چگونه موقع درس خواندن خسته نشویم؟
تندخوانی, تندخوانی و مهارت مطالعه

چگونه موقع درس خواندن خسته نشویم؟

[تعداد: 15    میانگین: 3.3/5]

حقیقت این است که فرآیند یادگیری و درس خواندن برای تمام افراد از بالاترین درجات آکادمیک گرفته تا دانش آموزان مدرسه ممکن است در بسیاری مواقع خسته کننده باشد. با وجود مطالب زیادی که باید حفظ شوند و استدلال هایی که یاد گرفته شوند، که مسلما خیلی از آنها برایتان جذاب نیز نیستند، خیلی از اوقات ممکن است درس خواندن به نظرتان یک وظیفه سخت بیاید و انگیزه تان را از دست بدهید. بنابراین سوال مهمی که در این لحظات مطرح می شود این است که چگونه موقع درس خواندن خسته نشویم؟ در چنین مواقعی نیاز به متدهای مطالعه کاربردی و تکنیک های انگیزشی دارید که اراده شما را تقویت کرده و فرآیند درس خواندن را برایتان لذت بخش کنند. در این مقاله قصد داریم مطالبی را با شما در میان بگذاریم که علاقه به درس خواندن و لذت فراگیری را در وجود شما زنده می کنند تا بتوانید حتی در درس هایی که هیچ علاقه ای به آنها ندارید نیز موفق شوید.

استفاده از فلش کارت

استفاده از فلش کارت یک روش بسیار مفید جهت مرور درس هایتان است، اما بجای این که فقط هنگام امتحانات از فلش کارت استفاده کنید، می توانید در تمام طول سال با استفاده از آن از درس خواندن لذت ببرید. سعی کنید موضوع را تا حد امکان به صورت مختصر و مفید دربیاورید. البته این کار می تواند تا حدی مشکل باشد. ضمنا باید سعی کنید فلش کارت ها را جوری طراحی کنید که بتوانید آن ها را به صورت بصری به خاطر بسپارید. افزودن نقاشی های رنگی به هر فلش کارت برای نشان دادن موضوع می تواند به شما کمک کند وقتی که نیاز به یادآوری آن مطلب دارید، آن نقاشی را به خاطر آورید. وقتی نقاشی به ذهن شما بیاید، احتمال زیادی وجود دارد که سایر مطالب فلش کارت را نیز به خاطر آورید.

هر مطلب درسی را در بخش های کوچک و زمان های کوتاه مطالعه کنید

هرگز سعی نکنید کل روز را به مطالعه یک درس خاص بگذرانید. این کار به سرعت شما را خسته و دلزده خواهد کرد. در عوض یک جدول زمانی برای درس خواندن خود تهیه کنید و در آن بیش از یک ساعت را به مطالعه یک درس خاص اختصاص ندهید. بدین ترتیب برنامه درسی روزانه شما متنوع می شود و بهتر می توانید علاقه و اشتیاق خود را به درس هایتان حفظ کنید. هر کاری که مدت زمانی طولانی برایش وقت صرف کنید، خسته کننده خواهد شد. بنابراین باید پیش از رسیدن به چنین نقطه ای توقف کرده و جذابیت انجام آن کار را حفظ کنید.

محل مطالعه خود را تمیز نگاه دارید

بهم ریختگی و کثیفی محل مطالعه موجب حواس پرتی و دلسردی شما هنگام مطالعه می شود و لذت درس خواندن را از بین می برد. میز مطالعه یا هر مکان دیگری را که برای مطالعه انتخاب کرده اید، تمیز کرده و کتاب ها و لوازم التحریر خود را مرتب کنید. باید فضای کافی برای گستردن کتاب ها و وسایلتان داشته باشید و با آرامش خود را در میان درس ها و کتاب هایتان غرق کنید!

از بین بردن عوامل حواس پرتی

جهت استفاده بهینه از زمان مطالعه، مطمئن شوید چیزی در اطرافتان وجود ندارد که باعث حواس پرتی شما شود. تلویزیون، رادیو و کامپیوترتان را خاموش کنید، تلفن همراهتان را در جای دیگری بگذارید و مطالب خواندنی تفریحی و بازی های ویدئویی را از جلوی چشمانتان دور کنید. اگر با استفاده از کامپیوتر مشغول درس خواندن هستید، از باز کردن ایمیل، وب سایت های متفرقه، بازی، چت روم و هر چیز دیگری که حواستان را پرت می کند، شدیدا پرهیز کنید. با بکارگیری این توصیه ها قادر خواهید بود فکر خود را به صورت کامل درگیر درس هایتان کنید.

انجام کارها و فعالیت های متفرقه هنگام درس خواندن، یکی از بدترین عاداتی است که به شدت باعث اتلاف وقت مفید مطالعه شده و انرژی ما را به سرعت تحلیل می برد و ذهن و بدن ما را خسته می کند.

تماشای ویدئوهای آموزشی

مطالعه کتاب های درسی و جزوه های کلاسی ممکن است برایتان خسته کننده باشند. می توانید ویدئوهای آموزشی مرتبط با درس هایتان پیدا کرده و نحوه یادگیری خود را بهبود بخشید. ویدئو یک ابزار آموزشی بسیار قدرتمند است زیرا دانش آموزان را جذب خود کرده و درک آنان را از مطالب افزایش می دهد. البته باید از ویدئوهایی استفاده کنید که توسط افراد متخصص در زمینه درس هایتان و یا موسسات آموزشی معتبر تهیه شده اند.

رفتن به مدرسه و دانشگاه ممکن است برای هر یک از ما جذابیت های متفاوتی داشته باشد، اما به احتمال قوی درس خواندن در اغلب اوقات در زمره این جذابیت ها قرار ندارد. این که چگونه موقع درس خواندن خسته نشویم و از چه روش ها و تکنیک هایی استفاده کنیم تا انگیزه و روحیه خود را همواره حفظ کنیم و در رقابت با هم کلاسی هایمان بتوانیم نتیجه تلاش ها و زحماتمان را بگیریم، اهمیتی حیاتی در دنیای آموزش و یادگیری دارد. می توانیم از روش هایی که با توجه به روحیات خاص خودمان ابداع می کنیم استفاده کنیم یا از متدهای شناخته شده و مطمئنی که متخصصان آموزش به ما توصیه می کنند، بهره ببریم.

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *