چگونگی افزایش تمرکز و کنترل ذهن

در حالت نرمال، یک مغز سالم به صورت دائمی در حال فعالیت است: بدن را نظارت می کند، تطبیق می دهد و اصلاح می کند تا بدن بتواند به صورت بهینه به وظایف خود عمل کند. ذهن یکی از محصولات فعالیت های مغز می‌باشد که آن نیز به صورت پیوسته گرفتار مرتبط کردن، حس کردن، دریافت، بازیابی و ذخیره اطلاعات است تا بتواند انسان را در یک محیط رقابتی زنده و سالم نگه دارد. این فعالیت دائمی یکی از بزرگترین موانع در راه داشتن توجه و تمرکز بالاست. وقتی افکار و احساسات دائماً مزاحم دقت حواس ما می‌شوند، تمرکز کردن بسیار دشوار است اما برای ذهن های معمولی تربیت نشده، این روش نرمال کارکرد مغز و ذهن است. انسان های موفق در زمینه های مختلف زندگی، همواره از قدرت تمرکز ذهن خود به عنوان یکی از اصلی ترین دلایل موفقیتشان نام می برند که مطمئنا از مهم ترین وجوه تمایز آنان با انسان های دیگر با عملکردی متوسط و ضعیف نیز می باشد. بنابراین اگر می خواهید به موفقیت بیشتری در زندگی برسید، باید از نحوه عملکرد مغز و نیز روش های مختلف افزایش تمرکز و کنترل ذهن خود آگاه شوید و آنها را در زندگی روزمره به کار ببندید.

رابطه بین فکر و مغز: مغز عضله اصلی بدن انسان

چنانچه تاکنون اطلاع نداشتید، باید بدانید که مغز بسیار شبیه یک عضله کار کرده و رفتار می نماید. بنابراین برای آموزش آن و کنترل ذهن باید مانند یک عضله معمولی آن را ورزش دهید. هر چه بیشتر آن را ورزش دهید، قوی تر می شود.

اغلب مردم مغز را مانند یک عضله نمی دانند بلکه آن را عضوی در سر خود تصور می کنند که خاطرات را ذخیره کرده و انسان را قادر به تفکر می کند. اما با انجام تمرین های مناسب کنترل ذهن، به زودی درخواهید یافت که مغز بسیار شبیه یک عضله عمل می کند. وقتی شروع به تمرین دادن مغز خود کنید، کم کم به این مساله پی خواهید برد و کشف می کنید که می توانید کارهای خیلی بیشتری نسبت به آن چه همواره فکر می کردید، با مغز و ذهن خود انجام دهید.

چگونه مغز بهتر و کنترل ذهن داشته باشیم؟

بر طبق نظر دانشمندان، مغز و تحصیل تقریبا مترادف هستند. کودکان باید برای یادگیری مهارت های جدید، مرتبا تمرین کنند. بدون تمرین، مهارت های جدید از بین می روند. اگر از مهارت های جدیدتان استفاده نکنید، به زودی آن ها را از دست خواهید داد. این مساله همان قدر که در مورد مهارت های شناختی درست است، درباره عضلات و کنترل ذهن نیز صدق می کند.

سلول های مغزی برای این که سالم بمانند، همانند عضلات احتیاج به ورزش و تمرین در قالب تحصیل یا سایر فعالیت های محرک دارند. محققان دریافته اند که توانایی خارق العاده مغز برای تغییر فیزیکی و قدرتمندتر شدن از طریق انجام تمرینات مرتبط در سراسر زندگی انسان باقی می ماند، در صورتی که در گذشته عقیده بر این بود که این توانایی فقط محدود به دوران بچگی انسان هاست.

دانشمندان معتقدند تمرین های فکری منجر به تغییرات فیزیکی در مغز شده و سبب کنترل ذهن می شود، ارتباطات میان سلول های مغزی به نام سیناپس را تقویت کرده و ارتباطات جدید می سازند. این تغییرات فیزیکی ممکن است طی چند ثانیه به وجود بیایند، مانند زمانی که توجهمان را به موضوع دیگری منعطف می کنیم یا ممکن است طی ساعات و روزهای متوالی حادث شوند.

فعالیت بیست و چهار ساعته مغز

همان گونه در ابتدای این مقاله اشاره کردیم، مغز و ذهن بشر بدون وقفه در طول شبانه روز مشغول فعالیت هستند و همین امر نیز مهم ترین مانع در راه رسیدن به تمرکز عمیق است. حال سوال این است که با وجود این فعالیت دائمی، چگونه می توانیم بر روی مطلبی تمرکز کنیم؟ یکی از متدهای شناخته شده بدین صورت است که بر روی یک تصویر ساده مانند یک مثلث قرمز رنگ تمرکز کرده و سپس تلاش کنیم این تصویر را به وضوح با چشم ذهنمان ببینیم. اگر تصویر تیره یا ناواضح شد، دوباره و دوباره آن را به وضوح مجسم کنیم و با مداخله مداوم ذهن مقابله نماییم. ذهن به تدریج دست از مقاومت برداشته و آرام می شود و ما بیشتر و بیشتر بر افکارمان کنترل می یابیم. به خاطر داشته باشید که افزایش تمرکز و کنترل ذهن کاری سخت و زمان بر است.

افزایش ذخیره انرژی

می توان قدرت و ذخیره انرژی بدن را از طریق ورزش و آموزش افزایش داد. یک بدن متناسب آموزش دیده می تواند انرژی بیشتری طی یک دوره زمانی کوتاه تر مصرف کند و توان بیشتری دارد. وقتی انرژی فیزیکی افزایش می یابد، قادر خواهیم بود وزنه های سنگین تر بلند کنیم، سریع تر و طولانی تر بدویم، کمتر بخوابیم، بیشتر کار کنیم و سالم تر باشیم. به همین صورت می توان قدرت و ذخیره انرژی ذهن را از طریق تمرینات و ورزش های فکری افزایش داد که این امر منجر به افزایش قدرت فکری انسان شده و فرد می تواند انرژی بیشتری طی یک دوره زمانی کوتاه تر مصرف نماید. انرژی ذهنی ما را قادر می سازد بهتر تمرکز کنیم، خلاق تر باشیم، حافظه خود را تقویت نماییم، قدرت تخیل، شهود و استدلال و توانایی های حل مساله خود را بهبود بخشیم و در حقیقت کلیه توانایی های ذهنی ذاتی ما را تقویت می نماید.

تمرین باعث کمال می شود

فکر می کنید یک ورزشکار چگونه تبدیل به یک قهرمان جهان می شود؟ یک نوازنده ویولن چگونه تبدیل به یک هنرمند سرشناس می شود؟ یک بازیکن شطرنج چگونه تبدیل به یک قهرمان طراز اول دنیا می شود؟ با تمرین مداوم مهارتشان! تمرین کردن باعث رسیدن به کمال می شود.

حال شما چگونه خواهید توانست ابر قدرت های ذهن خود را بیدار کنید؟ وقتی دوستانتان در حال خواندن روزنامه، تماشای تلویزیون یا صحبت با همسایه بغلی خود هستند، کمی تمرین کنید. وقتی همکارانتان در ذهن خود در حال تصور زندگی ایده آلشان هستند، تلاش کنید تا محدودیت ها را به عقب برانید و آن ها را شکست دهید. وقتی دیگران دیر وقت می خوابند یا آرزو می کنند زمان بیشتری برای انجام امور مورد علاقه خود داشتند، تلاش کنید و مهارت کنترل ذهن خود را کسب کنید. قدرت تمرکز خوب و عمیق یکی از مهم ترین و موثرترین کلیدهای موفقیت در زندگی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *