم امسال برام خیلی حیاتیه
  و دلم می‌خواد موفق بشم و برم یکی از مدارس خاص اما زود از درس زده میشم و درگیر مشکلات زندگی خصوصیم میشم من باید چیکار کنم

 16. امیر گفت:

  من میخوام درس بخانم و حتی معدلمم خوبه من۱۴ سال دارم و سن بلوغم و انگیزش های جنسی باعث هدر رفتن زمان هایم میشود میشه کمک کنیدحتی عضو تیم ریاضیات هستم و المپیادیا م

 17. کیارش گفت:

  مورد توجه با جواب

 18. کیارش گفت:

  من نهم هستم من هوشم خوبه همه به من میگن تو همه چی بعضی وقتا کتاب دوست ندارم چه کارکنم توروخدا بگین ممنون بعد همیشه پدر و مادرم میگه چرا درس نمیخونین اگر کمک کنین منم براتون دعای سلامتی میکنم

 19. Pari گفت:

  سلام؛من نه ماه گذشته تموم توانمو ب کار بردم واسه درس خوندن و حتی ساعت مطالعمو تا دوازده ساعتم کشیدم؛اما دو هفتست خوابم بهم ریخته و هر کاری هم که میکنم نمیتونم درس بخونم،اصلا دلم نمیخوا پای کتابام بشینم.به نظرتون چی کار کنم؟؟

  • تیم پشتیبان و کوچینگ مطالعه شریف گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف سلام
   لطفا سوالتان را در فرم سایت برای ما ارسال فرمایید

   در گوگل عبارت پرسش از سعید محمدی را جستجو نمایید
   لینک را کلیک و فرم را تکمیل و ارسال فرمایید
   موفق تر باشید

 20. امیر محمد عباسی گفت:

  والا ماکه هیچی از این درس ها نمی فهمیم!!!

 21. ماشین باز گفت:

  من با موسیقی بهتر یاد میگیرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *