چگونگی افزایش تمرکز و کنترل ذهن

در حالت نرمال، یک مغز سالم به صورت دائمی در حال فعالیت و نظارت بر بدن است تا بدن بتواند به صورت بهینه به وظایف خود عمل کند. ذهن یکی از محصولات فعالیت‌های مغز است که به صورت پیوسته گرفتار مرتبط کردن، حس کردن، دریافت، بازیابی و ذخیره اطلاعات است تا بتواند انسان را در یک محیط رقابتی زنده و سالم نگه دارد. این فعالیت دائمی یکی از بزرگ‌ترین موانع در راه داشتن توجه و تمرکز بالاست. وقتی افکار و احساسات همواره مزاحم دقت حواس ما می‌شوند، تمرکز کردن بسیار دشوار می‌شود و این روش نرمال کارکرد مغز و ذهن است. انسان‌های موفق در زمینه‌های مختلف زندگی، همواره از قدرت تمرکز ذهن خود به عنوان یکی از اصلی‌ترین دلایل موفقیت خود نام می‌برند که مطمئنا از مهم‌ترین وجوه تمایز آنان با انسان‌های دیگر با عملکردی متوسط و ضعیف نیز است. بنابراین اگر می‌خواهید به موفقیت بیشتری در زندگی برسید، باید از نحوه عملکرد مغز و روش‌های مختلف افزایش تمرکز و کنترل ذهن خود آگاه شوید و آن‌ها را در زندگی روزمره به کار ببندید.

رابطه بین فکر و مغز: مغز عضله اصلی بدن انسان

چنانچه تاکنون اطلاع نداشتید، باید بدانید که مغز بسیار شبیه یک عضله کار می‌کند؛ بنابراین برای آموزش و کنترل ذهن باید مانند یک عضله معمولی آن را ورزش دهید. هر چه بیشتر آن را ورزش دهید، قوی‌تر می‌شود.

اغلب مردم مغز را مانند یک عضله نمی‌دانند، بلکه آن را عضوی در سر خود تصور می‌کنند که خاطرات را ذخیره می‌کند و انسان را قادر به تفکر می‌کند؛ اما با انجام تمرین‌های مناسب کنترل ذهن، به زودی درخواهید یافت که مغز بسیار شبیه یک عضله عمل می‌کند. وقتی شروع به تمرین دادن مغز خود کنید، کم‌کم به این مساله پی خواهید برد و کشف خواهید کرد که می‌توانید با مغز و ذهن خود کارهای خیلی بیشتری نسبت به تصورات خود انجام دهید.

چگونه مغز بهتر و کنترل ذهن داشته باشیم؟

بر طبق نظر دانشمندان، مغز و تحصیل تقریبا مترادف هستند. کودکان باید برای یادگیری مهارت‌های جدید، همیشه تمرین کنند. بدون تمرین، مهارت‌های جدید از بین می‌روند. اگر از مهارت‌های جدید خود استفاده نکنید، به‌زودی آن‌ها را از دست خواهید داد. این مسئله همان‌قدر که در مورد مهارت‌های شناختی درست است، درباره عضلات و کنترل ذهن نیز صدق می‌کند.

سلول‌های مغزی برای این که سالم بمانند، همانند عضلات احتیاج به ورزش و تمرین در قالب تحصیل یا سایر فعالیت‌های محرک دارند. محققان دریافته‌اند که توانایی خارق‌العاده مغز برای تغییر فیزیکی و قدرتمندتر شدن از طریق انجام تمرینات مرتبط در سراسر زندگی انسان باقی می‌ماند؛ در صورتی که در گذشته عقیده بر این بود که این توانایی فقط محدود به دوران بچگی انسان‌ها است.

دانشمندان معتقدند تمرین‌های فکری منجر به تغییرات فیزیکی در مغز و سبب کنترل ذهن می‌شوند، ارتباطات میان سلول‌های مغزی به نام سیناپس را تقویت می‌کنند و ارتباطات جدید می‌سازند. این تغییرات فیزیکی ممکن است طی چند ثانیه به وجود بیایند؛ مانند زمانی که توجه خود را به موضوع دیگری منعطف می‌کنیم یا ممکن است طی ساعت‌ها و روزهای متوالی به‌وجود آیند.

فعالیت بیست و چهار ساعته مغز

همان‌گونه که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم، مغز و ذهن بشر بدون وقفه در طول شبانه‌روز مشغول فعالیت هستند و همین امر نیز مهم‌ترین مانع در راه رسیدن به تمرکز عمیق است. حال سوال این است که با وجود این فعالیت دائمی، چگونه می‌توانیم روی موضوعی تمرکز کنیم؟ یکی از روش‌های شناخته‌شده بدین صورت است که روی یک تصویر ساده مانند یک مثلث قرمز تمرکز کنید و سپس تلاش کنید که این تصویر را به وضوح با چشم ذهن خود ببینید. اگر تصویر تیره یا ناواضح شد، دوباره و دوباره آن را به‌وضوح مجسم کنیم و با مداخله مداوم ذهن مقابله نماییم. ذهن به تدریج دست از مقاومت برمی‌دارد و آرام می‌شود و ما بیشتر و بیشتر بر افکارمان کنترل پیدا می‌کنیم. به خاطر داشته باشید که افزایش تمرکز و کنترل ذهن کاری سخت و زمان‌بر است.

افزایش ذخیره انرژی

می‌توان قدرت و ذخیره انرژی بدن را از طریق ورزش و آموزش افزایش داد. یک بدن متناسب آموزش‌دیده می‌تواند انرژی بیشتری طی یک دوره زمانی کوتاه‌تر مصرف کند و توان بیشتری دارد. وقتی انرژی فیزیکی افزایش می‌یابد، می‌توانیم وزنه‌های سنگین تری را بلند کنیم، سریع‌تر و طولانی‌تر بدویم، کمتر بخوابیم، بیشتر کار کنیم و سالم‌تر باشیم. به همین صورت می‌توانیم قدرت و ذخیره انرژی ذهن را از طریق تمرینات و ورزش‌های فکری افزایش دهیم؛ که این امر منجر به افزایش قدرت فکری انسان می‌شود و فرد می‌تواند انرژی بیشتری طی یک دوره زمانی کوتاه‌تر مصرف نماید. انرژی ذهنی ما را قادر می‌سازد بهتر تمرکز کنیم، خلاق‌تر باشیم، حافظه خود را تقویت نماییم، قدرت تخیل، شهود، استدلال و توانایی‌های حل مسئله خود را بهبود بخشیم و در حقیقت کلیه توانایی‌های ذهنی ذاتی خود را تقویت نماییم.

تمرین باعث کمال می‌شود

فکر می‌کنید یک ورزشکار چگونه تبدیل به یک قهرمان جهان می‌شود؟ یک نوازنده ویولن چگونه تبدیل به یک هنرمند سرشناس می‌شود؟ یک بازیکن شطرنج چگونه تبدیل به یک قهرمان طراز اول دنیا می‌شود؟ پاسخ این سوالات، تمرین مداوم برای بهبود مهارت‌ها است؛ تمرین کردن باعث رسیدن به کمال می‌شود.

حال شما چگونه می‌توانید ابرقدرت‌های ذهن خود را بیدار کنید؟ وقتی دوستانتان در حال خواندن روزنامه، تماشای تلویزیون یا صحبت با همسایه کناری خود هستند، کمی تمرین کنید. وقتی دیگران دیر وقت می‌خوابند یا آرزو می‌کنند که کاش زمان بیشتری برای انجام امور مورد علاقه خود داشتند، تلاش کنید و مهارت کنترل ذهن خود را تقویت کنید. قدرت تمرکز خوب و عمیق، یکی از مهم‌ترین و موثرترین کلیدهای موفقیت در زندگی است.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 7   میانگین:  4.1/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *