چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم؟

هوش یکی از ویژگی‌های منحصر به ‌فرد است که در تمام انسان‌ها وجود دارد. اما همه ما به یک اندازه از آن بهره نبرده‌ایم. نکته قابل‌ توجه این است که می‌توان میزان بهره‌وری از هوش را افزایش داد.

برای بسیاری از ما این سؤالات مطرح است که چگونه هوش بالایی داشته باشیم؟ یا چگونه علم خود را زیاد کنیم؟

باید بگوییم که راهکار های مختلف ذهنی و عملی وجود دارد که شما می‌توانید با انجام دادن آن‌ها به مقصود خود برسید. هوش مالی نیز بخشی از هوش کلی انسان است که با تقویت آن می‌توانیم درزمینه ‌های مالی و پولی کسب موفقیت کنیم.

اگر به دنبال پاسخ به سؤالات بالا و همچنین سؤال چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم؟ می‌ گردید خواندن این مقاله را به شما توصیه می‌ کنیم.

عناوینی که خواهید خواند به ترتیب زیر به شما ارائه می‌شود:

 • تعریف هوش
 • استفاده از ده درصد مغز یک باور عامیانه
 • هوش مالی چیست؟
 • راهکار های افزایش هوش مالی
 • داروی افزایش هوش
 • بازی‌ های افزایش هوش
 • تغذیه و هوش

تعریف هوش

تعریف هوش

هوش (IQ)، فرآیندی ذهنی و دربرگیرنده ظرفیت منطقی، درک خودآگاهی، یادگیری، مهارت حل مسئله، برنامه‌ریزی، خلاقیت، دانش فردی، زبان  و… است .

هوش، توانایی یادگیری از تجربه‌ها، تفکر انتزاعی و برخورد کارآمد با محیط و افراد پیرامون خود است.

هوش در همه مردم یکسان و به یک اندازه نیست و تفاوت ‌های فردی در این زمینه بسیار برجسته است. عوامل مختلفی گوناگونی مانند عوامل فیزیولوژیکی، وراثت، یادگیری، شرایط خانوادگی، شرایط محیطی  اجتماعی و عوامل فردی در میزان هوش نقش دارند.

برخی از روان ‌شناسان بر این باورند که هوش یک توانایی عمومی برای درک مطلب و استدلال است و خود را به ‌صورت‌های گوناگون نشان می‌دهد. ما با بهره‌گیری از هوش است که می‌توانیم در برابر دیگران و محیطی که در آن هستیم رفتاری مناسب از خود بروز دهیم و کنش و تعامل سازنده‌ای با دیگران داشته باشیم و به حل مسائل زندگی بپردازیم.

شاید برای بسیاری از ما مهم باشد که بدانیم چگونه آی کیو خود را بالا ببریم؟ یا حتی چگونه ضریب هوشی خود را بسنجیم؟

برای این کار شما می‌توانید به انواع تست‌های هوش آنلاین یا چاپی و نرم‌افزاری مراجعه کرده و با انجام این تست‌ها می‌توانید ضریب هوشی یا آی کیو خود را بسنجید.

برای انجام آزمون‌های معتبر می‌توانید به مراکز مشاوره مراجعه کرده و زیر نظر روانشناسان و متخصصین حاذق این تست‌ها را انجام دهید. برای افزایش هوش و یا اینکه چگونه هوش بالایی داشته باشیم؟ در ادامه مقاله راه‌کارهای عملی به شما ارائه خواهد شد.

استفاده از ده درصد مغز یک باور عامیانه

افزایش استفاده از مغز و هوش

بسیاری از مردم هنوز هم اعتقاد دارند که استفاده ۱۰۰ درصد از مغز غیرممکن است. ازجمله باورهای عامیانه درباره مغز انسان این است که ما فقط از ۱۰ درصد ظرفیت مغزمان استفاده می‌کنیم، حال‌ آنکه اگر به طریقی خارق‌ العاده، موفق به استفاده ۱۰۰ درصد از مغز خود شویم، به یک اَبَر انسان با توانمندی‌های باورنکردنی تبدیل خواهیم شد. این فرضیه کاملاً نادرست است و هنوز منشأ آن پیدا نشده است.

به استناد هزاران اسکن مغزی، امواج فعالیت، حتی در زمان استراحت در سرتاسر مغز جریان دارند. مدرک دیگری که این باور را رد می‌کند، بیماران مبتلا به ضایعات مغزی هستند. مطالعات نشان داده است جزئی‌ترین آسیب‌های مغزی می‌توانند به پیامدهای بسیار ناگواری منجر شوند.

یا مثلاً اگر ارسال پیام‌ های حسی از اندام ‌های بدن به سلول‌های عصبی مربوطه بنا به دلایلی ازجمله قطع عضو متوقف شود، سلول‌های عصبی بیانگر عضو قطع‌ شده بیکار نخواهند ماند، چرا که به‌سرعت توسط نواحی مجاور در انجام سایر عملکردها به کار گرفته می‌شوند.

این واقعیت ثابت می‌کند که مغز خیلی سریع تمامی بافت‌های عصبی موجود را به کار می‌گیرد و هیچ بخشی را رها شده باقی نمی‌گذارد. پس با توجه به رد این فرضیه عامیانه باید در پی پاسخ به این سؤال باشیم که چگونه از ۱۰۰ درصد مغزمان استفاده کنیم؟

در همین ارتباط مقاله‌ای در مجله آمریکا ساینس به قلم جان هنلی متخصص مغز و اعصاب در کلینیک مایو واقع در ایالت مینه سوتا تحت عنوان آیا مردم تنها از ۱۰ درصد ظرفیت مغز خودشان استفاده می‌کنند به چاپ رسید که توضیح می‌دهد:

«شواهد نشان می‌دهد که در طول یک روز شما از ۱۰۰ درصد توان مغزی خود استفاده می‌کنید. حتی زمانی که در خواب به سر می‌برید، بخش‌هایی همچون بخش قشر پیشانی که وظیفه کنترل کردن چیزهایی همچون خود آگاهی و تفکرات سطح بالا را بر عهده ‌دارند یا بخش‌های حسی که به مردم کمک می‌کند با محیط اطراف خود در تعامل باشند همواره فعال هستند. (احساس‌گرمی یا سردی محیط زمانی که در خواب به سر می‌برید) مشخص است که ما به‌طور مجازی از هر یک از بخش‌های مغز استفاده می‌کنیم و تقریباً بخش اعظمی از مغز به‌صورت تمام ‌وقت فعال است.»

بهتر است این‌گونه بگوییم که ما تنها از ۱۰ درصد مغز خود استفاده نمی‌کنیم. بلکه تنها ۱۰ درصد از توانایی‌های آن را درک کرده‌ایم.

هوش مالی چیست؟

هوش مالی چیست

هوش مالی، مجموعه اطلاعاتی را در اختیار ما می‌گذارد که می‌توانیم به‌راحتی اقدامات مالی را ارزیابی و پیش‌بینی کنیم. همچنین به شما نحوه نگهداری از دارایی‌تان را می‌آموزد.

با استفاده از اطلاعات مالی و انجام بعضی کارهای خاص افراد و سازمان‌ها می‌توانند به استقلال و ثروت برسند.

اگر برای آزادی و استقلال مالی به شخصی وابسته باشید هیچ‌ وقت موفق نخواهید شد، زیرا تنها کسی که می‌تواند در حفظ و نگهداری پولتان شمارا یاری کند، خود شما هستید.

هرچقدر اطلاعات مالی ما بیشتر باشد کمتر به مشکلات مالی روبرو می‌شویم تا به درآمد بیشتر برسیم، هوش مالی به‌طورکلی به منابع مالی در زندگی شما نظارت و کنترل دارد.

هوش مالی چند جنبه مهم دارد:

 1. افزایش اطلاعات مالی
 2. درآمد بیشتر
 3. یادگیری نحوه حفاظت از پول
 4. برنامه‌ریزی برای دارایی

و همچنین مزایای هوش مالی عبارت‌اند از:

 1. تحلیل و بررسی اطلاعات مالی
 2. راهکاری برای حل مشکلات مالی
 3. کسانی که به‌خوبی مفهوم هوش مالی را درک کرده‌اند به‌جایی رسیده‌اند که وقتی پولی در دست دارند می‌دانند که چگونه آن را اداره کنند.
 4. هوش مالی نوعی مهارت ضروری است که اهمیت بسیار زیادی در مباحث مالی دارد به ما کمک می‌کند چگونه ثروت خود را مدیریت و نگهداری کنیم.
 5. هوش مالی یعنی تقویت و رشد ثروت خود به صورتی که همیشه آن را در دست داشته باشیم.
 6. مهم‌ترین بحث در اطلاعات مالی مدیریت پول است و چه کسانی که به هر نحوی ثروت خود را بدون علم هوش مالی از دست‌ داده‌اند.
 7. هوش مالی می‌تواند تغییر و تحول پیدا کند.

راهکارهای افزایش هوش مالی

در این قسمت راهکارهایی را که رابرت کیوساکی معرفی کرده است را به شما ارائه می‌دهیم:

روشهای افزایش هوش مالی

 • خرج کنید تا ثروتمند شوید

اغلب افرادی که در بحران‌های مالی قرار می‌گیرند، سعی می‌کنند هزینه‌های جاری زندگی را کاهش دهند. آن‌ها کمتر به رستوران می‌روند و مسافرت‌های خارج از کشور را به حداقل می‌رسانند.

همچنین به جای افزایش درآمد و جاری کردن منابع جدید در زندگی، کمتر خرج می‌کنند و این روند گردش پول را متوقف می‌کنند.

یکی از نشانه‌های داشتن هوش مالی این است که بدانیم چه موقع خرج کنیم. بودجه ‌بندی مناسب راز افراد باهوش مالی بالاست. بودجه عبارت است از طرحی برای هماهنگی بین منابع و هزینه‌ها. اگر بتوانیم تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم، در این صورت می‌توانیم بگوییم دارای هوش مالی بالایی هستیم.

 • اطلاعات خود را بروز کنید

کتاب‌های بسیاری درزمینه هوش مالی Financial-Intelligence در بازار وجود دارد که می‌تواند در تغییر الگوهای نادرست مالی به ما کمک کند.

خواندن کتاب هوش مالی یکی از بهترین اقداماتی است که به ذهن ما در این زمینه جهت می‌دهد. باید قبول کنیم دانش به‌ سرعت در حال کامل شدن و تغییر است. از این ‌رو دانش مالی نیز از این امر مستثنا نبوده و باید به آخرین تغییرات آن توجه نمود.

سالانه چه میزان از درآمد خود را برای شرکت در دوره‌های آموزشی بورس، سرمایه‌گذاری و… می‌پردازید؟

اگر این رقم صفر است. پس باید این عادت پول‌ساز را در خود پدید بیاورید و به یادگیری جذب منابع جدید کنید. در عصر حاضر دنیا از روند تولید و صنعت به سمت خدمات حرکت کرده و فردی را می‌بینید که با کمترین امکانات مانند یک کامپیوتر و تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی به درآمد پایداری دست می‌یابد.

 • تعیین اهداف مالی

همان‌طور که می‌دانید طبق قانون پارکینسون، انجام کارها در زمانی که برای آن‌ها در نظر می‌گیریم، گنجانده می‌شوند. معنی این جمله آن است که اگر فردی برای تایپ کردن یک نامه یک ساعت زمان تعیین کند، در همان یک ساعت به پایان خواهد رسید.

در صورتی‌ که اگر زمان بیست دقیقه هم برای آن در نظر بگیرد، ذهن او مکلف می‌شود در همان زمان به پایان برساند.

در هدف‌گذاری مالی نیز اگر ما برای یک ماه خود یک درآمد ثابت معمولی در نظر بگیریم، بدون دغدغه به آن خواهیم رسید در صورتی ‌که باک می تلاش می‌توانیم هرماه این میزان را کمی افزایش دهیم و ذهن در منطقه امن خود باقی نماند. تعیین استانداردهای درآمدی در افراد با میزان رشد آن‌ها رابطه مستقیم دارد.

تعیین اهداف مالی

 • تولید مازاد بودجه

هنگامی‌که بتوانید درآمد خود را از هزینه‌ها بیشتر کنید و بین این دو فاصله زیادی را ایجاد کنید به ‌نحوی‌که در یک منطقه امن قرار گیرید و بدون دغدغه خرج کنید، مازاد بودجه ایجاد کرده‌اید. زمانی که درآمدهای یک فرد افزایش می‌یابد، به سه طریق می‌تواند برای مازاد بودجه خود تصمیم بگیرد.

درروش اول می‌تواند وام بگیرد و بدین ترتیب اقساط وام خود را افزایش دهد. درروش دوم می‌تواند هزینه‌های خود را افزایش دهد و مازاد بودجه را خرج کند. درروش سوم هم می‌تواند مازاد بودجه خود را سرمایه‌گذاری کند. نکته جالبی که در اکثر افراد با هوش مالی پایین اتفاق می‌افتد این است که بجای تمرکز بر مازاد بودجه، به کسری بودجه تمرکز می‌کنند.

 • وارد بازی ثروتمندان نشوید

رابرت کیوساکی اعتقاد دارد نحوه بروز اقتصاد جدید به‌ گونه‌ای است که بسیاری از مردم را وارد بازی برد-باخت به نفع ثروتمندان کرده و طی آن مردم چاره‌ای جز سرمایه‌گذاری و تبعیت از آنچه در مقابل آن‌ها گذاشته می‌شود، ندارند. یکی از دلایل مهم این اتفاق، پایین بودن اطلاعات اقتصادی مردم است.

آن‌ها دارای تحصیلات مالی اندک هستند و نمی‌توانند موقعیت‌های سرمایه‌گذاری مناسبی که به آن‌ها پیشنهاد داده می‌شود، را تشخیص دهند. از این‌ رو وارد سیستم سرمایه‌گذاری می‌شوند که قوانین آن را افراد دیگری وضع کرده‌اند و آن‌ها کنترلی بر آن ندارند، بنابراین در این میان یا سود کمی می‌کنند و یا اصلاً سود نمی‌کنند.

 • عادت‌های پول‌ساز

وارن بافت یکی از ثروتمندترین افراد دنیا دریکی از مصاحبه‌های خود می‌گوید، روزی همسرم را دیدم که مبلغ ۱۵۰۰۰ دلار را برای خریدن یک لباس مجلسی پرداخته بود. او می‌گوید اگر در آن زمان بجای خرید لباس آن پول را برای سرمایه‌گذاری در اختیار من قرار می‌داد، سرمایه‌ای در حدود ۸۰۰ میلیون دلار داشت.

به عقیده کیوساکی با تقویت پول خود می‌توانید کاری کنید که با استفاده از پول دیگران، پولتان با شدت بیشتری کار کند و اگر به ‌خوبی پول و سرمایه خود را تقویت کرده باشید، می‌توانید مالیات کمتری پرداخت کنید و امنیت سرمایه خود را از طریق درآمد مولد تقویت کنید.

 • هیچ میانبری در کار نیست

هنگامی‌ که از هوش مالی و سرمایه‌گذاری سخن به میان می‌آید بیشتر افراد به یاد روش‌های زود بازده و سطحی می‌افتند که ادعا دارند پس از چند ماه می‌توان به ثروت عظیمی رسید. روند سرمایه‌گذاری عبارت است از شناخت حیطه درست سرمایه‌گذاری + ریسک‌پذیر بودن + منعطف بودن + صبر و پشتکار.

پس ‌از این مراحل دانه‌هایی که برای سرمایه‌گذاری کاشتید را برداشت خواهید کرد و درآمد پایدار، پاداش بردباری و حرکت صحیح شما در زندگی مالی خواهد بود.

داروهای افزایش هوش

داروی افزایش هوش

داروی افزایش سطح هوشیاری به نام قرص مودافینیل (Modafinil) در اصل برای مبتلایان به نارکولپسی (Narcolepsy)، نوعی اختلال در خواب، ساخته شده بود. اما خیلی زود عده‌ای دریافتند که این دارو به بهبود توانایی‌های ذهنی هم کمک می‌کند.

دانش آموزان و دانشجویان از مودافینیل در هنگام آمادگی برای امتحانات استفاده می‌کنند و ادعا می‌کنند که تأثیرش بر نمراتشان مشهود است. با این ‌وجود، این اولین باری نیست که با یک داروی افزایش هوش مواجه می‌شویم.

پژوهش گران با بررسی تحقیقاتی که از ژانویه ۱۹۹۰ تا دسامبر ۲۰۱۴ روی تأثیرات بهبود توانایی‌های ذهنی مودافینیل درزمینه چون برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری، انعطاف‌پذیری، یادگیری، حافظه و خلاقیت، صورت گرفته بود به این نتایج دست یافتند:

بهبود عملکرد بستگی به نوع کاری که انجام می‌شود دارد، اما هرچه این کار طولانی‌تر و پیچیده‌تر باشد نتیجه هم بهتر است.

مشهودترین بهبود عملکرد درزمینه تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی و کمترین پیشرفت درزمینه حافظه و انعطاف‌پذیری افکار بود.

مهم‌تر از همه اینکه در ۷۰ درصد این تحقیقات هیچ نوع اثر جانبی برای این دارو گزارش نشده است. اگرچه برخی از آن‌ها بیان کردند که شرکت‌کننده‌ها علائمی چون بی‌خوابی، سردرد، دل‌درد و تهوع داشتند، اما پژوهشگران می‌گویند که این علائم در گروهی که از دارونما استفاده کردند نیز دیده ‌شده بود.

نمونه داروهای افزایش هوش

پژوهشگران با قاطعیت، قرص مودافینیل را نخستین داروی افزایش هوش و قرص تقویت حافظه و تمرکز تأیید شده در جهان می‌نامند؛ اما این پژوهش‌ها تنها اثرات کوتاه ‌مدت این دارو را بررسی کرده‌اند و مشخص نیست چه بر سر کسی که به مدت چندین سال و هرروز از این دارو استفاده کند، خواهد آمد و معمولاً این داروها بر حافظه کوتاه ‌مدت تأثیر می‌گذارند و هنوز قرص تقویت حافظه بلند مدت معرفی نشده است.

دیگر مسئله در مورد قرص مودافینیل، ملاحظات اخلاقی است. آیا استفاده از این دارو در صورت نداشتن ناتوانی ذهنی کار درستی است؟

برخی معتقدند این نوعی تقلب است، به‌خصوص در شرایط رقابتی. ممکن است برخی بخواهند برای بهبود عملکرد مغز خود از قرص تقویت‌کننده حافظه و تمرکز استفاده کنند.

درست مثل ورزشکاران که برای تقویت عملکرد فیزیکی خود از مکمل‌ها استفاده می‌کنند؛ اما باید توجه کرد که مغز یا دقیق‌تر بگوییم هوش و خلاقیت، دقیقاً مانند عضلات دو سر بازوی شما نیست. نمی‌توانید انتظار داشته باشید که با خوردن یک قرص به انیشتین تبدیل شوید.

اگر می‌خواهید از مغزتان بیشتر کار بکشید به خودتان مربوط است اما اگر به‌اندازه کافی احساس باهوشی نمی‌کنید، بهتر است از روش‌های مرسوم مثل مطالعه کردن، نوشتن و صحبت کردن با مردم استفاده کنید.

بازی‌های افزایش هوش

در این مقاله چند بازی افزایش هوش به شما پیشنهاد شده است که با انجام آن می‌توانید سطح هوشیاری خود را افزایش دهید. این بازی توسط دکتر سینتیا گرین، استادیار بالینی دپارتمان روانشناسی دانشکده سینایی‌مونت و بنیان‌گذار مجموعه برنامه‌های افزایش حافظه و هوش طراحی‌شده است.

بازی‌های افزایش هوش می‌تواند به‌عنوان بخشی از یک برنامه برای تقویت مغز به شمار رود.

رنگ خوانی

توانایی خود را برای تمرکز به چالش بکشید. نام چاپی و حروف ‌نگاری‌شده رنگ‌ها (و نه نام خود رنگ) را سریع و با صدای بلند بخوانید. مثلاً اگر کلمه سیاه بارنگ آبی نوشته ‌شده است با صدای بلند و تند بگویید: آبی.

هفت‌کلمه‌ای

خلاقیت خود را با این چالش شفاهی محک بزنید. یک داستان کوتاه بنویسید – و فقط با ۷ کلمه این قصه خود را بگویید. این بازی مهارت‌های کوتاه نویسی شما در شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام، فیس‌بوک و توییتر را بالا می‌برد.

یک روز معکوس کاری

با این بازی می‌توانید بین سلول‌های مغزی‌تان پیوند جدید برقرار کنید. به این صورت که کارهای روزمره‌تان را با دست غیر مسلط یا مخالفتان انجام دهید. به‌طوری‌که اگر راست‌دست هستید، از دست چپتان برای کارهای روزمره مثل مسواک زدن دندان‌ها، شانه کردن مو و غذا خوردن استفاده کنید. حتی سعی کنید با دست چپتان بنویسید.

آیا در طول روز استفاده از دست مخالفتان آسان‌تر می‌شود؟

تکرار یابی

این بازی به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های جست‌وجوی بصری‌تان را بهبود دهید. جدولی از ابزارها و نشانه‌های مختلف تهیه کنید.

برای هرکدام از این نشانه‌ها ۳۰ ثانیه زمان بگذارید و ببینید سه نشانه‌ای که به‌عنوان نمونه در بالای جدول آمده‌اند، هرکدام چند بار در جدول تکرار شده است و عدد درست را در قسمت خالی بالای جدول بنویسید.

تصویر برداری

با این تمرین به گسترش حافظه تجسمی‌ تان بپردازید. به مدت یک دقیقه به این عکس (هر عکس دیگری) نگاه کنید. سپس روی تصویر را بپوشانید و در زیر تصویر هر جزییاتی از عکس را بنویسید که به خاطرتان مانده است. برای بار دوم دوباره همین کار را تکرار کنید، اما قبل از به یاد آوردن جزییات موجود در عکس یک ‌نفس عمیق بکشید و با ذهنی فعال روی عکس تمرکز کنید. به نظرتان بار دوم در یادآوری عکس بهتر عمل نکردید؟

یادداشت ‌برداری

یادداشت برداری کم به افزایش هوش

به یادداشت ‌برداری از همه اطلاعات مهمی که در طول روزدریافت می‌کنید، عادت کنید، مثلاً زمانی که به یک پزشک یا وکیل مراجعه می‌کنید، یا هر شرایط دیگری که موجب اضطراب و استرس شود و بر حافظه شما سایه افکند یادداشت ‌برداری کنید.

یادداشت ‌برداری در کار و شغل هم ایده بسیار خوبی است. این کار را تمرین کنید: چند برگ کاغذ سفید داخل یک پوشه بگذارید و با خود به جلسات ببرید و هر آنچه در آنجا به بحث و گفت‌وگو پرداختید در آن برگه‌ها ثبت کنید.

نقشه ذهنی یکی از بهترین راههای یادداشت برداری و نکته برداری صحیح و کاربردی است ، که کار شما را راحت میکند.

تغذیه و هوش

برای افزایش هوش چه بخوریم؟ این سؤالی است که بسیاری از ما بخصوص برای فرزندانمان به دنبال پاسخش هستیم.

سبزیجات:

سبزیجات به دلیل داشتن آنتی ‌اکسیدان‌های فراوان در گروه مواد غذایی مفید برای مغز هستند. اسفناج به دلیل داشتن آنزیم‌های بسیار در برگ‌هایش، باعث بازسازی سلول‌های مغزی می‌شود.

غلات:

یک دسته دیگر از مواد غذایی بسیار مفید غلات می‌باشند که به دلیل داشتن روی و ویتامین B باعث افزایش هوش می‌شوند. غلات مانند سویا، لوبیا، نخودفرنگی، عدس، سبزیجات، قهوه و … قهوه خود دارای آنتی‌اکسیدان‌ها، آمینواسیدها، ویتامین و میترال است.

قهوه به دلیل کافئینی که دارد در جهت افزایش تمرکز مؤثر است.

میوه:

میوه نیز در افزایش و تقویت هوش بسیار مؤثر است. میوه‌هایی مانند انار شیرین، انجیر، انگور، پرتغال، توت‌فرنگی

آجیل:

مغزها دارای خواص بسیار زیادی هستند چون مهم‌ترین پروتئین‌ها را در خود دارند. مهم‌ترین مغزها که خاصیت زیادی برای مغز دارند شامل بادام، پسته، گردو، فندق و مویز است.

بهترین طریقه مصرف آن‌هم روزی ۴ عدد از هرکدام از مغزها می‌باشد. این مغزها منبع غنی از ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و املاح معدنی هستند.

منابع سرشار امگا 3

امگا ۳:

بادام، تخم‌مرغ، ماهی، آوا کادو و گردو منابع مهم امگا ۳ هستند.

نان:

نان‌های جو، قهوه‌ای و سبوس‌دار مثل سنگک برای رشد مغز جنین و افزایش هوش افراد مؤثر هستند.

لبنیات:

فرآورده‌های لبنی به دلیل داشتن روی و پروتئین منابع خیلی مفیدی برای افزایش هوش هستند. تخم‌مرغ و ماست به دلیل داشتن روی، شیر به دلیل داشتن لیستین و کولین موجب افزایش هوش و تقویت حافظه می‌شوند.

فسفر:

گوشت ماهی، گوشت گاو، تخم‌مرغ، نان تمام گندم، بادام‌زمینی، پنیر، کشمش، تخمه آفتاب‌گردان، میگو حاوی فسفر هستند.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *