چگونه موقع درس خواندن خسته نشویم؟

حقیقت این است که فرآیند یادگیری و درس خواندن برای تمام افراد از بالاترین درجات آکادمیک گرفته تا دانش آموزان مدرسه ممکن است در بسیاری مواقع خسته کننده باشد. با وجود مطالب زیادی که باید حفظ شوند و استدلال‌هایی که یاد گرفته شوند که مسلما خیلی از آن‌ها برای‌تان جذاب نیز نیستند، خیلی از اوقات ممکن است درس خواندن به نظرتان یک وظیفه سخت بیاید و انگیزه‌تان را از دست دهید. بنابراین سوال مهمی که در این لحظات مطرح می‌شود این است که چگونه موقع درس خواندن خسته نشویم؟ در چنین مواقعی نیاز به متدهای مطالعه کاربردی و تکنیک‌های انگیزشی دارید که اراده شما را تقویت کرده و فرآیند درس خواندن را برای‌تان لذت بخش کنند. در این مقاله قصد داریم مطالبی را با شما در میان بگذاریم که علاقه به درس خواندن و لذت فراگیری را در وجود شما زنده می‌کنند تا بتوانید حتی در درس‌هایی که هیچ علاقه‌ای به آن‌ها ندارید نیز موفق شوید.

استفاده از فلش کارت

استفاده از فلش کارت یک روش بسیار مفید جهت مرور درس‌های‌تان است اما به‌جای این که فقط هنگام امتحانات از فلش کارت استفاده کنید، می‌توانید در تمام طول سال با استفاده از آن از درس خواندن لذت ببرید. سعی کنید موضوع را تا حد امکان به‌صورت مختصر و مفید دربیاورید. البته این کار می‌تواند تا حدی مشکل باشد. ضمنا باید سعی کنید فلش کارت‌ها را جوری طراحی کنید که بتوانید آن‌ها را به‌صورت بصری به خاطر بسپارید. افزودن نقاشی‌های رنگی به هر فلش کارت برای نشان دادن موضوع می‌تواند به شما کمک کند وقتی که نیاز به یادآوری آن مطلب دارید، آن نقاشی را به خاطر آورید. وقتی نقاشی به ذهن شما بیاید، احتمال زیادی وجود دارد که سایر مطالب فلش کارت را نیز به خاطر آورید.

هر مطلب درسی را در بخش‌های کوچک و زمان‌های کوتاه مطالعه کنید

هرگز سعی نکنید کل روز را به مطالعه یک درس خاص بگذرانید. این کار به سرعت شما را خسته و دلزده خواهد کرد. در عوض یک جدول زمانی برای درس خواندن خود تهیه کنید و در آن بیش از یک ساعت را به مطالعه یک درس خاص اختصاص ندهید. بدین ترتیب برنامه درسی روزانه شما متنوع می‌شود و بهتر می‌توانید علاقه و اشتیاق خود را به درس‌های‌تان حفظ کنید. هر کاری که مدت زمانی طولانی برایش وقت صرف کنید، خسته کننده خواهد شد. بنابراین باید پیش از رسیدن به چنین نقطه‌ای توقف کرده و جذابیت انجام آن کار را حفظ کنید.

محل مطالعه خود را تمیز نگاه دارید

بهم ریختگی و کثیفی محل مطالعه موجب حواس پرتی و دلسردی شما هنگام مطالعه می‌شود و لذت درس خواندن را از بین می‌برد. میز مطالعه یا هر مکان دیگری را که برای مطالعه انتخاب کرده‌اید، تمیز کرده و کتاب‌ها و لوازم التحریر خود را مرتب کنید. باید فضای کافی برای گستردن کتاب‌ها و وسایل‌تان داشته باشید و با آرامش خود را در میان درس‌ها و کتاب‌های‌تان غرق کنید!

از بین بردن عوامل حواس‌پرتی

جهت استفاده بهینه از زمان مطالعه، مطمئن شوید چیزی در اطراف‌تان وجود ندارد که باعث حواس‌پرتی شما شود. تلویزیون، رادیو و کامپیوترتان را خاموش کنید، تلفن همراه‌تان را در جای دیگری بگذارید و مطالب خواندنی تفریحی و بازی‌های ویدئویی را از جلوی چشمان‌تان دور کنید. اگر با استفاده از کامپیوتر مشغول درس خواندن هستید، از باز کردن ایمیل، وب‌سایت‌های متفرقه، بازی، چت روم و هر چیز دیگری که حواس‌تان را پرت می‌کند، شدیدا پرهیز کنید. با به‌کارگیری این توصیه‌ها قادر خواهید بود فکر خود را به صورت کامل درگیر درس‌های‌تان کنید.

انجام کارها و فعالیت‌های متفرقه هنگام درس خواندن، یکی از بدترین عاداتی است که به شدت باعث اتلاف وقت مفید مطالعه شده و انرژی ما را به سرعت تحلیل می‌برد و ذهن و بدن ما را خسته می‌کند.

تماشای ویدئوهای آموزشی

مطالعه کتاب‌های درسی و جزوه‌های کلاسی ممکن است برای‌تان خسته کننده باشند. می‌توانید ویدئوهای آموزشی مرتبط با درس‌های‌تان پیدا کرده و نحوه یادگیری خود را بهبود بخشید. ویدئو یک ابزار آموزشی بسیار قدرتمند است؛ زیرا دانش‌آموزان را جذب خود کرده و درک آنان را از مطالب افزایش می‌دهد. البته باید از ویدئوهایی استفاده کنید که توسط افراد متخصص در زمینه درس‌های‌تان و یا موسسات آموزشی معتبر تهیه شده‌اند.

رفتن به مدرسه و دانشگاه ممکن است برای هر یک از ما جذابیت‌های متفاوتی داشته باشد، اما به احتمال قوی درس خواندن در اغلب اوقات در زمره این جذابیت‌ها قرار ندارد. این که چگونه موقع درس خواندن خسته نشویم و از چه روش‌ها و تکنیک‌هایی استفاده کنیم تا انگیزه و روحیه خود را همواره حفظ کنیم و در رقابت با هم‌کلاسی‌های‌مان بتوانیم نتیجه تلاش‌ها و زحمات‌مان را بگیریم، اهمیتی حیاتی در دنیای آموزش و یادگیری دارد. می‌توانیم از روش‌هایی که با توجه به روحیات خاص خودمان ابداع می‌کنیم استفاده کنیم یا از متدهای شناخته شده و مطمئنی که متخصصان آموزش به ما توصیه می‌کنند، بهره ببریم.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *