کارما (कर्म  یا Karma) چیست؟ ۱۸ قانون + تاثیر در موفقیت و شکست ما

کارما (कर्म  یا Karma) چیست؟

کارما یکی از قوانین هستی است که اساس آن، الگوهای پیشین ما هستند. مفهوم کارما از ادیان و فلسفه شرق، هندوئیسم، بودائیسم، سیکیسم و جَینیسم گرفته شده است. این مفهوم به اعمال شخص اشاره دارد. Karma می‌گوید عمل هر فرد، در این زندگی یا زندگی‌های بعدی او اثر می‌گذارد و فرد هر عملی انجام دهد نتیجه آن را در این زندگی یا زندگی بعدی خود می‌بیند. کارما اصل علت و معلول، کنش و واکنش، عدالت کیهانی و مسئولیت فردی است. عده‌ای این قانون را با نام‌های دیگری به نام‌های پژواک، قانون بومرنگ، قانون بازتاب اعمال و قانون عمل‌ و عکس‌العمل نیز می‌شناسند. در ادامه مطلب با مفهوم کارما بیشتر آشنا می‌شویم.

سرفصل‌های عنوان‌ شده در این مطلب عبارت‌اند از:

 •  تعریف کارما
 •  دارما
 •  مفهوم کارما در ادیان مختلف
 •  قوانین کارما
 •  کارماسوزی
 •  تاثیر کارما در موفقیت و شکست ما

تعریف کارما

به نظر شما Karma چیست؟ کارما (Karma)، کارمه یا کرمن که در زبان سانسکریت به صورت कर्म نوشته می‌شود؛ به معنای زیستکار، کردار یا نتیجه عمل هر فرد می‌باشد. فرد هر عملی در این زندگی انجام دهد، چه عمل خوب و چه عمل بد؛ نیرویی ایجاد می‌کند که نتیجه آن را در این زندگی یا زندگی‌های بعدی می‌بیند. اعمال خوب، کارمای مثبت و اعمال بد، کارمای منفی ایجاد می‌کنند. در Karma نیت عمل از انجام عمل مهم‌تر است. زمانی که فکر یا عمل خود را درک کنید، مقداری از نیروی کارمایی آزاد می‌شود؛ برای مثال اگر کاری بدی مثل دزدی انجام دادید و بعد از آن متوجه اشتباه خود شدید و برای جبران آن تلاش کردید، خودتان انرژی خود را تغییر می‌دهید و دیگر زیر بار نیروی کارمایی نخواهید بود.

پیامد عملکرد فرد کارمیوه یا Vipāka نامیده می‌شود؛ براساس این تعریف، خدا پاداش یا جزای کارهای انسان را نمی‌دهد، بلکه اعمال و رفتار هرکس پاداش و جزای او را  تعیین می‌کند. در ادیانی که به تولد ادواری یا تناسخ اعتقاد دارند؛ نتایج اعمال به زندگی بعدی کشیده می‌شود. طبق اعتقاد آن‌ها اگر فرد به زندگی و اعمال خود وابستگی نداشته باشد، عملکرد او نتایج یا میوه‌ای نخواهد داشت. وابستگی نداشتن به اعمال باعث می‌شود انسان به رهایی برسد. در ادامه عکس Karma را قرار داده‌ایم؛ نماد آن به‌ صورت زیر است.

تعریف کارما

دارما

مفهوم Karma و دارما به یکدیگر مرتبط هستند و دارما مکمل Karma است. به زبان سانسکریت، دارما به معنای محافظت می‌باشد. طبق قانون دارما، ما وظیفه داریم که از خودمان در مقابل غم‌ها، سختی‌ها و کارمای منفی محافظت کنیم. قانون دارما می‌گوید هر موجودی استعداد منحصربه‌فرد خود را دارد و طبق آن در این زندگی وظایفی دارد. همه ما با هدف خاصی به این دنیا آمده‌ایم و باید سعی کنیم این هدف را پیدا کنیم.

مفهوم کارما در ادیان مختلف

همه ادیان به این قانون که فرد هر عملی انجام دهد، نتیجه آن را می‌بیند؛ اعتقاد دارند؛ اما ادیان و فلسفه‌های شرق، اعتقاد بیشتری به قانون Karma در کائنات دارند. در ادامه مفهوم Karma را در ادیان هندوئیسم، بودائیسم، سیکیسم، جَینیسم و دین اسلام بررسی می‌کنیم.

کارما در هندوئیسم

‌منشاء اصلی Karma در هندوئیسم است. آن‌ها اعتقاد دارند که روح انسان در زندگی‌های متفاوت و متعدد گرفتار شده است و تا زمانی که فرد از خواسته‌ها و تمایلات نفسانی خود دست نکشد، روح او همچنان گرفتار خواهد ماند. به همین علت است که هندوها سعی می‌کنند، در طول زندگی خود کارمای مثبت تولید کنند تا در تناسخ بعدی زندگی بهتری داشته باشند.

کارما در بودیسم

بودیسم، یکی از شاخه‌های هندوئیسم است و بر این باور است که کارمای ذخیره شده روح، از یک زندگی به زندگی بعدی منتقل می‌شود؛ اما خود روح منتقل نمی‌شود. بودا درباره Karma می‌گوید: «من صاحب اعمال خویشم، میراث‌دار کردار‌های خویش، زاده اعمال خود، در پیوند با کردار خویش و متکی بر اعمال خود می‌زیم و هر فعلی که انجام می‌دهم، نیک یا بد میراث آن به من می‌رسد. فرد راهب، بایستی همواره بر این اصل تامل کند.» طبق سخن بودا، Karma انگیزه است؛ هر شخص کارما را با بدن، سخن و عقل خود انجام می‌دهد و کردار، حرکت فیزیکی فکر و سخن است. بودا ۶ انگیزه را برای انجام اعمال معرفی می‌کند:

 • حسن‌نیت یا مهربانی
 • دلسوزی و همدردی
 •  سخاوت
 •  سوء‌نیت یا خشم
 •  ستمگری و بی‌رحمی
 • حرص و طمع

سه انگیزه اول، انگیزه‌های مثبت هستند و سه انگیزه بعدی معکوس آن‌ها هستند. با تکرار کردن رفتار، گرایش ذهنی ما نسبت به آن اعمال بیشتر می‌شود.

کارما در جَینیسم

در آیین جَین، کارما از ذراتی تشکیل می‌شود که به روح متصل‌اند. تا زمانی که بار Karma روی دوش روح باشد؛ روح در چرخه تناسخ گرفتار است.

کارما در سیکسیم

آیین سیک، از جدیدترین آیین‌های جهان است که براساس یکتا پرستی است. هدف این آیین برابری همه انسان‌های جهان است و بر این باور است که برای خارج شدن از چرخه حیات و تناسخ، باید به خداشناسی رسید.

کارما در اسلام و قرآن

قانون کارما در اسلام، به معنای عمل و عکس‌‌العمل هر رفتار است. بر‌اساس قرآن، انسان برخی از نتایج اعمال خود را در این دنیا و برخی دیگر از نتایج اعمال خود را در آخرت می‌بیند؛ اما ایده تناسخ مورد تایید اسلام نیست.

قوانین کارما

Karma نوعی قانون انکارناپذیر در جهان است، که اکثر قوانین نانوشته جهان براساس آن اجرا می‌شوند. به زبان ساده، Karma همان قانون علت ‌و معلولی است. طبق قانون کارما مواردی برای این دنیا از قبل تعیین شده‌اند و ما برای همراه شدن با دنیا، باید این قوانین را بشناسیم. برای درک بهتر، به عکس نوشته قانون Karma توجه کنید.

قوانین کارما

در این مطلب به ۱۸ قانون کارما می‌پردازیم.

۱- قانون بزرگ: هر عملی در این زندگی انجام دهیم، چه خوب و چه بد؛ نتیجه آن را می‌بینیم.

۲- قانون فروتنی: طبق این قانون اگر می‌خواهیم چیزی را تغییر دهیم، باید آن را بپذیریم. نپذیرفتن شرایط، باعث ادامه پیدا کردن آن می‌شود؛ به همین علت پذیرش شرایط کنونی، راز موفقیت افراد موفق است.

۳- قانون تمرکز: فکر کردن به دو چیز مختلف باعث عدم تمرکز می‌شود؛ شما نمی‌توانید به دو چیز، همزمان و با تمرکز فکر کنید؛ برای مثال نمی‌شود که افکاری مثل رسیدن به ارزش‌های معنوی داشته‌ باشید اما به حرص و طمع نیز فکر کنید.

۴- قانون خلقت: طبق این قانون زندگی از قبل تعیین نشده است و ما خودمان با اعمال و نیت‌های خود آفرینش را تکمیل می‌کنیم. پس ما باید خودمان را درگیر چیزهایی کنیم که آرزوی آن را داریم، تا بتوانیم به آن‌ها برسیم.

۵- قانون رشد: ما روی خودمان بیشتر از هر چیز دیگری کنترل داریم، پس برای اینکه به رشد و تعالی برسیم؛ باید به جای تغییر دادن آدم‌ها و محیط اطراف، خودمان را تغییر دهیم. Karma می‌گوید: «دنیای تو زمانی تغییر می‌کند که تو تغییر کنی.»

۶- قانون مسئولیت: طبق این قانون، مسئولیت کارهای ما بر‌عهده خودمان است. اگر اشتباهی در وجود ما باشد؛ در زندگی هم اشتباه رخ می‌دهد. پس زندگی ما نتیجه کارهای خودمان است و ما مسئول همه اتفاقات آن هستیم.

۷- قانون پیوند: گذشته، حال و آینده ما همه به هم مربوط‌‌ هستند؛ حتی چیزهایی که حس می‌کنیم هیچ ربطی به‌ یکدیگر ندارند، به‌ هم مرتبط هستند. طبق قانون کارما، برای رسیدن به هدف هیچ مرحله‌ای در اولویت نیست؛ بلکه همه مرحله‌ها از ابتدا تا انتها به یکدیگر مرتبط‌ و به یک اندازه مهم هستند.

۸- قانون بخشش: ضرب‌المثل «از هر دست بدهید از همان دست پس می‌گیرید» مصداق این قانون است. بخشش، از نیت‌های پاک است و باعث رشد و تعالی می‌شود. کمترین تاثیر بخشش بر انسان، تقویت عزت‌نفس و اعتماد‌به‌نفس است.

۹- قانون حضور: زمان، با ارزش‌ترین دارایی ما در زندگی است و باید برای پیشرفت از آن استفاده کنیم. همچنین باید در زمان حال حضور داشته باشیم زیرا پشیمانی از گذشته و ناامیدی از آینده از پیشرفت ما جلوگیری می‌کند.

۱۰- قانون بزرگ‌منشی و خوبی: ضرب‌المثل «هرچه کنی به خود کنی» مصداق این قانون است. قانون کارما براساس نیت افراد شکل می‌گیرد و هر نیتی داشته باشیم، نتیجه همان را به ما بازمی‌گرداند. برای مثال دو شخص مختلف آمپولی به بیماری می‌زنند یکی به نیت بهبود بیمار و دیگری به نیت گرفتن جان بیمار؛ قانون Karma بر‌اساس نیت هر فرد، نتیجه عمل را به او بازمی‌گرداند.

۱۱- قانون اهمیت و الهام: طبق این قانون، هر چه‌قدر برای یک کاری انرژی بگذاریم و اهمیت قائل شویم، به همان اندازه نتیجه آن را دریافت خواهیم کرد. همچنین میزان عشق و علاقه ما به هر چیزی باعث الهام بخشی می‌شود و با اجرایی کردن آن‌ها انگیزه می‌گیریم تا اثر خودمان را ماندگار کنیم.

۱۲- قانون تغییر: تاریخ تکرار می‌شود، تا ما از آن‌ها درس بگیریم و مسیر زندگی خود را تغییر دهیم. ما می‌توانیم با انرژی‌های مثبت بر زندگی خود تاثیر گذاریم و مسیر آن را به سمت دلخواه خودمان تغییر دهیم.

۱۳- قانون صبر و پاداش: برای رسیدن به پاداش اعمال خود، باید صبر داشته باشیم. زمانی که صبر و استقامت زیادی داشته باشیم، نتیجه اعمال خود را می‌بینیم.

۱۴- قانون سازنده: برای ساختن زندگی خوب، باید خودمان برای خودمان قدم برداریم؛ زیرا زندگی خودبه‌خود اتفاق نمی‌افتد.

۱۵- امکان پاسخ دادن به همه اعمال در این دنیا امکان‌پذیر نیست: برای مثال پاسخ به عمل کسی که چندین نفر را کشته است، در این دنیا امکان‌پذیر نیست. پس نتیجه اعمال هرکس، در زندگی بعدی او باید وجود داشته باشد.

۱۶- آموزش: اینکه هر کار بدی کنیم، نتیجه آن را می‌بینیم، به نظر تنبیه شدن می‌آید؛ اما درواقع بهترین درسی که ما از یک کار می‌گیریم، این است که ما هم آن رنجی که به دیگران داده‌ایم را تحمل کنیم.

۱۷- عدالت: Karma ، کاملا عادلانه است و عدالت اجتماعی ایجاد می‌کند. هر موقعیتی که ناعادلانه به نظر می‌رسد، در موقعیت تناسخ قرار دارد. برای مثال فردی به دلیلی در زندان است، اما در زندگی خود معصوم بوده‌ است؛ زندان بودن او به خاطر مجازات کارهای بد زندگی گذشته او است.

۱۸- فراموش کردن: همه ما وقتی وارد این جهان می‌شویم، زندگی گذشته خود را فراموش می‌کنیم؛ هدف از این فراموشی این است که درگیر گذشته نباشیم.

کارما سوزی

کارما سوزی

به نظر شما کارما سوزی چیست؟ طبق قانون Karma هر عملی عکس‌العملی دارد و انسان هر عملی انجام دهد؛ چه عمل خوب و چه عمل بد، نتیجه آن را می‌بیند. اعمال خوب کارمای مثبت و اعمال بد کارمای منفی دارند. حال اگر فرد عمل بدی انجام داد، متوجه آن شد و برای جبران آن تلاش کرد، دیگر کارمای منفی در زندگی بعدی او رخ نمی‌دهد و در اصطلاح می‌گوییم کارما سوزی رخ داده است.

کارما سوزی سه مرحله دارد: مرحله اول این است که ما به کاری که انجام می‌دهیم، آگاهی پیدا کنیم. مرحله دوم، انتخاب کردن شیوه جدید و مرحله سوم، تغییر کردن و انتخاب‌های خود را حقیقت بخشیدن است. قبل از اینکه گرفتار رنج و درد Karma شویم، باید از آن خارج شویم. مدیتیشن یکی از راه‌های کارما سوزی است.

تاثیر کارما در موفقیت و شکست ما

طبق قانون Karma ، انسان هر عملی انجام دهد نتیجه آن را می‌بیند. انجام دادن کارهای خوب کارمای مثبت ایجاد می‌کنند. برای مثال دلسوزی، کمک به دیگران، صداقت در عمل و… باعث می‌شود فرد در زندگی خود به آرامش و موفقیت برسد؛ اما انجام دادن کارهای بد، کارمای منفی ایجاد می‌کنند. برای مثال دزدی، دروغ و… باعث می‌شود فرد در طول زندگی همیشه احساس ناراحتی، استرس، افسردگی و شکست داشته باشد. همچنین هر اتفاق بدی که رخ می‌دهد را نمی‌توان از کارما دانست؛ برای مثال اگر بدن ما مریض شد، نمی‌توانیم بگوییم این اتفاق به علت کارمای منفی است، زیرا جسم مادی ما بیمار شده است. در کارمای مثبت و کارمای منفی منظور جسم مادی نیست؛ بلکه حقیقت روح، احساسات، نگرش‌ها و اعمال است. 

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 21   میانگین:  4/5]

یک پاسخ به “کارما (कर्म  یا Karma) چیست؟ ۱۸ قانون + تاثیر در موفقیت و شکست ما”

 1. Parisa گفت:

  سلام شما گفتید باید بفهمیم کارمای منفی نتیجه ی کدوم کار اشتباه هست. دقیقن مشکل من اینه که الان مدتیه فهمیدم زندگیم تحت تاثیر یک کارمای منفی هست که باید از بین بره ولی نمیتونم اون کارمای منفی رو پیدا کنم .
  لطفن راهنمایی کنید
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *